PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : lpg de oksijen sensörü

akrep_44
05-29-2013, 06:17
herkese selam lpg de oksijen sensörü görev yaparmı yapıyor ise o halde lpg ayarı neden yapılır ne kadar ayar yaparsan yap oksijen sensörü zaten gelen karışıma göre ecu ya müdahale ediyor ve hava yakıt karışımını değiştiriyor veya bizim ecu ya girdiğimiz ayarlar geçerli ise oksijen sensörünün bir anlamı kalmıyor cevaplarınızı bekliyorum... teşekkürler

Destek
05-30-2013, 02:32
Merhaba,
sıralı sistem lpg kitlerinde araç benzinde nasıl çalışıyorsa o şekilde çalışmaktadır.
Bütün elemanlar aktiftir. Ayarınız düzgün yapıldığında oksijen sensöründen gelen veriler düzelir ve müdahele gereği kalmaz araç ecu'su tarafından.
Ayar bunun için önemlidir.

ugurozer
06-07-2013, 11:23
akrep arkadaş çok güzel bir konuya değinmiş, ben biraz daha soruyu derinleştirmek istiyorum:

diyelim bir ayar yaptık ve ltf +5 lerde kaldı yani gaz ayarımız %5 az açık ama aracımız enjektör sürelerini biraz daha artırarak bunu telafi etmiş oluyor.

biz gittik gaz ayarını sonra açtırdık artık ltf 0 da ve aracımız neredeyse hiç müdahele etmiyor, peki bunun bize ne artısı oldu araç zaten bir miktar sürekli açıyordu?

akrep_44
06-07-2013, 07:04
her veriyi kendimiz düzelttikten sonra sensörlerin ne anlamı kalıyor oksijen sensörüne bak şu devirde karışımı fakir gör yada şu devirde şu ayarda karışımı zengin gör şu veya bu değerlerde enjektörlere müdahale et vs. vs. oksijen sensörüne kimse karışmamalı sağlamsa ve zengin karışım ölçüyorsa enjektör sürelerini 1 ms kadar düşürmeli fakir görüyorsa 7 ms ye kadar çıkarmalı bu durum böyle olmamalı buna birileri acilen açıklık getirmeli...

MSC Elektronik
06-07-2013, 11:40
Eğer fuel trim değeriniz 0 değil ise ecu bunu sıfıra yaklaştırmak için harita üzerinde sürekli düzeltme yapar, bu düzeltmeler sırasında ne kadar zengin/ne kadar fakir olduğunu tespit edebilmek için farklı enjeksiyon sürelerini dener, bu da size ilave yakıt olarak yansır. Aracınızda wideband olmadığı için zenginlik yada fakirlik değerine ecu nokta atış yapamaz. Katalitik girişi ve çıkışı olmak üzere çift sensöre sahip sistemler bu düzeltmeyi daha hızlı yapabilmektedir.

ugurozer
06-08-2013, 09:55
crv de 2 tane sadece manifolt çıkışında var buyuk ihtimalle birde katalitik sonrası vardır bu nasıl oluyor

husertas
06-12-2013, 12:14
Ne yaparsanız yapın lambda sensörü eninde sonunda LPG hava yakıt karışımını bozuyor. Araba sapıtıp gidiyor. Herşeyi bozuluyor. Denemediğim yol kalmadı.

En sonunda lambda emülatörü taktım da rahat ettim. Emülatör taktıktan sonra bir daha LPG ayarı yapmaya hiç ihtiyaç duymadım, LPG'de hiç sıkıntı çıkarmadı. Hararetle tavsiye ederim.

ugurozer
06-12-2013, 06:16
Ne yaparsanız yapın lambda sensörü eninde sonunda LPG hava yakıt karışımını bozuyor. Araba sapıtıp gidiyor. Herşeyi bozuluyor. Denemediğim yol kalmadı.

En sonunda lambda emülatörü taktım da rahat ettim. Emülatör taktıktan sonra bir daha LPG ayarı yapmaya hiç ihtiyaç duymadım, LPG'de hiç sıkıntı çıkarmadı. Hararetle tavsiye ederim.

nedir bu emulator ne işe yarar ve nerde bulunur?

Destek
06-12-2013, 11:10
Merhaba,
Hüseyin bey sizin aracınıza özel bir durumdan bahsediyorsunuz.
Sağlıklı yapılmış montaj ve iyi yapılmış kalibrasyondan sonra emülatöre gerek kalmaz.
Aracınız hakkında bilgi verirseniz yanlış yönlendirmeye sebebiyet vermemiş olalım.

husertas
06-13-2013, 01:56
Merhaba,
Hüseyin bey sizin aracınıza özel bir durumdan bahsediyorsunuz.
Sağlıklı yapılmış montaj ve iyi yapılmış kalibrasyondan sonra emülatöre gerek kalmaz.
Aracınız hakkında bilgi verirseniz yanlış yönlendirmeye sebebiyet vermemiş olalım.

Aracım Fiat Tempra 2.0ie 16v. 148 bg.

Daha önce BRC'nin çok eski bir servis montaj kitabını okumuştum. Tüm araçlar için değil ama benimki ve bir kaç aracın Marelli Ecu'lerini sahip araçlar için daha en başta Lambda emülatörü takılarak uyutulması gerektiği yazıyordu. Etrafımda temas halinde olduğum tüm bu arabalar gerçekten de 2 ay LPG'de kullanınca araba sapıtmaya başlıyor. Benzinde kullanıyoruz düzeliyor ama ama kısa süre içinde tekrar sapıtıyordu. Enjeksiyon süreleri vs. hepsini tekrar tekrar ayar yaptım ama nafile hiç olmadı. LPG'de Lamdayı 1 yapacak şekilde ayar yaptığımda araba iyice güçten düşüyordu. Başkalarını bilmem ama benim arabada vuruntu sensörü yok ve avans ayarını da Lambda verisine göre yapıyor. Bu da, ayar bozulunca sürekli olarak silkelemeye neden oluyordu.

BRC klavuzunda dediği gibi yaptım. 500 km kadar benzinde kullandıktan sonra Lambda Emülatörünü taktım ve LPG kaynaklı problemler ebediyyen bitti. Şimdi canım nasıl istiyorsa o şekilde ayar yapıyorum. Araba hiç bir şekilde olumsuz etkilenmiyor. Mesela 1500-3500 arası devirlerde ekonomi modunda ayarladım. Yani araba sakin cruise tipi sürüşte çok çok az yakıyor. hatta 2.0 motor olmasına rağmen 1.5 motorlar kadar ancak yakıyor. 3500 sonrası devirlerde çok zengin karışıma ayarladım. Demek ki bu devirlerde güce ihtiyacım var dedim. Ve arabayı güçlendirdim. 5000 devir sonrasında ise tamamen benzin yaptım. Emülatör olmasaydı bunları yapamazdım. Sonuçtan süper memnunum.

Dediğiniz gibi çok ince ayarlarla sorun çözülebilir. Ama hem bu ayar her yerde yapılamıyor hem de aslında böyle çabalara gerek yok. Lambda emülatörü takarsanız motorunuzun istediği gibi değil, kendi istediğiniz gibi ayar yapabilirsiniz.

Bence sizin gibi elektronik ustaları bu tür cihaz yapsanız ve sorunları çözseniz hem biz müşterileriniz için güzel olur hem de sizin için ilave bir ürün olur işiniz genişler. Hakikaten lambda emülatörü ilaç gibi geliyor.

Destek
06-13-2013, 02:52
Merhaba,
cevap için tşk. ediyoruz.
Hüseyin bey'in bahsettiği gibi Marelli Ecu'ya sahip araçlarda emülatör kullanmak zorundasınız.
Diğer araçlarda devamlı gelişen teknoloji ile ihtiyaç duyulmamaktadır.
Bir tarafta Obd bağlantılı kitlerle direk aracın kontrolü altına alınan lpg ecu'ları diğer tarafta bağlantısı tamamen kesilen ecu'lar. Takdir sizlerin.

husertas
06-13-2013, 02:59
Doğrudur,
Şirkette sürekli kullandığım bir Laguna 2.0 16v ve bir de Honda Accord 2.4 ivtec arabalar var. her ikisi de LPG li olmasına karşın benzer sorunlar çıkarmıyorlar.
Ama benim Tempra 2.0 16v LPG de stabil çalışmıyor. Bazı bir kaç model daha sayılıyordu ama unuttum.

Basitçe eğer tekrar tekrar ayar yapmanıza rağmen arabanız LPG'de kullanıldıktan bir süre sonra silkeleme yapıyorsa, emülatörü düşünmeye başlayın.

akrep_44
07-05-2013, 10:53
cevaplar için teşekkürler peki atiker safefast programında 98 accent için lambda sensörü ön katalitik oksijen sensörü tipi olarak ne şeçilmeli 0-1 0-5 veya diğerleri hangisi seçilmeli teşekkürler...

Destek
07-05-2013, 11:46
Merhaba,
aracınızda 1 adet o. sensörü mevcut.
0-1 uygundur.

Docdor
07-18-2013, 10:33
Merhaba,
aracınızda 1 adet o. sensörü mevcut.
0-1 uygundur.

fast sistemde voltage tipi
UEGO voltage
UEGO full rance var bunlardan hangisi seçilecek yani veya ne varkı var
bence lambda sondaı 0- 1 volt arasında voltage ürettiğine göre voltage tipi seçilmeli 0-1 sanırım şu an aklımda yok ama

beyazit60
07-24-2013, 06:12
Aracım Fiat Tempra 2.0ie 16v. 148 bg.

Bence sizin gibi elektronik ustaları bu tür cihaz yapsanız ve sorunları çözseniz hem biz müşterileriniz için güzel olur hem de sizin için ilave bir ürün olur işiniz genişler. Hakikaten lambda emülatörü ilaç gibi geliyor.

Hüseyin bey e katılıyorum. Bu ürünü Msc elektronik üretmeli :)

Destek
07-24-2013, 06:51
Merhaba,
tekli kabloları tamamen kendimiz üretmeye başlayınca iş yükümüz bayağı arttı.
Hali hazırda üretimi yetiştirmekte zorlanıyoruz:)
Zamanla inş. bu tarz değişik ürünleri de katarız.

yucelyarali
01-18-2014, 07:46
Arkadaşlar merhaba ben aranıza yeni katıldım forumu biraz takip ettim ve kesinlikle çok düzeyli, doğru bilgiler teknik bilgiler verilen faydalı bir forum.
Benim bir problemim var umarım bana da yardımcı olursunuz ben sizler kadar teknik bilgi ve beceriye sahip değilim :)
1.Bende 2000 model otomatik WV Polo 1.4 16V var üzerinde Sıralı Sistem Atiker var. Yakıt sarfiyatım çok yüksek benzinde km de60-65 Krş LPG de 35-40 Krş arası. Geçen gün tamirciye sordum normal dedi. Ama bu aracı daha önce kullananlar fazla diyor.
2.Motora baktığımda bir kablonun takılı olmadığını gördüm o kabloyu taktım bu seferde araç sarsıntılı çalışmaya ve yolda giderken bir süre sonra stop etmeye başladı. Galiba taktığım kablo oksijen sensörü kablosu ben bu sensörü değiştirsem sorun düzelir mi?
Teşekkürler yanıtlarınızı bekliyorum.

Destek
01-18-2014, 07:55
Merhaba,
öncelikle kabloyu takip edip oksijen sensörü olduğunu doğrulamanız gerekir. Arıza tespit cihazına bağlayarak yine kesin bilgiyi alabilirsiniz. Oksijen sensörü ise şayet taktıktan sonra benzinde aynı sıkıntılar oluyor mu ona bakmalısınız. Olmuyorsa lpg ye güzel bir ayar işe yarayabilir.
Benzinde de sarfiyat fazla ve sıkıntılar varsa parça arızalı olabilir. Değiştirmekte fayda var.
Bir süre benzinde kullanmanızı tavsiye ederiz.

yucelyarali
01-18-2014, 08:54
o taktığım kablo evet oksijen sensörü kablosu ve benzinde de sarsıntılı ve çok yakıyor.

Destek
01-18-2014, 10:15
Benzinde bir süre kullanın düzelme zise değiştirmeniz gerekir.

sernet79
01-18-2014, 07:58
merhaba benimde lamda sensörü lpg ye bağlı değil ve bunu bağlamak istiyorum.elektrik işinden anların.lpg ecusundan çıkan hangi renk kablo lamdaya bağlanıyor.ben atiker fast system kullanıyorum ve kullandığım kalibrasyon programı fast system 9.004.elinde kabloların bağlantı şeması olan varmı yada doğru kabloyu bilen.

Destek
01-19-2014, 12:10
Merhaba,
aracınızda yapacağınız bağlantı sadece kullanıcıya lambda değeri gösterme işlevi görecektir.
Çalışma sistemine bir etkisi olmayacaktır.
Ecu çıkışında bulunan kablo grubunda eğer ucu bağlanmamış bir kablo görürseniz odur.
Mor diye hatırımda kalmış.

sernet79
01-19-2014, 01:44
uyumluluk modu bu şekilde araca daha iyi adapte oluyormuş diye duydum.fakat benim lamda sensörümde 4 kablo var ama içlerinden sadece 2 si ölçümlerde ohm değeri veriyor hangisine bağlamam lazım

maviş01
01-19-2014, 09:25
ben elm 327 den sft ve lft değerlerini her devirde takip ederek lpg ayarımı yapıyorum sft lpg de iken -1, 0 arasında oluyur her devir aralığında bu şekilde. lft ise +1 de şuan. sizce nasıl ayarım iyimi doğrumu ayarlıyorum. ayar yaparken bu yolu kullanıyorum benzin ve lpg enejeksiyon süresiyle uğraşmıyorum.

Destek
01-19-2014, 11:09
uyumluluk modu bu şekilde araca daha iyi adapte oluyormuş diye duydum.fakat benim lamda sensörümde 4 kablo var ama içlerinden sadece 2 si ölçümlerde ohm değeri veriyor hangisine bağlamam lazım

Eski sistemlerde kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlı bağlantı yapılmaktadır.
Ölçüm çalışırken yapılmalı. Voltajı okuyarak tespit edebilirsiniz.

Destek
01-19-2014, 11:10
ben elm 327 den sft ve lft değerlerini her devirde takip ederek lpg ayarımı yapıyorum sft lpg de iken -1, 0 arasında oluyur her devir aralığında bu şekilde. lft ise +1 de şuan. sizce nasıl ayarım iyimi doğrumu ayarlıyorum. ayar yaparken bu yolu kullanıyorum benzin ve lpg enejeksiyon süresiyle uğraşmıyorum.

Benzinde çalışırken mevcut değerlerle kıyaslayarak sonuca varabilirsiniz.

maviş01
01-19-2014, 12:18
Sayın destek bir sorum daha olacak benim lg kiti nanofast bu kitte otomatik adaptasyon menüsü varmı veya aktifmi. Yoksa hangi güncellemeyi yapabilirim?

maycicek
01-19-2014, 12:56

Ohm degeri veren iki kablo sensorun isitici devresidir onlarla isiniz yok.. Diger iki kablodan biri voltaj uretir (+) digeride bu voltajin sasesidir (-)..

Bu iki kablodan birini tam kesmeden soyun veya igne batirin , multimetrenin bi ucu soydugunuz yere diger ucu aku negatif kutbuna degdirin, multimetreyi 0-1 v olcume ayarlayin.. Araba calisirken ekranda voltaj gorurseniz dogru kablodur, gormezseniz otekini deneyin..

sernet79
01-19-2014, 08:50
cevabınız için teşekürler

sernet79
01-19-2014, 10:02
bi sorum daha olacak.lamdayı bağladıktan sonra kalibrasyon yapmadan önce lamda tipi olarak hangisini seçmeliyim ?

Destek
01-20-2014, 02:43
Sayın destek bir sorum daha olacak benim lg kiti nanofast bu kitte otomatik adaptasyon menüsü varmı veya aktifmi. Yoksa hangi güncellemeyi yapabilirim?

sağ üst tarafta "i" işareti var.
Ona tıkladığınızda menü açılır.

maycicek
01-20-2014, 08:59
bi sorum daha olacak.lamdayı bağladıktan sonra kalibrasyon yapmadan önce lamda tipi olarak hangisini seçmeliyim ?

Genelde araclar 0-1v tur, bu secenegi secebilirsiniz..

Araciniz nedir?

sernet79
01-20-2014, 10:12
Accent milrnyum

sernet79
01-20-2014, 10:19
atiker fast system.kullandığım pogram 9.004 versyon

Destek
01-20-2014, 11:16
İki seçenek mevcut ya 1 v ya da 5 volt..
Her ikisini seçtiğinizde de ortalama göstereceğinden problem olmaz.

sernet79
01-20-2014, 11:48
benim programda ( uego voltage )(voltage)(uego lamda aralığı)(voltage inverted)seçenekleri var bunlardan hangisini seçmeliyim

Destek
01-20-2014, 01:22
İnverted hariç diğerleri değeri gösterir.
Birisi 5'in ortalamasını alır diğeri 1'in.
Deneyerek uygun olanı bulabilirsiniz.

sernet79
01-20-2014, 02:40
uygun olduğunu nasıl anlarız

Destek
01-20-2014, 02:44
1/2=0,5
5/2=2,5

Destek
01-20-2014, 02:48
Akşam detaylı cevap yazacağız.

maviş01
01-20-2014, 04:10
Sayın Destek benim lpg de oksijen sensörleri bağlı değil otomatik adaptasyonu açşam düzeltme yaparmı. yoksa otomatik adaptasyonun sağlıklı çalışması için oksijen sensörlerinin lpg bağlanmış olmasımı lazım. ben ayrımı elm 327 ile sft ve lft değerlerini takip ederek yapıyorum lft değerim şuan +1 gösteriyor otomatik adaptasyonuda 1 hafta açıp kapatacam ayarlarım dahada hassaslaşırmı acep.

Destek
01-21-2014, 05:22
Merhaba,
lambda sesörü bağlantısı kullanıcıya bilgi sağlama amaçlıdır.
Adaptasyonu açmanız işe yarar.

husertas
01-22-2014, 01:14
Daha önce de söylemiştim.
Motorunuza uygun Lambda emülatörü bulabilirseniz taktırın ve bu türden sorunlara ebediyyen son verin. Sonra canınız nasıl istiyorsa o şekilde ayar yaptırın ve gazlayın.

maycicek
01-22-2014, 03:49
:cool:Daha önce de söylemiştim.
Motorunuza uygun Lambda emülatörü bulabilirseniz taktırın ve bu türden sorunlara ebediyyen son verin. Sonra canınız nasıl istiyorsa o şekilde ayar yaptırın ve gazlayın.

Dediginiz biraz riskli, olasi bir problemde aracin kendi beyni duzeltme yapamayacak. Su anda duzeltme yapiyor her durumda 14.7:1 olarak karisim ayarlaniyor..

MSC Elektronik
01-22-2014, 10:02
Merhaba, Oksijen sensörü bağlantısını yapmanızın size hiç bir getirisi olmayacak, zira aracınızın üzerinde narrow band sensör var. Narrow band sensör sadece yanmanın fakir yada zengin olduğunu gösterebilir. Wide band ise ne kadar fakir yada ne kadar zengin olduğunu net olarak gösterir. Narrow band verisi osiloskopik bir veri içerdiği için sadece benzin ecu'su tarafından değerlendirilebilir. Dalga boyu ve sıklığına göre kademeli olarak trim uygulanır. Bu ölçümü ve trim uygulamasını aslında piggy back bir sistem olan LPG ecu'su yapamaz. Eğer yanma konusunda net veriler okumak istiyorsanız hazır wide band sistemleri aracınızdaki mevcut narrow band sensör yerine takabilirsiniz. Yanında gelecek ekran ile anlık yakıt verisini görebilir, işletim sisteminin olduğu cihazdan narrow band çıkışı alarak benzin ecu'suna giriş yapabilirsiniz.

maviş01
01-23-2014, 02:33
Benim lpg atiker nanofast harita kısmında yukarıdaki İ harfine tıklayınca otomatik adaptasyon gelmiyor. kalibrasyon tarihleri çıkıyor tarihin üzerine tıklayınca kur yazısı çıkıyor. otomatik adaptosyonu nasıl açabilirim. ya da bu kitte bu özelliklik yokmu. bilgiler için şimdiden teşekkürler.

Destek
01-23-2014, 03:00
"i" harfinin yanında oto. adaptasyon yazıyor mu?

maviş01
01-23-2014, 05:08
yazmıyor. İşte otomatik adaptasyonu aktif etmek için hangi güncellemeyi yapmalıyım onu öğrenmek istiyorum.

husertas
01-27-2014, 01:41
:cool:

Dediginiz biraz riskli, olasi bir problemde aracin kendi beyni duzeltme yapamayacak. Su anda duzeltme yapiyor her durumda 14.7:1 olarak karisim ayarlaniyor..
Lambda sensörü taktığınızda 14,7:1, namıdiğer stokiyometrik oranın bir önemi kalmaz. Benzine geçtiğinizde ise lambdanız bu oranı sağlamak için tekrar devreye girer. Emülatörde bu oranı sadece kendi mutluluk oranınıza göre ayarlarsınız. :D

maycicek
01-27-2014, 04:21
Lambda sensörü taktığınızda 14,7:1, namıdiğer stokiyometrik oranın bir önemi kalmaz. Benzine geçtiğinizde ise lambdanız bu oranı sağlamak için tekrar devreye girer. Emülatörde bu oranı sadece kendi mutluluk oranınıza göre ayarlarsınız. :D

Vakum hortumlarindan biri yerinden cikti, karisim motora zarar verecek derecede fakir oldu..

Emulator yuzunden beyin bunu algilayamadi ve duzeltemedi..

Belki nadir olabilecek birsey ama ihtimal yok degil.. Zorunlu olmadikca tercih edilmemeli bence..

husertas
01-29-2014, 11:39
Vakum hortumlarindan biri yerinden cikti, karisim motora zarar verecek derecede fakir oldu..

Emulator yuzunden beyin bunu algilayamadi ve duzeltemedi..

Belki nadir olabilecek birsey ama ihtimal yok degil.. Zorunlu olmadikca tercih edilmemeli bence..

O tür mekanik arızaları zaten bir sürücü hemen anlar. Araba çekişten düşer, yürümez olur vs. Ayrıca yine bu tür mekanik arızaları beyin algılasa bile düzeltemez. İlla o hortumun yerine takılması gerek.

Lamda emülatörü olmazsa olmazdır. Bu günkü LPG kaynaklı şikayetlerin yarısından fazlası Lambda sensörünün LPG kaynaklı yanlış değer okumasıdır.

BRC'nin eski montaj klavuzlarında dönüşümde ilk olarak takılacak LPG komponentinin Lambda emülatörü olduğu yazar. Fakat sonrakilerde bu kalktı.

Emülatör taktıktan sonra bir daha hiç LPG ayarı yaptırmaya ihtiyaç duymadım. Ayrıca 150 hp'lik motorum 1,6 'lar kadar ancak yakıyor. Litresi 2.90'dan 29 krş yakıyor. Emülatör olmasaydı bunlar olmazdı.

Silkeleme, çok yakma, avans bozulması, LTF bozma vs. problemler lambda emülatörü taktığım gün bitti ve bir daha da gelmedi.

Bindiğiniz arabalar benzin için yapılmıştır. Bunu LPG için yapmanın tek yolu Lamda sensörünü ya LPG için olan sensörle değiştirmek yada bunu yapamazsanız emülatör takmanızdır.

Siz bilirsiniz, ama önyargılı olmayın. Benimkiler dostça bir tavsiye.

maycicek
01-29-2014, 03:35
O tür mekanik arızaları zaten bir sürücü hemen anlar. Araba çekişten düşer, yürümez olur vs. Ayrıca yine bu tür mekanik arızaları beyin algılasa bile düzeltemez. İlla o hortumun yerine takılması gerek.

Lamda emülatörü olmazsa olmazdır. Bu günkü LPG kaynaklı şikayetlerin yarısından fazlası Lambda sensörünün LPG kaynaklı yanlış değer okumasıdır.

BRC'nin eski montaj klavuzlarında dönüşümde ilk olarak takılacak LPG komponentinin Lambda emülatörü olduğu yazar. Fakat sonrakilerde bu kalktı.

Emülatör taktıktan sonra bir daha hiç LPG ayarı yaptırmaya ihtiyaç duymadım. Ayrıca 150 hp'lik motorum 1,6 'lar kadar ancak yakıyor. Litresi 2.90'dan 29 krş yakıyor. Emülatör olmasaydı bunlar olmazdı.

Silkeleme, çok yakma, avans bozulması, LTF bozma vs. problemler lambda emülatörü taktığım gün bitti ve bir daha da gelmedi.

Bindiğiniz arabalar benzin için yapılmıştır. Bunu LPG için yapmanın tek yolu Lamda sensörünü ya LPG için olan sensörle değiştirmek yada bunu yapamazsanız emülatör takmanızdır.

Siz bilirsiniz, ama önyargılı olmayın. Benimkiler dostça bir tavsiye.

Benim soyledigimde dostca idi..

Vede bir noktaya takildim: lambda sensorunu lpg icin olanla degistirmek ne demek? Oyle bir sey yok ki. Sensor ayni sensor benzinde de lpg dede ortaya eksoz gazi cikiyor lambda sensoru bu gazdaki oksijen miktarini olcuyor..

Lambda emulatoru takarak sadece soruna engel oldunuz sorunu cozmediniz.. Emulator oldugu icin yaptiginiz ayar zengin mi fakirmi anlasilmiyor. Teorik olarak karisimi biraz fakirlestirerek tuketimi dusurebilirsiniz dogru ama fazla kacarsa motora zararda verebilirsiniz.

Benim arabamda 2.0 136 hp, 10 lt/100 km yakiyor.. Emulator yok, oksijen sensorunu yeniledim sadece oda yasindan dolayi hassasiyetini yitirdigi icin.. Zorunlu olmadikca emulatorden uzak durmak lazim bence, ne yaptigini bilmeyen icin cok tehlikeli

husertas
01-29-2014, 05:27
Benim soyledigimde dostca idi..

Vede bir noktaya takildim: lambda sensorunu lpg icin olanla degistirmek ne demek? Oyle bir sey yok ki. Sensor ayni sensor benzinde de lpg dede ortaya eksoz gazi cikiyor lambda sensoru bu gazdaki oksijen miktarini olcuyor..

Lambda emulatoru takarak sadece soruna engel oldunuz sorunu cozmediniz.. Emulator oldugu icin yaptiginiz ayar zengin mi fakirmi anlasilmiyor. Teorik olarak karisimi biraz fakirlestirerek tuketimi dusurebilirsiniz dogru ama fazla kacarsa motora zararda verebilirsiniz.

Benim arabamda 2.0 136 hp, 10 lt/100 km yakiyor.. Emulator yok, oksijen sensorunu yeniledim sadece oda yasindan dolayi hassasiyetini yitirdigi icin.. Zorunlu olmadikca emulatorden uzak durmak lazim bence, ne yaptigini bilmeyen icin cok tehlikeli

Evet sorun takıldığınız noktada zaten. Lambda sensörleri benzin eksoz gazını ölçerek ECU ye bildirmekle görevlidir. Benzinin ekzoz gazı içindir, LPG için değil. LPG için özel lambda sensörleri yapılmadığı sürece de biz bu sorunu tartışmaya devam edeceğiz bu gibi forumlarda. Aslında tıpkı gaza geçince LPG enjektörleri devreye girdiği gibi, gaza geçince LPG lamda sensörleri devreye girmesi lazım. Yada ecu nun yakıt haritası otomatik olarak geçiş yapması lazım ama yok böyle bir şey. Çünkü Lamda sensörünün LPG firmaları tarafından geliştirilebilmesi mümkün değil. Aşırı pahalı
Sözkonusu LPG eksoz gazı olunca, gaz bileşimi farklılaşıyor ve siz enjeksiyon süreleri, wide band sensör değerleri vs. gibi parametrelerle sytokiyometrik oranı tutturduğunuzu düşünseniz bile aslında silindire LPG ile giren karışımın ısı-enerji değeri hala benzinden çok farklı oluyor. Yani bu kadar çabadan sonra bulduğunuz oran bile benzinli bir motor için LPG severlerin başının belası olan üst kapağı tehlikeye atacak bir değer oluyor.

Benim değerim şehir içi. Demek ki aşağı yukarı aynı motorlarda ve aynı değerlere ulaşmışız. Siz hassas ayar yaparak ben ise emülatör takıp sürüş testi yaparak. Ayrıca bahsettiğiniz tehlikenin önüne geçmek için otomatik ayardan sonra çarpanı 0,25 artırarak karışımı epeyce zenginleştirdim. 1,2 çıkan otomatik çarpanı 1,45'e çektim. Hem dediğimiz tehlike ber taraf olsun diye hem de arabanın performansı artsın diye. Bu tür düzenlemeleri emülatör olmadan yapamazsınız. Halihazırda benzine göre yaptığınız ideal diye düşündüğünüz düzenleme LPG'de fakir kalıyor. Çünkü kriter olarak almış olduğunuz değerler benzine göre ayarlanmış. Aynı enerjiyi verecek LPG karışımı için farklı oranlar bulmanız gerek.

Saygılar

husertas
01-29-2014, 06:11
Bu konuda en önemli mesele ise avans meselesi. Bu konu çook uzun süre başıma bela olduğu için çok kafa patlattım ve sonunda bulabildim. Ve yine emülatör ile çözebildim.

Bizim araçlarda (benimki Marelli Mageneti eculu) vuruntu sensörü olmadığı için avans ECU de önceden kayıtlı olan harita ile otomatik olarak sağlanıyor. Bu harita Lambda sensörü, Hava sıcaklık sensörü, Su sıcaklı sensörü ve Faz sensöründen gelen bilgilere göre ECU'de kayıtlı olan önceden belirlenmiş bir değere göre ateşlemeyi tetikliyor. (Bu sensörlere göre karışım zenginleşip fakirleştiriliyor) Mesela içeri giren hava sıcaklığı değişirse avans da ECU ye giden bilgiye göre değişiyor. Buraya kadar sorun yok.

Ama sözkonusu olan lambda sensöründen giden veriler olunca ECU sapıtmaya başlıyor. Çünkü lambda verileri aynı zamanda silindirdeki karışımdaki benzin oranını da ECU ye bildirmiş oluyor. LPG de çalışan motor eksoz gazı aşırı zengin olarak ecuye bildiriliyor çünkü LPG nin oksijen tüketimi benzinden daha fazla. Ama ısıl değeri de farklı aynı zamanda. (Merak edenler Benzin, Mazot, LPG, Hidrojen vs. gibi yakıtların birim miktarının enerji değerlerini araştırabilirlerse ne demek istediğimi daha iyi anlarlar. Şu an rakamları hatırlamıyorum.)
Yani LPG eksoz verilerine göre ECU, karışım aşırı zengin yada aşırı fakir gibi bir durum algılıyor ve ona göre bir avans vererek yanlış zamanlı bir ateşleme tetiklemesi yaptırıyor. Benim oto elektroniği konularında yardımcı olduğum ustaya gelen LPG'li arabaların neredeyse tamamı avans vuruntusu yapıyor ama sürücü farkında değil çünkü motorun titreşimi arasından avans vuruntusunu farkedebilme ancak çok dikkat ederseniz mümkün oluyor. LPG takılan motorun ömrü kısalır sözü işten bu nedenden ortaya çıkıyor. Çünkü vuruntu bir süre sonra motoru yemeye başlıyor.

Amaaa, bir durumda avans vuruntusu arabayı artık kullanılamaz hale getiriyor. Silkeleme dediğimiz olay. Bahsettiğimiz sorun hava, su vs. sıcaklık sensörlerindeki hassasiyetini kaybetme durumlarında da ortaya çıkabiliyor çünkü aynı sorun sözkonusu oluyor; beyne yanlışlıkla giden zengin yada fakir karışım uyarısı. Ama hiç bir sensörde sorun yokken bile LPG'li motorlar bir süre sonra silkeleme yapmaya başlıyor. İşte bu durum uzun süre bozuk ayarlı LPG ile kullanılan, benimkine benzer ECU ye sahip her arabanın başına eninde sonunda geliyor. Bu durum, lambda sensörünün LPG eksoz gazından dolayı aslında zayıf olmasına rağmen sürekli zengin karışım uyarısı yapması sonucu ECU'nun avansı aşırı kısması sonucu ortaya çıkıyor. ECU yu resetlediğiniz zaman her şey düzeliyor ama bir kaç aylık bir kullanım sonrası tekrar ortaya çıkıyor. LPG için bir lambda sensörü icad edilmediği sürece bu problemler sürecektir.

Bu bilgilerimi Tempra ile ilgili forumlarda yayınlamıştım ve Google de araştırarak bu yayınlara ulaşanlar bu sorunu bir türlü çözemediklerinden dolayı bana Türkiye’nin her yerinden bir sürü telefon geliyor. Ve hepsine tavsiyem, önce bir depo benzinle ecuyı sıfırlayın, sonra emülatörü çaktırın. Allah razı olsun deyip gidiyorlar. Emülatör montajı olayını işte şu linkte yayınlamıştım.

http://tempratipo.forumup.org/viewtopic.php?t=7987&mforum=tempratipo

Tekrar ediyorum, bu bahsettiğim benim kendi aracım için geçerlidir. Durumundan memnun olanlar sistemini bozmasın. Çünkü motorların ECU'leri farklılaşabiliyorlar. Benim yaptığım sadece bilgi paylaşımı. Tavsiye bile değildir. Aracınızın riskini almak istemem.

Saygılar.

maycicek
01-30-2014, 10:45
Lpg atesleme konusunda alt devirlerde daha basarilidir aslinda.. Benzine gore daha az vuruntu yapar.. Ust devirlerde ise benzin atesleme konusunda daha basarilidir.. Bu nedenle de lpg de guc benzine gore dusuktur (diger sebep lpgnin dusuk enerjisi sizinde belirttiginiz gibi)

Oksijen sensoru (lambda sensoru) ekso gazindaki oksijeni olcer , diger ismi lambda degeridir.. Emisyon geregi lambda = 1 olmalidir, benzindeki karsiligi 14.7:1, lpg deki karsiligi 15.5:1 dir. Oksijen sensoru adi ustunde oksijeni olcer benzin lpg ve dizelde durum aynidir sensor yapisida aynidir..

Lpg de lambda=1 (15.5:1 karisim) saglarsan aracin kendi ecu du herhangi bir duzeltme yapmaz, boylece ayarlar bozulmadan lpg dede kullaniriz araci..

Lpgde lambda degerini nasil benzine esitliyoruz? Programdaki benzin enjeksiyon suresi lpg-benzin gecisinde degismiyorsa ve oksijen sensoru saglikli ise her iki yakittada lambda = 1 saglarsin boylece orjinal beyin enjeksiyona mudahale etmez ayarlar sabit kalir..

Emulatorde benzin enjeksiyonu hic degismez, siz kalibrasyon sonucunda durum ne goremezsiniz. Eger wideband cihazda yoksa sizin yaptiginiz tahminidir..

Oksijen sensoru aktifse karisimin etkisini gorursunuz, benzine gore fakir kaliyorsa enjeksiyon suresi artarak lambda = 1 olarak dengelenir, zengin kaliyorsa tam tersi. Sonucta karisim ecunun istedigi gibi olur.

Guc dusuk olur mu? Evet. Sonucu ne olur? Gaz pedalina benzin haline gore biraz fazla basmak zorunda kalirsin.

Magnetti marelli ecu peugeot 106 1.4 8v araclarda da var.. Ben o qaclarda lpg sikayeti cok az duyuyorum. Sizin aracta neden sorun cikiyor tam kestiremedim acikcasi

husertas
01-30-2014, 11:28
Evet Lambda sensörü aynıdır dizelde ve benzinli de, ama bu değerler ECU de dizel ve benzinli motorlar olarak ayrı ayrı vyorumlanır. Ama LPG'li araçlar için ayrı bir ECU tasarlanmamıştır. İşte sorunumuz bu. Yani arabamızın ECU su bizim LPG li araçlardaki eksoz verilerini de benzin verileri olarak yorumluyor. Halbuki farklılar.

Emülatörde benzin enjeksiyonu değişmez değildir. Hava sıcaklık, MAS, ve su sıcaklık sensörlerinden gelen veriler tarafından enjeksiyon süreleri hala değişir. Ama sadece Lambda sensöründen gelen verilerin değişiklik yapma yeteneği iptal edilmiştir. Bu da sadece yaz ve kış gibi LPG nin yapısının değiştirildiği durumlarda az bir etki yapıyor. Sürücü olarak yaz ve kış LPG lerinin araç performansı üzerindeki etkisi belli oluyor zaten. Bu durumun sebeb olabileceği sakıncaları da az biraz karışımı zenginleştirerek hallediyoruz.

Evet emülatör sonrasında LPG ayar oranları bizim yaptığımız tahmindir artık. Ama gördüğün gibi sizin ince ayarlarla yaptığınız yakıt tüketim oranı, benim gibilerin sadece sürüş testi ile yaptığımız ayarlarla aynı değerleri buluyor. Ama farklı olarak ben istediğim gibi oynayabiliyorum. Mesela 3500 devir üstü yüksek performans istediğim için (ayıptır söylemesi kapışma vs. durumlarda lazım oluyor) çok zengin karışım veriyorum. 900 devir altı rölanti sallanmasın diye çok zengin veriyorum. 2500 devir civarları seyir hızı olsun diye ekonomiye ayarlıyorum. Siz bunu yapmazsınız çünkü sıkıntılar çıkmaya başlar.

Sadece Marelli değil, bana gelen şikayetli araç içerisinde Mazda ve WV arabalar da var.
Bazı ECU'lerde bu değişim limitleri dar tutulmuş sanırım ve dediğim problemler pek sözkonusu olmuyor. Ama ECU çalışma sistemi gözönüne alındığında hemen her arabanın benzer sorunları yaşaması şaşılacak bir durum değil. LPG ayarlarındaki yanlışlığın şiddetine göre problemlerin ortaya çıkış süresi de kısalıyor.

Saygılar

maycicek
01-30-2014, 04:24
Aslinda wideband oksijen sensoru taksaniz 4 4 luk ayar yapabilirsiniz.. Hem ekonomi hem performans.. Ve riskide ortadan kaldirmis olursunuz durumu anlik goreceginiz icin..

Bu arada kit ne marka?

husertas
01-30-2014, 10:59
Wide band olayı para meselesi. Hepimiz ekonomik sebeplerden dolayı LPG ye müracat ediyoruz. Bu sebepten sadece iyi ayar olsun diye wide band alıp takamam doğrusu. Emülatör sonrası test sürüşü ile yaptığım ayar bana yetiyor. Riskler ihmal edilebilir görünüyor.

Sistem Atiker Fast 2:
7 yıllık bir sistem.

maycicek
01-31-2014, 12:43
Wide band olayı para meselesi. Hepimiz ekonomik sebeplerden dolayı LPG ye müracat ediyoruz. Bu sebepten sadece iyi ayar olsun diye wide band alıp takamam doğrusu. Emülatör sonrası test sürüşü ile yaptığım ayar bana yetiyor. Riskler ihmal edilebilir görünüyor.

Sistem Atiker Fast 2:
7 yıllık bir sistem.

anladım, haklısın ucuz da değil widebandlar..

regülatörün atikerin standart regülatörü mü?

husertas
01-31-2014, 12:53
anladım, haklısın ucuz da değil widebandlar..

regülatörün atikerin standart regülatörü mü?

Evet standart regülatör.
Açıkçası Atiker'in servisleri hariç herşeyinden gayet memnunum.

Ama servislerine düşmeye görün, çözemeyecekleri her soru için standart bir kaç cevapları var; "bu arabalar böyledir" , "LPG'de böyle şeyler olur", "sizin motorunuzda problem" var vs.vs. Sanki servis eğitimlerinde bu cevaplar her yetkiliye öğretiliyor sanıyoruz. Allahtan kabloyu kendim aldım da MSCSI katkılarıyla kendim LPG işini çevirebilir hale geldim.

maycicek
01-31-2014, 11:46
Evet standart regülatör.
Açıkçası Atiker'in servisleri hariç herşeyinden gayet memnunum.

Ama servislerine düşmeye görün, çözemeyecekleri her soru için standart bir kaç cevapları var; "bu arabalar böyledir" , "LPG'de böyle şeyler olur", "sizin motorunuzda problem" var vs.vs. Sanki servis eğitimlerinde bu cevaplar her yetkiliye öğretiliyor sanıyoruz. Allahtan kabloyu kendim aldım da MSCSI katkılarıyla kendim LPG işini çevirebilir hale geldim.

Evet servisler zir cahil belki hepsi degil ama cogu oyle malesef..

Bu arada sizin araciniz 2.0 ve motor gucu yuksek atiker std regulator 100 kw-136 hp kapasiteli diyebiliyorum sizdeki regulator de bu kapasitedemi bilginiz var mi?

Bir diger merak ettigim nozzle capiniz ve reg basinciniz nedir?

husertas
01-31-2014, 12:29
Doğrudur Standard regülatör ve güçlü motorları desteklemekte yetersiz kalıyor.

Ama normal havalarda sıkıntı çıkarmıyor hatta farkedilmiyor bile , sadece soğuk havalarda ani gazlamalarda yada aşırı yükte yetersiz kalıyor ve benzine geçiyor. Bu çok sık olan bir problem olmadığı için kafaya takmıyorum.

Nozul çapı 2,4 , basınç 1.00 bar.

maycicek
01-31-2014, 01:01
Doğrudur Standard regülatör ve güçlü motorları desteklemekte yetersiz kalıyor.

Ama normal havalarda sıkıntı çıkarmıyor hatta farkedilmiyor bile , sadece soğuk havalarda ani gazlamalarda yada aşırı yükte yetersiz kalıyor ve benzine geçiyor. Bu çok sık olan bir problem olmadığı için kafaya takmıyorum.

Nozul çapı 2,4 , basınç 1.00 bar.

Aslinda ilk uygulamada daha kapasiteli regulatore gecseniz yasadiginiz sikintilarin bir kismi olmayabilirdi..

Ben bayiler 136 hp arac icin sikinti olmaz demesine ragmen atiker buyuk reg. kiti tercih ettim.. Regulatorunuz arizalanirsa sizde buyuk regulator tercih edin mutlaka..

husertas
01-31-2014, 07:33
Tamam, gelecek sefer için aklımda tutarım. Ciddi fiyat farkı oluyor mu ikisi arasında?

maycicek
01-31-2014, 09:33
Ben bi yedek parcaciya super kit regulatorunu sormustum 200 tl demislerdi.. Normal regulatoru 120-130 civari satiyorlar sanirim..

Forumun sahipleri uygun fiyatli kaliteli bir regulator satiyorlar diye biliyorum onun kapasitesi belki daha uygundur sizin araca.. Bir sorun isterseniz..

Berxolid
05-15-2014, 09:11
Herkese selam. Konunun üzerinden biraz süre geçmiş fakat bilgisizliğimi mazur görün, birkaç soru da ben sormak istiyorum.

1 hafta önce 1994 Audi 80 Competition Quattro 2.0 16v bir araç aldım. Araç tek nokta enjeksiyonlu KE-Motronic yakıt sistemine sahip. Aracı ilk sahibinden aldım. İlk sahibi 2000 yılında LPG uygulamış, tabii tahmin edeceğiniz gibi eski mikserlerden.

Zannedersem bundan dolayı, aracım rölantide stop ediyor, gücü beklediğimden düşük, rölantide tam gaz verdiğim zaman ise 5500-6000 devri ancak zorluyor. Hatta serin havalarda yol yapıyorsam (şehirler arası) motor sıcaklığı 60 derecelerde kalıyor. Yani verimli bir yanma olmuyor anlayacağınız. Bazen stop ederken bir patlatma sesi bile geliyor.

Ben arabamı severek ve isteyerek aldım. LPG'de kullanmakta kararlıyım. Fakat nasıl bir uygulama yapmam gerektiğini açıkçası bilmiyorum. Tek nokta enjeksiyonlu araçlara, araya sadece bir modül ekleyerek, sıralı sistem uygulandığını okudum. Bir de emülatörlerden bahsediliyor. Nedir bu işin aslı? Konuyu baştan sona okudum, aranızda cidden işinin ehli insanlar olduğu anlaşılabiliyor. Konu hakkında bilgisi olanlardan yardım bekliyorum. Teşekkürler.

akrep_44
05-15-2014, 09:23
öncelikle motor sıcaklığının 60 derecede kalması termostatın açık kaldığını gösterir ideal sıcaklık 90 derecedir termostatı değiştirince diğer sorunlarında çözülecektir...

Berxolid
05-15-2014, 09:31
öncelikle motor sıcaklığının 60 derecede kalması termostatın açık kaldığını gösterir ideal sıcaklık 90 derecedir termostatı değiştirince diğer sorunlarında çözülecektir...

Merhaba, sıcaklık 90 dereceye ulaşınca da aynı sorun devam ediyor. Rölantide tekleme ve vuruntu oluyor. Bazen olmuyor ama çoğunlukla oluyor. 140 hp gücün ise tahmini 90-100'ü mevcut :-)

akrep_44
05-15-2014, 09:39
bazen olup bazen olmamasının sebebi motor ideal sıcaklıkta kalamamsından önce termostat değişecek sonra ideal sıcaklıkta ayar yapılacak başka türlü yapılan ayar sabit kalmaz hangi sıcaklıkta ayar yapıldıysa o sıcaklıkta sorun olmaz ama 10 aşağı 10 yukarı oldumu sapıtmaya başlar ama termostat değişince motor ısısı sürekli 90 da kalacağı için yapılan ayar stabil olacak ve kolay kolay bozulmayacaktır patlatmanın sebebi karışımın ayarsız olmasından yanmayan gazın egzoz manifoldunda patlamasıdır iyi bir ustaya termostatı değiştirtikten sonra güzel bir lpg ayarı yaparsa sorunun kalmayacağına inanıyorum