ATİKER FAST Lpg'ye İlk Geçişte Çözülemeyen Sorunum

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve oktayoo tarafından 15 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    Merhaba arkadaşlar daha önce "destek" gurubu "mayçiçek" ve diğer arkadaşların katılımıyla konuştuğumuz bir konum vardı.Yaptığım değişiklikleri yeni bir konu açıp bu başlık altında toplayıp,sorunumun çözümüne burdan devam edelim istedim.

Hatırlatma ve yeni okuyanlar için özetlersek;
    Aracım 98 model Honda Civic 1.6 ies manuel 120bg.
    Lpg sistemim Atiker Fast Sistem 14.05.2013 te takıldı. 8.000 km. yapıldı henüz.

Sorunum; aracı akşam park ettik sabah geldik çalıştırdık (araç soğuk,tek marşta alıyor sıkıntı yok çok şükür) hiç hareket etmeden LPG'ye geçmesini bekliyoruz gaza bile dokunmuyoruz.Araç benzinde çalışıyor devir 1700-1800 civarı (havanın soğukluğuna göre değişiyor) motor ısındıkça yavaş yavaş düşüyor ortalama 1200 devire indiği sıralarda lpg regülatörü 36 dereceye ulaşmış oluyor ve LPG'ye geçiyor araç,işte tam bu anda devir 1000 e düşüp araç titreme yapıyor,benzin enjeksiyon süresi yükseliyor araç fakire düşüyor. ecu toparlayıp yükseltiyor 10sn. kadar sürüyor.Sonrasında problem yok,lpg-gaz geçişleri hissedilmiyor.aracı çalıştırıp direk yürürsem lpg ye geçtiğini hissetmiyorum.Fakat bu ilk geçişteki devir düşmesi takıntı oldu :)

Yapılanlar ;
    -Lpg nozulleri 1,8mm takılmıştı 2,00mm yapıldı.
    -Aracın boğaz kelebeği,rolanti valfi vs. temizlikleri ve bakımları yapıldı.
    -Regülatör vakum bağlantısı manifoltun silindire girişe yakın yerden alınmıştı,kelebeğin hemen girişine takıldı.Altın kurallardan biri olduğu söyleniyor fakat programda MAP:0,25 değişiklik olmadı

Bu işlemlerden sonraki harita :

Son 2 yakıt tüketimi ; Şehiriçi değerler
    50TL lik lpg 2,49 dan 20,08lt. lpg ile 166km. 100km.de 12.10lt yakmış.(30 kuruş)
    50TL lik lpg 2,49 dan 20,08lt. lpg ile 177km. 100km.de 11.34lt. yakmış.(28 kuruş)

Geriye kalan tek sıkıntı regülatör gibime geliyor,ilk geçişteki yani regülatör 36 derece iken basıncı 1,15-1,18 ile başlıyor ısındıkça düşüyor,basınç 1,15 iken de lpg enjeksiyon süresi benzin enjeksiyon süresinden daha düşük yada eşit oluyor sorunun sebebi bu olabilir mi?Regülatör 36 derece ve 90 derece iken 1.00bar sabit veremez mi?

Durum bundan ibaret değerli arkadaşlar,uzun oldu biraz kusura bakmayın.Çok değerli yorumlarınızı bekliyorum.
    Teşekkür ederim herkese.

2. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    Unutmuşum, Regülatör- enjektör kütüğü arası gaz hortumu kısaltıldı. regülatör çevresinde boşa dolanan 35cm. lik hortum iptal edildi.

3. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Selam oktayoo hocam, gaza gecis sicakligini yukselttin mi hic?

40-45 dereceye alip deneme yapabilirmisin?

Bir diger deneme kriteride gaza gecis suresi olsun standartta 3 sn dir ben 10 sn yaptim daha yumusak bir gecis olur diye.

4. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    40 ta denedim,gaza geçiş sürem 5sn. "maycicek" şöyle bir soru sorsam nasıl değerlendirirsin.
    -Araç tam ısınmış,tüm yükler kapalı kalibrasyon yaptık.basınç 1.00-1.01-1.02 oynuyor hafif.kalibrasyon bitiyor benzin enjeksiyon 2,8-2,9 lpg enjeksiyon 4,5-4,6 .Aracın lpg ye geçtiği ısı 36 derece regülatör basıncı 1,14-1,15-1,16
    -1,00 bara ayarlanmış araç bu değerlerde ne yapar,ne olur?

5. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Lpg sistem kapaninca regulator kendini kapatana kadar bir miktar daha gaz iceri girip sıkısıyor mutlaka..

İlk acilista basinc bende de yuksek ama lpg ye gecer gecmez normale donuyor.

Benzin suresinin cok az oynamasi sonderece normal aracin kendi sistemi bu sekilde calisir zaten problem degil.

Fast yazilimda basinc kompanze ayari var aslinda basinctaki dalgalanmaya gore lpg suresini ayarliyor..

Kuzenim bugun yarin aracindaki arizalanan brc yerine atiker fast taktiriyor, onun aracinda ayar yaparken basinc ve sicaklik duzeltme ayarinida yapacagim

Birkac ekran goruntusu alip bir konu acmayi dusunuyorum.

6. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Oktayoo hocam -Enjektör Hata Zamanı- ayarı ile denememde oraya girilen zaman aralığında lpg enjektörlerinin teker teker devreye girdiği gördüm örnek 1000 ms yaptığınızda benzinden gaza geçişte lpg enjektörleri 1 er sn aralıkla teker teker devreye giriyor Esas problemi çözmese de sanki sizin sorununuzu daha az hissedilir hale getirebilir mi deneyin istersiniz

7. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Guzel bilgi bende deniycem en kisa zamanda o sekilde bir etki varsa mutlaka ise yarar. Tesekkurler.

8. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    teşekkür ederim deneyeceğim.

9. EGR

EGR LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    211
    Aynen o şekilde ama o ayarı yaparken manifolt enjektör arası hortum uzunluğu göz önünde bulundurulmalı yoksa araba boğulabiliyor veya emme subapları açıldığında lpg silindire ulaşmamış oluyor. Örneğin benim araçta o ayarı 100 yaptığımda benzin lpg geçişlerinde araç silkeliyor boğuluyor. 50 yaptığımda nasıl geçtiğini hissetmiyorsun bile.

10. EGR

Beğenilen Mesajları:
    211
    bir ayrıntı daha benim araçta lpg enjektörü ile manifolt arası hortum uzunluğu maksimum 5 cm geçmiyor.

11. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    lpg enjeksiyon süresi benzin enjeksiyon süresi ile eşit olamaz diye bir kural okumuştum.Benim regülatör soğukken eşit oluyor basınç yüksek olduğundan.sorunum regülatör olabilir mi?

12. EGR

Beğenilen Mesajları:
    211
    uygun nozul seçiminde regülatör basıncı 1.00 ile 120 arasında olmalıdır. enjektör sürelerindeki değişim regülatördeki basınç dalgalanmalarından kaynaklanabilir

13. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    Montaj resimlerimi de paylaşayım gözden kaçan bir durum olmasın.Montajla ilgili düşünceleriniz nedir.

14. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
  15. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
  16. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    burada 100 ve 50 dediğiniz değerler 100ms 50ms. mi yoksa 1000ms. 500ms. mi?bi yazım hatası olmaması adına soruyorum.
    benim enjektör hata zamanım 200ms. idi 400ms. yapıp denedim hiç bir değişiklik olmadı.
    son yaptıklarım ;
    -lgp geçiş ısısı 40 derece
    -lpg geçiş süresi 10sn.
    -enjektör hata zamanı 400ms.
    -lpg basınç hata zamanı 1500ms.(forumda örnek noktasal müdahele konusundaki videoda 1500ms. gördüm o yüzden yaptım.)

+kalibrasyon yaptım,fakat bir değişiklik olmadı aynı.

17. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    bu arada bendeki map sensör farklı,bununla ilgili bir durum olurmu?
    Regülatör gaz çıkışı buna girip-çıkıp enjektör kütüğüne gidiyor,manifolt tan gelen hortumda giriş çıkış yapıp regülatör vakuma bağlanmış.
    -Regülatör üzerinde ısı sensörü var,lpg ısı sensörü sanırım map içinde.

18. EGR

Beğenilen Mesajları:
    211
    50 ms yazdığım gibi.

19. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Lpg ye gecis parametrelerinde enjektor hata zamani var dun kuzenin w124 200e ye ayar yaparken ordaki degeri 200 ms den 1000 ms cikardim, lpgye ilk geciste her enjektor 1 sn ile ara ile devreye girdi ve gecis yumusadi.

O noktayi 100 er ms arttir ve programdan benzin lpg gecisi yap sarsinti tatmin edilir derece azalana kadar sureyi arttir.

Ben kendi aracimdada uygulayacagim..

20. EGR

Beğenilen Mesajları:
    211
    oktayoo enjektör hata zamanını birde 100 ms veya 60 ms ayarlayıp denermisin?

Sayfayı Paylaş