LOVATO LPG MOTOR SOĞUKKEN İLK ÇALIŞTIRMADA TEKLEME

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve jemici tarafından 20 Nisan 2017 başlatılmıştır.

1. jemici

jemici New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Aveo model aracım var 1,4 üzerinde lovato lpg kiti mevcut.
    Sabahları işe gitmek için kontağı çevirdiğimde motor çalışıyor fakat teklemeye başlıyor, bir süre gaz veriyorum, 1 dk sonra normale dönüyor. Ondan sonra motor sıcakken artık gün içinde bir sorun çıkarmıyor. İşe gelip aracı park ediyorum. Akşam 18:00 de işyen çıkıp arabayı çalıştırmaya kalkınca yine sabahki sorunu yaşıyorum.
    Benzinde kullandığımda böyle bir sorun yok.
    Acaba sorunum neden kaynaklanıyor?
    Üstatların değerli yardımlarını rica ederim.
    Teşekkürler,

2. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    %90 regülatör. diger parcalara %10 veriyorum. tabii fotograf koyarsaniz daha net seyler soylenebilir.

elkmuh bunu beğendi.
  3. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Regülatör basıncı % 90 , diğerleri % 10 .

jemici bunu beğendi.
  4. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Regülatör büyük ihtimal ömrünün sonbaharında.

5. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    İlk çalışmada benzinle çalışmıyor mu?

6. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Büyük ihtimal tek nokta enjeksiyon kit takılı.

7. Özcan mercan

Özcan mercan LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    3
    Büyük ihtimalle regulatorunuz veya lpg enjektörleriniz gece aracı biraktiginizdaki gazi manifolda kaçırıyor. Sabah aracı benzinde çalıştırdığınızda lpg ile benzin karışınca tekleme, patirdama gibi sorunlar ortaya çıkıyor. 1 dk sonra ise lpg sistemden atıldığında herşey normale dönüyor.

jemici ve x-calibur bunu beğendi.
  8. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Benimde aklıma o geldi ama sanki lpg de çalışıyor gibi yazmış. Sıralı sistem değil mi ki? Genelde regülatör diyaframı gazı üstüne kaçırınca olabiliyor tabi sistemi de görmek lazım.

9. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    su eksiltme var mi? benzindeki ilk calistirma birkac dakika boyunca cok titremeli mi? (vites kolundaki titresim sacmasapandir.) boyle bir durum varsa %10 ihtimal içine şeytanın avukatligini yapip pistonlara su karıştırmayi koyuyorum.

10. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Bu kartalmış ve kaşarlanmış regülatör diyaframından başka bir şey değil . Soğukken basınç kontrolü yapamıyor , basınç üst değerlere zıpladığı için enjektör açıp kapamaya yetişemiyor . Regülatör ya da hava ısındığı zaman regülatör gaz basıncını kontrol edip , düşürebiliyor , her şey normale dönüyor . Aynısı bende de var , programdan takip ediyorum basıncı , aynen tarif ettiğim gibi . Yeni regülatör de aldım yedekte bekletiyorum , kışın başında takmayı düşünüyorum . Şimdilik 45 derece gaz geçiş sıcaklığıyla nispeten sorunsuz çalışıyor ama 45 i bulana kadar benzin yakmakta sıkıcı oluyor . Hele kışın vıy vıy soğuklarda hiç olmaz . Yazı eskisiyle geçirip kışın başında yenisini takacağım inşallah.

11. jemici

jemici New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Merhaba, yanıtlarınız için teşekkür ederim herkese..
    Araçta Lovato Easy Fast Smart Kit var. İlk çalışma benzinle, su eksiltme yok.
    Bu sabah ilk denememde araç çalışıp durdu. Yeniden denedim, motor teklerken gaza biraz yüklendim bir dakika sonra normale döndü. Bu işlerden anlamıyorum ama dediğiniz gibi motora araç durdurduktan sonra gaz kaçıyor bir yerlerden ve motor soğukken çalıştırmak istediğimde zengin karışımdan motor boğuluyor.
    Daha önce Esenyurt' taki Lovato servisine gidip durumu anlattım, gaz ayarı yapıp bıraktılar. Servise de güvenemiyorum. Enjektörleri bu hafta sonu söküp temizlemeyi düşünüyorum, internetten bir kaç video izledim. İnşallah becerebilirim :)

12. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Enjektörleri kesinlikle söküp temizlemeye kalkmayın , tavsiye etmem . Sabahları çalıştırmak istediğinizde vakum hortumunu regülatör üzerinden söküp çalıştırmayı deneyin , eğer rahat çalışıyorsa regülatör hakkın rahmetine ermiş ya da ermeye adaydır .

13. jemici

jemici New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Bu arada araç 2011 model, 19.000 km de lpg takıldı ve şu an 52.000 km de.

14. jemici

jemici New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Vakum hortumunu çıkarsam da motorun içinde daha önceden sızmış olan gaz bulunacağı için yine zengin karışımdan motor boğulmaz mı?

15. jemici

jemici New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
  16. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Motor durduğu anda vakum yapma özelliği de durmaktadır. Bu nokta da dediğiniz gibi bir olayın olacağını sanmam . Artı gaz kesici de gazı kestiği için gazı itecek bir basınç da kalmamaktadır. Genede üstadlar bir yorum yaparsa iyi olur . Bu size anlattığım durumu internette bir çok kimse tarafından teyit edilmiş bir bilgi olarak bulabilirsiniz .

17. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Son yazdığım mesajı okudum , bu kadar saçma cümleyi nasıl bir araya getitmişim hayret ettim , bir yandan başka işler yazıp bir yandan mesaj yazınca böyle oluyor herhalde :) . Bu noktada vakum hortumu çıkartıldığında motor artık o hattaki birikmiş gazı emmek yerine dışarıdan temiz hava çekmektedir. Hortum çıkartıldığında gazın dışarı boşalma ihtimalide ihtimaller arasında . Söylenildiği gibi yani tık diye çalışması lazım bu durumda.

18. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    denileni aksamdan hortumu sokun, uygulayin. ertesi sabah ya da ne zamansa calistirin, hayirlisi. km. az yapmisiniz da yil cok gecmis. :) kolay gelsin.

elkmuh bunu beğendi.
  19. jemici

jemici New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Yarın sabah vakum hortumunu çıkarıp deneyeceğim.
    Yeni regülatör fiyatı en az 350-450 TL aralığında. Regülatör diyaframı satıldığını gördüm az önce 90 TL, eğer sorun regülatör kaynaklı ise yalnızca diyaframı değiştirsem sizce işe yarar mı?

20. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    hortumu 5 dk. veya 1 saat once degil, aksamdan sokup (aksamsa sabahtan sokun) birakin. diyafram degisim isini de ustadlar pek tavsiye etmiyorlardi. yine de bir sorusturun tabi.

jemici ve elkmuh bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş