2009 MONDEO KME SİSTEM BENZİNDE GAZ YEMEME SORUNU

Konusu 'KME LPG AYARI VE KME LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve abubekir yılamz tarafından 19 Mart 2018 başlatılmıştır.

1. abubekir yılamz

abubekir yılamz New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Herkese iyi günler. aracım 2009 mondeo KME sistem gaz takılı araçta LPG de sorun yok benzinde gaz yememe silkeleme çok nadiren olsada motor kısmından bazen ilk çalıştırmada pat pat sesleri geliyor. aracı 10 gündür benzinde kullanıyorum kısmen azaldı sorunlar pat pat yapmıyor ama yap gibide değil. benzinde LTFT değeri viteste -25 e sabitleniyor araba ısınınca rolantide +5, 6 civarlarında hata kodlarında 2 adet zengin karışım kodu çıkıyor. ne tavsiye edersiniz.

2. Zamanti

Zamanti Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Benzin enjektörlerini kontrol ettirin az püskürtme yada sürekli püskürtme sorunu olma ihtimali yüksek

abubekir yılamz bunu beğendi.
  3. abubekir yılamz

Beğenilen Mesajları:
    2
    cevabınız için teşekkürler. enjektörlere baktıracam. dün sabah ta şöyle bi şey oldu arabayı çalıştırdım normal şekilde benzinde devam ettim çocuğu kreşe bıraktım rampadaydı araba tekrar çalıştırıp hareket ettiğimde arabada tekleme gaz yememe oldu bu arada arıza lambası yanıp yanıp sönüyordu kenara çekip stop ettim iki kere sonuncuda düzeldi obd ile baktığımda P0300 hata kodu verdi internette baktığımda
    P0300
    Silindir Karışım Arızası
    Buji - Enjektör - Ateşleme Bobini - Düşük Komprosör - Yazılım

çıkıyor araca bişey olabileceği korkusuyla lpg geçtim bugün tekrar kontrol ettim hata kodu yoktu. bu arada önceden beri P0172 , 0175 ve 0430 hata kodları hep var bunlarda ikisi zengin karışım 430 ise Katalatik Sistem randımanı Sınırlar altında Bank 2 Katalatik Sistem randımanı Sınırlar altında Bank 2 Katalatik konvevtör-Proğram-O2 Sensörü diye geçiyor.
    LPG de LTFT1 viteste -22.7 STFT1 -15.6 civarı rolantide LTFT1 +10.2 STFT1 -15.6 'da.
    ilk işim enjektörlere baktırmakmı olmalı

4. Zamanti

Zamanti Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Benzin de çalışması sağlıklı olmayan bir aracın lpg hava yakıt karışımı lpg ayarı da tam olmaz
    Hata kodunu lpg de veriyor mu daha önce benzer sorunla bi arkadaşım karşılaştı benzin enjektörü sürekli açık kaliyormus başka arkadaşlarda aynı çözümü söylerse baktirin en azından emin olursunuz iyi günler

5. Zamanti

Zamanti Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Az önce bir ustaya sordum sizin için ona sadece sizin gönderdiğiniz kodu ve açıklamasını yazdım cvbi direk benzin enjektöru oldu bilginize

6. Zamanti

Zamanti Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Bobin arızası gibi veriyor araç ama ustalar şu hatayı bu sebepten de verir diyor bilgi önemli biz olsak bobin masrafına girebiliriz direk

7. abubekir yılamz

Beğenilen Mesajları:
    2
    cevaplarınız için teşekkür ederim hocam bobin 4 ay önce değişti lpgde performans yoktu bobin değişince düzeldi P0300 hata kodunu sadece benzinde verdi lpgde daha önce de hiç vermedi, diğer hata kodları önceden beri var.

8. abubekir yılamz

Beğenilen Mesajları:
    2
    peki enjektör pahalı bi parça temizletmek faydalı olurmu yada arızası neyse tamiri mümkünmü acaba

9. Zamanti

Zamanti Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Dizel enjektör tamiri kalibrasyonu yapan işyeri ni arayın bulundugunuz şehirde onlar dizel enjektörlerinin tıkalı olanlarını açmak için içinde kimyasal madde olan makinalarda bekletiyorlar daha sonra kalibrasyonunu yapıyorlar ilk işiniz onlara benzin enjektörune bakabilirler mi sorun ondan sonra mekanik ustası birine sokturup oraya götürün araç marka modeline göre sifirinin fiyatı değişiyor diye biliyorum

10. abubekir yılamz

Beğenilen Mesajları:
    2
    evet hocam baktım şimdi 2009 mondeo için 266 tl tane fiyatı inşallah temizleterek sorundan kurtulurum. teşekkür ederim.

11. Zamanti

Zamanti Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Hangi şehirdesiniz

12. abubekir yılamz

Beğenilen Mesajları:
    2
    samsun hocam

13. Zamanti

Zamanti Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Bana yakin misiniz diye sordum maalesef değil tmm siz önce temizletme yoluna bakın malum mondeo parçaları yüksek

14. abubekir yılamz

Beğenilen Mesajları:
    2
    aynen hocam ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

15. Zamanti

Zamanti Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ben teşekkür ederim hocam

16. abubekir yılamz

Beğenilen Mesajları:
    2
    hafta sonu aracımın MAF sensörünü balata spreyi ile temizledim ayrıca aki kutup başını söküp 10 dakika bekletip taktım. test sürüşüne çıktığımda sorunların hiçbiri kalmadı. obd cihazı ile LTFT ve STFT ölçümlerine baktığımda onlarda nerdeyse sorunsuz şekilde çalışıyordu LTFT +7 de stabil nadiren +10 na çıkıyordu STFT - 3 -4 civarlarında stabildi. bi 3 4 km kullandım araba resmen şahlanıyordu. şuan için arızaların çoğu gitti eskisiyle alakası yok ama ilk yaptığım gibi de değil hafif bi aksaklık var gibi LTFT değeri +9 ile +3 arasında STFT ise +5 ile -13 arasında benzinde hiç lpgye almadım. biraz daha kullanıp sonuca bakacam hep bu düzeyde olursa düzgün bir LPG ayarı yaptırıp yoluma devam edecem. inşallah eskisi gibi olmaz gerçi az cok çözümü bulduk.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş