5000 devir sonrası benzinde ve lpg de gaz yememe ve tekleme sorunu

Konusu 'PRINS LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve zcustun tarafından 24 Temmuz 2017 başlatılmıştır.

1. zcustun

zcustun LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    38
    Bugün aracımı yol ayarı yapılması için 1000 bakımına servise götürdüm. Daha önce belirttiğim rolantide dalgalanma sorununu kısmen düzelttiler. Aracım zaten egzoz ölçümünde lpgde iken zenginde çıkmıştı. Bu sorun düzeltildi. Benzin enjeksiyon süreleri benzinde 2,30 civarındayken lpg de 1,90lara iniyordu zenginde olduğu için. Bunu hallettik. Lpg enjeksiyon süresi de 2,70-2,80 Fakat; yol ayarı için otobana çıktığımızda 5000 devir ve sonrasında isteksizleşiyor ve tekleme yapıyor aracım.Tekleyerek isteksiz ivmeleniyor ve büyük viteslerde üst devirlerde nerdeyse kalıyor. Benzinde de yapıyor lpgde de yapıyor. Arıza lambası yakmıyor, programda uyarı vermiyor. İlk takıldığı zaman bi fakir hava yakıt arızası vermişti ondan sonra tekrar ayar yapıldı ve bu problem üst devirlerde gazda yapmıyordu. Tüp öncesi aracımda zaten hiçbir sıkıntı yoktu 210a kadar rahat ivmeleniyordu. Aradan 2 3 hafta geçti ,bugün böyle bir durum oluştu. Kimisi buji diyo kimisi bobin diyo. Aracım 2004 civic ve 48bin km de daha. Yardımlarınızı rica ediyorum

2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Honda araçlarda ECU resetleme nasıl yapılıyor bilmiyorum ama eğer siz biliyorsanız ECU reset yapın ve bakın bakalım o isteksizlik devam ediyormu benzinde. LPG de kullanmayın resetleme yaptıktan sonra, LPG ecusu değil araç ecusu resetlenecek, Toyota araçlarda negatif kutup başı sökülüp 5 dakika gibi bekleyince resetleme yapılıyor mesela.
    Eğer bu durumda sıkıntı yok ise kesin LPG ayarında sıkıntı vardır.

3. zcustun

Beğenilen Mesajları:
    38

Alıntıdır

Vtec 2 ve bir cok Honda da su sekilde oluyor [​IMG]
    1. Arabayı rolatinde fan devreye girecek kadar calıstırıyorsunuz.
    2. Sonra motoru stop edip. Aku kutup baslarını sokuyorsunuz. (Ecu nun sigoratasını sokmek de işe yarar)
    3. Yaklasık 10 dak bekliyorsunuz.
    4. Aku kutup basını (sigortayı) takıp marsa basıyoruz.
    5. Yine yaklasık 10 dak araba rolantide calısıyor. Burası cok onemli: bu calısma esnasında hic bir elektronik veya elektrikli bir seyi calıstırmıyoruz. (Or: arac teybi tavan lambası, kalorifer vb.) Bu 10 dak icerisinde aracın rolantide daha sessiz ve sarsıntısız calıstıgına da şait oluyoruz.
    6. Arabayı stop ediyoruz. Anahtarı sonunda kadar geri ceviriyoruz ama cıkarmıyoruz. Sonra hemen marsa basmadan bir onceki konum olan tum lambaların yandıgı ekran gelene kadar anahtarı anahtarı ileri ceviriyoruz. Bundan sonra anahtarı sonuna kadar cevirip. Kontaktan cıkartıyoruz.
    7. Ecu resetlenmis oluyor ve 10 dak calısmada idle ayarını tutturuyor. Resetten sonra 300-500 km biraz fazla yakabiliyor (LTF ayarını map edene kadar)

Şu an deniyorum bunu.Aracın kendine gelmesi için sonrasında bi süre benzinle kullanmam gerekecek sanırım doğru mudur? Direksiyon kutusu altındaki ve motor kapağı altındaki arıza lambası nın işareti olan sigortaları söktüm şu an bekliyorum

4. zcustun

Beğenilen Mesajları:
    38
    Benzinle denedim bunlardan sonra 5000 sonrası bi azalma oldu bu teklemede ama sağır araba yine. Araç çalışırken hiçbir sıkıntı yok. Problemsiz. Alt ve orta devirlerde de böyle bir durum yok. Ama 5000e gelince sağırlaşıyo benzinde de bu reset sonrası da pek değişmedi

5. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    O zaman hocam sıkıntı LPG kaynaklı değil, kompresyon testi yaptırın belki sübaplarda emme ve egzos sübaplarında sıkıntı olabilir

6. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Hondalar 4000 devirden sonra vtec acar rokete baglar 7000 devir rahat cevirmesi lazım .Vtec valflerinde sikinti olmasin bence mekanik bir problemin var senin. Sağlam bir hondacı ustaya goster.

7. zcustun

Beğenilen Mesajları:
    38
    Aracımın 9 bin km önce yaşı gereği triger kayışı değişti.Bu sırada da subap ayarı yapıldı. 1000 km gibi bi sürede subaplarda problem oluşması pek aklıma yatmadı. Bobinlerde problem olsa ilk çalıştırmada ve diğer devirlerde de sıkıntı olurdu diye düşünüyorum. Krank mili sensörü diyen varler var? Ayrıca rolantide lpg de bi sarsılma oluyo ısındıktan sonra hafif silkeliyo 20-30 rpm

8. zcustun

Beğenilen Mesajları:
    38
    İşte ne olduysa lpg sonrası oldu. Çünkü arada benzinliyken araba yapıştırırdım otobanda 3. , 4, vites redlinelarda hiç sıkıntım yoktu.

9. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam aracı bilgisayara yada ölçüm aletine bağlatıp hiç kontrol ettirdiniz mi? Hata kaydı falan var mı? Ltft stft değerleri nasıl?

10. zcustun

Beğenilen Mesajları:
    38
    İŞte bilgisayar ile yol ayarı yapılıyordu o sıra. Bobin arızası olsa o an direk arıza lambası yanardı dediler ama yine de buji ve bobinlerden şüpheleniyolar. Prins kitte ne yazık ki benim erişim imkanım yok bu değerlere de. Atiker gibi değil

11. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    LPG yazılımına ecusuna değil hocam,aracın Kendi ecusuna bağlanıp bilgi alacaksınız.elm327 v1.5 cihazla cep telden bile bakabilirsiniz

12. zcustun

Beğenilen Mesajları:
    38
    Direksiyon altından oraya da bir cihaz bağladı. Sanırım oydu. Ayrıca zaten resetlendi bu değerler bugün itibarı ile :)

13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Sıkıntı yok ltft stft değerleri her kullanımda oluşur zaten

14. zcustun

Beğenilen Mesajları:
    38
  15. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
  16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
  17. zcustun

Beğenilen Mesajları:
    38
    Bu arada bugün Honda servisine gittim. Belki vtec valfidir dedi yağa baktı sonra bi gaza bastı ondan değil dedi. Bobinlere de bakıp bobinlerinde birşey yok dedi. Olsa zaten aşırı titreme olur ve arıza lambası yakabilir dedi. Hatta bugün bir akrabam kullandı o da farketti direk sıkıntıyı. Ustaya ısrar edince de belki bujilerden olabilir dedi. Sanırım bujiye dönücek olay.

18. zcustun

Beğenilen Mesajları:
    38
    Evet dün itibarı ile gitmiş olduğum yerde bir süre yokuş çıktıktan sonra arkadaşımı beklemek için bir yerde durdum. Araç rolantide çalışıyorken tık diye bir ses geldi ve rolanti de titremeye başladı. Biraz bekledim düzelir diye rolantide ama düzelmedi. Gaza biraz bastığımda ise araç deli gibi titremeye başladı devirlenirken ve arıza lambası yanıp sönmeye başladı. 2.silindirde ateşleme yok.... Eve döndüm mecbur ama giderken bi kaç kere söndü tekrar yandı arada düzeldi arada tekledi araç... Sonra Prins Merkezi aradım. Aracın bağlantılarının kontrol edilmesini istediğimi söyledim. 1000km oldu takılalı şu hale bak yani. Sorsak araç suçlu. Hiç bakmadılar bile o gün bi kontrol edin dedim tesisatı bağlantıları kabloları ama yok.

19. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Geçmiş olsun hocam, Bobin gidik herhalde

20. zcustun

Beğenilen Mesajları:
    38
    İşte bu kadar kısa sürede gitmesinin nedeni montaj hatası mı ona bakılsın bi. Yoksa değiştiririm. Eğer montaj kaynaklı bir sıkıntı varsa zaten yeni bobin de kısa sürede arıza verecektir. Ben parayı sokakta bulmuyorum. Gelsinler baksınlar. Bir de bir sorum olacak. Elektriği direk bobinden çekmemek gerekiyomuş sanırım. Bu konuda sizin ve diğer forum üyelerinin de bilgisini almak isterim açıkçası

Sayfayı Paylaş