ATİKER FAST LPG SIRALI SİSTEM LPG PROGRAMINDA BASINÇ DÜZELTME SICAKLIK DÜZELTME RESİMLİ UZMAN AYARI

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve oktayoo tarafından 25 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    Tüm arkadaşlara selamlar,en iyi ayarları yakalamak için çalışmalara devam.
    Son yaptıklarım;
    Basıncı 1.20 bar yapıp yeniden kalibrasyon yaptım,(lpg enjeksiyon süreleri daha aşağı düşer diye tahmin etmiştim ama olmadı),otomatik kalibrasyon sonrası basınç ve sıcaklık düzeltme dışında daha hiçbirşeye ellemedim,takip edip ince ayarları hep beraber yapıcaz inşallah.
    Araç Honda Civic 1.6ies 120bg. - lpg nozulleri serviste 2.00 yapılmıştı matkapla.

"maycicek" hocam "destek" ten aldığım Fast Sistem 10.4.0.2 programı ile yaptım son ayarları,size bazı sorularım olacak.
    1.Daha önce Fast Sistem 9.0.0.2 kullanıyordum lpg basıncım 1.08 idi 1.10 ile kalibrasyon yaptığımda nozuller büyük uyarısı alıyordum 1.08 ile uyarı almadan yapmıştım en son.Sizin forumdaki yazılarınıza istinaden basıncı 1.20 yapıp lpg enjeksiyon sürelerini daha aşağı düşürmek istedim olmadı,artı nozul büyük uyarısıda almadım.Sadece çarpanlar aşağı düştü,lpg enjeksiyon sürelerim aynı.Dip gaz yaptığımda en son 13,5ms. oluyor yeterli olur diye düşünüyorum.Dip gazdan sonra lpg çizgim benzinin altına düştü haritada.Görüşlerinizi bekliyorum,teşekkürler.

2. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    İki sorum daha olacak müsaadenizle :)

1.Bildiğimiz üzere otomatik kalibrasyon araçta tüm yükler kapalı yapılıyor;bu şekilde yaptım.Gözlemlerim araç rölantide çalışırken sırasıyla far,sis,kalorifer fanı en çokta arka cam resizdansını açtığımda benzin enjeksiyon süreleri 2.8-2.9ms. lerden 3.2-3.5ms. lere çıkıyor.Yani araç fakire düşüyor araçta bunlar açıkken fakir karışımla kullanmış mı oluyoruz yoksa lpg ecusu aracın ecusuna göre toparlama yapıyormu bizim araçlarda obd destekli olmadığından bunu önlemenin bir yolu varmı,
    2.son versiyon programla bağlandığımda ecu için yeni yazılım mevcut diyor,güncellememi önerirmisiniz.bununla ilgili detaylı bir konu bulamadım forumda.Araç kontağı kapalı yapılması gerekiyormuş,anahtar bir tıkmı açık olacak nasıl yapılır kısaca anlatabilirmisiniz.

Attila bunu beğendi.
  3. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    genel olarak güzel, ama benim son zamanlarda bir kaç deneyimim oldu.

2 mm nozzle ile 1.2 bar yetmiyor.

öncelikle onu 1.5 bar yapalım.

kalibrasyon işlemlerini tekrarlayalım.

bir diğer yapmanızı istediğimde, gaza tam basmadan map değeri 0,90-0,95 oluyor mu?

oluyorsa, benzin ms kaç ms oluyor? bunu tespit edebilirmisin?

far sis kalorifer resiztans açarsan enjeksiyon süresi değişmesi normal, bu fakirleşme demek değildir.

4. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    Hocam akşam eve giderken laptop bağlıydı göz ucuyla baktım gaza hafiften asılınca map değeri 0,90-0,95 oluyor,bu ne için önemli ne olmalı.Benzin enjeksiyon süresine bakmayı unuttum.

5. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    Hocam imzanızdaki linkten 2.2 nozul alıp takayım mı ne dersiniz.Regülatör basıncını artırdıkça stabilitesi bozuluyor şöyleki 1.20bar a ayarlı iken regülatör tam ısınmadan 1.30 larda geziyor ısınınca düşüyor 1.20 ye.Fakat 1.00bar yada 1.10bar iken çok oynama olmuyor.

6. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    basınç dengeleme için ayar yaptığımız için sorun olmaz aslında ama sizce uygun ise nozzle büyütmede olabilir.

gaza yarım bastığınızda MAP basıncı 0,90-0,95 olduğu noktada benzin enjeksiyon süresini tespit ederseniz bir önerim daha olacak size.

iskender bunu beğendi.
  7. By_emre

By_emre Active Member

Beğenilen Mesajları:
    30
    Kesinlikle 2.0 nozul yetersiz kalıyor oktay abicim benim gaz tepki sorunumundan bu şekilde kurtuldum. 2.2 nozul ve basınç 1,10-1.30 aralığında olucak süreler gaz 3.6-3.7 gibi olmalı dip gaz yaptığında direk fırlıyor abi çok net gaz tepkisi oluyor. Yakıt tüketimide düştü 70 TL lpg ile 305-310 km gibi gittim kışın şehir içi bakırköy-zeytinburnu buralarda :) Lpg merter aygaz 1.93'den aldım

8. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    Emre sevindim senin adına,bende 2.2 yapmayı düşünüyorum.sıkıntı yok aslında araçta ama can sıkıntısı :)

9. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    Evet nozul siparişi verdim."Destek" hocam sizinde bilginiz olsun buradan 2.2mm. nozul istiyorum,sanalpazar üzerinden alımı gerçekleştirdim.orada nozul ölçü seçeneği yok o yüzden mesajda attım nozul 2.2 olsun diye,yanlış gelmesin. :)

10. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    "maycicek" hocam gece eve giderken laptopu bağlayıp video çektim.Map 0,90-0,95 iken benzin enjeksiyon süresini istemiştiniz.

İşyerim ile evim arası 7km. gece yağmur ve birazda trafik vardı.Çekitiğim videoyu müsait zamanda izleme şansınız varsa değerlendirmenizi bekliyorum.Konuyu ilk açtığımdaki yukarıdaki resimlerden beri hiç bir ayarla uğraşmadım.Araç ısınıncaya kadar basınç yüksek olduğundan sanırım lpg çizgimde benzinle örtüştü.Bu oynamayı nasıl halledicez basınç düzeltme işe yaramıyormu tam olarak yada daha fazlamı ayar yapmak lazım her 0,5 barda %6 olarak ayarlamıştım.Video aşağıda ; gözlemlerinize göre genel önerilerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

11. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    bu anda gaza tam basmıyorsunuz değil mi?

eğer öyle ise, tam bu noktadan sonra daha yüksek ms ler çarpan çizgisi sabit kalmalı.

şu anda gördüğüm çarpan 0,95-1 arasında (sağdan ikinci sarı nokta), en sağdaki noktayıda sağdan ikinci nokta ile aynı seviyeye getirin.

neden? diyebilirsiniz

MAP basıncı, ve dolayısı ile gaz basıncı bu noktadan sonra artmıyor, ama benzin enjeksiyon süresi tam gaz yaptığınızda, güç için karışımı zenginleştirmek adına enjeksiyon süresini uzatıyor.

yani

yarım gaz - map 0.95 - 10.5 ms
    tam gaz -map 0.95 - 12-13 ms

oluyor

çizgiyi örtüştürerek MAP 0,95 için ideal çarpanı bulduk, bu durumda benzin ms artmasına rağmen çarpan sabit kalmalı (biz çarpanı aşağı indirerek, tam gaz karışımın fakir olmasına neden oluyoruz.

bu teorik bilgiyi, wideband gösterge ile ayar yaparken de doğruladım.

sizden ricam, 10.5 ms üstü için çarpanı aynı değerde devam ettirip (0,95 gibi), aracı test etmeniz.

gaz tepkisi ve performans olarak hissedilir bir fark yaşayacakmısınız paylaşırsınız.

Not: bu sadece atmosferik motorlarda geçerli, turbo motorlarda MAP basıncı sürekli değişiyor. dolayısıyla gaz basıncı. uygun değeri bulmak diye birşey olmaz.

12. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    evet hocam dediğiniz gibi tam gaz değil,yarım basıyorum.Otomatik kalibrasyondan sonra hiç bir ayarla oynamadım daha (sıcaklık-basınç düzeltme hariç).Çizgi kendiliğinden örtüştü acaba kendiliğinden tekrar ayrılacak mı?
    Dediğiniz teorik bilgiyi anladım,10,5ms. den sonraki iki sarı noktayı (14,5ms. de olan ve en sağda olan) 10,5ms ile aynı yere getireceğim.doğrumu anladım yoksa sadece en sağdakinimi 10,5ms. de olan noktaya alıcam,14,5ms. olan sarı noktaya ellemiycem.

13. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    10.5 ms den sonra, çarpan sabit kalacak, şu anda çarpan 10.5 tan 13ms gierken azalıyor. azalmasın. sabit kalsın.

14. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    Tamamdır hocam teşekkür ederim.
    2.2mm nozul siparişi verdim imzanızdaki linkten,"destek" ile iletişim kurduk çarşamba gönderecek stokta kalmamış perşembe bende olur.En iyi ihtimalle hafta sonu nozulleri değiştirip lpg enjeksiyon süreleri 3,6-3,8 olacak şekilde basıncı ayarlayıp otomatik kalibrasyon yapacağım.Bu şekilde ayardan sonra map teorinizi yine aynı olacak şekilde mi ayarlarız doğrumu, yoksa yeni değermi olur.

yukarıdaki konuştuklarımıza göre benim ayar işim tamammıdır?yoksa daha yapmamız gereken şeyler var mı?

15. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    10-10.5 ms den sonrası sabit olacak.

bu aracın özelliği lpg sisteminden bağımsız bir deneyin, hissiyatta bir değişme varmı belirtirsiniz.

ayar için daha yapılacak birşey yok, muhtemelen son noktası bu olur.

basınç dalgalanması çok problem değil. fast sistemin düzeltme özelliği tolere ediyor durumu

16. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    teşekkür ederim hocam,çok sağolun.

basınç dalgalanması ile ilgili daha önceki konuda konuştuğumuz değerleri ayarlıyorum ben.

Şöyle ; basıncımızı 1.20 bar ayarlayıp kalibrasyon yaptık.Basınç düzeltme haritadasında 1.10 bar %6 - 1.00 bar %12 - 0,90 bar %18 - 0,80 bar %24 vs. olacak şekilde

artırıp : 1.30 bar %6 - 1,40 bar %12 - 1.50 bar %18 - 1,60 bar % 24 olarak azaltıyorum. Bu değeri nasıl hesaplamıştık,eski konuyu bulup bir göz atayım ben.

17. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    oto adaptasyon sıcaklık düzeltme yapmazmı deneyen varmı oto adaptasyon sadece rpm düzenleme mi yapıyor? teşekkürler

18. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    2,2mm fabrikasyon ölçü nozullerim geldi."destek" "mscelektronik" e buradan tekrar teşekkür ederim.Montajdan sonra gerekli ayarları yapınca paylaşırım.

"akrep_44" sanırım sadece rpm düzeltme yapıyor.Otomatik adapsyon sonrası değişenler sadece rpm sıcaklık harita eğrisi aynı kalıyor,düzeltse buradaki eğri değişir diye düşünüyorum.

Akaşam sıcaklık düzeltme ile oynadım ve bir kez daha gördüm ki; kalibrasyon sırasındaki sıcaklığın altındaki yerleri artırıp,üstündeki yerleri azaltmamız gerekiyor.

Benim Lpg sıcaklık kalibrasyonum 65 derece - Akşam aracı park edip tüm yükleri kapatıp rölantide çalışırken sıcaklık düzeltmeyi açtım.Lpg sıcaklığı 55 dereceydi,

oraya nokta koyup eğriyi aşağı doğru çektim,benzin enjeksiyon süresi artmaya başladı (araç fakire düşüyor) eğriyi yukarı doğru aldığımda enjeksiyon süresi düşüyor-

sonra abartıp eğriyi iyice aşağı çektim benzin enjeksiyon süresi arttı yine 2,7-2,8-2,9ms den 3,5-3,6 olmaya başladı araç titremeye başladı neredeyse stop edecekti ki

normal yerine aldım. (Sıcaklık düzeltme ecu tarafından kullanılıyor hakikaten ve düzgün çalıştığını görmüş olduk)

Sıcaklık düzeltme şöyle ayarlanmalı (bana göre :) ) ;

-Araç sıcakken tüm yükler kapalı otomatik kalibrasyon yapılır.
    -Basınç düzeltme ayarı yapılır.
    -Çarpanlar yardımıyla benzin lpg çizgileri örtüşme sağlanır.Ben çarpanlarla oynamadım otomatik kalibrasyon ile örtüştü.
    -Son olarak sıcaklık düzeltme yapılır.Bunu araç soğuk iken çalıştırıp ilk lpg ye geçişten itibaren benzin-lpg geçişleri yaparak benzin enjeksiyon süreleri değişmeyecek şekilde aşağı-yukarı değerler ayarlanır.

Bendeki Lpg sıcaklık düzeltme haritası şu şekilde oluştu.

Son düzenleme: 29 Ocak 2015
    Yucel9603 ve powerkırk3 bunu beğendi.
  19. EGR

EGR LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    211
    Sıcaklık düzelteme ayarı ile ideal konumu yakalamışsınız. Sıcak düzeltmede çizginin konumu her araçta map sensörünün takıldığı yere göre değişiklik gösterebilir.

fatihakar75 bunu beğendi.
  20. EGR

EGR LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    211
    map sensörü enjektöre yakın olduğunda sıcaklığın düştüğü dercelerde çizgi aşağı düzeltme regülatöre yakın olduğunda ise yukarı düzeltme yapmak gerekiyor diye biliyorum.

Sayfayı Paylaş