benzinde de lpgde de gaza ani yüklenince stft nin +%20 lere çıkması?

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve sedat-dmrcn tarafından 21 Kasım 2019 başlatılmıştır.

1. sedat-dmrcn

sedat-dmrcn Active Member

Beğenilen Mesajları:
    73
    araç;97 mondeo 2.0 zetec
    mrb.arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi aracımda benzinde de lpgde de gaza ani yüklenince stft nin +%20 lere çıkması olayı oluyo yani ara hızlanmalarda oluyo bu..diyelim ani olmadan gaza normal basarak vites değişmeden gitsem bile stft yine +lı değerlere yöneliyo ama en fazla +6 lara kadar falan..ama diyelim 3.viteste giderken hızımız 40,ben ani kökledim gazı,hemen stft anında +1o lardan başlar ve devamında +20 lere kadar çıkar ama bu durum ltftyi ani olarak çok etkilemiyo..bunu aracı benzine alıp denedim ve farkeden bişey olmadı,sanırım aracımın çalışma mantığı bu ama sizlerde durum nasıl merak ettim açıkçası.Çünki normalde ani gaza basınca aracım -15 lerde stft gösterseydi şaşırmazdım çünki zengin karışımla hızlanma isteği arasında mantıki ilişki var ,ama fakir karışım yaparak nasıl hızlanıyo?Yada biyerlerde sizce terslik olabilir mi merak ettim açıkçası? Bu arada map haritamı 1 yıldır kendi çabamla yolda değerlere göre oluşturup sürüyorum ve hiçbi sıkıntı yaşamadım.
    teşekkürler şimdiden yorumunu eksik etmeyen arkadaşlara

2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Normal olanı yapıyor, fakir kalarak değil ki zengin olarak hızlanıyor.
    Siz gaza basınca boğaz kelebeği açılıyor, bol miktarda hava giriyor yanma oluyor, sensörler bakıyor ki bu havaya yakıt az hadi bakalım yakıtı arttır diyorlar STFT olarak artı yönde yüksek değerler görüyorsunuz. olaylar anlık olduğu içinde LTFT uzun vade yakıt düzeltme etkilenmiyor.

3. sedat-dmrcn

Beğenilen Mesajları:
    73
    üstadım tesekkür ediyorum ama nasıl zengin oluyo ya? simdi stft+ltft +10 lu çıkan BİR MAP HARİTASI DÜŞÜNSEK;burda anlam olarak araç fakirde kalmış yani +10 yüzde olarak haritayı yükselt demiyoz mu bu kişiye?yani bu toplam +da olunca araç fakirde kalmış olmuyo mu?
    Sanırım benim devreler yandı:)

4. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    1.Fakirlik ve zenginlik yakıt miktarı yönünden
    2.bu yakıt miktarı düzeltmeleri stft ltft, yanmış hava yakıt karışımı analizi sonucu bulunan düzeltme değerleri.

Siz gaza basınca ani yüklenince +20lere çıkan stft görüyorsunuz, bunu konuşuyoruz.
    Ani yüklenince yada fark etmez gaza bastıkça boğaz kelebeği açılıyor ve motora giren hava miktarı artıyor bunla birlikte yakıt miktarı da artıyor. Yakıt miktarını arttırması için stft nin artı yönde olması normal, gaza yavaş yavaş basarken önceden öğrenilmiş ltft değerlerine göre araç yakıt miktarını bildiği için çok etkilenmiyor stft. Neyse gece gece anlatamadım.
    Stft +ltft +10 lu çıkan yere araç fakirde kalmış diyoruz doğru {ltft değeri sıfır veya artı ise} çünkü yandıktan sonra ölçülmüş yakıt az denmiş yakıtı arttır demiş araç ecusu, siz bu yükte ve devirde sabit giderseniz buna göre işlem yaparsınız haritada

5. sedat-dmrcn

Beğenilen Mesajları:
    73
    yok abi aslında güzel anlattın da ben sadece şunu tam anlayamadım.Sizin d dediğiniz gibi gaza ani yüklenince kelebek açılınca gaz artıyo madem;neden aynı oranda hemen lpg yi de gerektiği kadar artırıp stft yi hiç +20 lere çekmeden yapamıyo?demekki ani hızlanmada hava karışım oranında afr cihazına bile baksak hava oranı normal kullanımdan yaklaşık %20 civarı fazla çıkacağı anlamı çıkar demi benim araç için,?
    ama mantığını anladım senin uyarınla

x-calibur bunu beğendi.
  6. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    İşte bu tip tepki veren arabalar için HIZLANIRKEN ZENGİNLEŞTİR gibi bir ayar var, onunla ayar yapabilirsin.

Gözünün önüne bu haritayı getir mesela, normalde top böyle geziyor ve üzerine denk geldiği sayı kadar katsayıya göre lpg miktarı ayarlanıyor.

top diyelim ki 2000 devir 3,5 ms saniye üstünde 131 katsayılı sen böyle giderken gaza yüklendin 3000 devir 10 ms kısmında ki yere geldi, ayarların güzel ise ilk bu yüksek stft den sonra olması gerek yere gelir. Lovatoda bu yukarıda dediğim Leaning in acceleration şeklinde geçiyor. Hızlanırken zenginleştir demişler herhalde diğer Türkçe çevirilerde
    111.PNG

7. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    + değer fakir demek nasıl zengin kalarak hızlanıyor ki? Normal olmaya bilir. Benzinde de yapıyorse benzin pompası veya enjektörlere bakılmalı. Yüzde 20 fakir ile benzinde bile hızlanma işi olağan değil

8. sedat-dmrcn

Beğenilen Mesajları:
    73
    abi akl kitimde mazdada fakirleştirme diye bişey hatırlıyorum ama hızlanırken zenginleştir anlamında hiçbişey yoktu ne yazıkki.valla acayip de süper hızlanıyo. devirlenmede falan hiç sıkıntı yok ama anlayamıyorum tam bu işi..ani gazda stft +25 lere çıkıyo ama aynı ani gaza bastığım pozisyonda pedalı tutmaya devam edince stft yine +5-6 lara sabitliyo...Bu arada ltft yi ben bi türlü sıfırlı değerlere yaklaştıramadım.ya -5 lerde oluyo çoğunlukla ve ben %3-4 kısarak uzunca bile kullansam ltft bu sefer +5 lere gidiyo,birazcık haritayı artırınca yine -5 lere...anlayamadım:( ha ama şu var ltft diyelim sürüşüm esnasında çoğunlukla -5 lerde geziyo;boyleyken stft hep +5+7 lerde oluyo ama yinede ltft aynı kalıyo:)

x-calibur bunu beğendi.
  9. sedat-dmrcn

Beğenilen Mesajları:
    73
    abi ;
    akl elegand,mondeo 97 model 2.0 nozzle map haritam nasıl?
    adlı konumdaki map haritamı lütfen inceleme şansın varsa bi yorumlar mısın haritam nasıl ve nereleri biraz kısmam gerek acaba? yol kaydı aldım

Sayfayı Paylaş