BMW E46 318i Prins LPG Sorunu

Konusu 'PRINS LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve ysnkrdl tarafından 22 Mart 2018 başlatılmıştır.

1. ysnkrdl

ysnkrdl New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Arkadaşlar, 2 yıl önce BMW E46 318i 2000c 143hp aracıma (Motor kodu N46B20A) sorun yaşamamak için Prins Silverline kit taktırdım. Montajı yetkili servis olan Bostancı'daki Çetinsay Otogaz yaptı..

Sorun yaşamayalım deyip, paradan kaçmayıp prins taktırdık ama; sorundan başımızı kurtaramadık..

2 yıldır muhtelif sorunlar yaşamaktayım, gidiyoruz güya bi ayar yapıp gönderiyorlar.. Yaşadığım muhtelif sorunlar; performans kaybı, yüksek yakıt, rölantide titreşimli çalışma, yüksek devirde tekleme, benzin-gaz geçişlerinde sarsıntı..

Çetinsay'ın bu işi çözeceğine dair umudumu kaybedince, Ümraniye'deki Candan Mühendisliğe gittim Allah razı olsun ayarlarını yenilediler, detaylı inceleyip açıklama yaptılar ve ücret de almadılar.. Koydukları teşhis de şu oldu; Bu araç valvetronic motor, manifolddan giriş yaparak bundan randıman almanız mümkün değil, manifoldun sökülerek gazın enjektörden çıktıktan sonra direkt pistonun kafasına kadar ekstra bir boru ile iletilmesi gerekiyor. Bunu kendilerinin yapabileceğini 400 lira da işçiliği olduğunu ifade ettiler.

Tuttum tekrar Çetinsay'ın yolunu; dedim böyle böyle, hiç itiraz edemediler ama öyle birşeye gerek olmadığını, gaz borularının enjektörden sonra uzun tutulduğunu söylerek enjektörleri tekrar konumlandırdılar ve boruları oldukça kısaldı (sonra ben tekrar söküp yeniden yaptım daha da kısalttım.) Nozullarını da sökerek daha uzun nozul taktılar. (mm olarak ölçüsünü bilmiyorum)

Bu işlemlerden sonra araç bir nebze daha güzel oldu ancak hala benzindeki sürüş konforu, yumuşaklık ve performanstan uzak..

Sonuç olarak; Şimdi AFR ayarı diye bişe olduğunu öğrendim, benim dermanım bunda mı yoksa manifoldu sökerek gazın girişini pistona kadar indirmem gerekiyor mu illa vs gibi tam randıman alabilmek için ne yapmam gerekiyor. Yardımlarınızı rica ediyorum

razzle bunu beğendi.
  2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    powerkırk3 ve razzle bunu beğendi.
  3. razzle

razzle Member

Beğenilen Mesajları:
    33
    Dostum derdini hiç bir lpgciye anlatamazsın. Benzin takviyesini açıp yollarlar seni. Aynı motordan bende de var. Aynı sorunları yaşadım. Arkadaş konuyu paylaşmış. Baştan sona oku. Yardımcı olabileceğim bişey olursa haberim olsun. Ben yapmadan önce 35-40 kuruş lpg yakıyordum. Şimdi 28e kadar düştü. İnce ayarları da yapınca 25e kadar düşerim diye düşünüyorum. Aracının motoru ekonomik bir motor. Ayarı yaptıktan sonraki görüntü ;)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

powerkırk3 ve Cliosymbol bunu beğendi.
  4. sedat-dmrcn

sedat-dmrcn Active Member

Beğenilen Mesajları:
    73
    üstad aynı motor bende de var dediğiniz sistem lpg kiti ne sizdeki?

Sayfayı Paylaş