brc lpg yüksek map'ta zengine kaçıyor.

Konusu 'BRC LPG AYARI VE BRC LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve deeloc tarafından 4 Mart 2021 başlatılmıştır.

1. deeloc

deeloc New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    cümleten merhabalar,

bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

aracım 2001 volvo s60 2.3 t5 250 hp. üzerinde 1500 mbar brc genius max sarı enjektörlü kit var.

sıkıntım ise aşağıdaki görüntüde görüldüğü üzere 1200 mbar'dan itibaren orantılı olarak büyüyerek 1700 mbara kadar lpg ms'leri zengine kaçıyor. 1200-1700 mbar seviyesini dengelediğimde ise bu sefer 600-1200 arası fakire kaçıyor.

bu 1200 mbar sonrası lpg ms'lerini fakirleştirmek için ne yapmam gerekir?

aracım open loop'a kolay kolay giren bir araba değil. bu değerleri closed loop'da görüyorum.

not olarak: görüntüde görünen düzeltme değerleri o anlık denemek için yaptığım düzeltmeydi. şu an rolanti de +7, yükte ise +12 lpg ayarı ile çalışıyor aracım. bu ayarla rolanti de +3.9, yükte ise -3.1 düzeltme gösteriyor torque programı. bu rolanti ve yükteki ltft değerlerindeki makası bir türlü kapatamıyorum. sadece rolantiye +15 lpg verirsem rolanti ltft değeri 0'a yaklaşıyor ve makas daralıyor ancak bunda da rolanti benzin ms'leri 2.00 civarından 1.50 civarına düşüyor ve motorun boğulduğunu hissediyorum, rahat yürümüyor araba. aracımın rolanti fabrikasyon ms değeri 2.00 ms civarı bu arada. şu anda benzindeki ortalama benzin sürem 1.95, lpg ye alınca ise benzin sürem 1.92 ms. yani rolanti ayarı tutmuş görünüyor. ama rolantide ltft+stft toplamı +3.9 gösteriyor. yükteki +12 olan değeri +15 yaptığımda ise rolanti ltft değeri 0'a yaklaşıyor ancak bu seferde torque programı yükte ltft+stft'yi -7'lere çekiyor. kafayı yemek üzereyim :)

birde ek bir bilgiye ihtiyacım var. araç lpg'de open loopa girdiğinde rolantideki son ltft değeri ile mi girer yoksa yükteki son ltft değeri ile mi girer?

desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

2. ersin310

ersin310 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    75
    Merhaba,

Öncelikle aracınız çok güzelmiş, güle güle kullanın. Bende de küçük kardeşi S40 2.0 turbo var :)

Sizin sorunun tam tersini yaşıyorum ama dediğiniz gibi noktasal müdahale olmadığı için bir çözüm bulamadım (hatta buradaki brc ayar konusuna yazmıştım). Bu ayrışma sorunu bana kalırsa open loptan kaynaklanıyor, otomatik olduğu için tam olarak nerede open loopa girdiğini de anlayamıyorum (0,4 bar civarı olarak tahmin ediyorum). Neyse, ltft 0 civarındayken düzgün bir ayar yaptım, 0,4bara kadar eşleşmeyi yakaladım ve öylece bıraktım. Lpg de gazlamıyorum, böylece bozuk bölgelere girmiyorum, şimdilik elimden başka bir şey de gelmiyor.

Asıl sizin sorunuza gelirsek, yine open loop kaynaklı bence. O bölgeye geçince araç zenginde kalıyor. Brc de “open loopta fakirleştirme” diye bir ayar kısmı var, görmüşsünüzdür. Orası afr verisine ihtiyaç duymaksızın sadece open loop ayarına imkan veriyor(muş). İngilizce ayar klavuzlarında detayı var ama bana biraz karışık geldi ve kurcalamak istemedim. Belki o bölgeyi ayarlamayı deneyebilirsiniz.

Karma kullanımı düşünürsek ltft değeriniz fena değil aslında, sonuçta benzinde bile çoğu zaman sıfır olmuyor. rolanti de +7, yükte ise +12 yapmanın sonuçları bana iyi gözüktü.

deeloc bunu beğendi.
  3. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam merhaba bende aynı programla aracıma ayar yapıyorum. benim aracım atmosferik
    Aslından sorunuz cevapsız kalmasın istediğim için yazıyorum
    çünkü ayardaki sıkıntı benzin doğrusunun kavisli lpg doğrusunun ise düz çıkması
    açıkcası bunun ayarla nasıl düzeltilebileceğini bende bilemiyorum
    Çünkü brc programındaki rölanti düzeltmesi tüm çizgiyi yukarı aşağı alırken yükte düzeltmesi rölanti noktasını sabitleyip yük kısmını yukarı aşağı alıyor yani doğrultuyu bükemiyoruz.
    Fakat https://doczz.biz.tr/doc/44515/kitmtm-montajcı-el-kitabı
    bu linkdeki kitapcık bizimkiyle aynı
    sayfa 19 da 5.3.1 bölümünde open loop kısmındaki ayarları deneyebilirsiniz
    ben yapmadım ihtiyacım olmadı
    belki yardımı dokunur

deeloc bunu beğendi.
  4. deeloc

deeloc New Member

Beğenilen Mesajları:
    2

merhaba ersin bey,

teşekkür ederim, sizde iyi günlerde kullanın.

bu benimde aklıma geldi, open loop ayarlarından bahsettiğiniz kitapçıktaki gibi fakirleştirme yaptım ancak hiç bir etkisi olmadı. çünkü benim araba kolay kolay open loopa girmiyor. 1000 mbar mapın üstüne ilk kalkarken bile rahatlıkla ulaşabiliyor. yani ben bu -3.1 sapmasını her daim ekranda görüyorum. illa ki sıkıştırmak gerekmiyor.

benzinde uzun süreli kullanımda ltft 1.6 ile -0.8 arasında gezdiği için bu yukarıda yazdığım ltft değerleri bana çok sapkın geliyor.

dediğiniz gibi ayarlar güzel aslında ama haritanın kuyruk kısmındaki sapmaya takmış durumdayım :)

5. deeloc

deeloc New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    merhabalar,

evet, sıkıntı zaten noktasal müdahale edememekte. ama bence bu iyi bir şey. ateşleme sürelerinde lineer bir doğruluk sağlıyor. yeter ki ayarı düzgün yapılmış olsun.

dediğiniz kılavuzdaki open loop ayarlamasını yaptım ancak hiç bir faydası olmadı. çünkü open loopa kolay kolay girmiyor ve yukarıdaki harita closed loop haritası. zaten brc'de de open llop ayarına ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. çünkü open loop kısmını kendisi ayarlıyor. programdaki ayarlama ise extrem durumlar için bence.

6. Mismailt

Mismailt Member

Beğenilen Mesajları:
    45
    Hangi devirlerde bu sorunu yasiyorsunuz.

7. deeloc

deeloc New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    merhaba,

devirle alakalı değil. yüksek mapta oluyor bu olay. yüksek vites, düşük devirde kullanırken de görülüyor. yani map basıncı devir farketmeksizin ne zaman 1200 mbar civarını geçerse o zaman zengine kaçıyor.

8. Mismailt

Mismailt Member

Beğenilen Mesajları:
    45
    Bu sorunu cozemezsiniz bu sorun lpg kitlerindeki handikap.Sabit gazda iken haritayi belirliyorsunuz ama ayni noktada gaza daha cok bastiginiz zaman emis daha cok oldugu icin diyafram daha cok geriliyor ve daha cok gaz gondermeye basliyor ayni noktadaki carpanda siz daha sabit hizda dusuk gaz pozisyonuna gore carpan belirliyorsunuz qma ayni noktada imen gaza daha cok bastiginiz zaman diyaframin daha fazla kasilmasi sebebiyle gelen gazin artmasina istinaden carpaniniz fazla geliyor ve ecu yakit kesmek zorunda kaliyor

deeloc bunu beğendi.
  9. deeloc

deeloc New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    evet, aynen bu şekilde oluyor. map basıncına göre hareket ettiği için...

10. Mismailt

Mismailt Member

Beğenilen Mesajları:
    45
    Bu problemi ortadan kaldirmak icin emise gore basinci artan regulator mantigi yerine basinci hep sabit olan regulator ile nozzle delik olcusunu otomatik azaltip artiran proje gelistirdim ama ureticiler maliyetli diyerek reddetti.

deeloc bunu beğendi.
  11. deeloc

deeloc New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    yeni yatırım, yeni gider!! neden desteklesinler ki? şimdi ki düzen bir standarta oturmuş, yıllardır aynı teknikle üretim yapıyorlar. sizin dediğiniz gibi gelişmeler ekstra maliyet...

12. ersin310

Beğenilen Mesajları:
    75
    hocam open loop ayarı kısmını meraktan tekrar okudum. obd bağlantısının yapılmış olması gerekiyor diye anlıyorum, zaten ayar ekranında oksijen sensörü voltajı gözüküyor olmalı ki ayar yapılabilsin. genelde brc de bağlantı yapılmıyor, siz de yapılmış mıydı? eğer bağlı değilse o yüzden fark görememiş olabilirsiniz. (gerçi open loopa pek girmiyor diyorsunuz zaten).

lpgde ltft nin +-5 olması bana normal geliyor zira yakıt aldığınız istasyon, hava durumu vb. durumlar bile ufak değişimler yaratabiliyor. ama mükemmel ayar isteğinizi de anlıyorum, bu işe bir kere el atınca böyle oluyor :)

deeloc bunu beğendi.
  13. ersin310

Beğenilen Mesajları:
    75
    regülatör basıncının bu konuyla ilgili olduğunu, hatta genel olarak bir sorun oluşturduğunu düşünmüyorum. basınç durmadan değişse bile yazılım enjektör sürelerini ters orantılı uzatıp kısaltarak hafızasındaki haritaya göre ayarlıyor. yani burada son sözü mekanik değil de yazılım söylüyor gibi.

14. deeloc

deeloc New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    open loop'a müdahale ettiğimde farkı brc programından değil, obd'den torque programından göremedim. sanki open loop'ta -10 değer vermemişim gibi değerler aynen çıkmaya devam etti.

benzindeyken ltft 1.6 ve -0.8 arasında gezinince lpg de 3.9 ve -3.1 değerleri gözüme çok gözüküyor :)

15. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    İşin aslı close loop da ltft +,-5 aralığında olduğu sürece ideal . değer iki yöndeyse 10 civarında olsada idare eder. Fakat asıl sorun open loop da . Motor ezbere çalıştığından fakir lpg sibop yakmaya zengin lpg çekişi düşürüyor. Bence afr ayarı ile open loop ayarı oturtulmalı buna göre de close loop kısmı en ideal hale getirilmeli. Çünkü norrow band lambda sensörü kullanan araçlarda open loop da motor lambda sensöründen aldığı bilgiyi işlemiyor. Arttıtırılarak ayarlanan lpg torqui de görülmüyor. Bir fikir daha aracınızı open loop da benzine geçecek şekilde ayarlamak ya da vsr yi aktif etmek .

16. deeloc

deeloc New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    peki open loopta rolantideki ltft değerine göre mi çalışır yoksa yükteki ltft değerine göre mi? yani hangisini baz alır?

Sayfayı Paylaş