Brc turuncu enjektör ve lpg ayarı

Konusu 'BRC LPG AYARI VE BRC LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Burak tarafından 18 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

 1. Burak

  Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

  Katılım:
  3 Şubat 2016
  Mesajlar:
  303
  Beğenilen Mesajları:
  244
  Merhaba arkadaşlar,
  Kayınbirader bugün goldünü gösterdi bana. 2006 model 1.6 bse otomatik. golfünde motor titreşimli çalışıyor zaman zaman da sanki hafif vuruntu yapıyor gibiydi. Kendi de sorunun farkında nedir diye baktık.
  Bariz ateşleme hatası var gibi davranıyordu. Vagcom ile bağlanıp ateşleme testi kısmına girdim. Rölantide 1 ve 2. silindirlerde sık sık ateşleme hatası veriyordu. Benzine aldım değişen birşey olmadı ateşleme hataları devam etti. Ya bujiler ya bobin diye düşündüm. ustaya götürdüm bujileri kontrol ettik yeniydi. Bobine yöneldik ve değiştirdik. Fakat değişen birşey olmadı. Ateşleme testinde yine hata vermeye devam ediyordu. Üstelik bu sefer sadece 1 ve 2 değil, 4ünde de hata veriyordu.
  Aklıma lpg enjektörleri mi kaçırıyor diye geldi. Yakında tanıdık lpg ustası vardı. Aradım gel lpg sistemini komple iptal edip benzinde yapıyor mu bakalım dedi. Gittim lpg ecusunun akü bağlantılarını söktük ve enjektör regülatör arasındaki gazı boşalttık. Fakat benzinde ateşleme hatası devam etti. Uzun süreli sorun benzin yakıt haritasını bozmuştur diyerek araçtaki öğrenilen değerleri sıfırladım. Aracı çalıştırdım. Bildiğin yeni motor koymuşuz gibi motor sorunsuz pürüzsüz ateşleme hatası vermeden benzinde çalışmaya başladı. Anladık ki lpg ayarı ve enjektörler sıkıntılı. Lpgyi tekrar aktifleştirdil baktık fakirde çalışıyor. Ltft+stft 0 olacak şekilde rölantiyi ayarladık. Lpgde de artık ateşleme hatası vermiyordu. Fakat benzin kadar da düzgün çalışmıyordu. Benzinden lpgye geçince motorun pürüzlü çalışmasını hissediyorduk. Usta enjektörler sıkıntılı dedi. Test yaptı, hortumları sırasıyla sıktı bıraktı. 1 ve 2. enjektörleri sıktığında motor 3 ve 4 e göre daha sarsıntılı çalışıyordu. Zaten biz de 1 ve 2 de daha çok ateşleme hatası alıyorduk.

  Neyse bir süre kullanalım bir görelim dedik. Zaman da kısıtlı iftar yaklaşıyordu.
  Epey uzun yazı oldu ama şimdi size sorularım geliyor;
  1-bu enjektörleri temizlemek istesek mümkün mü? Mümkünse temizlik İşe yarar mı? Brc turuncu enjektörler

  2- Değişmek gerekirse orjinali epey pahalı gibi. Yerine vikars diye enjektör gördüm internette. Bunu taksak sorun olur mu?

  3- acaba sadece 1 ve 2 mi sorunlu? Net olarak nasıl anlarız? 2 tane tekli alıp kombinasyonlu değiştirirsek deneyerek bulur muyuz?

  4- usta brc seq 32 ayar programını açtı. Ne harita var ne birşey. Sadece rölanti ve yükte diye iki tane zenginleştirme fakirleştirme sağa sola kayan çubuk var. Rölantiyi hadi ayarladık da diğer devirleri nasıl ayarlayacaz. Usta bunlarda böyle yazılım kendş hallediyor dedi. Yola çıktım, 2000 devire kadar ideal, 2000den sonra araç zengin çalışıyor. stft -%7-8

  3000ü geçince daha da zenginleşiyor. stft -%10-13
  Brcde bu iş nasıl yapılıyor? Bizim usta mı bilmiyordu acep?

  Şimdiden yorum ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
   
 2. Burak

  Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

  Katılım:
  3 Şubat 2016
  Mesajlar:
  303
  Beğenilen Mesajları:
  244
  Birkaç videoda enjektörlerdeki kaçaklardan bahsetmişler. Acaba bizim enjektörler de mi kaçırıyor? Yarın bis test edeyim.

   
 3. powerkırk3

  powerkırk3 UZMAN

  Katılım:
  17 Kasım 2011
  Mesajlar:
  2.191
  Beğenilen Mesajları:
  2.310
  Hocam rölanti ve tam gaz ayarının sayfasında " kolaylaştırılmış ince ayar " a girin bos bir grafik var laptop bağlı olarak aracı benzinde yolda sürün kırmızı noktalar oluşacak aynı yolu gazda geri gelerek kullanın sonra araç dururken soldaki düzeltme ile (noktalar üst üste gelecek şekilde) rölantiyi ltft stft göre ayarlayın sağdaki kısımla ise tam gazı noktalarıüst üste getirecek şekilde ayarlayın ltft stft durumuna göre ayarı düzenleye bilirsiniz yol ayarı brc de böyle yapılıyor .isterseniz tr kullanım klavuzunu paylaşabilirim. Biraz karışık anlatmışım kusura bakmayın
   
 4. Destek

  Destek Administrator Staff Member

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  4.307
  Beğenilen Mesajları:
  1.090
  1- Enjektör temizliği mümkün değil. Yapı gereği gerek yok.
  2- Vikars 2 ohm, Atiker Gold çok uzun ömürlü olmaz. Çalışır mı? Evet çalışır.
  3- Programdan enjektörleir kapatmak mümkün. O şekilde etkileyen enjektörü bulmuş olursunuz.
  4- Harita mevcut(Calibration Tool). Bildiğimiz Aeb harita gibi. eleman bilmiyor olabilir.
   
 5. symbol

  symbol LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

  Katılım:
  7 Eylül 2017
  Mesajlar:
  637
  Beğenilen Mesajları:
  967
  BRC ayarı için calibration tool da yol ayar menüsü var. Aracı bir süre mümkünse her devir her viteste benzinde, daha sonra LPG de sürüyorsunuz. Sonra size bir harita çıkarıyor(lineer bir eğri) bu eğriye göre düzeltmeleri yapabiliyorsunuz. BRC ayar konusundaki en başarılı yazılımlardandır :) Menülerin sade ve az olması sizi kandırmasın.

  Enjektörler detek'in dediği gibi temizlenemez. Yapı gereği valtek tiplerde çok farklıdır, mekanik kısımdan neredeyse gaz geçmez. BRC enjektörler son derece uzun ömürlüdür, kaç km kullanılmış enjektörler ? Diganostic kısmında tek tek kapatıp sorunluyu tespit edin.
   
 6. ersin310

  ersin310 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

  Katılım:
  31 Ocak 2017
  Mesajlar:
  147
  Beğenilen Mesajları:
  75
  Merhaba,

  Yukarıda bahsedilmemiş sanırım, brc de ayar yapmak için kendi map sensörünün takılı olması gerekiyor. Oto kalibrasyonu yaptığınıza göre ya map sensörünüz var ya da usta ayar yaparken taktı ve sonra da çıkardı demektir. eğer takılıysa yol ayarı kısmı çok kolay zaten, grafik üzerinden düzeltme yapıyorsunuz.

  Map sensörü olmadan da biraz düzeltme yapabilirsiniz, eğer rölantiyi düzgün ayarladıysanız deneme-yanılma ile güzel bir ayar yakalabilirsiniz. “yükte” yazan kısmı örneğin -%5 yapıp bir süre kullanırsınız, hala zenginse biraz daha kısarsınız vs.
   
 7. Hakan24

  Hakan24 New Member

  Katılım:
  1 Mart 2016
  Mesajlar:
  27
  Beğenilen Mesajları:
  10
  Bu brc sequent 32 kitler için hala kablo ile kendimiz bağlanamıyormuyuz. Kablo alacağım ama bir lisans muhabbeti gidiyor. Kendi bağlanan arkadaş varmı?
   
 8. husnu

  husnu UZMAN

  Katılım:
  1 Şubat 2019
  Mesajlar:
  958
  Beğenilen Mesajları:
  501
  Lpg işiyle uğraşan bir programcı olsa yamasını da crackınıda yapardı şimdiye kadar:D
   
  Hakan24 bunu beğendi.
 9. Hakan24

  Hakan24 New Member

  Katılım:
  1 Mart 2016
  Mesajlar:
  27
  Beğenilen Mesajları:
  10
  Aynen , yabancı forumları da takip ediyorum ama yok.
   
 10. symbol

  symbol LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

  Katılım:
  7 Eylül 2017
  Mesajlar:
  637
  Beğenilen Mesajları:
  967
  İyi bakmak gerekir o yabancı sitelere
   
 11. Hakan24

  Hakan24 New Member

  Katılım:
  1 Mart 2016
  Mesajlar:
  27
  Beğenilen Mesajları:
  10
  Bir tane buldum o da ücret istedi daha da uğraşmadım açıkcası. Zaten o da 1 yıllık lisansmış. Yalnız ben sequement 32 için diyorum. 11 veya 24 olanlarda güncelleme yoksa zaten direk bağlanılıyor..
   

Sayfayı Paylaş