enjektör tekleme

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve atmaca08 tarafından 31 Mayıs 2021 başlatılmıştır.

1. atmaca08

atmaca08 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    10
    merhabalar akl aeb kare tip büyük 8 silindir ecu var. sıkıntım şudur;
    arabada benzin bitince 1000-2000 devir arasında araba gaz yemekte zorlanıyor gaza yüklenince 2000 geçince normale dönüyor ayrıca benzin koyuncada bu olay ortadan kalkıyor.

araba tüpte giderken araç hafızasına 2 nolu enjektör kısa devre hatası atıyor ama benzinde gidersem atmıyor
    lpg programında hiçbir şekilde arıza atmıyor.

sorun ne olabilir

2. mahirK

mahirK LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    82
    Geçmiş olsun aracında benzin devamlı olsun benzinin bitik bir şekilde lpg de gidersen benzin pompası işlevini yitirir yani yanar arac lpg de olduğunda benzin pompası benzin hattını devamlı bir basınçta tutacağı için benzin pompalamaya devam eder.

Aracın benzin enjektorden lpg ecusuna kablo gider enjektorun orda ek vardir o ekte kisa devre yada motor biloguna degiyordur ek yerlerini acip oksitlenme varsa tekrardan kabloyu ekleme yap o kabloyu takip edip lpg ecusuna gittiği yerlerde kablo kısılması kırılması soyulması varmı diye kontrol etmesinin

Lpg enjektorundede aynı göz için aynı işlemi yapman gerekiyor
    Varsa kablo soyulması kırılması kısılmasıni gider

Ayrıca hata aldigin göz için en yakın lpg enjektörü ile kablo girişiyle altaki caz çıkışını değiştir yani 2 göz hata veriyorsa 1. Gözün kablo ve gaz çıkışını 2.Göze 2.gozdekileri 1 göze tak dene yine 2 göz derse
    2.Gözün lpg ecusunda giden hem benzin hemde lpg enjektor kablolarında yada lpg ecusunda
    1. Göz derse lpg enjektöründendir

Kolay gelsin

3. atmaca08

Beğenilen Mesajları:
    10
    Merhaba benzinsiz gezmiyorum tabikide enjektör kablo ve gaz hortumlarını değiştirerek test etmiştim yine 2. Bemzin enjektör hatası veriyor araba kablolar ise daha yeni takıldı o zaman muhtemelen ecu da var sorun

4. mahirK

Beğenilen Mesajları:
    82
    Kablo yeni takildiysa 2.Gözün benzin enjektöründen lpg ecusunda giden kablo benzin enjektörü üzerinden ters bağlanmış olma olasiligida olabilir
    Kolay gelsin

5. mahirK

Beğenilen Mesajları:
    82
    Lpg ecusu lpg benzin enjektörlerini belli bi çalışmadan sonra sabit bir gözün elektriğini kesiyor benimde karsilastigim sorunlar dan bitanesi o göze bağlı lpg ecusu üzerindeki role belli bir çalışmadan sonra duruyor bunuda araca bilgisayarı bağlayıp lpg programı açık gezerek bulabildim role fazla akim çektiğinden için işlevini yitiriyor hatayı bulduktan o hataya neyin sebeb olduğunda bulmak gerekiyor

6. mahirK

Beğenilen Mesajları:
    82
    Sunuda göz ardı etmeyelim bakmakta fayda var bazı arabalarda benzin ecusu na 2. Bobin tekleme veya 2.Enjektör tekleme kısa devre gibi arızalar 2.Gözün bobin ve buji arızasından dolayı yaptığıda görülmüştür .
    Az ateşlemede benzin teklemeden çalışır lpg ise tekleme yapar

7. atmaca08

Beğenilen Mesajları:
    10
    Bu durumda öncelik 2. Gözün kablolarını bakayım sonra 2. Gözün buji ve sine bakayım bobin baska bir bobinle değiştirmiştim ama bujide yeni oldugu için sorun bence dediğiniz gibi ecudaki röle yada tesisat siz pc bağlı gezerken nasıl bir hata verdi programda nasıl anladınız

8. mahirK

Beğenilen Mesajları:
    82
    yola çıktığınızda lpg programından lpg enjektör süreleri takip ediyorsun diğerlerinde lpg enjektör süresi araç sürüşüne göre değişir 5 diyelim o gözde "0 " sıfır oluyor tekleme başlıyor ardından arıza lambası yanıyor. üsten bobinli araçlarda o gözde en ufak hata olduğunda araç ecusu o gözün elektriğini keser araç çalıştığı sürece anlık bir hata olsa dahi elekrikği geri açmaz nezaman istop edersin 15 dk. beklersin ozaman elekriği açar yada arıza kodunu sileceksin
    lpg enjektör kablo ve gaz çıkışını değiştiriyorum yolda aynı şekilde gözlemliyorum arızalı olan arızalı kabloylu taktığım gözde devam ediyordu.
    arızalı olan göz kablosunu lpg ECU'suna kadar takip ettim kırılma giderdim
    aynı lpg ECU'sundan gün içerisinde ikinci el çok uygun fiyata lpg ECU'su alıp denedim problem çözülmüştü

not:
    üsten bobinli olmayan araçlar için o gözde ne arıza verdiyse o çalışmaz yolda giderken diyelimki lpg ecusu 2. göz çıkışı bobin arızalı arada bir çalışıyor lpg istemin o göz için arada bi çalışır lpg programındanda enjektör sürelerinden o gözün anlık olarak enjektör süresinin sıfır olduğunu görebilirsin.

Kolay gelsin

Sayfayı Paylaş