fiat stilo ltft stft cok değişken

Konusu 'LANDI RENZO LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve tr74ercan tarafından 21 Mart 2019 başlatılmıştır.

1. tr74ercan

tr74ercan LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    5

Tekrardan selamlar.site içindeki konulara bakınca diğer araclarda ltft stft artı eksi 10 civarında bile fazlayken benim aracta bu 50 lerde.bu dalgalanma normal mi.

diğer konulara baktıgımda bu durumdaki sorun emme manifoldunun hava almasıdır denilmekte.stiloda karter yag buharını bogaz kelebeğinin önünden hortumla vermiş.bu sorun değil ama 6mm lik başka bir hortum emme manifolduna vebir ucu bu hortuma da baglı.hava kaçagı sürekli var yani.ayrıca birde elektrovalf var benzin deposundaki buharı cekmeye.o da açtı mı tamam oluyor.yani emme manifoldunda bogaz kelebeginde falan bulabildiğim bir hava kaçagı yok ama bunlar var.

Stiloda normalde marelli IAW 5NF.T5 ecu var torque scanmaster elm programları ile stft ltft okunmuyor.baglanılmıyor yani.bendeki ecu IAW 5NF.T9 .t5 ecuyu buna kopyaladık.acaba bu sebeple mi stft ltft dalgalı görünmekte.

Sayın @Destek marelli ecularda oksijen sensörünün uyutulması gerekli demişti.onu da yaptım ama fazla kullanıp denemedim.sebebi sıcak motorda çalıstırınca lpg ye geçtiği zaman oksijen sensörü arızası veriyor.motor sogukken lpg ye gecene kadarki zaman fazla oldugundan demekki o zaman arıza vermiyor.2 oksijen sensörü var aracta.bunu uyutunca stft kapanıyor.ltft ayarlamaya devam ediyor.oksijen sensörünü uyutup deneyeyim mi.

Diğer bir konu landirenzonun programdaki BENZİN ENJEKTÖRÜ ÖLME ZAMANI enjektör seçiminde 0,6 olarak gelmekte.ben bunu sıfır olarak kullanıyorum.değeri 1 yada 1,4 yaparsam ltft stft düsüyor ama çarpanlar yukseliyor.bu değerin kaç olması lazım.ayrıca programın sağındaki mavi yer yakıt arttır derken ltft stft hep ekside oluyor.bu mavi degerden de birsey anlamadım.az yüke binince hep %30 arttır diyor.arttırdıkca yine durum aynı.

bu videoda enjektörler romanonun atikere takılan enjektörleriydi.bu siteden almıstım.lpg benzin geçişleri sarsıntılıydı.hortumları kısaydı iyiydi aslında.ama lsft stft eksi 30..60 lardaydı.sadece yokus asagı sıfıra yaklasıyordu.geçişler de sıkıntılı olunca landirenzonun kendi enjektörlerini 2,5mm ile delip onu kullanıyorum şimdi.orijinali 2,2mm di.hortumları cok uzun 18..19 cm.birde landirenzonun lpg basıncı 1,25 ile 1,75 arası yüke bindikçe değişmekte.orijinali böyle.çekvalf koydum araya bu seferde yokusta araba bayıldı.olmadı yani.ben bu ltft stft yi yok sayıp oksijen sensörünü uyutup aracın performansına göre bir ayarla devam mı edeyim.lpg ısı sensörü 14 derece eksik gösteriyor.orijinal sensörü de aynı yan sanayisi de aynı.videodaki gaz sıcaklik sensörü farklı seçildi deger ondan yüksek.normal sensörü seçilince gaz sıcaklıgı yolda 36 derecelerde.

aracım fiat stilo multiwagon 2004 model 250bin kmde.motor 1,6 16v landirenzo evo lpg 2014 de takıldı.170bin km deydi.lpg ayarını burdan kablo alıp yapmaya basladıgımdan beri rölantide dalgalanma stop etme gibi bir sorunum kalmadı.öncesinde ustanın yaptıgı ayardan sonra 2 yada 3 depo lpg bitti mi dalgalanma başlıyordu

2. tr74ercan

Beğenilen Mesajları:
    5
    yazmayı unutmusum torque programına göre aracım yüksek devirlerde bile open lop a girmiyor.5000..6000 devirlerde.yada ben cektiğim videolarda göremedim daha.sadece cutoff da open lopta oluyor

3. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam diğer markaların yazılımlarındaki basınç değeri sizin yazılımınızda press diff olarak gösteriliyor.
    Diğer yazılımlarda
    (regülatör-map)=basınç şeklinde direk basınç olarak gösterilirken sizdeki sistemde ayrı ayrı gösterilmiş . Çeviride de hata olabilir.

Gaz ve regülatör ısı sensör seçimini motor tamamen soğukken motoru çalıştırmadan ortam ısısına göre en yakın değeri verecek şekilde seçilmesi gerekiyor.

Her sizin araç teknolojisinde tahmin ediyorum karter havalandırması depo havalandırması sizin aracınızdaki gibidir.
    Karter den gelen hava pistonlardan kaçak olsa bile ilk tek giriş yeri boğaz kelebeği olduğundan kontrolsüz olmayacaktır.
    Depo da başka bir yerden hava almadığına göre motor tarafından vakumlandıktan sonra hava gelmeyecektir diye düşünüyorum
    .
    + hava kaçağı olsa rölantide stft + gider gaz verirken düşmez miydi
    Motor hakkında yazdıklarım sadece fikir vermesi açısından yazdım hatam varsa affola.
    Diğer sorularınız maalesef beni aşıyor. Kolaylıklar dilerim

x-calibur ve tr74ercan bunu beğendi.
  4. tr74ercan

Beğenilen Mesajları:
    5
    anladım desem anlamadım.yani benim regülatordeki BASINÇ yazan değer enjektörlerdeki de press diff. daki değer mi.eğer öyle ise enjektörlerdeki basınç hep 1 barın altında.yada regülatör ile mapın arasındaki fark mı bu press.diff. landirenzonun tesisat şemasında regülatörden sonra filtre sonra map diyor.benim regülatör map filtre diye sıralanmıs.regülatörden map 5cm falan map ile enjektör arası 50cm vardır.arada filtre var.

hava borusuna gelince kelebekten önceki karter havalandırma sorun değil zaten.kelebek ne kadar açarsa o kadar hava olur.sorun 6mm ince boru kelebekten sonra ve diğer ucu karter havalandırmaya bağlı.bu ince boru kontrolsuz hava girişine sebep olur.bu ince boruları iptal edip yerlerini körleyip denediğimde de araba çekişten düsüyor.resimde aynı yere baglı olan kalın hortum kelebekten önce.altta görünen yeni kelepçeli olan iset 6mm lik hortum ve emme manifolduna giriyor.ikiside karterden hava çekmekte

bu resimdeki X yazan ince 6mm hortum.yag buharı dediğim karter havalandırma

5. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam olay fiziksek değil yazılımsal gösterim
    bizim burada hep basınç basınç dediğimiz değer, sizin yazılımda -press diff- siz bunu bilin.
    kafanız karışmayacak sa
    sizin yazılıma dönersek
    basınç diye yazan sadece regülatörün gerçek çıkış basıncı (yani enjektörlerin kapalıyken girişindeki basınç)
    map ise emme manifoltu vakumu ( bu sebeple gaza tamamen bastığımızda map basıncı hava basıncına eşitleniyor çünkü motor atmosferik)
    press diff ise regülatör basıncıdan map vakumu çıktından sonraki basınç yani su anlama da geliyor enjektörlerin açıkken emme manifoltuna gazın hangi basınçla çıktığının, değeri. yani
    diğer bütün çoğu yazılımda sadece basınç diye yazan yer.
    mesela sizdeki gibi brc de de basınç sizdeki basınç (yani regülatör çıkış basıncı) map gene map birde deltap var işte bu, sizdeki press driff e ve diğer yazılımlardaki basınç la aynı
    bilmiyorum anlatabildim mi

stft nin değişimi içinse
    Basınç ayarı konusunu çözdükten sonra
    düz ve sakin yolda bilgisayar ekranında mesela scanmaster da ltft ve stft olsun ve yanında lpg map (f7k katsayı) ekranı açık olsun görüntü kaydını başlatın yola çıkın hız önemli değil mapdeki 8 msn e kadar/dahil her satırda tek tek ltft sabitleninceye kadar aracı sürün durduğunuzda ltft ye göre satırları yüzdesel ayarlayın (satırı soldan sağa farenin sol tuşuna basılı tutarak işaretleyin enter a basın düzeltme değerini girin yüzdeseli işaretleyin OK basın) bu sayede ltft değiştirmeyen stft değişimlerinin yarattığı kafa karışıklığına engel olursunuz ve ltft düzeldikçe stft düzene girecektir
    rölantinin hemen altındaki satırı klima cam rezistansı farlar gibi yükleri açarak dururken de ayarlayabilirsiniz.
    sonra 8 msn satırını alttaki 10-12-14-16-ve 22 satırlarına yapıştırınız.
    Vakum kaçağı için yorum yapamayacağım (var mı yok mu olur mu bilmiyorum) kolaylıklar dilerim

tr74ercan ve x-calibur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş