KME DİEGO G3 için açemi ayarı (bu daha başlangıç)

Konusu 'KME LPG AYARI VE KME LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve aydın boyraz tarafından 17 Haziran 2018 başlatılmıştır.

1. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    merhabalar, kamuda teknisyen olarak çalışan işine yarayan her şeyi araştıran gerekirse ustalara (kendini usta sananlara) kafa tutan ama amerika'yı yeniden keşfetmeye kalkmayan biriyim. Gelelim konumuza 2006 model Renault Laguna II 2.0 Turbo araç sahibiyim. 2016 yılında bu aracı şehir dışından alıp evime dönerken Ankara'da lpg sistemine baktırdım çünkü araç tam gazda tekliyordu, bu esnada araca takılan ecu kme diego g3 ama regülatör atiker ve atiker enjektörler olduğunu öğrendim. her usta faklı şeyler söyledi neredeyse keklenecektim ki her şeyden vazgeçip evime Kayseri'ye döndüm. Burada da birkaç usta aracı inceledi ve en sonunda birisi abi senin lpg ecu'su bu sisteme cevap vermiyor sistemin değişmesi lagzım dedi, tabi o kadar parayı veremeyeceğim için kalsın performans istersem benzine geçerim dedim. 2.5 yıldır bu şekilde kullanırken sıradan bir esnafa filtre değişimi için gittiğimde durumu onada anlattım. Usta hemen atladı nasıl olur abi biz hallederiz dedi ve regülatör basıncıyla oynayıp 1.4 bara ayarlamışlar birde bazı değerlerle oynadılar 2 dakika sürmedi ayar. Araba dahada keyifsiz gitmeye başladı ama iş yoğunluğu ve malum sebeplerden gidip adamlara hesap soramadım. Sonra teknisyenlik damarım kabardı sanayidekiler benden daha zeki değil ama işinin ehli olmak başka şey deyip internette bu konuyu araştırıken sayfalar dolusu gerekli, gereksiz bir sürü konu okumak durumunda kaldım. Bu kadar uzun yazmamdaki kasıt bir gün bu yazdıklarımı biri korsa günlerce boş makaleler okumasın, yapa bileceğine inanıyorsa bu yazdıklarım bir ışık tutsun diye yazıyorum. En sonunda onca araştırmalarım sayesinde lpg ayar kablosu almam gerektiğine kara verdim, arabayı ne kadar bozabilirdim ki. Gider o salaklara bir daha ayarlatırım diye yola çıktım.

Bayram, powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  2. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    sitenizden aldığım kablo sayesinde bir çok deneme yanılma testi yaptım. sonuçta öğrenmeye çalışan biri olarak düşünceleriniz önemli. bazı ekran görüntüleri aldım yorumlarınızı bekliyorum, saygılarımla.

3. araydogdu

araydogdu New Member

Beğenilen Mesajları:
    21
    Öncelikle karşınızda ilgisiz bir usta bile olsa salak tabirinin yanlış ve saygısızca olduğunu düşünüyorum. Başka ustaya gidersiniz olur biter..

Aracınızın 2,0 Turbo 170 HP olduğundan bahsetmişsiniz, üzerindeki lpg elemanlarının turbo araç için olup olmadığı kontrol edilmeli
    Regülator 150 kw nın altında olmamalı.
    Bakır boru 8 mm olmalı
    Enjektör nozulları kontrol edilmeli 3 mm civarında olmalı
    Ayardan hiç anlamıyorsanız bile otomatik kalibrasyon yapabilirsiniz. Ya da en kötü benzin - lpg ekran görüntülerini atarsınız yardımcı olmaya çalışırız.

Yucel9603, powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  4. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    cevap vermenize sevindim, teşekkür ederim. burada ahlaki temeller üzerine tartışıp polamik yaratmak düşüncesinde değilim. karşılaştığım ustaların yaptıklarını anlatmaya kalksam söylediklerimin az bile olduğuna sizde katılırsınız. eli anahtar tutan bazıları, yalan yanlış, eksik bilgilerle dükkan açıp ahkam kesiyor. bu işini doğru yapan ehil insanları ve yardımcı olmaya çalışan kişileri kapsamıyor. kesinlikle böyle hissetmenizi istemem. mesleğinde araştırmacı olmayan ve kendini yetiştirmeyen, zamana ayak uyduramayan insanların toplum gözündeki yeri budur.
    gelelim açıklamamdaki eksik konulara bu sistem Balıkesir'de benden önceki sahibi tarafından taktırılmış. en az 7-8 ustaya gidildi, hiçbiri sorun şundan diyemedi. bu konuyu kendi araştırmarımla ve konuya hakim kimselerle çözüleceği kanatindeyim. regülatör modelini bilmiyorum ama birazdan araç üzerinden bakarım. montajda aracın motor özelliğini bilmeyen kişiler (usta değiller) 1.8 mm nozul kullanmış, boru çaplarını bilmiyorum ama ölçerim, yüksek performanslı motorda sıradan atiker 3 om enjektör kullanmak ne kadar doğru bir yaklaşım. araştırırken site üzerinden tekli enjektörler gördüm ve diğer marka enjektörlerle kıyasladım sayısız makale video izledim ve bende oluşan kanaat bu montajın ehil insanlar tarafından yapılmadığı ve diğerlerinin de benim gördüğüm eksiklikleri fark edememeleri, bunlar nasıl ustalardır takdiri sizlere bırakıyorum. benim gibi sıkıntısı olan sayısız insan var ve bazılarıda kendi durumlarından bihaber, bu ustalara gidip sorunlarının çözüleceğini sanıyor. arabam gidiyorsa sorun yok yaklaşımında sayısız insanımız mağdur edilmekte. site sahipleri neden bireysel kullanıcıya kablo satıyor yada satabiliyor bunu irdelemekgerek. burada insanlara yardımcı olmaya çalışan neden yardımcı oluyor, kardeşim git bir esnafa yaptır demek çözüm mü? günlerce tartışa biliriz ama burası uygun bir yer değil konuyu dağıtmak olur. bayram sebebiyle açık dükkan bulamak zor o yüzden evimi yakınndaki hırdavatçıdan 2.5 mm uç alıp nozulları kendim büyüttüm ve eklediğim görüntüler 2.5 mm nozul ölçüleriyle kaydedildi. otomatik kalibrasyon ve sonrası ince ayar konusunda yardıma ihtiyacım var. bunların neyi nekar etkilediğini öğrendikten sonra site üzerinde tekli enjektör alıp onlarla tam kalibre etmek. tabi site yöneticileri izin verirse aracıma özgü ayarları ve yapılan değişiklikleri tek tek yazıp videosunu çekip bu site üzerinden insanlarla paylaşmak. saygılarımla.

x-calibur bunu beğendi.
  5. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31
  6. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    araç üstü çektiğim fotoda net değil ama regülatöründe kme marka olduğunu bu sayede öğrenmiş oldum. fakat araştırmalarım sonucu kaç bg güçe destek verdiğini öğrenemedim ustalarımdan biri fotoğrafa bakıp belki cevap yazar.

7. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Yolda tam gaz yaptınızda basınç düşmesi oluyor mu

x-calibur bunu beğendi.
  8. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    merhaba, tam gazda deneme şansım olmadı çünkü bu ayarları yaparken yalnızdım. hem araç kullanıp hem ekranı izlemek çok zor ama düşük devirlerde ve beklerken gaza bastığımda basınç oynuyor bunu gördüm. ben 1.20 bara ayarladım bu dedikleri yaptığımda 1.10-1.14 bara kadar oynama var.

9. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    gazdan ayanızı çektinizde benzin süreleri aynı anda sıfırlanır o anda basınç yükselmesi normal. asıl yolda mesela 60 la giderkenki basınçla , tam gaz yaptınızdaki basınç değişiminin %10 dan fazla olmamalı 1.10 -1.14 normal sayılır

x-calibur bunu beğendi.
  10. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    Yorum yapacak kimse yokmu, egülatör hakkında kaç kw motoru destekler bilgi rica ediyorum.

11. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    atiker sr 06 ile aynı.altın sarısı olan super beyın 300 kw desteklıyor

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  12. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    Teşekkür ederim bir sorum daha olacak kme diego ecu benim aracıma yeterli bir sistem mi? Sanayide bakanlardan biri ecu yetersiz demişti.

13. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Şimdiye kadar hiç böyle birşey duymadım.

leoncu ve powerkırk3 bunu beğendi.
  14. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    işte, başta söylediğim gibi, usta var ustacık var. ben ve benim durumundakiler tamda bu yüzden bu işi kendi yapmaya çalışıyor. azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz.

powerkırk3 bunu beğendi.
  15. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam malesef sanayide tamirci diye birşey kalmadı, herkes montaj işinde Eskiyi sök yeniyi tak peşinde. Bu olay sadece lpg de değil tüm tamirat işlerinde geçerli. Araba bizim, kimse bizden daha çok bizi düşünmez bu yüzden hem arabanızı tanıyın hemde lpg kitini.

powerkırk3 ve leoncu bunu beğendi.
  16. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    şimdi taşlar yerine oturmaya başladı. arabamdaki montaj yapılmış kitin ecu sorunu yok, regülatör sorunu yok, tüm göstergeleri verileri okuya biliyorum, geriye enjektör seçimi kaldı gibi. montajda yanlış ayarlanmış nozul ölçülerini 1.8 mm den 2.5 mm ye çıkardım, araştırmalarım ve bu konuda somut değerlendirme yapan kişiler sayesinde ve sistem yazılımının önerdiği ölçü 2.8 mm nozul ölçüsü, fırsat bulduğumda yeniden ayarlanacak. ilgi gösterip cevap yazan herkeze teşekkür ederim.

Murat KURT ve powerkırk3 bunu beğendi.
  17. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Gelişmelerden haberdar olmak isteriz

18. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    arkadaşlar gelişmeleri muhakkak yazacağım kuşkunuz olmasın, bu hafta sonu beklenmedik işlerimden dolayı denemelerimi bir hafta ertelemek zorundayım. önümüzdeki hafta gene çok büyük bir engel çıkmazsa çalışmalarımı tamamlayacağım. denememde eğer istediğim değerlere yakın bir sonuç çıkmazsa tekli enjektör getirtip bunların sonuçlarını da paylaşacağım inşallah. arabam şu an 2-3 km lik alan içerisinde eşim tarafından kullanılmakta onun için yakıt verisi yada performans konusunda bir açıklama yazamıyorum, bunlar ileriki günlerde ayrıntılı değerlendirmeye çalışacağım. merak ettiğim bir husus forumda bu kadar bilgi sahibi var, gaz haritası yada diğer ekran görüntülerine bakarak beni yönlendiren yada düşüncelerini paylaşan kimse yok, buna lpgkablo.com da dahil. aklımda bir sürü düşünce... belki konuyu görmediler, önemsemediler yada tavrımı beğenmediler vs. düşünceler. neyse zamanla katılım olur umudundayım. asygılarımla.

powerkırk3 bunu beğendi.
  19. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Görüyoruz görmesine ama siz regülatörün durumunu netleştirmedikçe öneriler boşa çıkacak
    Matematiksel olarak sro6 130kw=172 bg desteği var .
    Gerisi programla ayarla halledilecek.
    Birde herkes bildiği program program üzerinden yorum yapmaya çalışıyor .
    Mesala ben atiker fast ve brc plug&play kullandığım için.
    Birde merakımdan soruyorum aracınız turbolu olduğu için
    ilk resimdeki 0.29 map değeri gaz verdikce doğrusal olarak 1 yaklaşıp geçip kaça çıkıyor
    .

x-calibur ve aydın boyraz bunu beğendi.
  20. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    bu forumda eski bir kme kullanıcısı ve diego g3 programı ayarlarından az çok anlayan biri olarak öncelikle aracının düzeninin iyileşmesi için yardım etmeye çalışacağım..konunun başından sonuna kadar resimlere ve yorumlara baktım..öncelikle aracındaki regülatör 130 kw de olsa aracının beygir gücünü karşılar,şu an için nozul büyütmene gerek yok basınçta öyle 1.15 lerde kalsın hiç bozma.elindeki enjektörler atiker 3 ohm kırmızı enjektörse eğer çalışabileceği maksimum 4 ms sınırına kadar olur daha aşağıya düşüremezsin..benim gördüğüm eksiklikler ve öneriler şunlar.aracın manuel vites ise harita kısmında 1750-2250 devir arasında harita toplaman mantıksız o kısmı 2750-3250 devir aralığına getireceksin ve ortalama 3000 devirde aracını önce benzinde her viteste en az 2 dakika kullanacaksın sonra lpg ye geçeceksin yine aynı şekilde her viteste aracını kullanacaksın ve haritadaki noktaların yeteri kadar toplanmasını sağlayacaksın.harita için kullanacağın yol biraz eğimli biraz düz yapıda olsun.sadece yokuşta yada sadece düzde iyi bir sonuş elde edemezsin..bir de ilk önerim aslında bu olması gerekliydi lpg enjektörlerinin manifold bağlantısı arasındaki hortum uzunlukları fazlaysa bu zaten başlı başına sorundur yüksek devirde motorun lpg ihtiyacını karşılamakta zorluk çeker,bu hortum uzunluğu maksimum 15 cm geçmemeli kendi aracımda 10 cm ila 12 cm hortum uzunluğu mevcut aracım benzinle eşdeğer performans sergiliyor.önce hortum uzunluğunu hallediyorsun sonra belirttiğim devir aralığında harita topluyorsun ekran görüntülerinin ardından tekrar görüşelim.

aydın boyraz, powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş