Kme ps-cc1 map sensörü kalibrasyon kiti uygulaması...

Konusu 'KME LPG AYARI VE KME LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve srkn1978 tarafından 5 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    Aracımdaki kme sıralı sistemde ps-cc1 model eski tip map sensörü kullanılmış..Bu sensör tek başına kullanıldığı için sadece gaz basıncını ölçmekte vakum bilgisini ecu ya iletemediği için harita oluşmamakta ve bende mükemmel ayar yapamamaktayım..Yabancı forumlarda araştırdığım kadarıyla aynı model ps-cc1 map sensöründen ikincisini sisteme dahil edip ikincisine sadece vakum hattından bir t ile bağlantı yapıp iki ps-cc1 map sensörü özel bir kablo ve soket kitinle birleştirildiğinde vakum bilgisi diego g3 programında görünmekte ve harita oluşmakta böylece ince ve mükemmel ayar yapma imkanı doğmakta..ben ikinci ps-cc1 map sensörünü temin ettim elimde mevcut..bahsettiğim kalibrasyon kablo kiti resmi şu; _240613_024841.jpg
    ben bu hazır kalibrasyon kitini bulabilirmiyim?bulamazsam da bu kablo ve soketin çentikli tarafına göre bağlantı şemasına göre kablo ve pabuçlarla bağlantı yapabilirim.bu birleştirici kablo ve soketlerin çentikli tarafına göre şemasını rica ediyorum..yardımlarınız için teşekkürler...map sensörü de bu ps-cc1... 1001.jpg

2. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    29470wn.jpg
    internette zar zor bu resimi bulabildim her iki sensörün giriş soketlerinin yönünü anladım ama bir tek çıkış soketinin çentikli tarafını resimde anlayamadığım için çıkış soketinin yönlerini anlayamadım 4 yöndende bağlantı olabilir 4 yönü tek tek denemek istemiyorum ecu ya zarar veririm diye korkuyorum tam doğru olan bağlantı şemasını çözmem lazım..yarın aracıma ayar yapmak istiyorum elimdeki her iki map sensörünün vakum tarafı bozuk değilse vakum ve harita olayını hayata geçirip aracıma daha güzel kalibrasyon yapacağımı umuyorum..fikirlerinizi bekliyorum..

3. Armağan TUFAN

Armağan TUFAN New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Tek mapla harita oluşmadığı bilgisine nereden ulaştınız ? Bendede aynı problem var maalesef harita oluşmuyor. Bu arada sensörü nereden temiz ettiniz bildiğim kadarıyla sıfır olarak kimsenin elinde mevcut değil. Bağlantı şemasından üzerineki kablo renkleri ve soket bağlantılarından ben bulmuştum. KME nin bağlantı şemasından buna erişebilirsiniz.

4. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    tek kablo ile harita oluşmadığını kme nin anavatanı polonya daki lpg forumlarından chrome türkçe çevirici ile okuyarak öğrendim.diego g3 programına bağlandığımda elimdeki map sensörü lpg yi 1 barda ayarlamışken ara ara lpg basıncını 2,34 barda sabit gösteriyordu gaza bassamda tepkime vermiyordu böyle olunca sensörün üzerine penseyle az biraz sert vurduğumda düzeliyordu bunu daha sık yapmaya başlayınca yeni bir map sensörü arayışına girdim.Msc Elektronik sahibi Recep Bey'e sordum elinde çıkma sağlam bir tane vardı pazarlık yapıp satın aldım ikincisini öyle temin ettim..şimdi elimde iki tane oldu tek ümidim o ara ara arıza veren map sensörümün vakum hattının sinyalinin gelmesi bana harita oluşturup haritaya müdahale edecek kadar çalışması bugün öğleden sonra bağlantıyı kuracağım..anladığım kadarıyla kme nin kablo demetinden map sensörüne gelen 4 kablolu soketteki kablo renkleri ve işlevleri şöyle;mavi renk map sensörü basınç sinyali,siyah renk şase,kırmızı renk +5 volt ve beyaz renk önemli olan da bu map sensöründen gelen vakum sinyali girişi zaten 2.map sensörünün çıkış sinyali ayrı olarak bu beyaz renge bağlanacak ecu da buradan gelen 0 ila 5 volt arasındaki gerilime göre vakum bilgisini programa iletecek..bağlantı şemasıda sanırım böyle olacak; 42_1279808691.jpg
    bu şemaya göre (normalde kırmızı renk canlı uç siyah renk şase olmalıyken bu şemayı çizen buna dikkat etmeden çizmiş) kırmızı renk şase,siyah renk +5 volt,mor gibi olan birinci map sensörünün lpg basınç sinyali,yeşil olanda ikinci map sensörü vakum sinyali olacak diyor..

Son düzenleme: 6 Mart 2016
  5. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    bugün iki ps-cc1 map sensörünü birleştirdim..soldaki basınç için sağdaki vakum için buyrun resim ve program ekran görüntüsü; 20160306_162636.jpg
    werty.jpg
    yalnız rölantide araçların vakum değeri 0.30 bar civarı falan olması gerekiyor diye biliyorum bende 0,70 bar görünüyor her iki sensörü değiştirerekte baktım yine 0,70 bar civarındaydı gaza basınca tepkime alıyor rakamlar değişiyordu..önemli olanın vakum sinyalinin gaza basılınca değişmesi olmasını düşündüm sonuçta benzinde belli devir ve viteste gaz bastıkça bir çeşit vakum değerlerini ecu kaydedecek ve aynı şeyi lpg ile giderken de yapacak ecu otomatik olarak o anki vakum sinyalini ve hangi devire tekabül ediyorsa oraya harita noktası oluşturacak benzin noktasını kırmızı,lpg noktasını yeşil renkte harita menüsüne koyacak bizde kırmızı ve yeşil noktaların örtüştüğünü gördüğümüzde ayarımızın doğru olduğunu anlayacağız...benim yaptığımı denemek isteyen arkadaşlar önce çıkma çalışır bir ps-cc1 map sensörü temin etmelidirler..yardımcı olduysam ne mutlu bana iyi günler..bugünkü ayarımı kme grubundaki hyundai accent 1999 1.5 gls lpg ayarı isimli diğer konudan devam edeceğim.teşekkürler..

powerkırk3 bunu beğendi.
  6. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    benim aracımdaki gibi eski kme montajlarında kullanılan 2 tane ps-cc1 map sensörünle vakum sinyali alarak diego g3 programında harita oluşmasını sağlamıştım..o günden bugüne edindiğim tecrübe şu şekilde..2 tane ps-cc1 map sensörünü uygun bağlantı şemasıyla bağlayınca vakum sinyali geliyor evet ama 0,70 bar civarı vakum sinyali görünüyor dolayısıyla akla sistemde bir vakum kaçağı var gibi geliyor ama değil..bu sensör birleşiminde ters voltaj ilkesi kurgulanmış yani normal bir map sensöründe vakum sinyali normal rölantide 0,30 bar iken vites yükseldikçe ve devir arttıkça 0,70-0,80 bara çıkmakta..bu 2 tane ps-cc1 map sensörü birleştirilince elde edilen vakum sinyali ise normal rölantide 0,70 bar iken vites yükselttikçe 0,30-0,20 bara doğru inmekte..yani programda görünen vakum değerini 1 bardan - (eksi) istikamete göre hesap etmek gerekiyor..benim aracımda normal rölanti vakum değeri 0,71 bar mesela yani gerçekte 1 bardan 0,71 barı çıkarırsak 0,29 bar yapmakta..kme kullanıcısı arkadaşlara duyurulur..iyi günler..

powerkırk3 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş