Motor ısınınca lpg de rolanti dalgalanıyor

Konusu 'DİĞER LPG MARKALARI AYAR VE PROGRAM ANLATIMI' forumundadır ve Zamanti tarafından 15 Nisan 2018 başlatılmıştır.

1. Zamanti

Zamanti Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Seat Toledo 1.6 16v ecotech kit nozul 2.2 enjektör 3ohm basınç 1.15

2. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Ustam ayarla düzelir kablonuz varsa sıcak motorda kalibrasyon yapın .

leoncu bunu beğendi.
  3. ertan

ertan LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    40
    ustam araçtan(toledo 1.616v) bendede var.benimkide lpg ye geçince rolanti dalgalanması yapıyor.tamamen ısınınca yani gaz sıcaklığı 35 derecenin üstüne çıkınca lpgde bir dip gaz yapıyorum rolanti ok gibi.ama ne hikmetse bu geçiş sıcaklığından tamamen ısınana kadar olan sıcaklık arasında aracım rolanti dalgalanması yapıyor.
    geçen kış oldu ilk defa.enjektör regulatör flitre hararet müşürü değiştim düzelmedi.yaza girincede kendiliğinden düzeldi.bu kış yine dalgalanma yapınca kablo alıp kendi ayarlarımı yapayım dedim ve ilk farkettiğim aracımın aşırı fakir karışımda olduğu.
    ayar yaparken manifold basıncının düşük enjektör çapının küçük olduğunu söylüyor.forumdaki arkadaşlarımızın tavsiyesiyle enjektörleri önce 2.0 , 2.2 ,2.3 ve şuanda 2.4 çapında nozul ve 1.0 bar basınçta ayarladım.eskisi kadar olmasada yine lpg ye ilk geçtikten sonra tam ısınıncaya kadar rolanti dalgalanıyor.benzin süreleri 2.5 ms ,lpg süresi 4.1 ms.
    şunu farkettim, basıncı düşürünce dalgalanma şiddeti azalıyor sanki.ayrıca bugun basıncı ayarlasam yarın farklı olabiliyor.sanki bir süre sonra gerçek değerine oturuyor.hava flitresini sökünce hiçbir şekilde dalgalanma olmuyor.
    manifoldda veya hortumlarda kaçak varmı diye baya arştırdım ama bulamadım.benzinde dalgalanma yok zaten.şüphelendiğim konu ise afr ltft ve stft durumları.uzun süreden beri fakir karışımda kullandığım aracımın benzin sürelerimi değişti acaba.bazı arkadaşlar 250 km kadar benzinde gezip benzin sürelerinin normale dönmesini sağla diyorlar.bunu yapmıştım düzeldi ama sonra yine aynını yaptı.
    aslında ben ayrı bir konu açmayı düşünüyodum bununla ilgili ama siz yazınca tekrar konu kirliliği olmasın diye buraya yazdım.kusura bakmayın uzun oldu.
    @powerkırk3 hocam bu duruma bir yorum yazarsanız sevinirim.teşekürler şimdiden

Zamanti, selverin, powerkırk3 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Motorlar ısınıncaya belli bi ısıya gelinceye kadar open loop durumunda çalışıyor yani yakıt düzeltmesi yapmıyor.
    Soğuk open loop da bu sıkıntıyı düzeltmek için lpg kitinin ısı düzeltmesini ayarlamak veya güvenmek gerekiyor.
    Ertan Bey sizdeki kit neydi

leoncu, selverin ve x-calibur bunu beğendi.
  5. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    atiker fast 1.3 malesef.çok fazla bişey bişey yapılmıyor gördüğüm kadarıyla.nozul çaplarıyla ilgili konuda da yazmıştım bunu.ama ben aracımı alalıdan beri bu kit var ve 1 sene öncesine kadar bu sorun yoktu.biryerde sorun var ama bulamadım.regulatör enjektör map flitre bikaçtane hortum değişmesine rağmen sorun yine düzelmedi.
    yanlız şunu belirtmek isterim tekrar araç lpg ye ilk geçişte bunu yapıyor.tamamen çalışma sıcaklığına gelince düzeliyor.benzinde hiçbirşekilde bunu yapmıyor sadece lpg de.
    lpg ye geçiş ısısını 35 yaptım.en son turuncu çizgim 1.2 den başlıyordu.benzin süreleri 2.5-2.6 lpg süreleri 4.0-4.1 civarı.basın. 1.0 bar idi.ama kalibrasyondan sonra yol ayarı yapmaya vaktim olmadı.yani benzin çizgi oluşmadı henüz.
    benim aslında sormak istediğim; ayar yaparken rolanti dalgalanmaya başladığından sağlıklı kalibrasyon yapamıyorum.çoğu zaman manifold basıncı düşük uyarısı verip durduruyor.eskiden bunun yanında nozul çapı düşük uyarısıda veriyodu ama artık bunu yapmıyor.nozıulları 2.4 mm yaptım.nozul buyutup basıncı artırında dalgalanmada artıyor.sanki basıncı düşürünce daha iyi gibi.ama bu sefer turuncu çizgi yukarı çıkıyor.
    önemli olan turuncuyumu ayarlamak yoksa enjeksiyon sürelerinimi ayarlamak.yanlız enjektörleri tavsiye üzerine mimgazın enjektöründen aldım.keşke kendi atiker enjektörünü alsaydım.buda enj.hızı açısından problem yaratıyodur belki.
    şuanda aracın bu geçiş sıcaklığı çalışma sıcaklığına ulaşınca hiçbir sorunu kalmıyor.nozulları buyuttükten sonra aracın çekişi arttı çok fark etti.
    aracın kendi ecusunu sıfırlayamıyorum malesef.sökmeyince sıfırlanmıyomuş bunlar.benzin enj.süreleri düzelir diye umuyorum bu şekilde

6. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Önemli olan lpg enj. Süresini ayarlamak ve Turuncu cizgininde 1 altına inmemesi soğlamak.
    Mimgazın enj. Sıkıntı çikarsa rölanti düzensizlesirdi.
    Sizin kit eskiymiş lpg ısı sensörünü filtre veya enj. Kütüğü üzerine almış mıydınız

Son düzenleme: 15 Nisan 2018
    leoncu ve x-calibur bunu beğendi.
  7. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    zaten flitrenin üstündeydi.ayar yapmak için aracın ısısının 70 dereceye ulaşmasını bekliyorum.bu sırada zaten gaz anca 35-40 derecelere ulaşıyor.yani ısı sensörü regulatörde değil.ayar yaparken rolanti dalgalanmaya başlıyor ve sağlıklı ayar yapamıyorum.hep durup durup devam ediyorum.
    en çok şüphelendiğim aracın benzin enjeksiyon süreleri bozuk galiba.benzin haritası bozulunca lpg de ayar tutmuyor olabilirmi.

8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Olabilir olur ama çok bozuk olsa benzinde ilk çalıştırmada sıkıntı çıkartırdı .
    Sıfırlamayı Kutup basını sökmeyi denediniz mi.
    Birde soguk motorda kontak açıkken sıcaklıkları normal gösteriyor mu
    Benim fikrim motor ısınınca düzeldiğine göre ısınıncaya kadar gecen sürede lpg fakir kalıyor olmalı

9. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    kutup başını sökünce malesef beyin sıfırlamıyor.baya bir süre sökülü kalması gerekiyormu bu araçlarda.bunu hem seat clupte hemde skoda araçlara bakan ustam söyledi.
    soğuk motorda kontak açıkken sıcaklıklar ekraqndan gördüğüm kadarıyla normal.lpg ısısı 10 dakika sonra 38 derecelere ulaşıyor.regulatörde 65 -70 derecelere.bu noktadan sonra araç düzeliyor.benim planım uzunca bir süre benzinde gezdikten sonra lpg ayarı yapmak.
    sizin tavsiyeniz nedir hocam

10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Ltft stft degerlerini görebilirseniz o kadar benzinde binmenizede gerek yok.
    Isı sensorleri soguk motoru calıstirmadan ortam sıcaklığına yakın gösteriyor dimi.
    Birde denemedim ama lpg ısı sensörünü enjektör kutugüne takmak belki fayda saglayabilir(eski aracımda kutukte takılıydı ama sizinki gibi sorundan dolayi degilde montaji kolay oldugu icin takmistim)

11. Zamanti

Zamanti Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Sayın @powerkirk3 bizdeki sorun ısınınca başlıyor neden olabilir ısınınca zengin karışım oluyor olabilir mi

12. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Evet buyuk ihtimalle basınc yuksekliginden veya carpanların yuksek ayarlı oldugundandir. Lpgnin Fakir olmasından yapsa gaza fazla basildiginda kesiklik yapardı yavaş yavaş basılmada sıkıntı olmazdı .kablonuz varsa ekran resimlerini paylasın arkadaşlarımızla yardımcı olalım

leoncu, Zamanti ve x-calibur bunu beğendi.
  13. Zamanti

Zamanti Member

Beğenilen Mesajları:
    39
    Araç benim değilde arkadaş ekran goruntusunu alabilirse burada paylaşirim motor sıcaklığı düşükken kalibrasyon yapmış bundan olma ihtimali de yuksek değil mi

14. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Evet yapar motor tam ısındıktan sonra kalibrasyon yapılmalı.

leoncu bunu beğendi.
  15. eagerman27

eagerman27 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1
    Aracınızın ayarları ile boşuna uğraşmayın.Rölanti dalgalanması genelde emme manifolt contalarının eskiyip esnekliğini kaybetmesi sonucu özellikle motor soğuk iken olur.Emme manifolt oring takımını kelebek boğazı oringini değiştirmenizi tavsiye ederim.

ertan bunu beğendi.
  16. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    hocam ısı sensörleri derken neyi kastediyosunuz.aracın göstergesindeki dereceden mi bahsediyosunuz.çalıştıktan 10 dakika sonra 90 derecede sabit kalır bu araçlar.burada sıkıntı yok.
    lpg ısı sensörlerinden bahsediyosanız soğuk motorda hava sıcaklığında.aracın çalışmasından 10-15 dakika sonra regulatör ısısı 70 e yaklaşıyor gaz ısıssıda 40 dereceye.buradada sorun yok sanırım.
    regulatör 70 derecelerdeyken fan bile açıyor araç.ayar yaparken bu sıcaklığa yukselmesini bekliyorum.
    bende ısı sensörünü enj. kütüğüne takmak istiyorum fakat çok uzak kalıyor.kablo boyları yetmiyor.
    dalgalanma esnasında hava filtresini çıkarınca araç düzeliyor ne hikmetse.biryerde küçük bir sorun var ama bulamadım.eminim havalar ısınınca bu dalgalanma düzelecek.geçensene böyle oldu çünkü.
    elm 327 cihazımdan bi ara baktığımda tam olarak hangisi bilmiyorum ama biri -20 civarındaydı.ama pro versiyonu olmadığı için güvenemedim.
    @eagerman27 hocam haklısınız ama araç sadece lpg de dalgalanma yapıyor.oda tam ısınınca düzeliyor.conta vs. olsa benzindede yapmazmı.yada ısındıktan sonrada devam etmezmi.@Zamanti arakadaşımızın aracında sürekli bir dalgalanma var sanırım.

17. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    bcb motorlarda nozul 2,3 gecmemeli.al veri cok yapıyor.sogukken degılde ısınınca.sorun bogazın kırlılıgı lpg ayar fakir karısımsa o2 sensor duzgun olcum yapamıyorsa egr tıkalıysa maf sensor yok bcblerde.map basıncı 0,24 0,25 idealdir lpgde ıke benzın ms suresı 2,30-,250 arası olmalı rolantıde.ecu reset yapmak icin kutup bası yetmıyor vagcomdan sıfırlanıyor yalnız dıkkat bogaz kelebegı ve egr adaptasyonu ıstıyor.sormak ıstedıgınız kafanıza takılan ne varsa elımden geldıgınce yardımcı olurum.

Zamanti, x-calibur, ertan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  18. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Evet lpg ısı sensörlerinden bahsediyorum dediginiz gibiyse sorun yok
    -20 ltft ise hava filtresini sokunce fazla gelen lpg ye istedigi havayı verince rölanti düzeliyor mantıklı.
    Lpg ısı sensörünün vidası enj. Kütüğüne uyuyor mu kontrol edin uyuyorsa kablosunu ek yapip uzatin enj. Kütüğüne takın .
    Gaz ısının ölcüldüğü yerle enj arasındaki uzun mesafede bu sıkıntının daha kolay ortaya çıkmasına sebep olur. Sonra
    Siz ltft stft once rolantide -+%5 aralığında yakalayıp kalibrasyon yapın tekrar balalım

ertan ve leoncu bunu beğendi.
  19. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    @leoncu hocam saolun.malesef 2.3 nozul capinmi 2.4 yaptim.basincida 1.05 den 1.0 a aldim.cunku turuncu cizgiyi asagi almam gerekiyordu.basinc artirmaktansa nozul buyuttum.rolanti basinc yuksekken al veri daha cok yapiyordu.hem yesil cizgi mavinin cok ustundeydi.suanda cizgilerin olusmasini bekliyorum.bogaz kelebegi temizligi ve egr adaptasyonunu gecensene yaptirdim.sorun yok.zaten havalar isininca duzeliyor bu sorun.bcb motorlar lpg yi pek svmiyo sanirim.

leoncu bunu beğendi.
  20. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    anladim hocam.sanirim vida uyuyor.ek nasil yaparim bi bakmam lazim.elimde eski isi sensorum var once onunla ek yapip denerim.iki kablosumu var bunun acaba.

Sayfayı Paylaş