OKCAN LPG AYARI DEĞERLER VE YARDIM

Konusu 'DİĞER LPG MARKALARI AYAR VE PROGRAM ANLATIMI' forumundadır ve Yasin186 tarafından 17 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    2 hafta önce almış olduğum laguna 2 1.6 16v aracımda okcan lpg sistemi mevcut.araç uzun yolda ne benzinde ne de lpgde herhangi bir sorunu yok.lpg geçişinde vs hiç bir sorun yaşamıyorum.tek sorunum şehiriçi trafiğinde ışıklarda bekleyip yürüyünce araç 2500 devirlerden sonra yığılmaya başlıyor.tekleme hissi veriyor.hızlanmıyor.çok sakin kalkışlarda bu sorun pek hissedilmiyor.bulunduğum ilçede bu sorunu çözecek usta bulamadım.4 farklı ustaya gittim lpg sistemin değişecek dediler.ben de geçen hafta bu siteden aldığım kablo ile kendim ayar yapmaya başladım.lpg göstergesi hep dolu görünüyordu.ben okcan ayar programı ile fabrika ayarlarına dönüp kalibrasyon yaptım.gösterge düzeldi.yığılma sorunu henüz düzelmedi.sonradan farkettiğim enjektörlerin kırmızı atiker enjektör olduğu. Bendeki sorunun sebebi enjektörden olabilir mi?bu siteden enjektör almayı düşündüm.albien okcan uyumlu enjektör alsam sorunuma çözüm olur mu?ya da başka ne önerirsiniz.programdan ayar yapma veya bu sorun hakkında sizden yardım brkliyorum.saygılar...

2. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Aramıza hoş geldiniz.
    İlk önce programın benzin de ve lpg de ekran görüntülerini paylaşırsanız size daha iyi bilen arkadaşlar tarafından yardımcı olunacaktır
    Sonra lpg enjektörlerinin ucundaki sarı parçalar yani nozullarda kaçlık olduğu yazıyor paylaşırmısınız
    Enjektörlerde hata olduğunda rölanti tutmama gaza basıldığında tekleme kelkilme gibi belirtileri olur hemen parça değiştirmeye girişmeden resimleri bir görelim..

x-calibur bunu beğendi.
  3. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.sabah evden çıkarken nozullara baktım.1.8 yazıyor.ekran görüntüsü için akşamı beklemem gerekecek.sıfırlama işleminden sonra benzinden lpgye geçiş süresi çok uzadı.kalkışlardaki yığılmayı bugün pek hissetmedim ama akşam eve giderken tekrar denerim.

4. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    [​IMG][​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Üstadlarım ekran görüntülerim bu şekilde.bana ayar konusunda yardımcı olabilir misiniz?bazı resimler eksik çıkmış umarım sorun olmazç

5. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam ben bu sistemi ilk defa görüyorum programı bilgisayarıma kurdum
    Aslında güzelmiş program. yardım sekmesinin altında program anlatımı var sizde bakın bende bakayım tekrar yazışalım.
    ilk fark ettiğim araç lpg de zenginde çalışıyor
    Siz ilk ayarları yedekleyin
    Sonra otomatik kalibrasyon yapabilirsiniz

6. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    merhaba,
    Ilk gordugum yanilmiyorsam basinciniz 2nin uzerinde. Bu basinc gercekse yine iyi gidiyor sizin araba. :rolleyes:
    Nozullar 1.8 ise zaten kucuk gelir buna. Tam olcmek icin sokmek lazim. 1.8 ise biraz buyutmek lazim.
    Enjektorunuz muhtemelen sonradan degismis. Regulatorun kac yillik olduguna dair fikriniz var mi? Muhtemelen epey bir yasi var gibi. o_O
    Benzindeyken benzin suresini hatirliyor musunuz, 3.3 civari miydi? Oncelikle o basincin dusmesi lazim.

7. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    programı ilk kurduğumda yedek aldım.hatta yedeği geri yükleyip farkı anlamaya çalıştım.tabii sadece bakarak bişey anlaşılmıyor.lpgde zenginde çalışıyor demek ne anlama geliyor.iyi bişey mi bu?kusura bakmayın aşırı soru soruyorum.bu ayarlar ile aracımdaki sorunlar bitti gibi.biraz önce çıkıp 170 km hıza kadar denedim.biraz zorlansa da çıkıyor o hıza.ayrıca şehir içindeki silkeleme sorunumda yok gibi.galiba bilmeden düzelttim sorunu.

8. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    basıncı 201-203 yazan yerden mi anlıyoruz.enjektörler ve tank atiker ile değiştirilmiş.lpg tesisatı ömrü ile ilgili bir fikrim yok.2 haftadır bindiğim bir araç bu.benzin süresi 3.3 gibiydi sanırsam.o basıncı regülatör üzerindeki alyan anahtar yerinden mi yapıyoruz.

9. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Oradan yapiyoruz da aracta bir sikinti yoksa kurcalamayin hemen. Benzin ms dediginiz gibiyse ayar iyi. Dedigim gibi bir tek basinc iye oyle gorunuyor, o ilginc.
    Tank degismisse, degisim sebebi suresiyse en az 10 yillik varsayiyorum kitinizi. Regulator hic degismemisse o da o kadar civari. Okcan mi regulator?
    Map basinci 41 idi sanirim; onun basina 0 geliyor saniyorum da, 0.40 kusur yani de, basincin basina da 1 mi geliyor acaba bu yazilimda? Yani 1.200 kusur mu? o_O:rolleyes:
    oyleyse her sey iyi...
    Simdilik dinleyin bakalim araci...

10. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    Regülatör ve ecu okcan.araştırmalarıma göre enjektörlerin nozulunu 2.1 yapmam gerektiğini öğrendim.ben önerilen 2.1 nozullu bir enjektör takımı ve lpg filtresi alıp değiştirsem bana fayda sağlar mı.sonuçta sistemin geçmişini bilmiyorum.

11. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Su an iyi diyorsunuz? Niye degistireceksiniz? Bir degisim yapacaksaniz sadece nozullari degistirin; enjektorunuz saglam muhtemelen. Ayrica su an uzerindekilerin ustunde 1.8 yazmasina bakmayin, genisletilmis olabilir. Ona da nozulu sokup bakmak lazim. Kitin filtresi nasil bilmiyorum, regulatorden enjektore giden boru arasinda mi? Onu alip degistirebilirsiniz. Bir de kesicinin icinde filtre vardir.

12. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    bendeki program 2.08 miş.kablo ile gelen cdden kurmuştum.ekran görüntüsü verdiğim program eskiymiş yani.siteden indirdiğimiz 2.2 sürümü.arayüz farklı.yardım menüsü 2.08 de çalışmıyor.şimdi yeni sürümü indirip kurdum.anlamaya çalışıyorum

powerkırk3 bunu beğendi.
  13. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    ustam nozul fiyatını 30 tl gördüm.filtre vs derken zaten 50 lirayı geçecek.enjektör nozulla beraber 80 tl.yanında filtre hediye..bulunduğum ilçede sadece nozul almaya yada değiştirmeye kalksam 100 tl alırlar.onun için değiştirmeyi düşündüm.içime sinmesi açısından yani.

14. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    enjektör sekmesinin altında nozul hesaplama var bana mantıklı geldi eski aracım 100 bg di 1 barda 2.5mm nozul vardı 4.5 msn lpg rölanti süresi vardı
    geçenlerde bir abimizi 2003 elentrasının nozulları 2.5 m yaptım 1.1 barda 4msn rölanti vardı.
    Yani 2.1 mm nozul sizin araca küçük gelicektir

15. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    ARAÇLARA GÖRE NOZUL ÇAPI SEÇİMİ konusunda 1600 motor ve 100-110 bg arası araçlara 2.1 mm nozul önerisi yapılmış.onun için 2.1 yapmayı düşünmüştüm.

16. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Once uzerindeki nozullari kontrol edin. Ufaksa matkapla buyutursunuz.
    Ustad, iyi guzel de hem aractan araca gore degisiyor hem de haberdarsin benim gaz yememe hikayesi vardi; lpg suresi superdi ama araba gaz yemiyordu buyuk nozulla. Diyecegim, hep bir test de lazim... :rolleyes::rolleyes:

Cliosymbol ve powerkırk3 bunu beğendi.
  17. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Abi katılıyorum bende 2.2 yaptim enjeksiyon süresini 4.00 a çekeyim diye nitekim çekemedim ona ilave birde boğulmalar başladı havalar serinleyince 2.00 yaptim ohh miss. Gecis gaz yeme tertemiz. Bencede deneyerek delmek mantıklı sağlam bir hırdavatçıdan uç al 2.00 +2.2+2.4 mm tanesi 2 tl işaretle onları karıştırma küçükten büyüğe dele dele denersin.

18. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    Programda enjektör kısmında hesapla deyince 2.9 çıkıyor.ihtiyaç olan mı acaba o

19. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Yazilima cok guvenmeyin. Cok buyuk gelir bence o.

20. Seslenti

Seslenti LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    147
    Bu program atiker micofast ecuye baglanirmi acaba :)

Sayfayı Paylaş