Stefanelli Ayar Ekranının Resimli Anlatımı,hangi değer ne işe yarıyor

Konusu 'STEFANELLI LPG AYARI VE LPG PROGRAM DETAYLARI' forumundadır ve AhmetHamza tarafından 6 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. AhmetHamza

AhmetHamza New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ayar ekranı-1.jpg Ayar ekranı-2.jpg Ayar ekranı-3.jpg Merhaba arkadaşlar kendi aracımda ( 98 Mercedes C200 ) ayar yaparken deneyerek öğrendiklerimi ekran resimleri ile anlatmaya çalıştım.Faydalı olacağını düşünüyorum. Yanlış açıkladığım yerler varsa lütfen söyleyin değiştirelim ,yanlış bilgi vermeyelim. Benim ilk karşılaştıgım sorun gaza cok erken geçmesi ve tekleme ,stop etme sorunuydu.Yazın bişey yoktu ama hava soğuyunca ilk çalıştırmada sorunlar yaşamaya başladım.Ayar sırasında karşılaştıgım diğer bir sorun ise gaza yüklenince benzine geçmesiydi.2000 deviri geçince veya sert gaza basınca benzine geçiyordu.Deneyerek çözdüm .Isı sensörünün motor soğukken 19 derece göstermesi gaza erken geçmesine sebep oluyordu.

Son düzenleme: 13 Aralık 2015
    yazer, yusuf usta, Destek ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Teşekkürler çalışma için. Sizin sistemi bilmiyorum ama genelde BASINÇ sizin açıklamasını yaptığınız 0,05 lik kısım en üst resimde 0,8 yazan lpg regülatör basıncına denk gelecek şekilde ayarlanıyor. Ama sizdeki sistem farklı olabilir.

Düzeltme: Türkçe tercümeden kaynaklı herhalde anlayamadım. Yazdığım basınç sizdeki 0,4 yazan yerde olabilir. Bu ALARM ve KONTROL benim yazılımda yok. o farklı bir yer herhalde.

3. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Katkınız için tşk. Ediyoruz.

4. Ylmzgnc

Ylmzgnc Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ahmet bey bilgi için tesekkürler. İdle zamanı gazda çalışırken 3 olarak mi ayarlı acaba sizin arabanin motor hacmi nedir . benim araba lpg ilk geciste tekliyor devir dalgalanması oluyor ve gaza bastigimda boğuluyor ancak ısınınca sorun yok . bunun sebebi sizce nedir acaba ısı sensörü mü arizali

5. AhmetHamza

AhmetHamza New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Evet aynısı benim aracımdada oluyordu.Gaza ilk geçişte motor sogukken gaza basınca tekleme oluyordu gaz yemiyordu.Gaza erken geçtiği için yapıyordu.Gaza geçiş Sıcaklıgını artırınca düzeldi.Fakat devir dalgalanması olmuyor ,rölanti benzine göre gazda biraz düşük sadece.Aracım 2,0 motor .Motorunuz sogukken hiç çalıştımadan bilgisayara bağlayıp kontak açıkken sıcaklık değerine bakın. Sıfır olması gerekir.Eğer daha yüksek değerlerdeyse LPG beynini yanıltıyordur .Motor suyu buz gibiyken ısındı diye gaza geçiyor olabilir.

6. Ylmzgnc

Ylmzgnc Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Anl
    Anladım ahmet bey teşekkür ederim bilgi için bende bi de bakayim ayarlarına bilgi veririm . birde sizi. Ayarlarda önceki düğme gecikme kapat seçeneği var orayı 5 saniye seçerseniz araba sıcakken 5 saniye sonra LPG ye geçer az da olsa araba benzinle çalışır motorun korunması yönünden iyi bir şey.

7. AhmetHamza

AhmetHamza New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Motor sıcakken marşa basınca direk gazda çalışması ondanmış demek ki.Bilgi için teşekkürler.O değeri değiştireceğim , iyi olur.Programı tam çözemedim ama deneye deneye öğreniyoruz. Tamamen öğrenince detaylı bir paylaşım yapmayı düşünüyorum.

8. Levent

Levent New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    güzel bilgiler elinize sağlık

AhmetHamza bunu beğendi.
  9. Ylmzgnc

Ylmzgnc Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    ahmet bey bu resimdeki düğmeyi kapat bölümünde yazan verilerin ne işe yaaradığını biliyor musunuz acaba . benim araç soğukken aldığım görüntüler bunlar . benim sorunum sadece lpg ye ilk geçişte devir dalgalanması ve gaz yememesi ancak ısındıktan sonra sorun kalmıyor . benzin gecikmesi 5 ms ayarlı lpg geçiş sıcaklığı 35 ti onu 45 yaptım. düğme yolu üzerinde seçeneği ne işe yarıyor onu da anlamış değilim.yani bu seçeneklerin ne işe yaradığını bilirsek daha iyi ve bilinçli ayar yapmış oluruz diye düşünüyorum. bu arada araba bir haftadır çalımıyor. ben bu görüntüleri öğle vakti çektim. motor suyu sıcaklığını 11 deece gösteriyor.

Ekli Dosyalar:

10. AhmetHamza

AhmetHamza New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Bu gün tekrar ayar yaptım.Önceki düğme gecikme kapat seçeneğini 5 yaptım.Artık her çalışmada 5 sn benzinde çalışıp gaza geçiyor.Benzinde rölanti sarsıntısızken gaza geçince hafif bir silkelenme oluyordu.Programda Monitör sekmesi altında çıkan üç adet göstergenin altında IDLE Zamanı ve Basınç Yükü seçenekleri var. Sizin resimde IDLE Zamanı 1.6 yazıyor. Bendeki değer 3 dü.Benzinde çalışırkenki enjektör milisaniyelerine baktım ve değerlerin gazdakine göre yüksek olduklarını gördüm. O değeri yükseltince değil düşürünce Milisaniyelerin yükseldiğini fark ettim. Benzinde 3 küsürlerde rölanti sarsıntısızken gaza alınca milisaniyeler 2,54 lere düşüyordu. IDLE Zamanını 2 yaptım. Rölantinin daha iyileştiğini gördüm. Basıç yükü ise bende 1.2 . Sizde o ekranda benzinde çalıştırın aracı.enjektör zamanlarının benzinde kaç olduklarına bakın.IDLE zamanını yükseltip düşürerek o zamanları görmeye çalışın.Benzindeki milisaniyeleri tutturmayı deneyin.Başka bir konu ise sandığımın aksine Alarm - Kontrol ekranındaki sıcaklık değeri gaza geçme sıcaklığı değilmiş.Ben öyle sanıyordum.orayı 5 yaptım.Düğmeyi kapat ekranındaki sıcaklığı artırdım.Ordaki ısıya göre gaza geçiyor.Anladıgım kadarıyla Alarm Kontrol ekranından değerlerin her biri aracın ne zaman benzine geçeceğini ayarlamak için.Mesela "sıcaklı şunun altına düşerse" benzine geç.Gaz basıncı şu değerin altına düşerse benzine geç şeklinde. Solda düğmeyi kapat ekranındaki değerler Gaza geçiş değerlerini ayarlamak için ,sağdaki Alarm kontrol ekranı ise Benzine geçiş değerlerini ayarlamak için.Benim son ekran değerlerim aşağıdaki resimdeki gibi.Yukarda anlatımlı resimleride yeni bilgiler ışığında değiştireceğim.

Ekli Dosyalar:

11. Ylmzgnc

Ylmzgnc Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ahmet bey bende yarjn tekrar bakacağım düğme yolunu direk yaptım araba rolentide LPG ye gecer oldu önceden devir artınca LPG ye geçiyordu şimdi yarın onu tekrar yavaşlama olarak ayarlayacagim amam.. İdle zamanı yüksek olursa arabanın zengin karışım LPG yakıyor siz onu dusurunce gaz hafifletmiştir baya rahatlamıştır araba . yarın tekrar yazarın resimleri paylasirim .

Sayfayı Paylaş