Stft Ltft

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve Salih-61 tarafından 11 Ağustos 2022 başlatılmıştır.

1. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Aracım 1.4 Renault clio aracıma obd cihazı bağladım stft değeri - 20 + 20 arası değişkenlik gösteriyor Ltft değeri 37.5 te sabit kaldı değişmiyor bunun sebebi ne olabilir

2. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Çok fakirde.bir süre benzinde kullanıp ltft yi sıfıra yaklaştırman lazım.sonra yeniden gaz ayarı yapmalısınız.çok uzun süre fakir karışımla çalıştığı için benzin haritası bozulmuş.benzinle kullandıkça düzelecektir.tabi benzin sisteminde sorun yok ise.oksijen sensörünüzün sağlıklı çalışma ömrü 100.000 km dir.sonra doğru değer okumayabilir.son olarak bu araçların benzin haritası akü kutup başını sökerek sıfırlanmaz.ya benzinle kullanıcaksınız yada renault clip cihazı ile bağlanarak (bu cihaz yetkili ve özel renault servislerinde vardır) sıfırlayabilirsiniz bilginize.bunların arasındanda en sağlıklısı benzin ile kullanmaktır.sıfirlama bence iyi birşey değil.beyin siz benzinle gezdikçe doğru haritayı oluşturacaktır.işin özü aracınız benzinde sorunsuz çalışmalıdır.sonra lpg kısmına geçebilirsiniz.

husnu bunu beğendi.
  3. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Peki ustam diyelim benzinde kullandım Ltft değeri normalde kaça düşmesi lazım birde bu Ltft değeri normalde sabitmi kalır sadece stft değeri verilerine bakarakmı ayar yapılır şuanda aracımda lpgde - 20 +15 aralığında stft değeri değişkenlik gösteriyor

4. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Bu arada ustam araç benzinde çalışırken de stft değeri +90 ile + 100 arası oynuyor Ltft zaten sabit +37.5

5. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Değerler cidden çok bozuk.stft ye bakma şimdilik.ltft önemli.ltft sıfıra ne kadar yakın ise o kadar sağlıklı demektir.+ - 5 ltft normal kabul ediliyor.bir süre kullan benzinde.ltftyi takip et bakalım değişim olacakmı.stft o kadar abartılı değerler vermesini ben şöyle yorumluyorum;beyin ltft yi düzeltmek için farklı enjektör süreleri uyguluyor.normalde +100 kesinlikle olmaz.bendede 1.4 clio var.ilk başlarda aynen +37.5 idi ltft.zamanla düzelecek.oksijen sensörünü yenilemeni tavsiye ederim.ateşlemede çok önemli ve orjinal olmalı.yani bobin buji ve kablolar.biliyorum hepsi masraflı işler ama sağlıklı çalışan motor için bunlar şart.şimdilik ilk önce benzin ile kullanarak başla.lpg yi kapat.masraf olacak ise önce en ucuzundan sıralama yapmalısın.direk git oksijen sensörü al demiyorum yani kolaygelsin.durumu burdan yaz takipteyim elimden geldiğince bildiklerimi söylerim

6. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Bak yeni yoldan geldim .toplamda 750 km yol yaptım.klima nerdeyse hep açık.defalarcada ölçtüm öncede.lpg de yakıtım şöyle = klima açık iken ; 100 km de 6.9 ile 7.1 litre arası.klima kapalı 6.5 ile 6.7 litre arası.yük durumu yol durumu gaz pedalina basışın rüzgar vs etkiler bunları.

7. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Anladım ustam dediğiniz gibi benzinde biraz kullanayım bakalım düşecekmi

8. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Aracı yaklaşık 100 km ye yakın benzinde kullandım stft artı yönünün doğru 50 ve 80 arası değişiyor ama Ltft aynı hiç değişmedi +37.5 te sabit sanırım benzinde kullanmakta çözüm değil

9. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Benzinde çalışmasında bir sorun varmi?motor sıcakken egzozdan benzin kokusu ,tekleme,geç çalışma,yüksek hıza çıkamama?

ÖYLE İSE YAPABİLECEKLERİN ŞUNLAR;

1_ Benzinde bir süre daha kullan 100 km yeterli olma

10. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Benzinde çalışmasında bir sorun varmi?motor sıcakken egzozdan benzin kokusu ,tekleme,geç çalışma,yüksek hıza çıkamama?

11. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Tekleme vsyire yok ustam benzin kokusu falan da gelmiyor

12. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Stft değeri benzin de çalışırken rölantide +70 gösteriyor obd ustam tel no yazarmısın gerekirse video falanda atarım bu siteye yüklemek biraz zor oluyor

13. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Benzinde geç çalışma koku yok ustam birde lpg ayar kablosu taktmıştım benzin enjeksiyon süresi 3.60 ile 4 arası oynuyor bu değer yüksek bu değer yüksek artı çok değişken benzin enjeksiyon sğresi

14. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Hocam tekrar ediyorum araba lpg de fakirde.çoook uzun surede böyle kullanmışsın.bir grafik düşün arabanın ecusunun icinde.grafik bozulmuş surekli fakir calışmaktan.ecu yani araç beyninin görevi yakıtı 14/1 stokiyometrik oran denilen silindir içerisine 14 birim hava ve 1 birim benzin oraninda tutmak ve bu şekilde yanma olmasi için surekli oksijen sensöru başta olmak üzere map sensörü ve 2 adet sıcaklık sensörunden bilgi alarak doğru oranda tutmaktır.bunun duzelmesi icin benzinde kullanmaya devam etmen gerekir.sensörlerin doğru çalıştığını farzediyorum.
    Benzinde clio 1.4 8v motorun enjektör süresi 3.0 ile 3.2 milisaniye / rolanti de.senin stft oranin ltft oranini duzeltmek icin bir süre + yönde çalışabilir daha sonra goruceksin ltft düşmeye ve sıfira yaklaşmaya başlamis.enjeksiyon sürende 3.2 civarina gelecektir.kısa bir deneme yap.kablo ile baglan lpg ye benzinde ve rolantide 10 15 dakika çalıştir motor iyice isınsin fan acsin.surekli bemzin sürelerini gözlemle .benzin enjektör sürelerin düşmeye başlayacaktir.çünkü beyin düzeltmeleri sabit gaz veya rolantide yapar.oksijen sensörü o zaman faaldir.ani hızlanmalarda yada yüksek devirde oksijen sensöru verileri dikkate alınmaz.mesela benim aracta benzindede fakirlik var.benzinde ltft + 5 _ + 8 civari.yani ya pompada yada yakıt hattinda bir sorun var ama dert degil.bunu lpg yi biraz zengin ayarlayarak telafi ediyorum.çok uzun yazdim istersen tane tane sor cevaplayim.

15. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Usta eline sağlık bu kadar açıklayıcı kimse bilgi vermedi dediklerinizi uygulayıp dönüş yapacağım sağolun

16. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Hiç önemli değil ben çok uğraştım tecrübemi paylaşıyorum.umarim düzelir.lpg + clio = kral ;)

17. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Anladım ustam yalnız benim araçta Ltft değerinde bir değişiklik olmadı daha fazla benzinde kullanmam sonucu değişitrrmi bilmiyorum benzinde çalışırken enjeksiyon süresi en düşük 3.40 civarında daha aşağı düşmüyor 3.70 3.80 civarına çıktığıda oluyor elm cihazını bağladım scanmaster programında oksijen sensörü verilerine ulaşamayorum arızalı gibi geldi bana ayrıyetten
    P0069 manifolt mutlak basınç
    P0078 egsoz valfi selonoid devresi
    P0073 ortam hava sıcaklığı sensörü devresi yüksek
    P006e Turbo şarj devresi besleme voltajı devresi düşük
    P00c9
    P0087 yakıt rail sistem basıncı çok düşük arıza kodları gözüküyor
    Galiba yavaş yavaş parça değişimine başlama vakti geldi anlaşılan

18. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    (Arac clio 2 1.4 8 valf motor dogrumu??) Torque pro programını kullan.bu saydığin sensörlerden sadece manifold basınc sensöru ve sıcaklık sensöru var motorda.turbo yok .rail hattı basınç sensoru yok egzoz valfi selenoid sensöru yok.program dogru okumuyor beyni sanırim

Oksijen sensörü düzgün çalışmali
    Manifold basınç sensöru ve emilen hava sicaklık sensoru yani İAT .bunlar dogru okumali.birde benzin pompasi var depo içinde. basıncı düşük ise senin ltft düzelmez.

Sirayla gidelim

Motor 1.4 8v dogrumu?

19. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Torque pro ile bağlanip resim atarsan super olur.manifold basinci rolantide 20 - 21 kpa olmali ,oksijen sensorü 0.1 ile 0.9 mv arasi dalgali bir diagram çizmeli bu verileri görmen lazim

20. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Benzin 3.4 ms iyi .3.0 3.2 civari bende

Sayfayı Paylaş