Vectra B X20XEV Atiker Ayar Yardım

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve Husso1907 tarafından 5 Haziran 2022 başlatılmıştır.

1. Husso1907

Husso1907 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Selamlar, 1998 model opel vectra b 2.0 16v 136 bg otomatik aracımızda Microfast eculu Atiker Gold obd2 kit var. Önceden kablomuzla sadece kalibrasyon ile ayarlarımızı yapar haritaya hiç ellemeden kullanırdık 1 depo (30 litre) gaz ile şehir içi biraz agresif kullanımla ortalama 200-250 km yol yapardık sakin kullanımda bu 300 km civarlarında olurdu oturduğumuz bölge yokuşlu (İzmir Bornova Atatürk mahallesi ) şuanda ayarlarda ciddi sıkıntılar var yine 1 depo gaz ile şuan dikkat ederek çok sakin kullanımda bile 100-110 km anca yapabiliyoruz şuan araç çok deli yakıyor ve yokuş çıkarken biraz zorladıktan sonra gaz kokusu geliyor aracın içine gaz kokusu doluyor. Hal böyle olunca araştırmaya ve ince ayarlara girişmeye başladık, maalesef araçta protokol yüzünden elm327 cihazının çalışmadığını duyduk bu yüzden hiç alıp denemedik ltft stft değerlerini göremediğimizden @maycicek hocamızın bahsettiği op-comdan
    O2 integrator, O2-Loop BLM iddle ve O2-Loop BLM Partial Load değerleri üzerinden yürümeye çalışıyoruz. Bu konuda @maycicek hocam başta olmak üzere tecrübeli hocalarımızın bilgisine ve yardımına ihtiyacım var.

Yanlış anlaşılmasın tekrarlıyorum araçta tekleme silkeleme gibi şeyler yok çok şükür yağ gibi akıp gidiyor çekişten çok memnunum sorunum sadece çok fazla yakması ve yokuşta üst devirlere çıkınca zorlayınca içerisi gaz kokmaya başlıyor .
    Yaptığım işlemler şu şekilde

1 hafta önce benzin ecusunu akü kutup başını 5 dk sökerek sıfırladım fakat benzinde kullanmadan direkt kalibrasyon yaptım benzinde ms ve lpgde benzin msleri eşitledim yaktığı yakıt aynı seviyelerdeydi haritanın oturması için benzinde yol yapmam gerektiğini biliyorum yakında bunu da yapacağım fırsat buldukça sıra sıra bir çok şeyi deniyorum

Bugün benzin ecusunu sıfırlamadan tekrar kalibrasyon yaptım harita biraz düştü. Benzin ms ile lpgdeki benzin ms şuan yakın 0.03-0.05 gibi farklar var daha da yaklaştıracağım.

Nozul 2.5mm, basınç 1.30

Lpg ayarı
    https://www.hizliresim.com/3yzojof
    Gaz sıcaklığı sizce normal mi ?

Opcom değerler
    https://www.hizliresim.com/3ozlcpf

Yolda değerler

2. Husso1907

Husso1907 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Bugün tekrar kontrol etmek için ecuya bağlandım. Regülatör basıncı 1.45 civarına çıkmış lpg ms 4.85 civarıydı araç biraz ısınınca basınç 1.40 seviyesine indi, 1.30 lara düşmediği için mecburen basıncı kısıp tekrar kalibrasyon yaptım benzin mslerini olabildiğince eşitlemeye çalıştım bu sefer farklı olarak denemek için 8.satırı 22.satıra kadar kopyaladım tekrar bi gezintiye çıktım trafiğin müsaade ettiği kadar üst devirlerde kullanmaya çalıştım ortaya bunlar çıktı

Harita
    https://www.hizliresim.com/gq3w2ve
    Yol videosu

Yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

3. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Merhabalar, konuyu geç gördüm kusura bakma.

Öncelikli olarak naçizane tavsiyem, nozzle 3 mm, basınç 1 bar olarak ayarlaman yönünde olur.

Elinde OPCOM olduğu için şanslısın :)

Ben olsam nasıl yapardım sırası ile yazayım:

0 - Öncelikle MAP RESET yaparak haritayı orjinal haline döndürürdüm

1 - rölanti satırında yani solda 3.5 ms yazan yerde lpg / benzin geçişi yaparak , benzin ms değerlerini aynı yapacak katsayıya getirirdim, bu satırda tüm kutucuklara aynı katsayı değerini yazardım.
    2 - uzun boş bir yolda, en üst viteste giderken , benzine alıp benzin ms değeri 6 ms satırında duracak şekilde gaz pedalına sabit şekilde basardım, sonra LPG ye alıp kırmızı/yeşil nokta aynı satırda sabit kalıyormu ona bakardım. Yani pedala basma açısını değiştirmeden, LPG de aynı benzin ms değerinde durmasını sağlamaya çalışırdım. (LPG programında MAP değeri değişmemesi gerekiyor). bu satırda tüm kutucuklara aynı katsayı değerini yazardım.
    3 - aynı uzun boş yolda gaz pedalına biraz daha basıp yukarıda yazılı olan ayarı 10 ms satırı için yapardım. bu satırda tüm kutucuklara aynı katsayı değerini yazardım.
    4 - 3.5 ms satırında yazan değerleri 2, 2.5 ve 3 ms satırlarına aynen yazardım
    5 - 4.5 ms satırına, 3.5 ile 6 ms satırı değerlerinin ortalamasını tüm satır aynı katsayı olacak şekilde yazardım
    6 - 8 ms satırına, 6 ile 10 ms satırı değerlerinin ortalamasını tüm satır aynı katsayı olacak şekilde yazardım
    7 - 10 ms satırında olan değerleri, 12, 14, 16 ve 22 satırlarına aynen yazardım

bunları yapınca kabaca güzel bir ayar olmuş olacak, bundan daha iyisi için AFR göstergesi takılı olması gerekir. böylece tam gaz ayarında hassas şekilde yapılabilsin.

Sayfayı Paylaş