Vitesi Boşa Atınca ve Rölantide Sürekli Değişken LTFT Hk.

Konusu 'LANDI RENZO LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Chem06 tarafından 9 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

1. Chem06

Chem06 LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    5
    Herkese selamlar,

Aracımda lanet olası landirenzo var bir türlü ayar tutturamıyorum. Sıkıntılarım şunlar.

1. Araç rölantide ltft değeri +9 olmasına rağmen benzin enj. süresi lpg ye geçince hala düşüyor yani deli olacağım araç hem fakirde hemde benzin enj süresi kendini kısıyor sanki araç zenginde gibi. Bunun neden yapıyor? Araç duracağınız zaman yani fren yapıp rölantiye düşünce ltft diyelim +1 hemen + 9 a çıkıyor yani araç duracağı zaman ltft allak bullak oluyor :(

2. Diğer sıkıntı diyelim çıktınız uzun yola sabit gidiyorsunuz lanet olası ltft hep -1.6 yani hiç değişmiyor.

3. Araç diyelim 3. viteste giderken gazdan ayağınızı çektiniz bi anda deli gibi fakire düşüyor ltft +25 30 oluyor rölanti devrine gelince +9 gibi kalıyor. Yani burada araç open loop a mı giriyor çünkü bu durumda stft 0 yazıyor ama ltft +25 30 oluyor :( yada neden böyle oluyor.

Dün aldığım log kayıtları aşağıda 1. si kısa bir uzun yol. 2.si ş.içi 3. ise benzinde iken kısa bi ş.içi kaydı.

https://drive.google.com/file/d/0B2OTGgVWe4NyNUwtM0lkR2s5a1RrN2hHVW9BdDB2ZVVCM1o0/view

https://drive.google.com/file/d/0B2OTGgVWe4NyS05LTUk0TFIyZmdRWko3djByVENuTDkzcS1r/view

https://drive.google.com/file/d/0B2OTGgVWe4NyT1JXSkFJNHVxVHNtNEc0MHhfaEJZT09YNmV3/view

2. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Hocam araç ne marka ben ltftyi kipirdatmak icin bayağı bir ugrasmam ve kilometre katetmem gerekiyor senin ki nasıl.bu kadar hizli hareket ediyor stft gibi sanki.
    Bence artik ugrasma illa sifirlarda gezdircem diye zaten cogunluk normal seviyelerde geziyormus anladigim kadariyla . Benim bir bakiyorum -30 bir bakiyorum 0 larda hemen kalibrasyon patlatip benzin suresi degismeyecek , obd cihaziylada stft yi +5 /-5 lerde gezecek sekilde ayar yapiyorum 2 hafta sonra bir baglaniyorum +28 olmus. Bende artik benzin süresi degismeyecek sekilde haritaya ince ayar yapiyorum birakiyorum. Oksijen sensörüm saglam vakum kacagim yok ama olmuyor olmuyor. İlallah ettim biraktim bende . Performansin cekisin yakit ekonomisinin en iyi oldugu ve en önemlisi fakir karisim olmadigi ayar benim icin ideal ayar yemişim ltftsini.:D:D:D

3. Chem06

Beğenilen Mesajları:
    5
    Cliosymbol hocam bende zaten mükemmel bir ayar istemiyorum. Ama duruma bi baksana allah aşkına hem fakirde kalıyor araç hemde benzin enj süresini kısıyor uzun yolda ltft hep sbt şaka gibi ş.içine girincede ltft dans ediyor resmen. Valla şuanda ş.içi 9 lt ş.dışı 110 da 7 lt lpg tüketimim var normal değerler bence araç bu arada 1.2 16 valf 2010 model aveo klasik sedan.

4. Chem06

Beğenilen Mesajları:
    5
  5. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Teşekkürler şimdi linkler oldu. Hocam hiç benzinde kullanırken bu şekilde kaydınız var mı?

Durum LPG de vahim görünüyor.

6. Chem06

Beğenilen Mesajları:
    5
    Benzinde kayıt almadım. Ama enteresan olan şu durumu benzindede yapıyor uzun yolda sbt hızla giderken benzindede ltft -0.8 de sbt kalıyor bu kezde. Valla bu işin içinden nasıl çıkacağım bilmiyorum :( arabanın gidişinde çekişinde yakıtta herhangi bir sıkıntı yok ama değerler bu şekilde :(

7. Chem06

Beğenilen Mesajları:
    5
    Yukardaki en son ki kayıt kısa bir mesafe ş.içi BENZİN kaydı. Fikir verir mi bilmem ama.

8. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Kayıt alabildiğinize göre ELM cihazı var demek ki, MAF ve MAP değerleri nasıl?
    Rölantide çok yüksek LTFT ve STFT değerleri var, motora giren boru hortum vb şeylerde yıtrık çatlak tam oturma ma durumu var mı? Manifold contası vb durumu nasıl? Vakum kaçağı testi falan yaptınız mı?

9. Chem06

Beğenilen Mesajları:
    5
    Bütün testleri yaptım herhangi bir kaçak vs yok. Aklıma tek gelen şey lpg ayarı benzin ecusunuda bozdu bence. Kutup başını söksem ecu sıfırlanır mı? Kutup başını söktükten ne kadar süre sonra takayım ve aracı çalıştırdıktan sonra rölantide 15 dk felan beklemeye gerek var mı? Sonrasındada 150 km felan lpg ye almadan bineyim diyorum. Ha hala benzindede ltft stft şaçma sapansa o zaman işler karışık :(

10. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    O zaman geriye bir tek O2 sensörün kalıyor. Onda durumlar nasil elm den takip et bakalim sürekli degisken degerler vermeli 0-1 volt arasinda.

11. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Ecu bozma olayı yok, sizde böyle bir durum da yok. LPG de yüksek ltft stft değeri varken benzinde tam tersi değil durum. Sizin aracınızda ecu sıfırlama nasıl yapılıyor bilgim yok. Akü kutup başını söküp takmanın işe yarayıp yaramadığını araç çalışmazken LTFT değerini SIFIR görüyorsanız resetlenmiştir. LTFT de bir değer var ise resetleme olmamıştır. Aracınızda vakum testlerini yaptığınız halde bu şekilde ise sensörlerde sıkıntı olma ihtimali yüksek. MAF - MAP - Oksijen sensörlerini kontrol edin

12. Chem06

Beğenilen Mesajları:
    5
    1. oksijen sensörümde sıkıntı yok ELM' den takip ettim 0.1 ve 0.9 arası dalgalanıyor. Yalnız ben P0420 katalizör eşik değeri arızası alıyorum katalizördeki herhangi bir sıkıntı bunlara sebep olur mu? 2. oksijen sensörümde sıkıntı olabilir. Normalde 2. oksijen sensörü 0.4 ve 0.6 değer aralığında yavaş değişir. Fakat bende sürekli değişiyor değer 0.1 0.9 aralığında ama 2. sensör katalizörün verimini ölçüyor ltft stft ye etki etmez diye düşünüyorum kendimce.

Birde MAF ve MAP sensörlerini nasıl kontrol edebilirim? Yani düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl anlayacağım.

Vakum kaçağı yok ondan eminiz.

leoncu bunu beğendi.
  13. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    maf ya da map'ta sorun olsa yuksek ihtimal işik yakar ve obd'de de okursunuz. haa bazen bunlar olmaz. multimetreyle falan soketleribden deger aliniyor bu sensirlerin ama soketlerini sokun. maf'i soktugunuzde saglamsa muhtemelen stop eder. degilse daha duzgun calisir. tabi bu duzgun calismayla da sehiricinde zor gezersiniz. su an buyuk ihtimal benim de maf'im arizali, kpg de patir patir patirdiyor. map ise vakum olcmeyle alakali. siz ayrica krank pozisyon ve aracinizda varsa egzantrik mil pozisyona da bakin. tum bu sensorler yakit-havayla alakali sensorler; yakit-hava bunlarin ilettigi bilgiye gore duzenleniyor.
    sorun denildigi gibi muhtemelen sensorlerinizden birinde ya da birkacinda... kolay gelsin...

14. Chem06

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ben eksantrik ve krank sensörlerinden şüpheleniyorum niye derseniz bi ara araç rölantide devri yükseliyor du. Ama bu dediğiniz sensörleri nasıl kontrol ettirebilirim. Ben Polatlıdayım ve burda doğru düzgün usta yok

15. Chem06

Beğenilen Mesajları:
    5
    Valla MAF,MAP,ekzantrik,krank,oksijen tüm bu sensörleri kime nasıl kontrol ettireceğim bilemiyorum. ???

16. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Merhaba P0420 katalizör eşik değeri sorununuz çözüldümü acaba neler yaptınız

17. Chem06

Beğenilen Mesajları:
    5
    Arkadaşlar merhaba,

Araç uzun yolda giderken LTFT ve STFT güzel yani LTFT sıfıra yakın STFT de +- 5 aralığında. Lakin rölantide, vitesi boşa alınca ve şehir içinde LTFT sapıtıyor. Ve bu durumu benzin ve lpg farketmeksizin her ikisindede yapıyor.

Bu link 300 km sadece benzinde bindikten sonra aldığım değerler; https://drive.google.com/file/d/0B2OTGgVWe4NyWTcwOTdzb0FnUC1nd3MyZWZNRktZMG5yWS1R/view?usp=sharing

Bu link ise sonrasında lpgye alıp aldığım değerler.

https://drive.google.com/file/d/0B2OTGgVWe4Nyd1ZLMkN1WkVuNWlmRFE4emMyTXljZDVia2pn/view?usp=sharing

18. Chem06

Beğenilen Mesajları:
    5
    Merhaba hocam hiçbir şey yapmadım öyle biniyorum araca.

19. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Benzinde de yapiyorsa ekstra hava girisi, yakit sisteminde vs. bir sikinti mi var acaba? Diger baslikta da biniuorum oylece yazmisiniz...

20. Chem06

Beğenilen Mesajları:
    5
    hocam ustalardan bıktım artık götürüyorum sıkıntı yok diyorlar böyle biniyorum fakat içimde rahat etmiyor.
    extra hava girişi olsa şayet uzun yoldada olmaz mı?

Sayfayı Paylaş