VW JETTA 1.6 BSE MOTOR- ZAVOLİ ALİSEİ KİT AYAR BİLGİSİ....

Konusu 'ZAVOLI ALISEI LPG AYARI VE ZAVOLI ANLATIMLARI' forumundadır ve mustafa0105 tarafından 16 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. mustafa0105

mustafa0105 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Selamlar arkadaşlar,
    Sitenizden zavoli ayar kablosu satın aldım, aracıma takıp proğramı çalıştırdım ve ayarları görebilmekteyim.
    Şimdilik ekran görüntüsü alamadım ama, ayarları kaydettim, aşağıdaki resimler kayıttan olduğu için anlık enjektör süreleri yok,
    Lpgde Enjektör değerlerine baktığımda lpg enj. 5,23ms - benzin enj. 2,78-2,82ms değişken.
    Benzinde enjektör süreleri 2,78 ms ila 2,80ms civarında

Oto kalibrasyon yaptım map değerleri eklediğim resimde mevcut,
    Regülatör basıncı 1.1 bar ,
    Enjektör zavoli pan enjektör, nozul çapını bilmiyorum?
    Ekstra enjektör hassasiyeti ve gaz verirken zenginleştirme ayarları ne işe yarıyor ayarlandığı gibi bıraktım,
    Mazda zayıflama değeri ne anlama geliyor bende 15 ayarlı idi ellemedim,
    Elimde vag com da mevcut,
    vag comdan stft ve ltft değerlerini kontrol ederek ince ayar yapmaya çalıştım. stftyi sıfıra yakın ayarlardım ve benzin enjektör süreleride aynı olacak şekilde ekteki map haritasını elde ettim,
    Benzinde araç sessiz çalışmakta ama lpg ye geçince motor sesli çalışmakta bunun ayarla alkası varmıdır.
    Araç üzerinden ekran görüntüsü aldığımdada ekliycem,
    Ayrıca lpg enjektörleri süre olarak fazlamı reğülatör basıncına müdahale etmem gereklimi bilgilendirirseniz , kolay gelsin,, res 1.jpg res 2.jpg res 3.jpg res 4.jpg res 5.jpg res 6.jpg

2. Necmi Işıklı

Necmi Işıklı LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    63
    Valla Mustafa bey öncelikle araç bilgilerini paylaşsanız daha iyi olur. Motor hacmi. beygiri marka falan. Bildiğim kadarıyla mazda değerleri mazda marka araçlar için geçerli ustalar kalan kısımlarını yorumlar.

mustafa0105 bunu beğendi.
  3. mustafa0105

mustafa0105 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Selamlar,
    Başlıkta aracın bilgilerini yazmıştım ama, görünmüyomu acaba, Aracım 2008 model vw jetta 1.6 bse motor 102 hp .

4. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    Mazda kısmı mazda araçlar için geçerli. Siz onu varsayılan değer olan sıfıra getirin. Lpg enjeksiyon sureleriniz yüksek. Sn. Destek zavoli enjektörlerde nozul ayarı olmadığını söylemişti. Onun için enjeksiyon süresi 4 un altına inecek şekilde basıncı açmanız gerekiyor. Basınç açıp yeni kalibrasyon yapın ve araç çalışırken benzin ve lpg ekran görüntülerini paylaşın.

5. mustafa0105

mustafa0105 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Selamlar, İlk fırsatta dediğiniz gibi basıncı yükseltip ayar yapıcam , acaba basınc için bir sınır varmı max kaç bar olabilir?

6. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    O konuda net bir bilgi bulamadık, birçok arkadaş 1,5 - 1,6 bara kadar çıkardi. Bu değerlerin sorun olacağını düşünmüyorum. Kendi aracım 1,57 civarı bir değere ayarlı. Sizin aracinizda 1,4 1,5 bar civarında enjeksiyon sureleriniz ideal sürerlere gelir diye düşünüyorum. Ayarlayın paylaşın duruma bir bakalım.

7. EGR

EGR LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    211
    Aynı motor golf aracımda rölantide enjektör süreleri 2.7-2.8 ms arasında geziyor genel ayarlarınız güzel lpg enjektör süreleri yüksek 2.2mm nozu ve 1.20 regülatör basıncında kalibrayon yapınıız. Aracınız 8 subaplı bir araç namıdeğer lpg uyumlu hitler motor. Mazda kısmını bu motorda kullanmanıza gerek yoktur.

8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Mazda ayarı ne işe yarar mpı motorlu tipolarda ayarlandığı nı gördüm ama çözemedim..

9. EGR

Beğenilen Mesajları:
    211
    Mazdada zenginleştirme ayarının mantığı değişken subap teknolojili araçlarda belli devirlerde subap zamanlamaları değiştiğinden lpg karışım miktarıda değişiyor mazda ayarı bu anlamda gerekli.bse motorda o yara gerek yoktur sadece değişken subaplı araçlarda kullanılır.

powerkırk3 ve mustafa0105 bunu beğendi.
  10. mustafa0105

mustafa0105 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Sağolun bilgi için,
    ozaman mazda ayarını sıfıra ayarlamam gerekli, yanlız bendeki nozulların ölçüsünü bilmiyorum , regulatör basıncıda 1.1 bar ayarlı sadece basıncı yükseltip deneyeceğim, sizin aracın motoru ile aynı motor bendeki lpg de çalışırken seslimi çalışıyor aracınız, bendeki lpg ye geçince sesli çalışıyor.
    Benzine geçince susuyor acaba enjektörlerin süreleri yüksek olduğundanmı ?

11. EGR

Beğenilen Mesajları:
    211
    Aynı motoru kullanıyoruz mazda ayarını 0 ya da pasif yapın. Nozula gelince ya 2.0 nozul 1.30 regülatör basıncında y da 2.2mm nozul 1.20 regülatör basıncında kalibrasyon yapıp rölantide benzin süresi 2.7-2.8 ms olacak şekilde lpg karışımını yakalayın ayarınız tmam olacaktır. Unutmayın aracınız lpg de sıkıntısız çalışan bir motor kolay kolay sıkıntı yaşamazsınız.

12. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Recep Bey zavoli enjektörlerde nozul değişmiyor demişti. Onun için sizin yapmanız gereken basınç yükseltmek.

13. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Bu konuda yanılıyorsunuz. Bazı mazda modellerinde ivmelenme esnasında enjektorler sıralı çalışma şeklinden yarı grup çalışma şekline dönüşüyor. Ayar bununla ilgili. Değişken subap zamanlamasi ile bir ilgisi yok. Daha detaylı bilgi bulursam paylaşırım. Klavuzda yazıyordu sanırım.

EGR bunu beğendi.
  14. EGR

Beğenilen Mesajları:
    211
    Zavoli enjektörde nozul değişimi yapılıyor diye biliyorum yeni nesil enjektörlerde bu işlem olmayabilir kontrol etmek gerekli.

15. EGR

Beğenilen Mesajları:
    211
    Enjektörler neye göre çalışıyor kaba bir tabirle işeme yapıyor? enjektörlerin çalışma şekline göre subapların açılıp kapanma durumu değişmez mi?

16. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Benim tek bildiğim mpi motorlu tipo larda yarım enjeksiyonlu oldugundan ayarlandığı ama nasıl bir etkisi var merak ediyorum...

17. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Şu an
    şu an işteyim müsait olunca detayı araştırıp yazayım.

18. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Lovato kalibrasyon kılavuzunda yazan bilgiyi aynen alıyorum.
    "MAZDA da fakirleştirme.
    Bazı Mazda modellerinde benzin enjektörleri ivmelenmelerde sıralı püskürtmeden YARI-GRUP (Half-Group) püskürtmeye dönüşmektedir.
    Bu tür çalışmalar ivmelenme anında kırmızı top veya benzin süreleri gözlemleyerek kolayca anlaşılır.
    Bir stratejiden diğerine geçerken benzin sürelerinin yaklaşık olarak yarıya düştüğü gözlenir( önek yaklaşık 8ms den 4 ms düşme gibi). Kırmızı topun bu iki değer arasında gidip geldiği görülür. Bir başka tür araçlarda da top belli bir devire kadar sabit kalarak belli bir devirden sonra orijinal değerine ulaşır.
    Bu tür araçlarda gazla çalışırken SIRALI sistemden YARI-GRUP sisteme geçerken bazı (düşük benzin süreleri) GAZ karışımı zenginleşme eğilimi gösterdiğinden çalışmada rejiminde sorunlar yaşatmaktadır.
    Bu tür sorunları ortadan kaldırmak için “MAZDA da fakirleştirme” seçeneğine uygun bir değer girmeniz yeterlidir."

EGR ve oktayoo bunu beğendi.
  19. EGR

Beğenilen Mesajları:
    211
    dr.arrican beye bilgilendirmeden ötürü teşekkürler.
    internette gezinirken bir sayfada buldum paylaşmak istedim:

Mazda fakirleştirme seceneği mazdalar için değildir 2. vitesten 3 vitese gecerken silkeleme yapan araçlarda kullanılan bir secenektir. japon araçlarda ve alman araçlarda değerleri farklıdır. Forum Donanım Haber' den alıntıdır bilginize.

20. By_emre

By_emre Active Member

Beğenilen Mesajları:
    30
    Arkadasimin aracinda zavoli lpg mevcut enjektorun basindaki parcayi cikarip arka kismi genisletiliyor 2.5 nozula ayarlamistik biz bilginize...

EGR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş