Yalnızca Sabahları İlk Çalıştırmada Boğulma

Konusu 'LANDI RENZO LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve eran_ tarafından 25 Ocak 2018 başlatılmıştır.

1. eran_

eran_ New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Merhabalar.
    Aracım 80.000 km'de 2010 model Cruze. Aracımdaki Landirenzo marka kit var. Enjektörlerim Evo.

Sabahları ilk çalıştırmada olup gün içerisinde olmayan, marşa basmayla birlikte ortaya çıkan 1-2 saniyelik bir boğulma yaşıyorum.
    Önce tamirciye bıraktım arabayı. Bir gece kaldı, sabah görmek istiyorlar durumun ne olduğunu. Sabah aradılar, abi her şey gayet iyi, yakıt hafızasını sıfırladım. Sorun yok dedi. Aldım arabayı fakat sabahları aynı durum devam ediyor.

LPG' yetkili servisine gittim. Yalandan baktı bir şeylere, 150 km benzinde kullan, şu katkıyı da içine atalım sonra tekrar ayara gel. Araba kendini bi benzine alıştırsın dedi. Orda bi de katkı maddesi sattı bana. Saçmalık olduğunu bile bile iyi tamam dedik. Kullandık gittik yanlarına, yine yalandan bir bilgisayara bağlamalar falan. Gaza geçiş ısısını 35'ten 40 dereceye yükseltti. Ya arkadaş bunun ne alakası var konuyla? Sonuç yine aynı. Aynı sıkıntı devam ediyor.
    Bu arada benzinden kullandığım 3 günlük sürede sabahları ilk çalıştırmada herhangi bir sıkıntı yaşamadım.
    Muhtemelen akşam arabayı stop ettiğimde ya enjektörlerden bir ya da bir kaçı ya da regülatör manifolta gaz sızdırıyor. Bu sebeple de sabah ilk çalıştırmada soğuk motorda anlık bir boğulma olup geçiyor. Ama bunu anlatamıyorum ustalara. Regülatörle enjektörlere detaylı baktılar, bazı denemeler yaptılar, sağlam olduğunu söylediler.
    Buna rağmen enjektör değişiminde ısrar ettim. Başka bir lpg dükkanında lpg hortumlarını söküp cihazı tuttular ve bana da gösterdiler. Cihaz ötüyor sinyal falan veriyordu. Gaz kaçağı var dediler. İyi tamam dedim, başka marka yerli enjektör denedim 1 günlük. Sonuç değişmedi. Sanırım enjektörden değil. Regülatöre bakıyorlar sağlam diyorlar. Ben de şimdilik çözüm olarak akşamları eve birkaç km kala benzine alıyorum ve öyle stop ediyorum. Sabah sıkıntısız çalışıyor.

Dediğim gibi sadece sabah ilk çalıştırmada oluyor. Gün içinde ne çalışmasınnda ne gidişinde ne yakıt değerlerinde bir sorun yok.

Bu da bahsettiğim sorunun videosu.

https://youtu.be/xkc6ShmQAB4

2. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Regülatör üzerindeki vakum hortumunu akşamdan sökerek sabah tekrar takarak marş yapmayı deneyin . Diyaframınız yırtık ve manifolta gaz sızdırıyor olabilir , meşhur arızalardandır .

x-calibur bunu beğendi.
  3. symbol

symbol LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    967
    Yukarıda yoruma ilaveten LTFT değerinizi bir kontrol edin, araç zenginde kalıp boğuluyor da olabilir. Benzer problemi BRC my11 ile yaşadım. Naısl çözdün dersen enjektör ve regülatöre dokunulmadı. o dönem kablom yoktu güvendiğim bir ustama ayar yaptırmıştım.

x-calibur bunu beğendi.
  4. eran_

eran_ New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Akşam dediğinizi yapacağım. Eğer sabah sorunsuz çalışırsa ne yapmam gerekiyor? Arıza neden olmuş olabilir?

5. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Regülatör diyaframı gaz sızdırıyorsa yapacak bir şey yok , değişecek . Eskiden diyafram değişimi yapılıyormuş ama çok da verimli olmuyormuş .

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  6. eran_

eran_ New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Regülatör komple değişirse iyi olur diyorsunuz. Tamir yapan yerler var ama çok sağlıklı değil sanırım.

7. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Vidaları yapıştırıcı ile yapıştırılmış oluyor . Ben kendiminkini sökemedim. Spiralle kestik en son merakımızdan.

powerkırk3 bunu beğendi.
  8. eran_

eran_ New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Telefonla servise sordum, 450 TL istiyorlar.

9. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Regülatör elektronik bir malzeme değil , her markanınki uydurulabilir . Benim stefanelli nin orijinaline 300 lira çektiler. Yarı fiyatına AKL aldım taktım bende.

powerkırk3 bunu beğendi.
  10. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    merhaba.mesela sıcak arac stop edip atıyorum yarım saat sonra marşa bastınız yine yapıyormu ? yapmıyorsa muhtemelen ustatların dediği gibi regulatorden kaynaklıdır.eger yapıyorsa enjektorler mıyadını doldurmus demektir.eski sistemim landı renzoydu enjektor sorunu yasamısdım.

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  11. eran_

eran_ New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Yok yok. Gün içinde asla yapmıyor. Sadece akşam stop edip sabah çalıştıracağımda yapıyor.
    Mesela şu da var. Sabah işe geliyorum, kapalı otoparka çekiyorum. Sabah 7’den akşam 6’ya kadar 11 saat falan duruyor. Akşam çalıştırıyorum sıkıntısız çalışıyor. Ama akşam eve açık otoparka koyuyorum. Yine 11-12 saat çalışmıyor. Ama bu kez sorun oluyor. Demek istediğim bu durumun soğuk havayla ilgisi var mı acaba? Gece sıcaklığı baya düştüğü için etkisi oluyor mudur?

12. eran_

eran_ New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Hocam bahsettiğiniz vakum hortumu regülatöre giren alttaki ince hortum mu oluyor?

[​IMG][/IMG] [​IMG]
    [​IMG][/IMG]

13. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Üstte boştaki nipel olma ihtimali fazla . Yani bağlı değil :)

14. eran_

eran_ New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Deme hocam :)
    Boş olma ihtimali var mı ki? :)
    Ne yapayım şimdi çekmeyim mi hortumu?

15. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Eren bey ince hortumun ucu manifolta 5. Olarak baglı ise vakum hortumudur

leoncu bunu beğendi.
  16. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Hava-yakit karisiminizin anlik duzensizligindendir. Yuksek ihtimal bir yerden lpg kaciyor manifolda. Arkadaslarin dedigi gibi regulator degilse enjektordendir. Enjektor ise isiniz daha kolay, kendiniz alir takarsiniz artik. 100-120 lira sıkışmış olur. :D

17. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
  18. eran_

eran_ New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Biraz önce aracı parkedip vakum hortumunu söktüm. Hortumun diğer ucu manifolta giriyordu. Sanırım doğru hortumu söktüm.

19. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    O hortumu söktükten sonra sökülen tarafı mümkünse birşey ile tıkayın. Hortumun içine girebilecek bir dübel veya bant ile

leoncu bunu beğendi.
  20. eran_

eran_ New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Uyarınız için teşekkürler, elektrik bantı ile kapattım şimdi.
    Bu arada bir süre önce yağlama sistemi haznesi azalmadığı için ayarı biraz açmıştım. Bu da bahsettiğim soruna sebep olabilir mi?

Sayfayı Paylaş