YENİ ARACIM TOYOTA COROLLA VE LOVATO KİT

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG TAVSİYE MARKAYA GÖRE' forumundadır ve Burak tarafından 26 Nisan 2019 başlatılmıştır.

1. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Selam Arkadaşlar,

6 yıl VW Boraya bindikten sonra geçen hafta aracımı sattım ve bugün yeni aracımı aldım çok şükür.
    Çok yorucu bir süreç oldu. Son dakikada çok araçtan vazgeçtim, mondeo, octavia, 508, volvo v70, toyota avensis, toyota corolla, volvo s60... derken...

Sorunsuzluk (özellikle otomatik şanzıman açısından) ve kmnin düşük olması nedeniyle 2013 model toyota corolla 1.6 132 beygir Multidrive S CVT otomatik şanzıman araç aldım.
    Premium paket yani en Full donanım. Beni çok şaşırttı; otomatik park etme sistemi bile var.
    Sıkı durun, araç sadece 17bin kmde :) sıfır araca biniyorum gibi geliyor.

Üstelik yetkili serviste bakıma girip üstüne 580 tl verirsem garantiyi 2 yıl uzatacaklar.

Corolla beklediğimden şuan için performans ve konfor anlamında çok çok iyi çıktı. İleriki günlerde yine yorum yazarım.

Gel gelelim yakıta :)
    Lpg şart.
    Garanti uzatacağım için lpg sorun olur mu bilmiyorum. Yarın bir danışacağım servise. Duyduğum şey; onların belirttiği serviste yaptırırsam garanti etkilenmiyormış. İnternette şöyle bir bakınınca landirenzo taktırmayı şart koşuyorlar siye okudum.
    Var mı bilgisi olan?

Herhangi bir şart falan olmazsa hangi lpg sistemini taktıralım?

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  2. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız kullanmanızı dilerim.
    ben brc diyorum alt komşum sizdekiyle aynı otomatik aracı var.
    çorum brc bölge bayii ne Platinum taktırmış çok memnun.
    yine başka bir arkadaşımda gene otomatik sizdekiyle aynı aracı var benzinli, oda gaz taktırmak için aynı yeri diyafon açıkken bizim yanımızda aradı her soruya cevap verdiler .
    sizin araçlardaki extra enjeksiyon un brc comford modelinin bile sıkıntı çıkarmadan istikrarlı çalıştığını garanti ettiler. isterseniz sizde tlf fikir alın.
    Benim çektiğim, komşumun aracının fotoğrafları da var isterseniz paylaşabilirim.
    Kendi aracımda da aynı yerde 2010 da sıfırken takılmış brc seq24 my11 var sistem sıkıntısız.hatta bu forumu takip etmesem ayar hakkında bildiklerimi bile unuturum .
    Brc yazılımı plug & play öyle bir yazılım ki ayar yapanın usta olamasına çok bilgi sahibi olmasına ihtiyaç duymuyor. yeter ki lpg konfigürasyon araca göre seçilmiş ve montaj düzgün yapılmış olsun lpg enj. hatasını %5 hata ile kalibrasyonu tamamlıyor isterseniz hata oranını düşürülebiliyor. sonra yol ayarı onuda kendi, ekranda noktalar oluşturuyor. gaz ve benzin noktalarını üst üste getirdiğinizde işlem tamam (tabii kalibrasyon için map sensörüne ihtiyaç olduğunu hatırlatmak isterim ).
    ben brc yi son aracımda kullanmaya başladım aldığımda ptc sensörü arızalıydı (ptc: Basınç ve gaz ısı sensnsörü ) parçayı map sensörünü kabloyu sağ olsun destekten temin ettim ayarını yaptım ve 2 senedir kullanıyorum daha hiç brc servisine gitmedim filtreyi de kendim değiştiriyorum.
    benim aracım 2010 focus mk2.5 düz vites 100 bg 99000 km de...

Son düzenleme: 26 Nisan 2019
    x-calibur bunu beğendi.
  3. ersin310

ersin310 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    75
    merhaba,

Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Sorunsuzluk bakımından en iyisini yapmışsınız. Babam da uzun yıllar corolla kullandı sıfır sorun ile, şimdi rav4e geçti. Bende volvo var. o yüzden toyota-volvo karşılaştırmasını çok iyi bilirim :) volvo insana cazip gelse, şımartsa da toyotanın sorunsuzluğu bambaşka.

Öncelikle bence garantiyi uzatmayın, çünkü zaten araba bozulmuyor :D Bir de bu ekstra garanti sadece mekanik aksamı karşılıyor, örneğin 5. yılda bizim sürücü kapısında bir kabarma olmuştu, ekstra garantiden kabul etmemişlerdi.

Lpg konusunda ben olsam brc seq32 düşünürdüm, o olmazsa da comfort. Uzun süre stabilite anlamında brc başarılı bence. Yeni versiyonlarına ayar yapılabiliyor mu bilmiyorum, eğer oluyorsa şahane. Ben volvoda brc kullanıyorum, 3yıl-50bin kmdir stabil. Diğer aracımda atiker var, kötülemek için demiyorum ama daha 1 yıllık basınç dalgalanmaya başladı. Sonuçta sıfır gibi arabanız var, kaliteli kit hak eder diyorum.

Bu arada otomatik park sistemi olan corolla duymamıştım, sizdeki en dolusu anlaşılan, süper özellik.

x-calibur bunu beğendi.
  4. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Hocam lpg takıldığı anda motor garantisi bitiyor o yüzden uzatmayın derim boşuna masraf ben aracı 0 aldım orda sordum verilen cevap buydu motor garantisi biter

x-calibur bunu beğendi.
  5. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Evet motor garantisi biter doğru bunu bilmeyen var mı

x-calibur ve husnu bunu beğendi.
  6. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Hayırlı olsun burak. Kazasız belasız kullan. Lpg konusunda ;
    Japon = BRC
    Şaşmaz.

x-calibur bunu beğendi.
  7. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Hocam Brc de karar kılarsanız comfort düşünmeyin derim arasında 800-900 tl gibi rakam var comfortun enjektörleri farklı ecusu farklı ayrıca yeni çıkmış olan bir kit ve henüz uzun km ler kullanan yok, bu gibi modeller iyi markaların piyasaya ucuz kit verip kazanç elde etme, dar gelirli müşteriyi de kaçırmamak için geliştirdikleri stratejiler dir aynı durum prinste de var ecomax tecnomax şeklinde ama hiçbiri orjinal asıl kullandıkları kitlere eşdeğer değildir, aynı kalitede değildir, bende zamanında Brc üretiyor Brc nin alt grubu ürün diye gfi montajı yaptırmıştım 1 sene sonra arıza ışığı yaktı (bana söylenen, abi bu da Brc malı aynı kalitede aynı yazılımı kullanıyor, kesinlikle arıza ışığı yakmaz vss denilmişti) 30000 km de enjektörleri öldü. Bunu yaşayan biri olarak diyorumki lpg de iyi markanın alt ürününü taktıracağınıza aynı ücrete başka bir markanın en üst seviyede ki kitini taktırıp yine de tercih sizin

x-calibur bunu beğendi.
  8. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Aynı kalitede olsalar arada fiyat farkı olmaz bunu da unutmayın ( Brc platinium 3500-3600, prins silverline 4500-4600, bu markaların alt grubu ürünleri 2700??)

x-calibur bunu beğendi.
  9. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Özençler %80 comford montajı yapıyormuş.
    yarın arkadaşım montaja gidecek orada karar verecek ama şimdilik comfort düşünüyor üst modelden regülatör ve enjektör farklıymış.
    platinum için 10 sene sıkıntısız kullanırsınız demişler.
    comfort kulanım süresi için bir şey söyleyemem demişler.

x-calibur bunu beğendi.
  10. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Hocam deneyim sahibi birisi olarak diyorumki kesinlikle platinium taktırsın illaki Brc olacaksa ikna edin derim

x-calibur bunu beğendi.
  11. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Haklısınız bende aynı şekilde söyledim hiç olmazsa farkını verin platinium enjektör taktırın dedim
    Kendi hesabına göre 3-4 yıl daha anca bu arabaya binerim diyor yani comfort bile olsa sıkıntı çıkamadan satarım diyor ya, bilmiyorum artık

Son düzenleme: 26 Nisan 2019
    x-calibur bunu beğendi.
  12. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Selam Arkadaşlar,
    bugün aracı yetkili servise bakıma verdim. garanti mevzusunu da konuştum. extra 2 yıl/35bin km garanti dediğiniz gibi sadece motor, diferansiyel ve şanzımanı kapsıyormuş. lpg taktırdığımda garanti bozulmuyor, ama bir sorun olduğunda sorunun lpg'den mi yoksa fabrikasyon bir hatadan mı olduğunun incelemesi yapılıp ona göre karar veriliyormuş. lpg kaynaklı bir sorun ise garantiye girmiyor. ama fabrikasyon sorun olduğu anlaşılırsa garantiye giriyormuş. motoru farzedelim garantiye almasalar da şanzımanı 2 yıl daha garanti altına almak bana mantıklı geldi. Araç 5 yılda sadece 17bin km kullanıldığı için, henüz ortaya çıkmamış bir şanzıman sorunu belki ne olur ne olmaz ben yoğun kullanınca ortaya çıkabilir diye garanti yaptırdım. 540 tl 6 taksit olacak şekilde ödedim.

serviste rutin yağ filtre bakımları, fren hidroliği ve CVT yağı değiştirildi.
    aracı bu şekilde 1 ay kadar benzinde kullanmayı düşünüyorum. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşmazsam isem LPG taktıracağım. Direk lpg taktırdığımda, olur da bir sorun yaşarsam lpg'den mi yoksa aracın kendinde mi sıkıntı vardı diye onun tasasına düşmek istemiyorum.
    Corolla için genel olarak BRC seq32 montajı yaygın gibi görünüyor. Montajı yapan, ayarı yapan, düzgünce yaparsa sorun olmayacaktır ama oldu da lpg ayarını sallapati yaparlarsa, ben de sonrasında müdahale etmek istersem müdahale edemeyeceğim gibi bir durum ortaya çıkabilir.

Bakalım... sizin de yorum ve tavsiyelerinizle bu sürede bir karara bağlarız inşallah.

x-calibur, Cliosymbol ve powerkırk3 bunu beğendi.
  13. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Bugün piyasada önerilen bir usta ile görüştüm. KME distribütörlüğü yapıyor. İstediğin kiti takabiliri ama ben KME öneririm dedi. Kitin kaliteli olduğunu söyledi. Regülatör'ün üretim iznini almışlar. Türkiye'de üretiyorlarmış. Prins VSI2 sistemdeki regülatörün aynısı dedi. 400 beygire kadar destekliyormuş. Prins'e de KME üretiyormuş. (prins, kme, brc, omvl hepsi İtalyan WESTPORT holding'in alt şirketleri zaten. ) Enjektörler kaliteli dedi.
    fiyat olarak 3.300 TL. + 400 lira civarında da ruhsata işletme işlemleri falan tutuyormuş.

Aklıma yatmadı değil ama araştırmaya devam...

14. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Kme ile ilgili yukarda belirttiğiniz bilgileri bende montaj yaptırdığım yerden öğrenmiştim Kütahya merve otogaz sizde onlarla mı görüştünüz?

15. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Burak yeni aracın hayırlı olsun, kazasız belasız güzel günlerde kullan inşallah.
    LPG için acele etme, arabayı iyicene tanı, hatta ELM falan tak bol bol değerlere bak, sonra LPG taktırdıktan sonra karşılaştırma yaparsın. Neydi ne oldu diye, sıkıntı olursa LPG den mi oldu montajdan mı oldu diye düşünmezsin. Valvematic motor mu? Zaten çok yakan araba değiller, nazlılar biraz da. Dediğim gibi LPG ye acele etme bol bol arabayı tanı, ELM kayıtları al. Sonrada kendi ayarını kendin yapabileceğin bir marka taktır. Noname toplama kit yaptırma yazılımıydı parçasıydı falan uğraşırsın.

powerkırk3 ve husnu bunu beğendi.
  16. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Yok hocam İstanbulda bir usta.

17. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Ben de aynen bu sebeplerden dolayı gecikmeli takacağım lpgyi.
    300 kmdir biniyorum. Şehiriçi-dışı karışık Ortalama yakıt tüketimi 8,6 lt/ 100km

Az gibi de değil. Fabrika verisi şehiriçi 7,8 şehirdışı 5,2. Ortalama 6,1

Ortalamadan 2,5 litre daha fazla yakıyor şuan.

x-calibur bunu beğendi.
  18. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Üstadım şehir içi 8.5-9 litre yakarsin , bunun altı hayal. Ben 1250 km de taktirdim. LPG şart. Sene dolmadan araç 15000 km oldu.ben Atiker grand taktırdım. Memnunum araç su ltft % 0-1 arası geziyor. Ancak bazen openloop ta ayağımı gazdan çektiğimde benzin MS si 2 nin altına düştüğü için -21 stft gosteriyor o da çok problem değil diye düşünüyorum. Nacizane tavsiyem excalibur ustam gibi toplama sistem taktirma. Hızlı enjektörlu bir kit güzel gider. Çorum tarafına gecersen Ozenclerde BRC platinium iyi gider. Bir kez taktirir ugrasmazsin. He yok ben uğraşmayı severim diyorsan Lovato,Atiker grand ,Zavoli Alisei n2 güzel kitler. BRC platinium 3700 gibi fiyatı var. Euro artıyor bence çok bekleme

powerkırk3, husnu ve x-calibur bunu beğendi.
  19. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Excalibur üstadımin dediği gibi toplama kit taktirma olacaktı :)))

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  20. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Gecen bir arkadasim 1.2 nissan micra tam otomatik cvt şanzıman aracına lpg montaji icin fikir istedi brc tavsiye ettik. 2 tane bayiye gitmiş ikiside senin araca montaj yapamiyoruz diye geri çevirmişler. Sen onay aldin mı kesin takılıyor mu Burak.

powerkırk3 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş