Alfa Romeo Mito 1.4TB 155hp & Atiker Grand Serisi Ayar Hakkında

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve stann tarafından 19 Şubat 2017 başlatılmıştır.

1. stann

stann Member

Beğenilen Mesajları:
    19
    Herkese Merhabalar,
    Foruma ilk mesajımı bu başlıkla atmış oluyorum.
    Öncelikle kendimi kısaca tanıtayım, 35 yıllık bir oto tamircisi bir ustanın oğluyum ve kendim bir beyaz eşya firmasında arge mühendisi olarak çalışmaktayım, genç bir aile babasıyım. Herkesle tanıştığıma şimdiden memnun oldum:)

Konuya gelecek olursak, 2010 model Alfa Romeo Mito sahibiyim. Araç fiat grubunun 1.4 TB (turbo benzina) motoruna sahip ve 155hp güç üretmekte.
    Araç gerçekten çok keyifli, ama tabi benzinde kullanmak bel büküyor. Aracın aynı motorun biraz daha düşük güçlü versiyonları İtalya'da fabrika çıkışı LPG ile satıldığını bildiğimden, aracıma Atiker Grand Serisi LPG taktım.

Aracın LPG takma işlemini, babamın arkadaşlarından biri olan bir ustayla beraber yaptık. Usta, Alfa Romeo üstüne hiç tecrübesi yoktu ama sağolsun, birlikte sorduk, sorguladık, tecrübe ettik ve aracı sağlıklı şekilde yürür hale getirdik. Son olarak araca aşağıdaki "hızlı" enjektörlerden taktık ve lpg performansı benzini aratmaz hale geldi.

Aracı LPG'de fazla sıkıştırıp zorlamamak adına, mevcut ayarlarımda araç 4400rpm'e kadar tamamen LPG'de çalışıyor, sonrasında ise benzine geçiyor. Bu ayarın zaten bu şekilde kalması taraftarıyım.
    Gelelim sıkıntımın ne olduğuna; bilen bilir, Alfa Romeo'larda DNA sistemi mevcut, yani Dynamic Normal All weather. Dynamic mod, bildiğiniz spor mod. Dynamic modunda aracın torku ve gaz tepkisi artıyor. Yani enjektör çalışma hızı değişiklik gösteriyor. Şu an lpg ayarı normal moda göre yapılmış durumda ve normal modda gerçekten sorunuz çalışıyor. Dynamic modda ise dipgaz yapıldığında 3000rpm civarında teklemeler oluyor.

Bu sorunu çözmek adına, kendime kablo alıp ayarı kendim yapayım istiyorum. Ustayla beraber az biraz da olsa ayar işini öğrendim. Siz deneyimli abilerimiz/kardeşlerimizden ricam; normal ve spor mod için ayarı birbirinden bağımsız yapabilir miyiz/tanımlayabilir miyiz?

Eğer farklı ayar mümkün değil ise, 0-4400rpm aralıpında aracın hem normal hem de dynamic modda aynı ayarda sağlıklı çalışması için önerileriniz nelerdir?

2. stann

stann Member

Beğenilen Mesajları:
    19
    Son olarak şunu da belirteyim, araca takılı olan LPG kitinin elektronik aksamı üstündeki etiket aşağıdaki gibidir. Bu sayede hangi tip modülün kullanıdığı daha anlaşılacağından bunu da paylaşıyorum.

3. burhan59

burhan59 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    51
    Hoşgeldiniz kablonuz geldiginde map haritasını inceleyin mesela kendi aracımdan örnek veriyim araç rolantide map haritası 1. stun 3. satırda top klimayı açıyorum ve 4. satıra gidiyor top Böyle Birşey olabilir belki spor modda iken farklı satırda olabilir top buna dikkat ediniz

Örnek resim

Ekli Dosyalar:

• Adsız1.png
      Adsız1.png
      Dosya Boyutu:
      118,7 KB
      Görüntüleme:
      24
    stann bunu beğendi.
  4. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    Atiker nanofast yazılım olarak daha fazla seçenekler sunuyor turbo ve güçlü araçlara.
    Hayırlı olsun. Öncelikle kabloyu alıp, normal ve DNA modda verileri takip etmeniz gerekiyor.
    Farklar neler onları tespit ettikten sonra %100 olmasa da bir şekilde orta yol bulunabilir.

5. stann

stann Member

Beğenilen Mesajları:
    19
    Hocam, yorum için teşekkürler.

benim araçtaki (yukarıda fotosu bulunan) nanofast oluyor, doğru mudur?
    Tam olarak şu kabloyu bugün sipariş olarak ilettim. Araca bağlandığımda tam olarak hangi ekranda, hangi değerleri kontrol etmeliyim?

6. stann

stann Member

Beğenilen Mesajları:
    19
    Son olarak şunu da belirteyim, nozzle çapı 3mm'dir.

7. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Grand paketin içinden tekli enjektör çıkmıyor mu, Gold enjektörüyle mi satıyorlar? Bu hafta arkadaşın arabasıyla haşır neşir olduk. Servisin birinde kulak misafiri oldum grand kitte tedarik sıkıntısı varmış. Sizin paketin grand olduğuna eminmisiniz.

Arkadaşımın arabasinda su kaçakları vardı, montajda da sıkıntılar vardı 5 tane ayrı servise gittik en son atiker fabrikasına gittik çözemedik. Aslında problemler çok basit ama problem oldu mu el sürecek kimse de bulunmuyor. O yuzden mutlaka kablo alın öğrenin ayar işini. Hem tanıdık usta varsa takıldığınız yerde dert anlatmak sorun çözmek daha kolay olur.

8. stann

stann Member

Beğenilen Mesajları:
    19
    Araçtaki kit kesinlikle grand kit, Arlık ayının sonunda montaj yapıldı. Montaj yapılırken falan kitin direk grand kutusundan çıktığına şahit oldum. Ayrıca usta gerçekten yakınımız, kesinlikle kötü niyetli birisi değil.

Dediğiniz gibi, grand kitin orjinal enjektörleri tekli oluyor, plastik gövdeli hatta. yaklaşık 1 ay o enjektörler ile kullandım ama o enjektörler performans olarak yeterli kalmadı. O sebeple, dün itibari ile "hızlı" diye tanımlanan, yukarıda fotosunu paylaştığım metal gövdeli enjektörleri araca taktık.

Plastik gövdeli enjektörler ile ayar için gerçekten çok uğraştık ama, %100 lpg ile çalışmayı ancak 3400rpm'e kadar kurtardık. Yeni metal gövdeli enjektörler ile ise sırf otomatik kalibrasyon ile neredeyse tüm devir bandında sağlıklı çalışmayı sağlıyor, sadece 4500-5000rpm aralığında hafif kesiklik vardı. Garanti yaklaşımımdan dolayı, 4400rpm sonrası benzine geçecek şekilde son ayarı yaptık. Tabi bunlar hep normal mod için geçerli, dynamic için bence sırf ince ayar konuyu çözecek. Ustanın çok fazla vaktini almamak ve konuyu kendim de detaylı öğrenmek adına kendi kablom ile kendi ayarımı yapmak istiyorum.

9. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam regülatör farklı bir regülatör takıldı mı? Yüksek güçteki turbo arabalarda daha üst regülatör kullanılıyor.

10. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Malesef Nanofast yazılım kullanmıyor sizin kit.

11. stann

stann Member

Beğenilen Mesajları:
    19
    Regülatör standart 4 silindir regülatörü hocam. Bir ara bir büyük regülatöre geçelim diye biz de düşünmüştük ama daha büyüğü 6 silindire uyumluydu. O sebeple o işe hiç girişmedik.
    Hatta regülatörde soğuma problemi vardı ilk başta, su bağlantısını paralelden seriye çevirerek o sorunu halletmiştik.

12. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Eğer regülatör kaynaklı değil ise ve montaj ve harita değerleri iyi ise bunu yazılımdan bir ayarlama ile çözersiniz. Sekansiyel altındaki ama o zaman da belli devir üstü benzinle çalışma olayı biter

13. qncylmz

qncylmz New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    merhaba bende 2011 mito sahibiyim lpg taktırmak istiyorum size nasıl ulaşabilirim

14. stann

stann Member

Beğenilen Mesajları:
    19
    Selamlar,

bu konu çok eskide kaldı. üzerie çok güncelleme yaptım ve aracı sağlıklı şekilde kullanıyorum. 15 ayda 30K km yol yaptım çok şükür.

Aracın detaylı konuları otopark, techturkey ve alfisturkey forumlarında mevcut, hepsinde de aynı başlık var "Warm hatch | alfa romeo mito" şeklinde.

Bu forumlardaki başlıklara göz atabilirsiniz. Bu forumların her hangi birisinden bana özel mesaj ile de ulaşabilirsiniz.

maycicek bunu beğendi.
  15. qncylmz

qncylmz New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    konu çok eski farkındayım ama ben yeni böyle bir arayış içine girdim benzin fiyatlarından dolayı istanbulda herkez farklı markaya yönlendiriyor haliyle kafam karıştı siz yaptırdığınız için sizden fikir almak istedim size nasıl ulaşırım şimdiden tşkler

16. stann

stann Member

Beğenilen Mesajları:
    19
    http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/222666-warm_hatch_alfa_romeo_mito-5.html

Bana siteden özel mesaj ile ulaşabilirsin, seve seve yardımcı olurum.

Aracın konusu da yukarıdaki link. İlgili sayfa, aracın güncel durumuna dair içeriklere sahip.

17. EGR

EGR LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    211
    Atiker Grand ile Gold enjektör arasında aşırı hız farkı yoktur. Hatta hortum payı tekli enjektör de kısa olduğundan Gold enjektörü sollamaktadir. Yukarıda konu sahibi arkadaşın dediği sadece kalibrasyon alakalidir diye düşünüyorum..

leoncu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş