ELM 327 bluetooth cihazla ltf stf değer tablosu çıkarma

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve emrahdt tarafından 23 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Merhaba.

Elimde elm327 bluetooth dongle var. Windows laptopta veya android cihazda bütün devirler için lft ve sft değerlerinin olduğu bir tablo çıkarabilecek program tavsiyeniz varmıdır?

RomanoyaAyarVerenAdam bunu beğendi.
  2. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    tablo çıkarmak size elle tutulur bir fayda sağlamaz.

önemli olan, yaptığınız ayarın sonuçlarını, yolda giderken gözlemlemeniz ve buna göre LPG programında gerekli bölümlere müdahale yaparak, LFT değerini sıfıra yakın tutmanızdır.

SFT biraz daha oynaktır, ama hedef olarak SFT de sıfıra yakın olmalıdır.

en ideal çözümde bilgisayarda LPG programı, cep telefonunda ELM327 ile LFT/SFT degerlerini gözlemlemek.

email adresinizi yazarsanız android için torque pro programını gönderirim size.

elkmuh ve Akif Hoca bunu beğendi.
  3. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Aslında benim amacım yolda tek başıma araç sürerken bütün dikkatimi cep telefonuna veya bilgisayara vermemek. Mesela dongle takılı vaziyette arabayı 10~20 km rahat rahat tek başıma co-pilot yokken kullanıp, durduktan sonra bu tabloyu kullanarak otomatik kalibrasyon sonrası rahatça ince ayar yapmak. Torque pro var kurcaladım loglama özelliği yok galiba.

Atiker fast 1.3 versiyonunu kullanıyorum lft sft değerlerini okuyabilirmiyim bu versiyonda? Bir de rpm düzenleme bu versiyonda nasıl yapılır?

4. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    torque pro programının log kayıt özelliği var. İstediğiniz verinin kayıtlarını oluşturabilirsiniz. Devir-stft-ltft -lambda sensor logu aslında baya iş görür. Ama her devir ve mste farklı ltft kayıtları olduğundan hangi devirde olduğunuzu bilseniz bile hangi ms te olduğunuzu bilmediğinizden pekte map ayarı yapamazsınız. Bunun için eğerki lpg yazılımının stft ltft durumu map ekranında görünüyor ise screen recording yapan bir uygulama ile ekran video kaydı almanız daha güzel olur. Yazılı bir kayıt olmadığından zor olur ama maalesef yukarıda dediğim gibi devir ve ms bilebilmenin tek yolu bu. Ha lpg yazılımında kayıt yapan yeriniz varsa log kaydı daha kullanışlı oluyor. Lovato da böyle bir bölüm var,acqusition diye

5. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    o zaman laptop programlarını kullanıp, lpg programı ile elm327 programını yanyana ekranlarda açarsınız.

sonra ekranın videosunu alırsınız.

böylece, lpg programında, hangi noktadayken, SFT değeri ne oluyor, bunu görüp daha sonra düzeltirsiniz.

powerkırk3 bunu beğendi.
  6. kursad

kursad New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Selam ustam. kursadhoca@hotmail.com adtesine gonderirseniz cok sevinirim. Simdiden tesekkur ederim

7. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bu arada bu ELM cihazlarından gelen verileri çok dikkate almayın, artık cihazdan kaynaklımıdır bilinmez bazen saçma sapan değerler verebiliyor log kayıtlarında. BT bağlantısı olmasından da kaynaklı olabilir.

8. Akif Hoca

Akif Hoca Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    Arkadaşlar Merhaba,
    Benim de bu cihazdan var, hatta geçen hafta hızlanma sürelerini ölçmekte yararlanmıştım.

Konuda bahsi geçen LTFT ve STFT değerlerini mevcut programlar (Torque pro, dashcommand) ile ölçmek istiyorum.
    Programda değerleri nerden okuyacağımı bulamadım?
    Nereden okuyacağım, nelere dikkat etmem gerekiyor?

9. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    hocam sizin LPG programinizda gözüküyor zaten.

aracinizda obd ki kit var.

gereksiz olur sizde.

Akif Hoca bunu beğendi.
  10. Akif Hoca

Akif Hoca Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    Ben oksijen sensörü değeri gibi düşündüm sanırım:)
    Çok Özür:)
    Yaşlılık emareleri:D

11. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Estağfurullah :)

Akif Hoca bunu beğendi.
  12. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Akif hocam, sizin lpg kiti Murat hocanın dediği gibi obdli, stft ltft hızlı ve yavaş diye sağ üst köşede görünüyor. Ama kullanmak isterseniz fuel trim long bank1 vb gibi diğeride short bank1 gibi birşey yazıyordu. 2 bank varsa arabada bank2 leride gösterir. Ama benim esas uyarmak istediğim nokta eğer ki elm cihazı lpg yazılımından önce obd ye bağlanırsa lpg ecusu obd ye bağlanamıyor. En azından benim araba,lpg kiti ve elm cihazımda durum böyle. Buna çoooookkkk dikkat edin

RomanoyaAyarVerenAdam ve Akif Hoca bunu beğendi.
  13. Akif Hoca

Akif Hoca Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    Çok ilginç..
    Bugün benim de başıma geldi:)
    Torque bağlanmadı, dashcommand bağlandı..
    Durum şimdi anlaşıldı:D

14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bende anında fark ediyor, ben ayarları OBD aktif iken yaptığımdan lpg de, ELM bağlanıyor Torque açıyorum, ama araba çok isteksiz gidiyor. Bir kaç defa böyle oldu, sonra LPG yazılımında baktım benim OBD bağlantısı KIRMIZI uyarı veriyor bağlanamadım diye, ELM yi çıkartınca bağlanıyor. ELM yi lpg bağlantısından sonra yani LPG OBD bağlantısı sağlandıktan sonra açınca (bende ELM üstünde açma kapama düğmesi var) sıkıntı yoktu. Ama ben her durup kalkmada unuttuğumdan ve yazdığım sıkıntıyı yaşadağımdan dolayı kullanmıyorum artık cihazı.

RomanoyaAyarVerenAdam ve Akif Hoca bunu beğendi.
  15. osman oğuz

osman oğuz LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1
    ELM 327 Bluetooh cihazim var. telefonuma torque lite adli bir program indirdim. Programda ltft degerini gorebiliyorum. Fakat stft degerini goremiyorum programi alt ust ettim goremedim. Ltft ve stft değeri icin bir program oneriniz var mi.

16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Arabanız ne marka ve model?

17. osman oğuz

Beğenilen Mesajları:
    1
    Aracim ford mondeo mk2 99 model 130 hp. Lpg taktirirken ustalar Obd li lpg sistemi benim aracima takilmaz demislerdi. Yani obd li sistem takilir ama obd okumaz dedi ustalar. Artik isin gercegi nasil bilmiyorum.

18. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Stf yoktur belkide araç ecusunda :)

19. osman oğuz

Beğenilen Mesajları:
    1
    Olabilir belki de ben goremiyorum. Ya da programda yoktur.

20. Sakarya

Sakarya New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Hocam rica etsem Torque Pro mail adresime atarmısınız.
    faikazap@gmail.com

Sayfayı Paylaş