Okcan lpg programı yardım

Konusu 'DİĞER LPG MARKALARI AYAR VE PROGRAM ANLATIMI' forumundadır ve ferhat altay tarafından 12 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. ferhat altay

ferhat altay New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba programda takıldığım bi kaç nokta var bunlarla ilgili yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Okcandan anlayan lpg servisi yok bi kaç sorun için atiker bayisi olan birine aracı götürdüm kablo ve program benimdi. Ellerinde bulunan parçalarla map sensörü ve depodaki gaz kesiciyi değiştirdik. Gaza geçme sorunu çözüldü. Fakat sistem konusunda bilgi olmadığı için ayar yapamadılar rolantide gaza geçince devir yüksekliği ve kendi kendine stop etme gibi sorunlar mevcut.

Parça değişimi sırasında regülatör basıncı düşük diyerek basıncı yükselttiler fakat bilerek yapılan bir işlem olmadı anladığım kadarıyla çünkü regülatör sıcaklı 60 derecedeyken bu işlem yapıldı. Benim sormak istediğim program arayüz görüntülerine bakarak regülatör basıncını neye göre ayar yapabileceğimi söyleyebilirmisin.

Sag üst köşede basınç altında kırmızı çerceve içine aldığım kölektör yazan yere göremi ayarlama yapılmalıdır. Basıncın 1 bar olması gerektiği yazıyor . Bu 1 bar regülatör soğukkenmi sıcakken mi ayarlanmalıdır. Birde bu sistemde 1, 2 gibi degerler yer almıyor orayı regulatör sogukken 100 olarak ayarlarsam bu 1 baramı tekebül eder.

okcan1.jpg

2. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    öncelikle basınç ayarı sıcak soğuk farketmez. Eser miktarda oynama olur bu önemli değil.
    Basınç ayarı regültör üzerinden manual yapılır. Programdan basınç ayarı yapılmaz.
    Enjeksiyon süreleriniz çok yüksek. Öncelikle aracınız sıcakken:
    benzinde çalışırken ekran görüntüsü
    lpg'de çalışırken ekran görüntüsü almanız gerekiyor.
    Özel mesaj

3. ferhat altay

ferhat altay New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Cevabınız için teşekkür ederim stabil çalışan bir ayar yakalarsam bunları paylaşacağım. Paylaştığım görüntü programın demo arayüzü benim aracıma ait veriler değil. Manuel ayarlamayı biliyorum redüktör üzerinden alyanla yapılıyor, fakat ayar yaparken basınç bölümünde GAZ yazan yerimi yoksa KOLEKTÖR yazan yerimi baz almalıyım.

4. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    Burada kollektorden kasıt enjektör kütüğü müdür?

5. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Aracın özellikleri, silindir hacmi, beygir gücü, enjektör nozulları ve araç çalışırken benzin ve lpg de ekran görüntülerinin paylaşılması sorunların çözümünde çok daha iyi yardım almanızı sağlayacaktır.

6. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Basıncı değiştirirken hem gaz hem kollektor yazan deger, ikisi de değişiyor mu dikkat ettiniz mi?

7. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Dikkat etmeniz gereken değer gaz değeri.
    Demo modda zaten 1 bara ayarlı şekli gözüküyor.
    Araç rolantide çalışmalı ve motor normal sıcaklığa ulaşmış olmalıdır.
    Hüseyin bey regülatör geldi mi?

8. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Yok henüz gelmedi, burada kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlüğü vardı muhtemelen önümüzdeki salıya kaldı.

Peki programdaki kollektör yazan değer neyi gösteriyor?

9. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    map olabilir o.Atiker Fast ten yola çıkarsak Basınç bölümünde gaz ve map var.

10. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Evet map diye yorumluyoruz.
    Teyid edecek döküman bulamadık henüz.

11. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    kolektör ile manifold kastediliyor muhtemelen, yani motor içi basınc (map) muhtemelen.

gaz basıncı veya enjektör nozzle larının yetersiz olup olmadığını aktif enjektörler yazan bölümdeki mavi renkli LPG enjeksiyon sürelerinden anlayacağız.

İyi bir uygulamada bu değerler 3.5- 3.6 ms civarında olmalı. (ısınmış motor ve rölanti durumunda)

Eğer bu değer daha yüksek ise, nozzle büyütme ve basıncı arttırma yöntemlerinden biri veya ikisi tercih edilebilir.

12. ferhat altay

ferhat altay New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba araç kia rio 97 beygir 1,4 motor

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

Son düzenleme: 12 Şubat 2015
  13. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    birde benzine alıp, ekran görüntüsü paylaşırmısınız.

Yalnız fotoğraf makinası ile olmasın, görüntüler net değil hiç. Ekranın kendi görüntüsünü alın (screenshot - printscreen tuşu ile)

14. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Basınç sensoru tipi hatalı olabilir mi? Hem gaz basıncı hem de map basıncı yüksek görünüyor.

15. ferhat altay

ferhat altay New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ekran goruntulerini yeniledim Kirmizilar benzin süreleri maviler gaz

16. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    2. Resimdeki basınç sensoru tipini değiştirip basıncı gozlemleyebilir misiniz?

Ve araç benzinde çalışırken de ekran görüntüsü almanız gerekiyor.

17. ferhat altay

ferhat altay New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    en son da ekli olan ekran görüntüsü araç benzindeyken alındı. benim anladığım kadarı ile bu yükseklik son gittiğim yerde regülatör basıncı düşük diyerek regülatör üzerinde basınç yükseltmesi yapıldı ancak bunu yaparken program ekranındaki kollektör alanını 100 yapmak için çalıştılar. burada admin in dediğine göre basınç ayarı gaz yazan alandan takip edilmeli ben buna gore bir değişiklik yapmayı düşünüyorum umarım doğru anlamışımdır

18. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Doğru anlamışsınız. Ama kollektör yazan yer eğer gerçekten map basıncı ise 0,25 civarı bir değeri olması lazım. Bunu regülatör ile oynayarak değiştiremezsiniz. Motorun o anki yüküne göre değişir. Sizin programdaki 93 ün 0,93 olduğunu varsayarsak siz orada araç rölantide iken 25-30 civarı bir değer görmeniz lazım.

19. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Onun için acaba basınç sensörü mü yanlış seçilmiş diye sordum. (Atikerin bayisinde map sensörü değişti demiştiniz. Sensör değiştikten sonra yazılımdan da değiştirmek gerekebilir.) Yüklediğiniz resimlerden ikincisinde basınç sensörü kısmı var. Oradan değişiklik yapmayı deneyin.

20. ferhat altay

ferhat altay New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Map sensörü ve depodaki kesici değişmişti. Eski map sensörüde bendeydi yeniden yerine taktım değerlerde bir değişiklik olmadı. Bende eskisini takılı bıraktım. Sorun sadece depodaki gaz kesicideymiş anlaşılan map sensörünü mimgaz diye bir marka takmışlar değerler aynı şekilde okunuyor.

Dediğim gibi alyan anahtarıyla basıncı oynamışlardı fakat kolektör yazan yere göre oynama yaptılar:) Bende alyanla değerleri gaz yazan alana göre ayarladım. 1 bara ayarladığımda otomatik kalibrasyon tamamlayamadım. Gaz basıncını 1 bara ayarladığımda otomatik kalibrasyon sırasında düzeltme katsayısının normal değerlerden yüksek olduğu uyarası verdi program. 1.4 bara kadar çıkardım otomatik kalibrasyon düzeltme katsayı sorunu olmadan tamamlandı.

Sizinde dediğiniz gibi kolektör yazan alandaki değer şu anda 28.Aracın gazdan benzine benzinden gaza geçişlerinde, rölantide çalışmada şu an bir sorun yaşamıyorum. Ama tam bir yol testi yapamadım daha. Eğer sistemin stabil çalışmasını sağlayacak ayarları yakalarsam bundan sonraki aşamada tasarruf için ince ayarlara geçeceğim, Bugün yol testimden sonra ekran görüntülerini paylaşırım tekrar.

Sayfayı Paylaş