Sabahları rolantide tekleme sorunu?

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Murat55 tarafından 12 Temmuz 2017 başlatılmıştır.

1. Murat55

Murat55 New Member

Beğenilen Mesajları:
    4
    Merhaba arkadaşlar.
    Aracım sadece sabahları motor soğukken ilk çalıştırdığımda daga gaza geçmeden gaza basarsam stop edecek gibi yada hırıltılı tekleyerek gaz basıyor. Ama gaza geçtiğinde hiçbir sorun yok. Daha sonra gün içerisinde ki çalıştırmalarımda da herhnagi bir problem yok. Yaklaşık 1 haftadır böyle. Problem neden kaynaklı olabilir?
    (Kabloyla son daha önce kaydettiğim dosyayı ecuya yükledim fakat sorun yine devam ediyor. Gaz ayarım normal görünüyor.)

2. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    benzeri bende de var; hemen yurursem silkeleme yapiyor. isinana kadar boyle. ben olmamasi gereken bir hava girisinden supheliyim. bulursan haber ver dostum. o_O kolay gelsin...

Murat55 bunu beğendi.
  3. Murat55

Murat55 New Member

Beğenilen Mesajları:
    4
    Bugun sanayiye gittim durumu anlattim ama birsey diyemedi usta. Bagajdan tankin ordan gaz vanasini kapatti araba su an benzinde log devre disi. Yarin sabah tekrar deneyecegim. Lpg den mi benzinden mi onu test edecekmis?

x-calibur bunu beğendi.
  4. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Evet doğru teşhis,usta en güzelini yapmış. Regülatör yada enjektörler LPG kaçırıyor olabilir,bu yüzden boğuluyor olabilir

elkmuh bunu beğendi.
  5. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    iyi, basit, mantikli, bedelsiz fikir. ;)
    az once bende kapadim. deneyelim bakalim... :rolleyes:

elkmuh bunu beğendi.
  6. Murat55

Murat55 New Member

Beğenilen Mesajları:
    4
    Peki hocam regülatör yada enjektorden olsa daha ataba benzindeyken teklemesi normal mi. Lpg ye gectikten sonra ve gun icerisinde benzinde yada lpg de problem yok. Sadece sogukken ilk calistirmada vat.

7. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Evet normal, manifold içerisinde fazladan yakıt bulunuyor çünkü

8. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    aksam test imkani buldum. araba resmen duzeldi. yalniz arabayi gunicinde kullanmistim; yani bir kere de sabah test edecegim.

ek olarak; daha once bir hava akismetre problemim vardi da çin çakmasini takmistim da 3.de duzgun olduydu.

aksam da işik yaktik ki bu buyuk olasilikla çakma maf'tan. işiktan sonra duzelen arabanin sihri bozuldu.

sonuc olarak;
    1- 22 nisan'da sifir takilan regulator veya enjektor yuksek ihtimal (muhtemelen enjektordur) manifolda gaz birakiyor ve soguk motorda bu sacma karisimi isinana kadar, bir sure yakamiyoruz, silkeliyor. bunu dedigim gibi bir sabah bir kere daha test etmeliyim.
    2- buna ek olarak, bunun disinda, maf arizasi da havayi olcemeyince bu sefer de ecu sapitiyor. tabii bu apayri.

hayirlisi... :rolleyes:

9. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Regülatör üstündeki vakum yazan diyafram üstüne giren hortumu da söküp deneyebilirsiniz. En azından regülatörden mi geliyor yoksa enjektörden mi geliyor anlaşılabilir

kerimetlec bunu beğendi.
  10. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    evet. sabah bir daha kapali vanayla deneyeyim de, kesin lpgden olduguna kanaat getirirsem vanayi acar, sonra da onu denerim.

elkmuh ve Murat55 bunu beğendi.
  11. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    ve @elkmuh;
    demin gittim ustama, anlattim bak boyle boyle, vana kapali iki gundur fena degil, usta da gaz kacirmamasi lazim, bobindendir o dedi. :D bu da mantikli; lpgde sikinti buyuyor.
    bir tane varmis da baskasina takiliymis, nasipse gelince bize sira gelirse takip deneyecez bakalim. :cool: 200 papelmis bizim bobin'cigin sifiri bu arada. :p:D hayirlisi...

12. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    LPG de deviri bobinden okutunca o bobini bozuyor falan gibi şeyler okumuştum. Benim devir sinyali bobinden alınmadı. Gerçi bobin denilen şey neresi onuda bilmiyorum :)

13. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    sanirim devirden degil de fazla yukten oluyor. baktim ustundeki 2010 imalati bobin. aracim 2000 model. 2010'da lpg takilmis. cok bile dayanmis gibi duruyor. kimi araclarda kronik sorunludur bobin, 2 senede, daha kisa surede 3 bobin degistiren var... kismet artik yapacak bir sey yok. sorun da hallolsun da daha onemlisi saglik olsun... :rolleyes:

x-calibur bunu beğendi.
  14. Murat55

Murat55 New Member

Beğenilen Mesajları:
    4
    Bugun ilk marsa bastigimda tekleme olayi olmadi. Bir ara gidecem sanayiye. Bakalim ne diyecekler

15. Balkes

Balkes New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Bende de ilk calistirmada tekliyor ve istop edecek gibi oluyordu. Regulator degisimiyle duzeldi. Hava sicakligindan etkoleniyor mu bilmiyorum. Nisandan beri problem yok.

16. Murat55

Murat55 New Member

Beğenilen Mesajları:
    4
    Gaz kaçağını ölçen cihazla ölçtüler. Bir kaç farklı ustaya gittim. Benim Regülatör sağlam. 4 Enjektör de kaçırıyor. Garantiden değişecek. (Atiker Grand)

17. Balkes

Balkes New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Umarim sorununuz cozulur.

18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Enjektör kaçırması yada regülatör üst diyaframı vakum hortumundan gaz vermesi aynı etkiyi veriyor.sonuç olarak manifolda LPG veriyor sistem kapalı olduğu halde

Sayfayı Paylaş