1.8 Lancer LPG Sorun

Konusu 'WENTGAS LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMI' forumundadır ve ::ZaFeR:: tarafından 3 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. ::ZaFeR::

::ZaFeR:: LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    7
    Herkese iyi günler.2009 model 1.8 Lancer CVT 140 hp 178 nm tork güce sahip bir araç sahibiyim.Aracı aldığım zaman üzerinde Wentgas'ın OBD'li kiti takılıydı.Kit'de sadece enjektörler farklı seçilmiş.Bana söylenen Keihin'in enjektörleri olduğu.Enjektörlerin resimleri aşağıdadır

Sorunuma gelecek olursam;

-Araç kafasına göre - sanki gaz akışı yeterli gelmiyor gibi yoldayken teklemeye başlıyor.Sonra benzine alıp tekrar LPG geçirdiğimde ise sorun kalkıyor.Bazen ise bu işlemi bir kaç kez tekrarlamam gerekiyor.

-Teklemeye başladığı an gaza yüklendiğimde ise kesik bir şekilde devir yükseliyor ve sonunda LPG sistemi hata verip ötüyor ve benzine geçiyor.Bu durumda tekrar arabayı durdurup çalıştırmam gerekiyor.

Memleketteyken 2 tane LPGciye gittim.Yaptıkları işler tekrardan ayar,değerlerde bi kaç oynama ve en son ben ne olur ne olmaz diye LPG filtresini değiştirdim.Sonra görev yerime(Batman) döndüm.Tabi giderken 1-2 kez dediğin sorunu tekrarladı.Burada havalar soğuyana kadar sorun yok gibiydi ama havalar soğuyunca arabada gaza geçişlerde stop etme olayı ortaya çıktı.Batman'da bi tane LPGciye gittim,bana arka gaz kesicinin iptal edilmesinden dolayı bu sorun oluştuğunu söyledi.Arka gaz keisiciyi tekrar aktif hale getirdik ve sorun ortadan kaltı.LPG geçiş sıcaklığını ise 45 derece yaptı.

Şimdi ise aklımdan geçen sitenizden bi LPG ayar kablosu alıp ayarları elimden geldiğince sizinle paylaşmak ve beraber bir çözüm yolu bulmak :)

haakan35 bunu beğendi.
  2. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    Enjektörler sizin de gördüğünüz üzere khein değil. Markası Dymco. Piyasadaki en kaliteli 3 enjektörden birisi olduğu söyleniyor. (Khein, Hana, Dymco) Ben de aracım için sarı etiketli olanında sipariş verdim sabırsızlıkla bekliyorum. :)
    Sorunlara gelince site yöneticileri müşteriler haricindeki üyelerin sorularını yanıtsız bırakma eğilimindeler. Destek ile iletişime geçip kablonuzu aldıktan sonra sorularınızı yanıtlayacaklardır.

::ZaFeR:: bunu beğendi.
  3. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    kablo ile ayarlarınızı kendiniz yapabilirsiniz. Enjektörler evet Dymco marka. Piyasada şuanda fiyat/performans olarak en iyisi.
    Hana ve Keihin çok pahalı. Dymco kalite ve hız olarak onları aratmıyor. Kore malı.
    Bugün Keihin enjektör fiyatlarını Kitmtm dağıtıcısına sorduk. Sadece 4 silindir enjektöre 1000 TL civarı para istiyor.
    Hana yine piyasada 500-600 aralığında.
    Dymco ise sadece 330TL.
    Bugün Kayın biraderin AKL sistemine uyguladık. Sonuç mükemmel. Kayınbirader pek teknik işlerden anlamaz fakat söylediği cümle şu : " araç benzinde gibi gitmeye başladı.
    Önceden bir sağırlık vardı"
    Montaj resimlerini birazdan yükleyeceğiz.
    Sanırım sanapazardan Wentgas kablo siparişini siz geçtiniz. Kablo elinize geldikten sonra neden daha önce almadım ki dersiniz başka bir şey demezsiniz:)
    Hüseyin bey bugün uğradım arkadaşlara, çıkaracaklarını söylediler. İnş. Yetiştirmişlerdir.

4. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Inşallah yetişmiştir aksi takdirde 1 hafta daha beklemek zorunda kalacağım.

5. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    @ dr.arrican
    Valla insan araştırdıkça yeni şeyler öğreniyor işte.Otomobille çoğu şeye aşinayımdır ama LPG konusunda da artık birazcık bilgi sahibi olacağız bu gidişle.Bundan önceki aracımda Stafanelli marka LPG kiti vardı.2 sene boyunca Allah'a şükür hiç bir sorun yaşamadım.Ama bu seferki LPGli aracım supriz yaptı birazcık bana :D Bakalım kablo bi gelsin.Çözüm yolunu bekliyorum artık.Enjektörleri değiştirmek gerekecek mi gerekmeyecek mi öğrenelim :)

@Destek
    Kablo geldikten sonra bilgileri buradan paylaşacağım.İnşallah beraber bi çözüm buluruz.Dymco'nun da farklı tipte enjektörleri varmış sanırım.Başka bi forumda bana söylenen bi enjektörlerin benim arabam için yetersiz olduğuydu. Bakalım bütçeye göre Hana ya da yine Dymco'nun daha güçlü enjektörlerini takarım.Şu an arabamda da bahsettiğiniz durum var.Benzine alınca dünyası değişiyor köpekbalığımın :D

Dediğiniz gibi Keihin enjektörler baya pahaliymış.Bu siteye bakınca anladım
    http://www.lpgshop.co.uk/keihin-lpg-cns-glp-autogas-injectors/
    335 pound'dan başlıyor 4 silindir fiyatı.O da yaklaşık 500 dolar civarı.O da eşittir 1000 tl :D

Son düzenleme: 4 Ocak 2015
  6. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Sorunun enjektör kaynaklı olduğunu sanmıyoruz.
    Değerleri görelim ona göre fikrimiz oluşacaktır. Dymco enjektörleri araç gücüne göre renklere sahip.
    Enjektörleriniz aracınıza yetersiz değil.

7. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Yeri gelmişken başkalarının aynı hatayı yapmaması için yazmakta fayda var.
    Arka gaz kesici lpg güvenliği için olmazsa olmazdır. Bazı kendini akıllı zanneden lpg'ci müsveddeleri bu kesiciyi iptal etme yoluna gidiyorlar. İptal etmek demek tankı doğrudan kaputun altına kadar direk bağlamak demek. Allah korusun aracın altından devam eden bakır boruya her hangi bir cisim çarptığında işiniz Allah kalmış demektir. Hiç bir şekilde gaz akışını durduramazsınız. Her ne kadar şamandıralarda kontrolsüz akış kontrolü var deselerde o sisteme güven olmaz.
    Siz siz olun kesinlikle bu işleme müsaade etmeyin.

8. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    Benim şu an aklımda bir tek geriye regülatörden kaynaklı olabileceği kaldı ama bakalım değerleri görünce belli olur artık :)

Ben de bunu yapan kişiye 100 kere sordum.Dedim bi zararı olmasın ilerde.Yok yok olmaz diyip geçiştirdi beni.Zaten burada belli etti kendini.Bi daha o LPGciye zorunlu olmadıktan sonra gitmem sanırım.Buradaki LPGcide niye iptal etmiş dedi zaten.

9. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Teslimat adresiniz fatura adresinizden farklı.
    Teslimat mardin mi? Batman mı?

10. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    evet yeşil tip yetersiz diyen bendim :) çünkü enjektörü nozzle u 2.1 mm..

1.6 motorlarda bile yetersiz kalıyor, basıncı açmak gerekiyor.

Enjektör değişimi olmazsa basıncı yükseltme yoluna gitmek gerekecek, ama oda çok önerilebilecek bir durum değil, zorda kalınırsa yapmak gerekir.

11. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    Teslim adresi Mardin Midyat.Kargodan elden alacağı.Kargo genellikle ben okuldayken geliyor.Bırakacak yer yok :)

Biliyorum hocam o an nick aklıma gelmedi :D Bakalım kablo vs gelsinde.Biraz kurcalayalim.Tekleme sorununu da çözmüş olurum belki öylelikle.

12. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Dymco enjektör etiket renklerine göre teknik detayları aşağıdaki tablolarda mevcut. Bu tabloları kendiniz de yorumlayabilirsiniz.

13. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Üstad düzeltme gereği duydum yeşil 2,5 mm ye denk geliyor. ;) Mavi renk 2,1 mm.

14. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    Enjektörlerin nozzle çapı yeterli bu durumda o zaman.Aracı ilk aldığımda menüde enjektör tipi 2 ohm olarak seçiliydi.Sonra dediğim garip tekleme olaylarından sonra takan ustayı aradım 3 ohm'a göre ayarlamamı söyledi.Sonra 3 ohm'a göre ayarladık. Yeterli gücü sağlıyor benim araç için (143/4 : 35.75 hp ) Geriye bir tek şüpheli regülatör kaldı :D

15. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    doğru valla, şimdi farkettim, sanırım tablodaki enjektör açma süresini nozzle çapı diye okumuşum, kablo ile değerleri de görelim, durum netleşecek.

dr.arrican ve ::ZaFeR:: bunu beğendi.
  16. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    1-Bu enjektörlerin hem 1.7 ohm hem de 3 ohm olan iki farklı versiyonu var sanırım. Bizdekinin 1,7 ohm mu 3 ohm mu olduğunu nasıl anlayacağız?
    2- Enjektör omajları avometre ile ölçülebilir mi?

17. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    LPG kablosunu bugün gidip aldım.Haftaiçi müsait bi zamanda kabloyla bağlantı kurup buraya LPG ayarlarının resimlerini koyacağım.Bu arada benim regülatörü montajını yaptıkları yer baya ulaşılması zor bir yerde.Basınç ayarını yapabilmek için,hava filtresinin kutusunu sökmek gerekecek sanırım.Motor örnek bi resmiyle belirteyim.Kırmızıyla belirttiğim yerin arkasında bi yerlerde.

haakan35 bunu beğendi.
  18. haakan35

haakan35 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    İşiniz zor gibi ama örnek resim bile olsa görüntü çok güzel

19. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    Baya bakındım durdum ama hava soğuk olunca fazla da incelemedim.Bakalım bi ara el atacam artık :)

haakan35 bunu beğendi.
  20. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    sattığımız Dymco enjektörler 1.7 Ohm.

Sayfayı Paylaş