2004 Toyota Corolla Vvti aracım ısınınca Ltft değeri -14 oluyor.

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Kgn27 tarafından 24 Eylül 2020 başlatılmıştır.

1. Kgn27

Kgn27 New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    2004 model toyota corolla terra 1.6 motor 114 beygir aracımda Lovato Easy Fast Smart kit, j tipi enjektör takılı, nozullar 1.8, basınç ise P gaz 1.34 bar, Map değeri okunmuyor, ayar kablom var, ayarı kendim yapıyorum, ltft değeri 0.8 değerinde ısınana kadar sabit kalıyor, ancak aracım ısınınca aracın fanı devreye 2 defa girince ltft değeri -14 değerine düşüyor. Soğuyunca tekrar düzeliyor. Isınınca devir sürekli yükselip düşüyor. Lpg yi ilk taktırdığımdan bugüne kadar aynı, bir çok şey denedim nozulları 2 yaptım, 1.7 yaptım, basıncı 1.40 yaptım, hatta lovatonun basınç sıcaklık ayarlamasında sıcaklık artınca gaz değerini en düşük seviyeye ayarladım, yani -1, -2, -3, -4 e ayarladım, yine olmadı. Motor ısınana kadar Gaz süresi 5.5 ms civarında, benzin süresi 2.65 ms civarında, araçta sorun olunca gaz süresi 4.8 ms, benzin süresi 2.3 ms civarı oluyor, araç soğuyunca normale yani Gaz süresi 5.5 ms, benzin 2.65 ms civarı oluyor. Isınınca düzeltmek için haritadan kısıyorum bu seferde soğuyunca araç fakirde çalışıyor. Sorunu bir türlü bulamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

Mehmet ozdemir bunu beğendi.
  2. Mehmet ozdemir

Mehmet ozdemir New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Sogukken ki degerlere cok takılma oksijen sensoru devre disi arac isininca oksijen sensoru devreye giriyor ve duzeltme yapiyor
    Ayrica nozul lari 2.0 yapmani basinci 1.10 -1.20 civarina getirmeni tavsiye ederim gaz ms biraz dussun fark cok

powerkırk3 bunu beğendi.
  3. Kgn27

Kgn27 New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Nozulları 2.0 yapıp denedim sonuç aynı oldu, ısınınca devir çok oynuyor, artıp azalıyor. Basınç değeri ise bu kitlerde Map basıncını okumadığı için P gaz basıncını 1.34 görünüyor diye biliyorum. Şimdi basıncı sizin dediğiniz gibi 1.10 yaparsam Pgaz 1.44 olacak doğrumu.

4. cafer

cafer LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    168
    Lft değerini tek başına baz almak doğru degil lft -14 iken sft ne durumda

5. Kgn27

Kgn27 New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ltft değeri -14 iken Stft değeri 0 ile -0.8 değerlerini alıyor.

6. cafer

Beğenilen Mesajları:
    168
    Benzinde de zengine kaçma varmı.ve sadece gaz düzeltme yetmez regülatör sıcaklık duzeltmede yapin.eger benzindede isisninca zengine kaçma var ise kanister valfi varmı bilmiyorum ama ona baktırın

7. Kgn27

Kgn27 New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Benzinde kontrol ettim benzinde sorun olmuyor. Regülatör düzeltmesi nasıl yapılacak. Standart değerleri var düzeltme kısmının lovatoda -6,-5,-4,-3,-2,-1,0,0 şeklinde bu kısmı azaltmam mı gerekir.

8. cafer

Beğenilen Mesajları:
    168
    Öncelikle rolantide gaz MS 5.5 in altın düşürmeyin .basıncı düşürün.lft sft ye göre rölanti ayarlayın ve sıcak motorda 5.5 MS altına düşmesin.sicam motorda lft sft ye göre ayar yaptıktan sonra soğukken ki lft sft ye bakın onu söyleyin ona göre düzeltme yapalım.burdakinsorun 2 tane. Lovato enjektor 5 MS altında sorun.digeri ise sicakken ayar yapıp soğukken ki sorunu çözmek .sicakken ayar yapın ve soğukken ki lft sft yi söyleyin onangore bakalım

9. cafer

Beğenilen Mesajları:
    168
    Yani burdakinsorun soğukken ayar iyi sicakken bozuluyor değil.sicakken ayar iyi değil mesela sicakken yüzde 10 zengin iş ona göre haritayı ayarlayın soğukken hataya bakıp ona göre gaz ve regülatör düzeltmesi ayarlanır

10. Kgn27

Kgn27 New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Basınç motor ısınınca Pgaz 1.34 oluyor, basınç regülatör üzerinde en son 1.28 e kadar düşüyor. Map değeri ile Pgaz değeri ikisi bir ölçtüğü için 1.34 görünüyor, çok fazla düşmüyor basınç, ama son kademesine getirip basıncı 1.28 e düşürüp tekrar ayar yapıp bakarım.

11. Kgn27

Kgn27 New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Sıcakken ayar yapınca ltft ile stft değeri toplamı sıfıra yakın olacak şekilde kısıyorum, bu kez de araç soğuduğu zaman çok hantallaşıyor, neredeyse hiç gaz yemiyor.

12. Mehmet ozdemir

Mehmet ozdemir New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Reguletor basinci sicak soguk fark ediyormu

13. cafer

Beğenilen Mesajları:
    168
    Etmez basınç düzeltmesi yapıyor zaten basınca fazla takılmayın motor sicakken lft sft ayarı yapın soğukken fakiremi kaçıyor diye bakın sonra ona göre düzeltme yapalim

14. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam motor soğukken ve hiç çalıştırılmamışken lpg bağlandığınızda
    lpg programında lpg sıcaklıği ortam ısına yakın bir değerde mi kontrol ediniz. değilse sensör tiplerinden doğru sıcaklığı vereni seçiniz
    lpg ısı sensörü hareket halinde veya dururken radyatör fanının direk karşısına mı geliyor
    veya regülatörün ısıtılması için geçen su normal mi . su kanalları tıkanmış yeterince ısınmıyor olabilir ,hava yapmış olabilir.
    ısınmış motorda aracın hararetinin regülatör sıcaklığına yakın olması gerekir lpg programından doğru sensör tipi seçilmesi gerekebilir.

15. Kgn27

Kgn27 New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Motor hiç çalışmamışken lpg regülatör sıcaklığı ortam sıcaklığına yakın bir değerde, hatta regülatör ısı sensöründe mi sorun var diye regülatör ısı sensörünü değiştirdim sonuç aynı, regülatörün konumu fandan çok uzakta, regülatörün ısısını kontrol ettim sorun yok, aracın motor ısısına yakın değerde.

16. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Gaz ve regülatör için Sıcaklık düzeltmesi yapmanız gerekiyor. Gazın en sorunlu kısmı sıcaklık ve basınca göre hacminin azalması artmasıdır.
    Mantık basit; Isınınca gazın hacmi artar, yani enjektörden geçen gaz miktarı azalır. Soğuyunca da hacmi azalır, enjektörden daha fazla gaz geçer.

Lpg her 10 derece arttığında aynı hacimdeki miktarı %3 azalır.
    Uygulamada aşağıdakine benzer bir ekran olmalı. Üstteki regülatör sıcaklığı alttaki lpg sıcaklığı.

Siz bunları düzgün ayarlayın.

İkinci sıradaki 0-70 derece hizasında 40 a 0 verin. 50 için 3, 60 için 6, 70 için 9
    Geriye doğru 30 için -3 , 20 için -6, 10 için -9, 0 için de -12 yapın.

Deneme yoluyla değerler 1-2 artıp azalabilir.

17. Kgn27

Kgn27 New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Aracım ısınında ltft değeri -14 olup zengin karışım oluyor, peki sizin dediğiniz gibi ayarlarsam daha da zengin olmaz mı. Bir de benim aynı ekranda Gas Correctin %0, number of gas injections değeride %0 bunlar ne işe yarıyor acaba. Ayrıca Pgaz değerini kaç olarak ayarlamam lazım. Bu gün Pgaz değerini 1.30 yaptım en son, j enjektörler rolantide gaz değeri 5.5 ms civarında çalışıyor diye. Ama yine ısınınca ltft -12 değerini aldı.

18. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    501
    Basınç çok yüksek, Rolantide zengine kaçmasının nedeni bu olabilir, nozul bence zaten küçük geriye bir ihtimal daha kalıyor eğer 1 enjektör bile bozuksa yani gaz sızdırıyorsa oda zengin karışıma neden olur, bir arkadaşın da başına gelmişti motor ısındıktan sonra araç zengine kaçıyordu ve enjektörleri tek tek açık kapatarak benzin ms değerini yerinden zıplatan enjektörü buldu ve değiştirdi sorunu çözmüştü

19. Kgn27

Kgn27 New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Basıncın en kısık değeri bu, smart kitlerde map basıncı ile Pgaz basıncı toplamı olarak Pgaz gözüküyor yüksek görünmesi ondan, Pgaz 1 bar, Map basıncı 0.30, toplamı 1.30 oluyor. Enjektörleri deneyeceğim. Tam olarak tekrar açıklarmısınız nasıl yapılacak enjektör testi.

20. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    501
    Programınızda varmıdır bilmiyorum Atikerde enjektörlerin göründüğü test sayfasında tek tek açıp kapatarak testi yapıyorsunuz ama Lovatoda da buna benzer bir bölüm vardır enjektör resminin üzerine tıkladığınızda sadece o enjektörü benzine alan diğerleri gazla çalışmaya devam eden bir ayar bölümü

Sayfayı Paylaş