AKL AYARI ve BENZİN TÜKETİMİ

Konusu 'DİĞER LPG MARKALARI AYAR VE PROGRAM ANLATIMI' forumundadır ve ILKER GUNEL tarafından 8 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

1. ILKER GUNEL

ILKER GUNEL LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    9
    Merhabalar
    Aracım 2013 Megan 3 Dört silindir 8 enjeksyonlu motora sahip.
    Dolayısıyla 8 enjektör AKL marka LPG kiti taktırdım.

MCS elektronikten de ayar kablosu aldım Gerek deneyerek gerekse forumdan okuduğum bazi bilgilerle aracımın ayarlarını yaptım ,kit montajından sonra yapılan ilk ayarlarda yaşadığım ufak tefek sorunları giderdim araç kullanımımda LPG de ve benzinde sıkıntım yok .

Fakat aracım tüketiminde hem benzin hemde gaz ikisi beraber eksiliyor forumlarda gördüğüm benzin ışığı yanınca benzin göstergesi resetleme vs. bilgileri uyguladım benzin tüketimini ve gaz tüketimimi takip ettim .
    yaklaşık 450 km de 100 tl lik benzin tüketiyor.LPG tüketimim de oldukça düşük 13-14 kuruş kadar .

Ustama gittiğimde AKL programından Benzin enjeksyonunu kapattı .
    benzin enjeksyon süresini önce 12 sonra 20 yaptık off seçeneğini işaretledik fakat tüketimde bir değişiklik yok.

Sonra beyini değişim kararı aldı sipariş verecek .Ama deponda benzin taşıcak görüşünde .
    LPG değişiminden sonra yaklaşık 300 - 350 tl lık benzin depoya koymuşumdur fakat depom hala taşmadı ve benzin ışığı yanınca 20-30 tl lik benzin alıyorum anca ışığı sönduruyor öncesinde koyduğum benzin ortada yok :)
    Benim bu yaşadıklarımı deneyimleyen yada bilgisi olan varsa benimle paylaşırsa sevinirim .
    benim bu çözüm arama sürecimi buraya yazarak sonrasında yaşayacaklara faydası olur inşallah
    Saygılarımla

powerkırk3, x-calibur ve Cliosymbol bunu beğendi.
  2. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Iki yakiti birden yakma olayini bende yaşadim kime söylediysem inanmadi. Gösterge dediler kaçak arattilar. Depo kapagini arada aç hava yapiyordur dediler falan filan. Bende en son uzun yolda lpg ile yol almama ragmen benzin ışığı yanıp lpgnin 10 krş yaktıgını görünce iki yakitinda yandigini anladim ve hafif rampalarda 2000 devir civari belli belirsiz tekleme yapiyordu cogu insanin fark edemeyecegi şekilde. Motor ustama gittim hic bisey bulamadi tanidigi bir lpgciye gittik. Adam ile belli bir süre lpg programini izledik. Lpg sıcaklık sensörü örnegin 50 derecede seyrederken bir anda saniyelik bir sekilde -60 görüyor o anda motor benzine atiyor ama lpg gostergesinde hic bir uyari vermiyor lpgdeymiş gibi devam ediyordu. Yolda sürekli böyle bir gaz bir benzin gidiyormusuz teklemede o yuzdenmiş. Sensörü degistirdik sorun kalmadi.

x-calibur ve ILKER GUNEL bunu beğendi.
  3. ILKER GUNEL

Beğenilen Mesajları:
    9
    Bilgi için teşekkür ederim.
    Kısa zamanda kontrol edicem inşallah .
    Fakat sormak istediğim şey Lpg sıcaklık sensörü 50 derecede seyrederken 60 oluyor demişsiniz , benzinden LPG ye geçme sıcaklığınız kaça ayarlı benim 30 derece yani benzine geçmesi için 30 derecenin altını görmesi lazım.
    yada sıcaklık sensörü arızaya mı geçiyor acaba ?

4. MEHMET AVCI

MEHMET AVCI Member

Beğenilen Mesajları:
    30
    - eksi 60 demiş arkadaş normal geçiş sıcaklıgından aşağı düştüğü için benzine geçiyor demiş

5. ILKER GUNEL

Beğenilen Mesajları:
    9
    Önemli detayı kaçırmışım farkındalık için teşekkürler.
    sensör arızaya geçmiş.

powerkırk3, x-calibur ve Cliosymbol bunu beğendi.
  6. ILKER GUNEL

Beğenilen Mesajları:
    9
    Merhabalar
    Yukarıda yazmış olduğum soruna istinaden çözüm arayışlarımıza istinaden devam eden süreçte
    LPG ecu su değiştirildi sorun giderilmedi firewall güncellendi sorun devam etti en son olarakta 1.8mm olan nozullar 2.2mm yapıldı.
    Şu anki mevcut durumumda 100 km de 14 tl gaz 28tl benzin yakan aracım, artık 32 tl gaz 4 tl benzin yakıyor. :)

Yalnız 2.2mm nozuldan sonra map teki değerlerde bayağı bi değişme oldu .
    1.8mm nozulda map 160 cıvarlarındaydı nozul göstergesi yeşil bölgedeydi
    2.2mm nozulda map 220 - 230 aralığında nozul göstergesi kırmızı bölgede regülatör basıncı 1.15 bar

Bu aralıklar normal mi ? 1.6 megan 3 115hp 85kw araca göre yakıt normal mi ? enjektör nozul arasındaki hortum boyum 15 cm daha kısa yapmamın bir avantajı var mı ? birde
    Benzin enjektör ms değerinin LPG de iken 2 katından biraz fazla örn:benzin 2.25ms LPG 4.96 ms.
    Vereceğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.

powerkırk3 bunu beğendi.
  7. ILKER GUNEL

Beğenilen Mesajları:
    9
  8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Kesinlikle, enjektör hortum uzunluklarının performansa etkisi var ne kadar kısa ve eşit olursa o kadar performans iyi olur.
    Sizin aracınız 4 piston 8 enjektörlü olduğu için lpg enjeksiyon süresinin 4.96 olmasının önemli olmadığını düşünüyorum.
    Çünkü her piston da 2 enjektör var yani 4.96/2=2.46 msn gibi

9. ILKER GUNEL

Beğenilen Mesajları:
    9
    Peki mevcut durumda 15cm olan hortum boyunu kısaltayım mı.?
    harita değerlerinin diğer form paylaşımlarında daha düşük olduğunu görüyorum benim önceki değerler (1.8mm)nozulda 160 cıvarındaydı
    şimdi 220 cıvarları bunun limiti nedir acaba ltft ve stft değerlerine göre ayar yapınca map değerleri 230 -240 cıvarlarına çıkıyor.
    Bu arada regülatör basıncı 1.15 bar

10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hortumları kesinlikle esit boyda kısaltmalısınız.
    Aslinda nozulları büyütünce mapdeki rakamlarin küçülmesi gerekiyordu yükselmesinin sebebi
    Regulatör basıncı düşmüş olabilir gaz biterken kalibrasyon yapilmıs olabilir
    Sizin aracınız 8 enj. Li .
    Her silindir 2 enjektörle beslendiginden satılardali rakamlar tek enjektöre göre oldugundan kafanız karısmasın.siz tam gaz benzin lpg surelerini yazar mısınız

ILKER GUNEL, x-calibur ve leoncu bunu beğendi.
  11. ILKER GUNEL

Beğenilen Mesajları:
    9
    Aslında benim hortum boyu 18cm olduğunu gördük 15 cm yanlış ölçmüşüz 4 cm kısalttım herbiri 14cm oldu harita değerlerinde ufak bi düşme oldu ve enjektör ms. değerleride ,
    akşam bakıp girebilirim değerleri benzinin tam 2 katı ms değeri olduğunu gördüm öncesi yüksekti her silindir 2 enjektör kısmını düşünmemiştim teşekkürler .o kısmı geçiyorum
    Fakat map değerleri noktasında regülatör basıncını 1.2 bar yapıyorum map değerleri dediğiniz gibi düşüyor bir miktar oto kalibrasyon yapınca reg.basıncını kendi 1.15 bar yapıp harita değerlerini 220 cıvarına getiriyor.
    dün ltft - stft ye göre otomatik kalibrasyondan sonra ayar yaptım arabanın çalışmasında gidişinde bir sorun yok yakıt tüketimi ve benzin sarfiyatını tekrar kontrol edicem
    akşam a doğru resimleri buraya yüklerim .

12. ILKER GUNEL

Beğenilen Mesajları:
    9
  13. ILKER GUNEL

Beğenilen Mesajları:
    9
  14. ILKER GUNEL

Beğenilen Mesajları:
    9
  15. ILKER GUNEL

Beğenilen Mesajları:
    9
    En son ayarlarım bu şekilde bi kontrol edebilirmisin ?
    Önerilerin için teşekkürler.

16. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam güzel görünüyor
    Sadece düşük basınçta benzin (bar) ı 0.70 yapınız.
    25 geçiş sıcaklığı kış için düşük kalır unutmayınız.
    sıkıntı yoksa güle güle kullanın

17. ILKER GUNEL

Beğenilen Mesajları:
    9
    Teşekkürler

18. ILKER GUNEL

Beğenilen Mesajları:
    9
    Merhaba arkadaşlar
    Baştaki konulara istinaden son durum hakkında ihtiyacı olanalar için benzin tüketimi hakkında bilgi vermek istiyorum.
    Yukarıdaki konu geçmişinden de anlaşılacağı gibi benzin ve lpg tüketimi beraber oluyordu.
    1.8mm olan uygunsuz nozul ölçülerini 2.5mm yaptım sıkıntım kalmadı buraya dönüşü bazı nedenlerden dolayı gecikmeli yaptığım içinde özür diliyorum.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  19. sedat-dmrcn

sedat-dmrcn Active Member

Beğenilen Mesajları:
    73
    nozzle ölçüsü ile benzinde de harcama olmasının mantığını kuramadım fakat şu map değerlerinin 230 lar cıkma olayı benim mondeo 136 hp 2.0 motor aracımda da aynı oldu ve bu değerler olmazsa araçta cekiş bariz olarak fark ediyo yani bir yıldır yüksek değerde map ile kullanıyorum nozzle çapım 2.0 ve kitim akl elegand

20. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    LPg programlarında mesela şu devirden sonra (ör:4000 dv.) şu map basıncından sonra (ör: 0.70 ) lpg süresi şu süreği geçerse (16 msn ) benzin takviyesi yap diye ayar olabiliyor (brcde var ) nozullar küçükse artan lpg enjeksiyon süresinden uygun koşullar gerçekleşirse benzin takviyesi lpg cihazı yapabiliyor.

sedat-dmrcn bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş