Atiker AHCF – AHC enjektör açılımları, Valtek tipi enjektör piston strokları ile enjeksiyon süreleri

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve emrahdt tarafından 11 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Uzun süredir ne olduğunu merak ettiğim Atiker AHCF – Atiker AHC enjektör tiplerinin açılımlarının ne anlama geldiğini öğrendim bugün. Bilmeyen arkadaşlar için bulduklarımı derledim.

atiker.JPG

AHCF - ATİKER HIGH CAPACITY FAST (Atiker yüksek kapasiteli hızlı)

AHC - ATİKER HIGH CAPACITY (Atiker yüksek kapasiteli)

https://translate.google.com.tr/tra...e-pozicii-v-assortimente-produkcii-atiker.htm
    ahcf.JPG

Nedir bu kapasite mevzusu?

Valtek sitesinde geçen bilgilere göre Atiker, Valtek’in kısaltmalarını kendine göre uyarlamış görünüyor.

http://valtek.westport.com/en/products/injectors/type-33

STD - Standard

BFC - Big Flow Capacity (Yüksek akış kapasiteli)

STD olan Standart Atiker 3 ohm, 2 ohm vb. karşılık geliyor.

BFC olan ise AHC‘ye karşılık geliyor. Sadece BFC olarak geçiyor hızlı enjektörlerde de BFC terimi kullanılıyor.

Örnek:

Standard Valtek Type 33 minimum enjeksiyon süresi: 3,4 ms

Big Flow Capacity Valtek Type 33 minimum enjeksiyon süresi: 3,6 ms

bfc.JPG

BFC ile STD arasındaki fark nereden kaynaklanıyor?

Aynı sınıftaki BFC ile STD enjektörün arasındaki fark piston stroklarından yani enjektör içinde bulunan pistonların açılıp kapanma mesafelerinden kaynaklanıyor. BFC tipten birim zamanda geçen gaz miktarı daha fazla.

gaz miktarı.JPG

Standard valtek tip enjektör strok mesafesi 0.4 mm

AHC, BFC vb. enjektörlerde strok mesafesi 0.6 mm

http://www.ac.com.pl/public/pubonli... do pobrania/Charakterystyka_wtryskiwaczy.pdf

stag.JPG

Kısa enjeksiyon süreleri için (2,0 -2,6 ms) piston strokları 0.40-0,45 mm

Uzun enjeksiyon süreleri için (3,0-4,0 ms) piston strokları 0,45-0,65 mm olarak kalibre edilmesi gerekiyormuş.

http://download.europegas.pl/techni...nd_programming_of_oscar-n_mini_controller.pdf

http://autoservishorvat.com.hr/wp-content/uploads/2012/05/MANUAL-AGIS-OBD-CAN_EN_ver-2.0_3.0.pdf

klavuz 1.JPG

Örnek minimum enjeksiyon süresi ve strok ilişkişi (Ukrayna menşeili bir forumda buldum doğruluğundan emin değilim)

2.00 ms ve aşağısı - 0.30 mm
    2.00 - 2.25 ms - 0.35 mm
    2.25 - 2.40 ms - 0.40 mm
    2.40 - 2.50 ms - 0.45 mm
    2.50 - 2.65 ms - 0.50 mm
    2.65 - 2.75 ms - 0.55 mm
    2.75 - 2.90 ms - 0.60 mm
    2.90 - 3.00 ms - 0.65 mm
    3.00 - 3.10 ms - 0.70 mm

Enjektör kalibrasyonu (strok mesafesi ayarlama)

Kullanılan alet derinlik mikrometresi. Enjektöre 12 V doğru akım veriliyor.

2. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    MaşaAllah diyelim Emrah bey, Tşk. ediyoruz derleme ve paylaşım için.
    Atiker Türkiye de sır gibi sakladığı teknik mevzuları dışarda sergilemiş.:)

EGR ve emrahdt bunu beğendi.
  3. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    Elinize sağlık. Bu bilgileri bulmak böyle toplu şekilde gerçekten her babayiğidin harcı değil. Yeni yönetici adayımız mi geliyor nedir :)

emrahdt bunu beğendi.
  4. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    Emeğinize sağlık,zamanında çok merak etmiştim.Atikere mail atmıştım fakat böyle bir bilgi paylaşamayacaklarını söylediler.Aracımı satınca açıkcası biraz uzak kaldım konulardan,teşekkürler bu bilgi paylaşımı için.

emrahdt bunu beğendi.
  5. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Rus, polonya, ukrayna forumlarında adamlar çoşmuşlar neler neler var. Paylaşarak öğrenmeyi biliyorlar. Ben Konya'da, otogazın kalbinde, nozül alamadım ya sanayiden. Ustaya 2,3 mm'lik nozül tak demek mi ne haddime! 5~6 dükkana sordum dalga geçeni mi ararsın, kızanı mı ararsın, dükkandan kovalayanı mı ararsın. Soru sormak bile yasak. 3 ay önce 80 liralık regülatorü 250 liraya yeniletmek zorunda kaldım göz göre göre. Öyle bir havaya giriyolar ki, gören açık kalp ameliyatı yapıyor zanneder altı üstü 5 hortum 2 vida hepsi bu, ama girdikleri hava paha biçilemez :) Sanayide işi bilen de para kazanıyor bilmeyen de, kendimi geliştireyim, usta kalfa çırak yetiştireyim, aldığım paranın hakkını vereyim, müşteriyi memnun edeyim diyen esnaf bir elin parmaklarını geçmez. Atiker'in bu tip konularda açık olması lazım kendi imajı açısından. Neticede yeni teknoloji geliştirmiyor en fazla yaptığı Lamborghini'ye otogaz takıyor. Aeb'ye, yani neredeyse otogaz tekeli konumundaki bir firmaya, "Merhaba ben amatör olarak otogaz sistemleri ile ilgileniyorum..." diye maille soru soruyorum ve cevap veriyorlar, büyüklük budur işte.

6. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Hocam sağolun şımartmayın beni:p Emin olun sizden fazla bilmiyorum sadece kopyala yapıştır yaptım.

RomanoyaAyarVerenAdam ve x-calibur bunu beğendi.
  7. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Atiker dünya da tanımış markalar arasına girmeyi başardı fakat hala "ataerkil" bir şirket. Profesyonelleşmeyi malesef başaramadı.
    Atiker'in elinde olan bu fırsat bir avrupa'lının elinde olsa neler yapar neler..

8. ahmet_712

ahmet_712 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    peki programda hangisini secicez 3 ohm mu yoksa ahc 3 ohm mu

9. karaefe

karaefe LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    46
    @emrahdt teşekkurler uzun zamandır aradığım bilgiyi burada buldum.atiker sistemde dymco enjektör kullanıldığında enjektör tipi ahc veya ahcf olmalıymış.benim anladığım bu ama bakalım.ahc de enj. süreleri daha kısaydı sanırım..

10. Mustafa_efe

Mustafa_efe Member

Beğenilen Mesajları:
    56
    Şimdi ben 4-5 ay önce atikerin 3 ohm kırmızı enjektörlerinden aldım.
    Bende atiker fast sistem var sistemde enjektörü "atiker 3 ohm" olarak mı seçmem gerek yoksa "atiker AHC 3 ohm" olarak mı seçmem gerek...
    şuan atiker 3 ohm olarak seçili

Birde lpgkablo sitesinde satılan tekli enjektörleri bugün sipariş ettim onları sistemde hangi tip enjektör seçmem gerekiyor acaba "Atiker 3 Ohm" olarak mı yoksa "Atiker AHC 3 ohm" olarak mı?

11. Ismaildmr

Ismaildmr Active Member

Beğenilen Mesajları:
    220
    Arkadaslar merhaba.
    Bende uzun zamandir lpg ayarimi yapmaya ugrasiyorum..ama fazla bir yol alamadim..
    Neyse.
    Enjektorlerimi evvelden temizlemistim..meger ayari kacarmis..bilmiyordum..aslinda bu enjektorler calistigi muddetce ayarlari surekli degisebilirlik gosterebiliyormus..bende komperator temin edip uydurma ek parcalariyla, atiker 3 ohm ahc enjektorume strok ayari yaptim.tabiki bunu yapabilmemde destek olacak bilgileri buradan ogrendim..rus videolariyla gorsel bilgi edinerek ise koyuldum..ve sonunda 0,5 mm strok acikligi yaparak enjektor ayarini bitirdim..ltft ve stft nin oturmasi icin yaklasik 150.km dir benzinde kullaniyorum..su an ayarladigim enjektorleri calistirmadim..nasil sonuc elde edecegim bilemiyorum. Muhtemelen 2,5mm nozul ve 0,5 mm strok acikligi ile nozul cok buyuge kayacak..eski ayarinda 0,3 ile 0,4 araginda degerler izledim..simdilik hepsini 0,5 mm ye ayarladim.
    Bir resim.
    https://resmim.net/f/SXNEGc.jpg

12. symbol

symbol LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    967

Süper olmuş
    bundan bir tane de bana gerekli. Kompatatör evde yatıyor, raile uygun bir aparat henüz ayarlayamadım :) Aslında birde kumpas gerekiyor temizlik yapılırken pistonların ve piston yuvalarının çaplarını kontrol etmek için.

Tabi bunu yapmya değer mi bilemiyorum, mimgaz enjektör seti 80 tl ye satılıyor :)

Ismaildmr, powerkırk3 ve Destek bunu beğendi.
  13. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Enjektör para değil. Hobi için yapmıyorsanız zaman kaybı diyebiliriz.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ismaildmr ve powerkırk3 bunu beğendi.
  14. symbol

symbol LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    967
    Hobi için yapıyoruz hocam :) Delilik parayla değil :):)

Ismaildmr ve powerkırk3 bunu beğendi.
  15. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Herkes yenisini alıp takabiliyor bizim farkımız olmalı
    @symbol Size lazım olan parçayı tornacıya yaptırmak lazım

Ismaildmr bunu beğendi.
  16. Ismaildmr

Ismaildmr Active Member

Beğenilen Mesajları:
    220
    Hobi olsun diye ve tabikide olagan ayari saglamak amacli yaptim..maliyet fazla bir sey tutmadi. Aldigim komperatoru baska amac icinde kullanacagim..yavas yavas alet edevatlarimi topluyorum..lazim oluyor..ne demis Atalarimiz;
    Alet işler el övünür..
    Komlerator ucuna iyi bir parca ayarlamak lazim..bu princ parca aslinda biyerlerde elime gecmisti zamani vaktinde..sanayiye gidip mekanik ustalarin hurda civata kutularinda bulunur..tanidiklari yoklamak lazim..
    Ben 8.lik duvar dubeli kullandim..ama biraz genisletmek zorunda kaldim, yoksa komperatorun harekli parcasi surtme yapiyordu..ucunada 2..2,2 gibj bir celik cubugu teflon bant ile komperatore gecirdim..gayet saglam oldu..dubelide enjektor kutugune vidalar gibi sikistirinca yivler olustu hemen..sonrasi corap sokugu gibi devam etti..
    https://resmim.net/f/06zJCK.png
    https://resmim.net/f/DD72IQ.png
    https://resmim.net/f/MZFpol.png

oktayoo ve powerkırk3 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş