ATİKER FAST NANOFAST LPG DETAYLI AYAR (OKUMADAN BAŞLAMA)

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve maycicek tarafından 9 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Cihazda problemde olabilir. Bir baska mumkunse 2005 sonrasi aracta deneyin

2. turcoagent

turcoagent Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Yeniden Merhaba,
    Kısa süreli bir aradan sonra çalışmalara devam :)
    Sonunda almış olduğum ELM327 diagnostic scanner'ı çalıştırmayı bugün başardım. cracked programlarda cihaz çalışmıyor. trail veya free versiyonları kullanmak gerekiyormuş. ilk baktığım şeyler O2 sensör voltajı ve Fuel trim değerleriydi. O2 sensör voltajı 0,9V görünüyor.
    LTFT veya STFT hangisi olduğunu bilmiyorum ama programda yazan "Fuel trim bank 1 sensor 1"
    ve "Fuel trim bank 1 sensör 2" bu değerler %20 olarak görünüyor. Galiba araç fakir karışımda çalışıyor :(
    Bunu düzeltmek için akü kutup başını sökmem yeterli olacak mı? ve hemen ardından kalibrasyon yapılacak tabi.
    hatırlarsanız LPG ECU sunu göçertmiştim. Yeni Fast ECU takıldığından beri hem arabanın çekişi iyi değil hemde yakıtı yine arttı. Ekram değerlerini de inşallah kısa zamanda paylaşırım.

3. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Selam elm327 edinmeniz cok iyi olmus..

Oxygen sensor 0.9 voltta cakili ise araciniz su anda zengin karisimda calisiyor demektir normalde o sensor 0.1 ile 0.9 arasi gezer surekli hizli sekilde.

Trim degeri %20 olmasina ragmen hala 0.9 ise bunun anlami aracin beyni duzeltmeye calisiyor ama artik limitlerine gelmis.

Benzinde calisirken trim ve oxygen sensor degeri ne oluyor?

4. turcoagent

turcoagent Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba,
    Aslında oksijen sensörü için sürekli 0,9 da duruyor yazdım ama çok kısa süreli 0,1 olarak görüyordum. Bende programın çalışması problemli diye düşünmüştüm. Çoğunlukla 0,9 da duruyor ama kısa süreli 0,1 olup tekrar 0,9 oluyor. Belki arada da geziyordur ama görmedim.
    Akşam üzeri programın pro versiyonunu çalıştırmayı başardım. Ilk mesajda yazdığım değerler LTFT değerleriymiş. Lpg de çalışırken STFT değeri %30 civarına çıkıyor sonra %20 değerine düşüyor. Benzine aldığım zaman STFT değeri 0 oluyor bazen -0.8 olup tekrar 0 oluyor yani oyle geziniyor. LTFT değeri en son %14,9 du. Yanlız benzinde çalışırken oksijen sensörü değerini hatırlamıyorum kısa zamanda onu da eklerim inşallah.

5. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    mesele netleşti, lpg ayarları problemli şu anda.

siz lpg ayarı konusunda deneyimlisiniz zaten, şimdi hem lpg yazılımı açık olsun hemde elm327 yazılımı açık olsun, lpgde kalibrasyon yapıp stft ye bakın, duruma göre ya çarpan çizgisinde yada tabloda gerekli değişikliği yapın, stft yi sıfıra getirmek amaç olacak burda.

lpg yazılımında benzin süresinin değişmemesi = stft nin sıfır olması demek

beyin yenilendikten sonra ayarları siz mi yaptınız?

6. turcoagent

turcoagent Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba,
    daha önceki konularda yazdığı için arabayı benzinde kullandım. fazla değil gerçi 20-25 km falan. LTFT değerleri düşmesi için.
    LTFT değeri 11.2 değerine düşmüştü. fakat STFT değeri bu sefer %30 lara çıktı ve 0'a düşmüyor. Durum biraz garip geldi bana dün benzinde 0 olan stft değeri şimdi %18 lerde duruyor yükseliyor düşüyor. bu sırada Oksijen sensörü 0.1 0.6 0.8 gibi değerlerde geziniyor.
    LPG de çalışırken yine stft %30 çıkıyor sonra %20 lere düşüyor ve bu arada dalgalanıyor. oksijen sensörü de aynı 0.1 0.9 değerlerinde geziniyor.
    Hiç bir ayar yapmadan önce bu değerleri sağlıklı olan sınıra çekmek lazım galiba.bu değerler de 0 galiba. Hafta sonu akü kutup başını soküp değeri sıfırlamaya çalışacağım insallah olur. LPG kalibrasyonunu da ondan inşallah. doğru olan bu dimi.
    elinizde atmosferik motorların çalışması ile ilgili bilgi varsa paylaşabilir misiniz? kafam da oturtamadığım bazı yerler var da. hayırlı geceler

7. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Sizdeki trim degeri cok fazla. Lpg ayarlarinin hemen duzeltmeniz lazim.

Benzinde ltft ve stft sifirsa yeni kalibrasyon yapip degerlere bakin

Ltft ve stft lpg de ve benzinde calisirken 0 olmali ideali budur.

Merak ettiginiz detaylari sorarsaniz bilgim dahilinde cevaplamaya calisayim

8. turcoagent

turcoagent Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba,
    Bugün akü kutup başlalarını söktüm. 10 dakika bekleyip tekrar bağladım. LTFT değeri sıfırlandı. STFT değeri de 32 den başladı 2 ye kadar düştü bende bu sırada LPG kalibrasyonunu yaptım. Resimleri sunuyorum yanlız arıza lambam yine yandı ve LPG ve Benzin eğrileri oluşmuyor. birkaç kez tam gaz yaptım yine çıkmıyor. acaba tesisatta uyumsuzluk mu var? Hatırlarsanız ECU göçtüğü için yenisi ile değiştirmiştim.

9. turcoagent

turcoagent Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba,
    bu sabah tekrar ltft ve stft değerlerine baktım. Dün 50km falan araça kullandım. LTFT değeri su anda %19. rölantide iken stft 0 oluyor benzinde ve lpg de. ancak gaza basınca %20-30-40 oluyor buda galiba ltft değerini yükseltiyor. arıza lambası kodu yine fakir karışım. hatta tam olarak yazayım;

P0171-powertrain
    system too lean (bank1)

hondalar için bu kod farklı bi anlama gelebilir mi? yoksa gerçekten fakir karışım mı?
    teşekkürler

10. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    regülatörde bi sıkıntı olmasın? system too lean ifadesi var, ve gaza basınca fuel trim değerleri artıyorsa belirttiğiniz gibi fakir karışım durumu var ama bir anormallik var. Daha önce böyle bir sıkıntı yoktu.

LPG ecusunun değişmesi buna sebep olmaz diye düşünüyorum.

yolda giderken bilgisayarı açıp bakma imkanınız var mı? lpg yazılımında basınç ne oluyor izleyebilirmisiniz?

11. turcoagent

turcoagent Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    MErhaba,
    Regülatör yenileyeli 1,5 sene falan oldu. Kabloyu bağlayıp yola çıktım. dün kalibrasyon yaparken basınç 1 idi yolda giderken 0,82 ile 0.89 arasında geziniyordu. rölantide ise 0,95 idi.depoda ki gaz azaldı basıncın düşmesini buna bağladımm aslında. benzin enjeksiyon sürem 2,6 lardan 3,2 lere çıkmış olduğunu gördüm(rölantide). aracı benzine aldığım da süre 2,7 lere düştü. tekrar kalibrasyon yaptım ve az biraz zengin bıraktım. Arıza lambasını da söndürdüm bakalım tekrar yanacak mı? bundan da önemlisi ayarlar sabit duracakmı? Peki yine süreler artarsa neleri kontrol etmeliyim? 2 Mayısta ankara da olacağım, sorunum devam ederse yardımcı olabilecek biri var mı? son durumdaki resimler aşağıda,

12. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Regulatorde sorun olma ihtimali yuksek.. Seyir hizlarinda basinc farkinin 0.8 bara dusmemesi 1 bar civarinda seyretmesi gerekir.

Kalibrasyon 1 bara gore yapiliyor ama kullanimda basinc 0.8 barda.. Yakit az oldugundan fakir karisim oluyor benzin beyni trimlerle yakiti arttirmaya calisiyor..

Regulator ve yakit hattinin kontrol edilmesi gerekiyor.. Kacak gibi tehlikeli bir durum olabilir.

13. turcoagent

turcoagent Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba,
    Tesisatı kontrol ettik çok şükür kaçak vs ters bir durum yok. üst devirlerde biraz daha zenginleştirme yaptık. Bakalım inşallah sorun düzelir.

14. turcoagent

turcoagent Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Yeniden Merhaba,
    Dün dikkatimi çeken birşey oldu. Araç parametreleri ayarlarında motor tipi standart seçtiğim zaman LPG ve Benzin erğileri çıkıyor. Ama turbo seçeneği seçildiği zaman bu eğriler çıkmıyor. Usta dün turbo seçeneğini seçti ve burda durması gerekiyor dedi. Bunun ehemniyeti nedir acaba, Daha önce de forumda böyle bir soru vardı hatırladığım kadarıyla ve net bir cevap yoktu. Sorun burdan kaynaklanıyor olabilir mi? motor tipi standart seçtiğimiz zaman farklı kalibraasyon mu uyguluyor acaba.
    hep soruyoruz zamanınızı alıyoruz haklarınızı helal ediniz?

15. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Fark motor icinde olusan basinc seviyesidir..

Atmosferik te tablo 100 kpa ya kadar gosterir, turbo seceneginde 250 kpa (yaklasik 1.5 bar turbo basinci)

16. turcoagent

turcoagent Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba,
    - Dün tekrar İngilizce dökümanı gözden geçirdim. Turbo seçeğeni supercharger olan araçlar seçmeli yazıyor. Ben bunu yeniden standar seçeneğine mi almalıyım.
    - İkinci olarak regülatörde arıza olup olmadığını nasıl anlayabiliriz(kaçak yok ona baktılar)
    - Beni asıl tedirgin eden nokta sürekli fakir karışımda çalışıp motorun zarar görmesi. Bunu önlemek için gayret içindeyim.
    - LTFT ve STFT değerlerine dönersek: STFT yapılan anlık müdahaleleri gösteriyor sanırım. (+) olması fakir karışım (-) olması zengin karışım olduğunu ifade ediyor olması gerek diye düşünüyorum. Ve Benzin ECUsu Oksijen sensörü (başka sensör kullanılıyor mu bilmiyorum) verisine göre anlık olarak bu değerleri oluşturuyor. LTFT değeri ise (kendi yorumum) oluşan STFT değerlerinin ortalaması gibi anladım. Çünkü STFT düştükçe LTFT de düşüyor.
    Tüm bunları göz onünde bulundurursak ilk önce araç benzinde çalışırken LTFT ve STSF 0 gösterecek. bundan sonra LPG (tesisat vs hepsini kontrol ettik) kalibrasyonu yapılacak ve her devirde STFT nin 0 olması için çalışacağız. Yapmamız gereken bu olduğunu düşünüyorum inşallah yanlışım yoktur.
    - Yanlız aklıma takılan nokta şu oluyor. STFT 0 olduğunda oksijen sensöründe kaç V okumam gerekli.
    - Birde tablo kullanarak ince ayar yapmak istediğimde 1 kutu değiştirdiğimde seçili kutu etrafındaki değerler de değişiyor. Ayar yapmaya yukarıdan mı başlanmalı yoksa aşağıdan mı?

17. EGR

EGR LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    211
    tab lonun olduğu yerde değerlerin değişimi diye bir kutucuk var o kutudaki tiki kaldırırsan seçtiğin kutucuk kadar değer girebilirsin.

18. turcoagent

turcoagent Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Yeniden Merhaba,
    Son olarak denemek istediğim enjektörleri 2'li grup olarak değiştirmek. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Atiker fast sistem için 2'li grup enjektör ve fiyat önerir misiniz?
    Teşekkürler

19. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    ikili enj. pek yok gibi piyasada.
    Sizin için sorarız.

20. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Yeri gelmişken ikili enj. grubu enj. sonrası boru mesafesini kısaltacağından tavsiye ederiz.
    İmkanı olan uygulayabilir.

Sayfayı Paylaş