ATİKER FAST NANOFAST LPG DETAYLI AYAR (OKUMADAN BAŞLAMA)

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve maycicek tarafından 9 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. milano75

milano75 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    6
    tabloya bakılınca sizinde lpg sıcaklık sensörünüz yanlış takılı görüküyor,hemen bi üstteki yorumdaki arkadaş gibi sensör yerini değişmelisiniz sanırım.

2. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Atiker 1.3.2.0 kullanan sistemlerde bu basınç haritasını nasıl açabiliriz? Tablo şeklinde düzeltme bulamadım? Bu sistemin programında devire göre düzeltme yapılabilir mi?

3. sbugra

sbugra New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Herkese merhaba; Megane 3 1.6 16v 110Bg Atiker Fast Lpg kiti takılı aracım var(Nozzle çapını bilmiyorum). Siteniz üzerinden kablo satın aldım. İlk iş olarak mevcut harita verilerini silip otomatik adaptasyonu açarak yaklaşık 200km kadar hem benzin hemde lpg'de aracımı kullandım. Eski verileri silip otomatik adaptasyon yapmadan önce aracımda sürekli olarak egzoz emisyon hatası ortaya çıkıyordu. 30 Lt gaz ile şehir içinde ortalama 350km yol kat ediyordum. Otomatik adaptasyonu açtıktan sonra araçtaki emisyon arıza uyarısı kayboldu fakat aynı gaz ile 310 km yol aldım. Sonuç olarak aşağıdaki grafik ortaya çıktı. Bu grafik değerine göre çarpan çizgisinin olması gerekenden çok yukarıda olduğunu gördüm. Sistemi optimum seviyeye getirmek için önerileriniz nelerdir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme: 19 Aralık 2015
  4. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    selam hocam

nozzle lar küçük.

2.5 mm ölçüsünde nozzle alip montajlayip yeniden kalibrasyon ve otomatik adaptasyon sürecini yaparsan sorunsuz olur.

2.5 mm nozzle montaj yapildiktan sonra tekrar ekran görüntülerini paylasirsan 1-2 son dokunuş önerisinde bulunabilirim.

sbugra bunu beğendi.
  5. sbugra

sbugra New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Cevabınız için teşekkür ederim. Sanalpazar üzerinden şipariş verdim. Standart olarak en büyük çap 2.2mm galiba. Arkadaşlar çapları 2.5mm olarak açıp gönderecekler. Montajını yaptıktan sonra gerekli verileri tekrar paylaşacağım.

maycicek bunu beğendi.
  6. karapardus

karapardus LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    14
    arkadaşımın reno megan aracın çarpan değerleri nasıl düzeltebilirim .
    1.sayfadaki tablodan dediğiniz gibi değerleri girsem düzelir mi?
    nuzul durumunu bilmiyorum ama enjeksiyon süreleri iyi görünüyor.
    yanlış değilsem araç fakir karışımda çalışıyor.
    sıcaklı ve gaz tablolarında hiç işlem yapılmamış çizgiler sıfırda dümdüz.
    fast2.JPG fast1.JPG

7. karapardus

Beğenilen Mesajları:
    14
    Bu forumdan epey bilgi edindim, ama yinede yanlış bir şey yapmak istemiyorum.
    Bu forumu kuran ve destek olan herkeslere teşekkürler.
    ford focus 8kw aracımla ş.içinde 39litre ile 400km yol kat ettim ve herhangi bir arıza ışığı yanmadı. :)
    kış dolayısıyla benzinde 3lt gitti değerler iyidir herhalde

powerkırk3 bunu beğendi.
  8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam merhaba benim de 2004 focusum var ve aynı lpg sistemini kullanıyoruz
    bildiğim kadarı ile yardımcı olayım
    evet nozullar iyi durumda
    ayarlara başlaman önce programdan ayarlarınızı yedekleyin parametreleri bir yere not edin ve her kalibrasyon yapmadan önce fabrika ayarlarına dön diyerek lpg ecusunu resetleyin
    çarpan değerlerini aşağıda anlattığım şekilde değiştirebilirsiniz
    turuncu çizgi üzerindeki sarı noktaları yeşil lpg çizginin, mavi benzin çizgisine oranı kadar sol tıklayarak yön tuşları ile yukarı yönde değiştirin ve sağ tıklayarak yeni noktalar oluşturabilirsiniz yeşil çizgi aracı lpg de kullandıkça şekillenecektir
    rolantide sarı çizginin noktasız yerine sol tıklayarak benzin zamanının lpg değişmeyecek şekilde yukarı aşaya yön tuşları ile ayarlayın
    sıcaklık düzeltmeyi tecrübe ederek ayarlamanız gerekiyor fakat basınç düzeltmeyi kalibrasyon basıncına sarı nokta oluşturarak her %10 düşmede %6 arttırarak her %10 artmada %6 azaltarak ayarlayabilirsiniz.
    program ayarlarında
    1. aracım parametreleri bölümünden aracım motor tipini standart seçmelisiniz
    2.lpg kontrol ayarlarından başlangıçta anahtar kapalı tıkını kaldırın ki yolda gaz bitip tekrar istasyondan gaz aldığınızda motor kendiliğinden gaza geçsin.
    3.min basınç değerini 0.65 ayarlarsanız gaz biterken aracınız çekişten düşmez
    4.kalibrasyondan sonra max basınç değerini değiştirmeyin
    Kolay gelsin.

Son düzenleme: 21 Aralık 2015
    karapardus bunu beğendi.
  9. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Hocam çarpan değerleri şu anda yetersiz.

turuncu çizgiyi grafik te yukarı doğru almanız lazım.

sarı noktalara tıklayıp seçip, klavyede yukarı ok a basarsanız nokta yukarı kayacaktır.

tum noktaları 4-5 tık yukarı alın.

daha sonra yeşil sil butonuna tıklayıp, yeşil noktaları ekrandan silin ve yeniden oluşmasını sağlayın.

çizgiler üst üste örtüşene kadar birkaç deneme yaparak durumu görmek gerekiyor.

karapardus bunu beğendi.
  10. karapardus

Beğenilen Mesajları:
    14
    Hocam,
    şu çarpan cizgi dediğiniz turuncu çizgi, hangi kıritere göre kaç tık yukarı alınacak.
    Sarı çizgileri tıklayıp yukarı alıyorum ama forumda gördüğüm gibi turuncu çizginin üstüne benzin-lpg cizgileri çıkmıyor.

11. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    belirli bir formülü yok.. var aslında da ihtiyaç yok.

su anki haline gore 4-5 tik yukari alin bütün sari noktaları.

sonra yeşil çizgiyi silin 40-50 km sonra yeşil çizgi yeniden olusacak.

yeni haline gore tekrar gerekirse noktasal müdahale yaparsiniz.

ornegin 6 MS de yukaridan asagiya doğru bakiyorum mavi çizgi yeşilin üstünde. anlami LPG yakiti az.

o nokta (6ms) yukari kaymali demektir.

deneyip yeni yeşil çizgi ile sonucunu görüp sonra gerekirse tekrar müdahale ederek atari tamamlarsiniz.

karapardus bunu beğendi.
  12. By_Blue

By_Blue New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    lpg ye geçişte stop etme lpg ye gecmeme sorunu tam okumadım hocam ama atikerse lpg ye gecmıyor yada gecıslerde sarsıntı stop etme durumu oluyorsa GAZ KESICI VALF GAZ KESICI ÖNDE BULUNAN onu bır kontrol edin ettirin..kontrolünü nette bulabılırsınız sanırım 2 cesıt kontrol yapıyorlar tırnakları sokup yakın tutarak elektrık sıcraması olup olmadıgına bakarak (yuzde 50 basarı) dıgerıde tırnakların gırdıgı uca kablo cekerek (yuzde 100 basarı) olarak bu parca atıkerde cabuk oksıtlenıyor oksıtın kontrolu yapıp tekrar deneyebılırsınız.. Sorundan emın olursanız atıkerde taktırmayınız 50 tl falan ısteyen yerler oluyor parca 20 tl ..bırde tırnak bası yukarı bakacak ters baglantı yapıp cabuk pıslenmesıne sebep olacak sekılde montajı varsa da sorun burdan kaynaklıysa duzelttırırsınız..

onun dısındakı ıhtımal kalıbrasyondur sanırım

13. By_Blue

By_Blue New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    gaz kesıcı kontrolü

14. karapardus

Beğenilen Mesajları:
    14
    nuzulu büyütün LPG süreleri rolantide 6 ms çok.

15. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    motor tam ısındıktan sonra kalibrasyon yapmalısınız bu şekilde yaptığınız motor su sıcaklığı 95' olduğunda hafif bir sapma olacaktır
    Resimleri motor sıcakken alırsanız daha sağlıklı yorum yapabiliriz kolay gelsin
    ihsan bey farklı başlık altında aynı soruları sormayanız

16. ihsan

ihsan Member

Beğenilen Mesajları:
    4
    hangi nuzulu büyütmem lazım?

17. ihsan

ihsan Member

Beğenilen Mesajları:
    4
    95 derecede oluşacak performans ile düşük ısıda yaptığım performansta hangi yönde artış olur sizce performans veya yakıt açısından bakıldığında?

18. karapardus

Beğenilen Mesajları:
    14
    regülatörden çıkan gazın enjektörlerden soonra pistonlara iletildiği yerde ( enjektöründen çıkan hortum bu nuzula kelepce ile bağlıdır) nuzulun capı genişletilmeli. büyük ihtimalle sizin nuzul 1.8mm dir. onu 2.2 veya 2.3 mm ile değiştirtin veya matkap ile genişlettirin.

19. ihsan

ihsan Member

Beğenilen Mesajları:
    4
    Tamam SağolTE="karapardus, post: 16649, member: 1981"]regülatörden çıkan gazın enjektörlerden soonra pistonlara iletildiği yerde ( enjektöründen çıkan hortum bu nuzula kelepce ile bağlıdır) nuzulun capı genişletilmeli. büyük ihtimalle sizin nuzul 1.8mm dir. onu 2.2 veya 2.3 mm ile değiştirtin veya matkap ile genişlettirin.[/QUOTE]
    Tamam sağolun

20. sbugra

sbugra New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Tekrardan herkese merhaba;

maycicek hocam dediğiniz gibi 2.5 mm nozulleri takarak kalibrasyon ve otomatik adaptasyon sürecini tamamladım. Yaklaşık 100 km benzin ve 100 km gaz ile kullanım sonucu aşağıdaki harita oluştu. Bunun yanında enjektorlerden sonraki hortumlarda boy farkları mevcuttu. Enjektör kütüğünü yeniden konumlandırıp hortum boylarını kısaltıp eşit hale getirdim.

Mevcut duruma göre yorumunuzu bekliyorum. Bu arada çarpan çizgisini 2-3 tık yukarı aldım fakat aracı yolda kullanmadığım için haritada değişiklik henüz gözükmüyor bilginiz olsun. Çizgilerin hemen hemen örtüştüğünü varsayıyorum.

Sayfayı Paylaş