ATİKER FAST SİSTEM PROGRAM ANLATIMI AYARLAR KALİBRASYON VİDEO YENİ

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Destek tarafından 4 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Hocam dikkat etmedim evet eski sistemmiş. Güncellemeyle yenisine geçme şansı var mı acaba. Ben güncelleme yapmistim ama önceki hali böylemiydi hatırlamiyorum.

2. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Üstadım lambda degerleriyle ilgili yazın dikkatimi çekti norm deger ne olmalı benim sanirim arkadaşın degerlerindende yüksekti.

3. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    sıcak motorda .20 veya .22 eski focus ta en iyi olduğu değerlerdi bujiler eskidikçe .25 .30 doğru yükseliyordu.

Cliosymbol bunu beğendi.
  4. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Malesef yeni versiyona geçme şansı yokmuş...

5. TOLGA SÖYLETİR

TOLGA SÖYLETİR Member

Beğenilen Mesajları:
    59
    Teşekkür ederim lpg ısı sensörüm gaz filitresi üzerinde daha önceki regületörümün üzerinde idi eski regületörde iki tane ısı sensörü yeri montajı vardı.Lpg de maximum deviri ben 4500 d/d yaptım çünki 4500 d/d çıktıysam bana hız ve güç gerekli demektir bundan dolayı benzine geçmesi benim hızlanmam ve motorun benzinle çalışması daha doğru geliyor bana.Enjektörlerim kırmızı valtek sanırım 3 ohm luk dirence sahip olanlardan enjektör kütüğünden çıkan hortumlar sanırım 17 cm filan hepsi eşit onlarıda yeni değiştim kendim.Gerekirse yine büyütme amaçlı nozul çaplarını delebilirim.Ama lpg geçişinden gidişinden genel olarak memnunum benim amacım araç fakir karışıma kalmasın subaplara vs zarar vermemek ilk etapta tabki lpg ekonomisi sağlarken performans kaybınıda en aza indirgemek benzin gibi olmasada tam anlamıyla.

6. TOLGA SÖYLETİR

TOLGA SÖYLETİR Member

Beğenilen Mesajları:
    59
    Bu sıcaklık basınç düzeltmeye benim kitim izin vermiyormuş.Bahsettiğiniz ayar ne işi yarıyor bilgi anlamında çalışma mantığını ve neden yapıldığını sonucunda ne olduğunu kısaca anlatabilirmisiniz merak ettim de ?

7. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Basınç düzeltme regülatör çıkış basıncı düştüğünde ve yükseldiğinde yüzdesel düzeltme ayarlanıyor
    Sıcaklık düzeltme ise lpg sıcaklıgına gore yüzdesel düzeltme yapıyor. Siz deki sürümde bence ısı da basınç da düzeltmesi yapıyor olması lazım yoksa karasal iklim olan yerlerde çok sıkıntı çıkardı. Gaz biterkende rölanti benzin süresi artardı .
    max basınç ayarı kalibrasyondan sonra degistirmeyin dememin sebebi basınç dengelemesini yazilimin dogru yapabilmesi içindi ...

8. TOLGA SÖYLETİR

TOLGA SÖYLETİR Member

Beğenilen Mesajları:
    59
    Bujileri değiştirdim yeni 4 adet aracın fabrikasyon bujilerinden taktım nozul çapım 2.0. Bu gün lpg haritamı sildim farları yakıp (motor stop halinde) akü kutup başını çıkartıp 10 dk bekledim 50 km kadar benzinde her devirde kullandım daha sonra kalibrasyon yapıp tekrar 50 km lpg de farklı devir ve hızlarda kullandım. Son yaptığım ayarlar aşağıda kafama takılan lpg enjeksiyon süresi benzinlerde 2.8 yazarken lpg de 5.0 olması normal mi ?

powerkırk3 bunu beğendi.
  9. TOLGA SÖYLETİR

TOLGA SÖYLETİR Member

Beğenilen Mesajları:
    59
    Geçen hafta bujileri değişirken kompresyon testide yaptık tüm silindirler 13 bar verdi km 80.000

10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Tolga Bey haritayı gayet güzel oturtmuşsunuz elinize sağlık.
    LPg de 5 msn enjeksiyon süresi nozul basınç ilişkisi ile ilgili.
    nozulları 2.5 mm yapıp basıncı 1.0-1.1 arasında ayarlarsanız lpg süresi 4-4.5 msn arasında olacaktır.
    Fakat tekrar kalibrasyon yapınca bütün ayarları baştan yapmanız gerekecek
    kolay gelsin

11. TOLGA SÖYLETİR

TOLGA SÖYLETİR Member

Beğenilen Mesajları:
    59
    Teşekkür ederim. Nozulları 2.5 mm yapmasam bir sakıncası var mı ? Elimde hazırda 2.5 nozullarda var ama bu ayarı yapabilmek için 2.5 saat zaman harcadım yollarda hem araba kullan hem ayar yapmaya çalış pc izlemek zor oluyor. Elimde elm 327 cihaz var. afr cihazıda buldum onlarla da ayar yapabilme imkanım olucak ama neye bakıp nasıl yapıcam öğrenemedim open loop closed loop vs vs bunlara hangi devirde neye göre bakıcam ayarlıycam çünki tam olarak bilgim yok bununla ilgili bir video var mı bildiğiniz ?

12. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    oo hocam sizin teşkilat tamam ben elm 327 ile ayar yapıyorum ama afr cihazı ile maycicek usta ayar yapıyor ona sorabilirsiniz
    yolda ilk önce 3000 dv dk kadar elm 327 ile ltft+stft sıfıra yakın olabildiğince ayarlayın sonra (bundan sonrası okuduklarımdan)
    mesela 3500 devirden başlayarak 500 dv katlarında benzindeki afr değerini son devre kadar not alın birde tam gaz benzin afrsini not alın
    Sonra aynı afr değerlerini lpg de 3500 dv den başlayarak tutturmaya çalışırsınız.
    Sizdeki fast sisteminin güzelliği grafik oluşturması diğer sistemlerde bu yok hatta eğim bölümünde benzin zamanı lpg zamanına göre ne kadar saptığını bile görebiliyorsunuz (tablonun sağ tarafında sapma miktarını yüzdesel görebilirsiniz)
    Afr cihazı ile ayarlamak size kalmış olursa güzel olur çok üst devirlerde kullanmıyorsanız bu şekilde de kullanabilirsiniz..

13. TOLGA SÖYLETİR

TOLGA SÖYLETİR Member

Beğenilen Mesajları:
    59
    Teşekkür ederim.Müsait bir ara egzosa lamda sensörü için aparat yapıp tutrup hava benzin karışımında ne tepkiler veriyor hava lpg karışımında ne tepkiler veriyor bunları bir göreyim bir şeyler öğreneyim sonra mayçiçek usta ile iletişime geçebilirim hiç bir şey bilmeden de nasıl yapıcam ben bu işi diye sormak olmaz.Ben lpg de 4500 d/d üzeri benzine geçirdim zaten. Biraz mesleğim gereği meraklıyım bu işlere lisede elektronik okudum yüksek okulda otomotiv şimdi yaptığım iş doğal gaz fuel-oil ve motorin brülörleri bundan dolayı bir çok cihaz var elimin altında https://i.hizliresim.com/rJNRRz.jpg

Hsn63 ve powerkırk3 bunu beğendi.
  14. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Sikinti var mi? Yoksa ellemeyin. Ayar guzel.

powerkırk3 bunu beğendi.
  15. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Bencede problemin yoksa elleme hic zaten fakir olan 2 nokta var birini ok ile gostermissin 2 şer tık yukari al birak. Nozul buyuttukce işin cılkı çıkıyor 50 kere nozulle oynadım en son 2.00 mm ile biraktim artik enjeksiyon süresi 4.7-4.8 arada 5.00 ms. Buyutuyorum süre düşüyor ilk geciste boguluyor.Zaten 3.00 mm de taksam enjeksiyon süresi 4.5 in altina düşmüyor. Bende bu şekilde obd2 ile sağlam bir ayar yapip biniyorum artik.

16. TOLGA SÖYLETİR

TOLGA SÖYLETİR Member

Beğenilen Mesajları:
    59
    Daha önceki diyagramlarıda paylaştım son diyagramıda paylaştım sıkıntı yok son diygaramda aracın gaz yemesi daha iyi diyebilirim

17. chemicalengineer

chemicalengineer New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    [​IMG][/url][/IMG][​IMG] [​IMG]

1997 model 1.6 polo aracım şehir içinde 15 gaz tüketiyor şehir içi 45 krs şehir dısında 35 krs yakıyodu 3 4 kere gaz ayarı yaptırdım daha sonra kablo siparisi verdim kalibrasyon yaptım 10 km kadar gittim harita ayarıda yaptım yorumlarmısınız

18. chemicalengineer

chemicalengineer New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    şehir içinde 15 lt gaz tüketiyor şehir

19. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Merhaba,
    Atikerciler daha iyi anlar ancak soyle soyleyeyim;
    şu turuncu cizginin 1 ile 1.4 arasinda olmasi gerekiyor sanirim. Birileri yol gosterecektir. Onun disinda her sey normal gibi.
    Kurus hesabindan cok litre hesabi yapin.
    Bir de sehirici yaniltabilir. Sehirdisi hesabini benzinle kiyaslayin.

powerkırk3 bunu beğendi.
  20. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Bir de lpg sureleriniz yuksek. Nozullar kac mm biliyor musunuz? Kucuk geliyorlar herhalde.

Sayfayı Paylaş