atiker tekleme benzine geçme

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve atore78 tarafından 16 Mart 2022 başlatılmıştır.

1. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    161
    1.33 toyota auris atiker nanofast lpg sistemli aracım düzgün çalışırken yolda giderken birden benzine geçti hata sinyali verdi. tekrar gaza aldımmbir süre sonra tekrar geçti.daha sonraları daha sık geçmeye başladı. pc ye bağladım hata düşük basınç hatası demiş. bu arada basınç 1.60 map 0.27 falan gösteriyordu. gaza basıp çekince basınç çok oynuyor 1.60 lardan 0.70 ler arasında gelip gidiyordu. reglatör 2 3 yıl olmuştu değişeli reglatörü değiştiğim tüpçüye gittim ısı sensörü dedi. map sesörü olabilir dedi. basınç 1.6 larda idi 1.2 lere düşürdü alyan ile kalibrasyon yaptı. atiker parçası bulunmuyor bende başka yere bak dedi. başka bir tüpçüye gittim o da ısı sensörü sorun dedi. değiştirdi 150 tl istedi 120 ye ok dedi. yola çıktım 2 km gitmedim yine aynı hatta daha sık geçmeye başladı benzine. ertesi gün pc ye bağladım badınç 1.1 lerde gaz verip çekince ya da arada 0.90 larda 0.50 lerde 1.3 lerde geziyor sürekli 0.70 leri görünce hemen benzine atıyor. map 0.12 0.20 gibiydi. reglatörden map sensörüne giden ince hortumu çıkardım vakum var. çıkarınca arabanın sesi değişti doğal olarak vakum kaçağından be benzine atmamaya başladı. hortumun ucunu elimle kapattığımda rolanti normale döndü ve yine benzine atmadı. hortumu reglatöre yerine taktığımda hemen benzine attı ve hata verdi. birkaç defa denedim aynı şey oldu. sorun nerede anlayamadım. yardımlarınız içşn şimdiden teşekkür ediyorum.

2. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Hortumu regulatorden çıkarıp ucunu tikayinca normal çalışmış aracınız sorun map sensörü olmuş olsaydı yine aynı sorun yaşanırdı diye düşünüyorum, bu yüzden regulatore odaklanmak daha doğru olur, eğer sorun varsa değiştirmek yerine tamir takımı ( diyafram ve conta) alınıp kolay bir şekilde tamir edilebilir

3. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    161
    verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. tamir takımı ile tamirat olayına daha önceden hiç girmedim. tüpçü 500 600 fiyat çekti reglatöre. nette 250 300 lerden başlıyor tamir takımı da 150 tl cıvarında. map sessörünün düzgün çalışıp çalışmadığını anlayabikeceğim başka bir şey var mı. ya da farklı nedenlerden dolayı olabilir mi. vakum hortumu ne işe yarıyor reglatöre bağlanan. manifolta bağlanması gerekmiyor mu sadece. o hortuma girmesi gerekmeyen gaz girip manifolta mı doluyor.

4. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Map sensörü o hortum sayesinde regülatör basıncını ölçüyor o yüzden takiliyor

atore78 bunu beğendi.
  5. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    250-300 ise regülatörü komple almak daha mantıklı:) bendeki 750 den başlıyor

atore78 bunu beğendi.
  6. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Ya aslında bunu LPG ciniz elinde sağlam bir map sensoruyle deneme yapabilir, aynı sorun devam ederse regulatorlede yapabilir, nazinizin geçeceği bir LPG ci yokmu? Hangisinde sorun duzelirse onu alır geçersiniz gerekisz yere ısı sensorunu değiştiren LPG ci den bunu talep ederdim sizin yerinizde olsam boşu boşuna işlem yapmış ve paranızı almiş

atore78 bunu beğendi.
  7. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    161
    ince hortum mu reglatör basıncını ölçen kalın gaz hortumu mu . (enjektöre giden)

8. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    161
    maalesef lpg li arabası olup ta boşa para vermeyen yoktur. ben bir daha vermem diyordum yine verdim.; ) ilk gittiğime geçerdi belki nazım onda da atiker yok muş. map sensörünü söküp kontak sprey veya balata spreyi ile temizlesem faydası olur mu acaba. reglatörden map sensörüne giden kalın boru yağlı duruyordu kirlenmiş ve yağlanmış. acaba sensörü mü yağlatı kitletti ondan mı yanlış ölçüyor diyorum.

9. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    161
    montajını yapabilir miyim bilmiyorum. gaz kaçağı falan olur mu. yakından hiç bakmadım. ama takacak birini bulurum belki.

10. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    161
    bu arada kablo ile pc ye bağlanırlen de sorunlar yaşıyorum nedeni nee olabilir . uzun önceden sorun yoktu. windows 7 kullanıyordum. başka pc aldım w 10 yüklü ondan olabilir mi? bağlansam da bağlantı hemen gidiyor. sonra nerdeyse hiç bağlanamıyorum. kablo alalı 4 5 yıl oldu. tüpçü de sorunsuz bağlandı.

11. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Win 7 de deneyin, ama kabloda bozulmuş olabilir

12. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    161
    denerim win7 ile. tamir takımı sipariş ettim reglatör için. 3 4 yıl olmuştu reglatör değişeli. hafif nemlenme ve kireçlenme belirtileri de var çevresinde. düzelmesse map sensörü deneyeceğim. orjinal map sensörü 400 tl cıvarı muadilleri varmış 170 tl cıvarında. arada fark var mıdır acaba. muadil alsam nasıl olur. diyafram ile çözülmesse.

13. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Benim tercihim elektronik kontrol sensör buji ECU enjektör beyin bobin vss de orijinalden yanadır, mekanik parçalarda yansanayi kullanirim ama elektronik olan ölçüm yapan hiçbir parçada yan sanayi muadil kullanmam tavsiye de etmem

14. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    161
    orjinal her zaman iyidir tabi ki. sensör işine gireceğimiz zaman değerlendirip bakacağım. ya da sensöre balata spreyi veya yağsız kontak spreyi le temizlik yapıp durumu inceleyebilirim almadan önce.

15. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    161
    bugun diyaframı değiştirdim. map sensörünü balata spreyi ile temizledim. yarin hortumları da temizleyip fitreleri değiştirip montajını yapacağım bakalım ne olacak. pc ne okuyacak.basıncı ve mapı.

16. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    161
    diyafram güzel duruyordu genel olarak yırtık sökük yoktu. map sensörünün elektronik kısmı kirliydi yağ kiri şeklinde. reglatör deki kesici filtresi de kirlenmişti. gaz hortumları hafif yağlı idi. acaba değiştirsem mi hortumları sökmüşken diyorum ya da uç kısımlarındaki ezilen yerleri mi keseyim .

17. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Diğer bölgelerde çatlama vss yoksa ucu kes devam:)

atore78 bunu beğendi.
  18. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    İnş düzelir, elinize sağlık, birde kablari PC ye bağlıyken kontrol edin hazır eliniz degmisken tüm sistemi elden geçirmiş olursunuz, soket girişleri vss

atore78 bunu beğendi.
  19. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Kabloları

atore78 bunu beğendi.
  20. atore78

atore78 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    161
    düzelmedi. map basıncınhep 0.3 gösteriyor. balata spreyi tamamen öldürdü galiba. zaten öncesinde de düzgün göstermiyordu. yan sanayi map sensörü sipariş verdim 170 tl ye bekliyorum. diyaframlar da yenilenmiş oldu. yırtılma kırılma yoktu ama gevreme vardı diyaframlarda. filtre falanda değiştirdim hepsini. bazı rakorlar da değişmesi gerekiyordu onları da değiştirdim. elm ile map kontrol ettiğimde mapı normal gösteriyor. aracım odb sine göre map normal fiziksel olarak vakum da var. demekki map sensörü arızalı ya da kabloları ya da ecu. map gelsin bakacağım

Sayfayı Paylaş