Brc Sequent 32 kit Çözülemeyen Tekleme

Konusu 'BRC LPG AYARI VE BRC LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Necbey tarafından 12 Mart 2018 başlatılmıştır.

1. Necbey

Necbey Member

Beğenilen Mesajları:
    12

Üstat, benim aracın bobini dört pinli ve aşağıdaki şekilde sırlanıyor sinyali hangi pin'den almamız gerekiyor.
    Pin1 > 12v
    Pin2 > Şase
    Pin3 > Sinyal
    Pin4 > Şase

2. adeministrator

adeministrator LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    12
    Brc Konya'daki çok zayıf. Sequent sdi aracımda problem yaşadığımda Faruk sevgili, özençler ve mavi denizler hariç pek yardım eden olmadı. Hatta 2a teknik servisindeki mühendis Taner git özençlere yapamıyorsa söksün alsın kitini deyince soğudum brcden. Esas yetkili böyle derse servislerin hali normal dedim. Yaşadığım bu olaydan sonra bedava da verseler taktırmam. Bayilere de böyle yaptıkları için onlar da çok şikayetçi.
    İnşallah sorununuz çözülür.

Cliosymbol, powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  3. Necbey

Necbey Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Bu akşam vw Audi Kulübünden arkadaşlarla toplantımız vardı saat 24.00 gibi ayrıldık çevre yolunda aracı tekrar deneme şansım oldu benzinde araç 250 km sorunsuz gördü sonra lpg ye aldığımda 4 bin devirden sonra maalesef teklemeye başladı tekrar benzine alıp devam ettim.
    Zoru severim ama bu problem çetin ceviz çıktı beni bayağı zorladı o inat ben inat bakalım inşallah bu işin sonu selamet olacak diye düşünüyorum

Cliosymbol bunu beğendi.
  4. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Olması gereken pin3 sinyal bağlantısına T bağlantı yapmak.

Böylece beyin her ateşleme sinyali verdiğinde lpg ecusu da motorun devrini anlamış oluyor.

powerkırk3 bunu beğendi.
  5. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Vag 1.8t motorlarda 4 ayrı bobin var. Dolayısıyla sinyal tipini buna uygun seçmek lazım devri doğru algılayabilmesi için.

Çoğu 4 silindirli araçta ateşleme sinyali 2 adettir.

Dolayısıyla bu çiftlerden biri her seferinde boşa ateşleme yapar kıvılcım çöpe gider.

Gavurda buna "wasted spark" demiş bu sebeple :)

murat kocabaş ve powerkırk3 bunu beğendi.
  6. Necbey

Necbey Member

Beğenilen Mesajları:
    12

Şekil bu arkadaşlar

7. Necbey

Necbey Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    İlk fırsatta bobinden sinyal alıp deniyeceğim tşkler.

8. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Efsane motor.

Silindir başına 5 valf , 3 emme + 2 eksoz

9. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Hocam üstünde sarı enjektör varken çalışmayıp turuncu seçince çalışması durumuna ne diyor sizin ustalar? Yorumları ne bu konuda?

selverin, Cliosymbol ve powerkırk3 bunu beğendi.
  10. Necbey

Necbey Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Onlarda anlam veremiyor böylesini ne görmüş ne yaşamışlar zaman, zaman istişare ediyoruz gerçekten şaşkınlar bugün fırsat bulursam tekrar gidecem bağlantıyı bobinden alıp tekrar kalibrasyon yaptıracam...

11. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Hocam gitmişken ltft stft değerlerine de bakın. Siz kötü ayarla ayar yapmaya kalkarsanız araçta sizin yaşadığınız durumlar olabilir. Bilirsiniz kötü lpg ayarından dolayı ltft değeri çok kötü bozulan araçlarda ilk çalışmada benzin ile çalışmaz,bu durumda olup ta yok benzin pompası ölmüş yok benzin filtresi tıkanmış denip ek masraf çıkartılar gereksiz yere. Sizde de aynı durum olabilir.siz sarı enjektör takılı ise sarı enjektörü seçin yazılımdan ama dediğim gibi yakıt düzeltme değerlerine iyi bakın ltft ve stft ye

selverin, Cliosymbol ve powerkırk3 bunu beğendi.
  12. Necbey

Necbey Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Bugün servise gittim hafta sonu olduğu için çok kalabalıktı ustam sinyali bobinden alalım mı dedim abi, bobini yakıyor dedi peki o zaman gelmişken kalibrasyon yapalım bari zaten giderken benzinle gitmiştim kalibrasyon yaptık. Sonrasında usta, abi hafta içi gel lpg elektrik tesisatını komple değiştirip deneyelim dedi hafta içi çok yoğun oluyorum fırsat bulursam gitmeye çalışacam.

Cliosymbol bunu beğendi.
  13. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Hocam afr ayarı yaptırımadinız mi Siz?

Serviste durduk yerde kalibrasyonla olmaz, obd cihazı ile lft sfr gözeterek yapılan ayar bile yetmez sizin araçta.

Hafta içinde gittiğinizde tam gaz yaptığınızda, 4000-4500 devirde lpg ms değeri ne oluyor ona da bakin mutlaka.

Devir yükseldikçe gaz basıncı düşüyordu buna da bakin özellikle.

14. Necbey

Necbey Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Bu arada arkadaşlar lpg tekniği konusunda çok bilgi sahibi değilim dün servise gittiğimde usta, 2 ve 3 nolu enjektörler yanlış olmuş dedi programa bağlayıp düzelttiler ancak ben yinede enjektörlerin bağlantılarının düzgün olduğundan emin değilim. Aşağıdaki resimde enjektör ve bobinleri numaralandırdım (bobinleri benzin enjektörü olarak sayarsak) sıralamayı neye gere yapmalıyız hangi yolu izlemeliyiz.

Malum elimde program vs. yok enjektör lerin üzerinde her hangi bir numarada göremedim saygılar...

15. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    En iyisini bağlayan bilir hocam, lpg enjektörlerine giden kablolar 1 dediğinize 1.benzin enjektörü kablosundan 2 olan 2 den 3 olan 3 den 4 olan da 4.Benzin enjektöründen kablo hattı almalı

maycicek ve powerkırk3 bunu beğendi.
  16. ersin310

ersin310 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    75
    benim atiker takılı araçta devir bobinden alınmıştı, sonradan lpg programından farkettik ki devri doğru okuyamıyor, özellikle ayak gazdan çekildiğinde. sonra gösterge tablosundan devir alınarak çözüldü. bence de önce bobin, sonra kolaysa gösterge tablosu denenebilir.

lpg de kullanırken araç ecusunu takip edebiliyor musunuz, ne hatalar veriyor? belki oradaki bir anormallik fikir verebilir.

17. Necbey

Necbey Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Araç hiç hata vermiyor...

18. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Sizin araca enjeksiyonda cut off yapıldığı gibi ateşlemede de cut off yapıyormuş demekki..

Ilk defa denk geliyorum marka model nedir?

powerkırk3 bunu beğendi.
  19. ersin310

ersin310 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    75
    bizimki elektrikten de tasarruf etmeye çalışıyor demekki, sanki benzini çok az yakıyor da:)

araç lada niva hocam, rusların mühendisliği acaip olabiliyor bazen..

maycicek bunu beğendi.
  20. Necbey

Necbey Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Arkadaşlar bugün kendimce enjektörlerin sıralamasını test ettim nasılmı?kısaca anlatayım.

Önceki mesajımda enjektör ve bobinleri numaralandırmıştım (resimli anlatım) önce bir numaradan başladım benzin enjektörüne bağlanan lpg soketini çıkarttım araç teklemeye başladı
    arkasından bir nolu lpg enjektör ünün soketini çıkarttım teklemenin tepkisi değişmedi bu uygulamayı dördüncü enjektöre kadar uyguladım bu sayede sıralamanın doğru olduğunu tespit etmiş oldum...

Sayfayı Paylaş