İlk 5-6 km LPG'de zengin karışım

Konusu 'PRINS LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Burak tarafından 25 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Aracımın dün termostat yuvasını komple değiştirdim. Üzerinde termostat ve hareret müşürü(ısı müşürü) komple değişti. VW Doğuş Yetkili servisten orjinal aldım.
    Fakat durum devam ediyor. LPG'de araç sürekli zengin karışım yapıyor. STFT değeri - %15 civarında geziyor. benzine alınca STFT aşağı seviyelere iniyor. Bunun sebebi nedir arkadaşlar? Araç ısınmamış olsa, lpg daha soğuk tam buharlaşmıyor diyeceğim ama hareret göstergesi 90'a çakılıyor, soğutma suyunun sıcaklığı 94 derece gösteriyor.
    ELM327 ile baktım, fuel system status var. ona bakıyorum aracı open-loop'da gösteriyor. hareket edince closed loop'a geçiyor, arada tekrar open-loop'a geçiyor.

bu bir sorun mudur? yoksa motor karakteri mi bu şekilde anlamış değilim. lakin lpg'de zengin iken benzine alınca neden zengin karışım durumu devam etmiyor... ?!

2. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Aslında bu LPG nin karakteri, bazı kitler otomatik düzeltir durumu, bazılarında ayar menusu vardır.

Yazında tam tersi dur kalk trafikte çok ısınan motor alti nedeniyle fakir karışım görülür.

3. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    bu durumu eylül'de tespit ettim. Eylül'de havalar soğuk değildi. Ayrıca dediğim gibi motor suyu sıcaklığı 90 dereceye geliyor, regülatör sıcaklığı 80-85 derece arası, lpg sıcaklığı da 60 derece ve üstünde oluyor. Bu sıcaklıklarda böyle bir durum olmaması gerekir diye düşünüyorum ben.

4. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    LPG'de çoğu kitte ısı düzeltmesi var. Benim kitte de var anladığım kadarıyla ama kullandığım programda böyle bir ayar yok.

OMVL'ye ait başka bir programın kullanım klavuzunu buldum, orda var. Programı kullanmak için şifre istiyor. Sanırım, benim erişebileceğim türden bir program değil. Belki OMVL'nin kendi bayileri kullanıyordur.
    Sizlerin bildiği ulaşabileceğim başka bir OMVL programı var mıdır?

5. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Burak habire stft ye odaklanıyorsun. yukarıda yazdığın durumda ltft ne durumda?

6. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Hocam son dönemlerde Ltft genelde 0 ya da bazen -1% -2 % civarı oluyor.
    Ltft ile stft birbirini tamamlasa eyvallah diyecem ama öyle bir durum yok.

7. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    O kadar lpg kullanmaya hala daha o seviyelerde ise takma kafana

8. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    hocam, bugün tekrar ltft ve stft değerlerine baktım.
    ltft - 9.8 % olmuş. Epey zengine dönmüş yani.
    Araç lpg'de iken stft değeri -15% gösteriyor, benzinde iken 16,4% gösteriyor. bu durum zamanla benzin haritamı da bozdu. Benzinde stft + ltft = 7% civarı oluyor. Yani benzinde araç fakire düşüyor. LPG'de ise tam tersi -25% gibi sınır değere ulaşıyor aşırı zengine düşüyor. Bu kadar zengin olunca da zaman zaman "P0172- System Too Rich" hatası alıyorum.

Burda anormal bir durum olduğu kesin. Bu LPG sisteminden mi yoksa aracın kendisinden mi kaynaklanıyor çözmüş değilim. Ama daha çok LPG'den şüpheleniyorum.

9. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam LPG ayarların kötü, sana demiştim demiyeceğim ama hiç LTFT ye bakmadan işlemler yapmaya çalıştın. LPG ayarın kötü olduğu için araçtaki tüm değerler zamanla bozuluyor, ve sen benzine geçince araba tekrardan düzeltmeye çalışıyor. Arabanın Benzinle çalışırken ki ayarların normal doğru olarak düşünerek yola çıkarsan bu yazdığın LTFT -9,8 (-10) üstüne STFT -15 % gösteriyor ise -%12 gibi LPG azaltman gerekiyor. Arabanın benzinde çalışırken ki karakterini bilmen lazım önce, hava alış atış ateşleme vb sistemleri bakımlı ve düzgün çalışır olmalı. Tabi bu yukardaki sadece o baktığın zamanki LTFT STFT ayarların bunun gibi çeşitli devir ve yükler içinde ayarlamaların olacak.

10. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    LPG deki 30 C sıcaklık değişimi yaklaşık %10 yakıt düzeltmesine karşılık geliyor. Yani aracınız ısındıkça lpg miktarı azalacak, karışım soğuk motora göre fakirleşecek

Soğuk motorda -% 15~20 stft var demişsiniz. Bu şunu gösteriyor LPG ayarınız olması gerekenden yaklaşık %5~10 daha zenginde. (Eylül ayı için bir varsayım)

Eğer ayarı düzgün yaptığınızdan eminseniz (araç ecu resetleme> doğru nozul-basınç kombinasyonu> lpg kalibrasyon> yol ayarı) şöyle bir ihtimal de var. Önceki mesajınızın birinde enjektör açılma süresinden bahsetmişsiniz. Enjektörleriniz yetişemiyorsa mevcut nozul çapının (kaç mm kullanıyorsunuz bilmiyorum) aracınıza büyük olabileceğini düşünüyorum. %10 ~ %20 nozul çapını küçültmeyi deneyin bence, tabi elinizde fazladan küçük nozul varsa ve ayara sıfırdan başlayarak.

11. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Hocam, başlarda ltft değerinde anormallik yoktu ki. daha önceki mesajda yazdığım gibi 0 veya 0'a yakın -1 veya -2 oluyordu. Sonradan bu değerler ortaya çıktı.
    Aracım benzinde de lpgde de gayet seri güzel çalışıyor. (sadece bu sorun var.) en ufak tekleme vs. yok. Aracın bakımını her zaman en iyi şekilde yaptırırım. Hemen hemen tüm parçaları yetkili servisten orjinal alıyorum. Oksijen sensörüm yeni, bujiler yeni, bakım eksiksiz tam. benzinden lpg'ye , lpgden benzine geçişi en ufak hissetmiyorum gerçekten. geçiş rpm 750, geçiş ısısı 35 derece .

VAGCOM ile ecu reset yaptım. ltft değerini sıfırladı. fakat benzin yakıt haritası sıfırlanmadı sanırım. aracı sadece benzinde kullanıyorum, stft yine +15% civarlarında geziyor. aracı benzinde kullanıyorum şuan sadece. ltft +0,8'e çıktı. sürekli zengin kullanım, aracın benzin yakıt haritasını da aşağılara çekmiş anlaşılan.
    akü kutup başını söküp bir süre bekleyeceğim. Düzelir mi bilmiyorum. Olmadı bir süre benzinde binip yakıt haritası düzelince lpg ayarı yapacağım.

Özetle ben bu durumun şundan kaynaklandığına kanaat getirdim; aracın lpg regülatörünü değiştirmiştim,( bununla ilgili konu da açmıştım hatta) değiştiren usta sağolsun yeni regülatörde lpg basıncını ayarlamamış, 1.0 bar olması gerekirken, 1.2 barda bırakmış. bu şekilde memlekete gittim geldim, 3bin km yol yaptım. Bu süreçte sürekli araç zengin karışım yapmış. Bu durum aracın benzin yakıt haritasını etkileyip değiştirdi, yakıt değerlerini aşağı çekti diye düşünüyorum. Sonrasında yaptığım lpg ayarı, benzin yakıt haritasının kötü olmasından kaynaklı olarak bir türlü demekki düzgün olmadı.

Sizin de önerdiğiniz gibi, akü kutup başını söküp bir süre bekleyeceğim. Sonra biraz benzinde binip lpg ayarı yapacağım, sonra da yolda ince ayar çekerim.
    bu sefer ltft ve stft'yi birlikte hesaba katacağım :)

12. mert66

mert66 Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    lpg ayarında sıcaklık düzeltme var gaz sıcaklığı reg. sıcaklığı belli bir dereceye gelene kadar zengişleştiriyor yada fakirleştirebiliyor menüden bulup düzenlenmesi gerekir.kış yaz mevsimlerinde ayarlanmasında fayda var bence.

Ekli Dosyalar:

• Adsız.png
      Adsız.png
      Dosya Boyutu:
      143,5 KB
      Görüntüleme:
      33
  13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Ltft sıfırlandı ise başka birşey yapmana gerek yok ;)

14. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Aracı benzinde kullanıyorum şuan. 10km şehiriçi dolaştım, ltft 0,8% oldu. Sonra 80 km uzun yol yaptım geldim, bu yolun ilk 40 kmsinde sürekli izledim; ltft 5%e çıktı, stft de 4% 10% arası değişiyor. Araç sürekli fakir karışımda yani. Düzelmesini bekliyorum. Umarım düzelir.

15. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    böyle birşey olduğunu biliyorum fakat benim kullandığım programda böyle bir ayar menüsü yok malesef.

16. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Aracı sadece benzinde kullanalı 130km oldu.
    Ltft 9,8% , Stft -1% ile -4% arasinda değişiyor. Yakıt haritası düzeliyor anlaşılan.
    Ltft+stft %15 civarı iken şuan %8 ile %6 arasında. Bir 100km daha kullanınca epey düzelir sanırım.

17. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Selamlar herkese,

Aracı epey bir süre benzinde kullandıktan sonra yaptığım yeni ayarda da sabahları ve araç soğukken ilk 6-7 km'de araç yine zengin karışım yapma olayını devam ettirdi.

Bunun üzerine aracın nozzle'larını 2.0mm'ye küçültüp, regülatörün basıncını 1.2 bar'a çıkardım. Böylece kalibrasyonda nozul ölçüsünü doğru olarak işaretledi.
    Bunu yapmamın sebebi regülatörün dökümanında basınç ayarı 1.1 ile 1.3 bar arasında ayarlanabilir diyordu. mevcut nozullarla 1.0 var bile biraz büyük uyarısı veriyordu. Hem de 1.1 barın altına düşürdüğüm için regülatörün tam randımanlı çalışmadığını düşündüm açıkçası.

Velhasıl kelam kalibrasyon sonrası ekteki video görüntüsünü kaydettim. SWF formatında çok düşük dosya boyutu. Rar uzantılı dosyayı indirip içindeki "yeni nozul 1.2 bar.htm" dosyasını tıklayınca tarayıcınızda video oynamaya başlayacaktır. bu görüntüyü akşam, aracın farları açıkken kaydettim.

sol tarafta vagcom var. Rölantideyken ve Araç rölanti harici yükteyken 2 farklı LTFT var. STFT ise ortak.

vagcom.png

Videoyu bir izleyip nasıl düzeltme yapmam konusunda fikirlerinizi bekliyorum. Aslında genel olarak bakınca tüm haritayı %5 arttırmayı düşündüm. Yine de sizlerin bir yorumunu alayım.

Ekli Dosyalar:

18. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Obd bağlantısı yoksa, araç soğukken ısınana kadar zengin karışım olması normal. %10 civarı zengin karışım olabilir. Komple değerleri artırmak yerine STFT'nin sıçrama yaptığı yerleri düzeltin, LTFT zamanla düzelir.

19. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Selamlar Arkadaşlar,

Bu işi çözdüm sanırım :)
    OMVL'ye yazdım. Bana OMVL'nin dahil olduğu Westport'a ait EMER adında ayar yapan bir yazılım gönderdiler. Bu yazılım ile sıcaklık düzeltme ayarlarını yapabilirsiniz dediler. Programı kurup çalıştırdım. LPG ECU'suna sorunsuz bağlandı. Ve istediğim Gaz ve regülatör için sıcaklık ayarları vardı. Bu ayarların çıkıyor olması bile güzeldi.
    bu değerler aşağıdaki gibi sabit standart duruyordu.

gaz sıcaklık düzeltmesi default.JPG

Aracı soğuk çalıştırmıştım zaten. bu ayarlar ile uğraştım olayı çözmeye çalıştım. LTFT+STFT sıfır yapmaya çalıştım, ama epey kısmam gerekiyordu.
    Sonra aklıma aşağıdaki açılan konu geldi.

http://www.mscsi.net/destek/konu/gaz-yasasina-goere-sicaklik-ve-basinc-duezeltmesi.943/#post-15120

Bu konuya baktım. Bu konuyu açan emrahdt'ye çok teşekkür ederim, Allah razı olsun. Hazırladığı excel çok işime yaradı.

Ben kalibrasyonu her zaman herkes gibi araç ısınınca yapıyordum. Araç ısındığında LPG sıcaklığım 60 derece civarlarında oluyordu. Yolda ince ayar yaparken de genelde 60-65 derece civarında oluyordu.

Araç ilk lpg'ye geçtiğinde ise lpg sıcaklığı 20 derece civarında oluyor. 60 derecedeki ayarı 20 dereceye göre uyarlamak için, bu excel'e göre -14% değişiklik yapmak lazım.
    30 derece için ise -10% düzeltme yapmak lazım. Bu 30 derece aynen benim denememe göre tutuyor. Sonrasında bu konuyu da okuyunca herşey cuk diye oturdu.

Excell'de aşağıdaki 2.satırdaki yere, aracınızı kaç bar basınçta, lpg ısısı kaç derece iken kalibrasyon yaptığınızı girin. Aşağıdaki yeşil kısım sizin düzeltme değerleriniz oluyor. Buna göre ayar programınızda bu değerleri girin.

gaz sıcaklık düzeltmesi excel.JPG

Ben de aşağıdaki gibi sadece Gaz Sıcaklığı düzeltmesine bu değerleri girdim. Yarın sabah ilk işim test ediyor olacağım. Umuyorum aylardır uğraştığım bu sorun böylece çözülmüş olacak.

gaz sıcaklık düzeltmesi.JPG

Bu arada WESTPORT italyan lpg şirketler grubu. içerisinde PRINS, VALTEK, EMER, OMVL, WESTPORT lpg dönüşüm firmalarını da barındırıyor.

Bu Emer uygulamasını isteyen deneyebilir. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
    https://www.dropbox.com/s/g4dpphu8fr218ux/WESTPORT-OMVL- EMER cd-rom_cad_06.04.06.01-YENI.zip?dl=1

Son düzenleme: 18 Ocak 2017
    Yucel9603, emrahdt, powerkırk3 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Teşekkürler paylaşım için, şunu hatırlatayım şimdi siz gaz sıcaklığı kısmına direk Excel deki verileri girdiniz ya birde regülatör sıcaklığı düzeltmesi var bakın üstünde. Sizin atıyorum lpg ayarınızda regülatör 35 derecede lpg devreye girsin işaretli ise yazılım -3% düzeltmeyi de hesaba katarak işlem yapacak ilave olarak. Aklınızda bulunsun. Direk gaz sıcaklığı ile işlem yapacaksanız regülatör sıcaklık düzeltmesini 0 layın yada gaz sıcaklığı değerlerini düzenleyin

emrahdt bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş