kalibrasyon ve rolantideki problem

Konusu 'TARTARINI LPG AYARI VE LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve okan46 tarafından 24 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. okan46

okan46 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    öncelikle iyi ki varsınız...
    benim iki sorum olacak birincisi aracımda 4 senedir tartarini kit var bu güne kadar sadece regülatör yenisiyle değişti ve bu soracağım sorudan başka bir memnuniyetsizliğim olmadı, bu güne kadar yapılan tüm kalibrasyonlar sonrası araç rolantideyken gaz verilip çekildiğinde araç 400 dd 800 dd arasında iki üç defa gidip geliyor ve sabitleniyor aynı şekilde duracağınız zamanda bunu yapıyor ve ilk kalkış esnasın dada en az bir defa iniyor, bu sorunu bu güne kadar haritada bulunan 1000 dd daki değerlerini enaz 20 bazen 30 deneyerek olmak üzere artırarak düzeltebiliyoruz onun haricinde bir problem yok hatta çok iyi ama bunun düşük devirlerdeki her kullanımda zengin karışım olması rahatsız ediyor nedenleri ne olabilir? ikinci sorum ise dün itibari ile otomatik kalibrasyon ışık buz çözücü kısmında takılıyor ve adaptasyon tamamlanmıyor çıkış yapmak gerekiyor 6.0.1 kurulu ve ecuda 41.50 bugüne kadar gayet seri (41.50 yükledikten sonra serileşmişti öncede çok uzun sürüyordu nadiren de takılıyordu) yapabiliyordum bu konu dada cevaplarınızı bekliyorum.
    biraz uzun oldu ama anlayışınıza güveniyorum soru sorarsanız cevabı 4 5 saat gecikebilir devamlı nette olamıyorum tekrar teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum.

2. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba
    Aracınız hakkında, lpg kiti montajı hakkında bilgi verebilir misiniz?
    Kac beygir,kaç mm nozul,hacim vs.

3. okan46

okan46 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    bmw e46 328i 193 hp (2800cc) tartarini kit var nozulu hatırlamıyorum ama şunu hatırlıyorum ozaman takarken 328i için tartarinide yazan nozul kullanmıştık birde şunu söyleyeyim ozaman burdakiler manifoldda en yakın yerden deliyorlardı biz yine manifoldu sökmüştük ve dökümanlarda olduğu gibi açısıyla yerleştirmiştik sistemde sadece şöyle bir sıkıntı sayılırmı bilmem enjektör kütüğündeki soket sıralama acb d boş feg h boş ama hortumlar a1 c2 b3 f4 e5 g6. silindir yoksa hortumlar bükülüyor ve biraz daha uzun olması gerekiyor umarım burasını anlatabilmişimdir ne bir kesiklik nede güç kaybı yaşamıyorum tabi düzğün yapılan adaptasyon sonucu ve yolda bazı yerleri düzelterek adaptasyon sonucu ms ler eşitleniyor ama dediğim gibi rolanti kısmında problem için ms ler rolantide değiştirmek zorunda kalıyoruz 1000 dd sütunu için aklıma gelenler bunlar benzinin ms leri eşit olan yerdede lpg ms maksimum 1.5 kat oluyor örnek benzin 2.60 ise lpg ve benzinde lpg ninki 3.20 civarı oluyor 8.20 civarında ise 12 civarı oluyor saygılar

4. okan46

okan46 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    cevabınızı veya sorunuzu bekliyorum saygılar

5. MSC Elektronik

MSC Elektronik Administrator

Beğenilen Mesajları:
    65
    Merhaba, dalgalanmanın nedeni büyük ihtimalle montaj hatası, araç cut-off'dan çıkınca lpg uygun zamanda yada doğru sırayla yanma odasına giremediği için vuruntu yapıyor, benzin ecu'su avans değiştirerek toparlıyor. Firmware konusunda ise tartarini'den fazla bir beklentiniz olmasın, yinede daha günceli var mı bir araştırırız.

Ttrapper bunu beğendi.
  6. MSC Elektronik

Beğenilen Mesajları:
    65
    Merhaba, dalgalanmanın nedeni büyük ihtimalle montaj hatası, araç cut-off'dan çıkınca lpg uygun zamanda yada doğru sırayla yanma odasına giremediği için vuruntu yapıyor, benzin ecu'su avans değiştirerek toparlıyor. Bu da devrde geçici dalgalanmaya neden oluyor. (Normal enjeksiyon ve ateşleme sisteminde bir sıkıntı yok diye kabul ediyoruz)

Firmware konusunda ise tartarini'den fazla bir beklentiniz olmasın, yinede daha günceli var mı bir araştırırız.

7. okan46

okan46 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    uygun zamanda girmemesi için olabilecek montaj hatası ve doğru sıralamayla yanma odasına girmiyor cevabı ile ilğili nelere bakabilirim birde yukarıda anlattığım enjektör kütüğündeki sıralamanın önemi varmı yani enjektörler 3 lü olmak üzere 2 kütük 1. hortum 1. silindire giderken ve a soketi takılıyken kütükten çıkan 2. hortum 3 silindire gidiyor ve c soketi bağlı 3. hortum ise 2. silindire gidyor b soketi takılı 2. kütükte aynen böyle bu montaj hatası bu sorunun kaynagımıdır yoksa burdakilerin dediği gibi farkeden birşey olmaz mı ve bunun haricindede nelere bakmam gerekir bu hatayı verebilecek montaj hataları neler olabilir sıralayabilirmisiniz(kabulunüz doğrudur enjeksiyon sisteminde hiçbir sıkıntı yok ateşlemedede zaten enjektör harici herşey yeni bmw hakkında bilginiz varsa vanosuna kadar diyim ve arızadan değil hastalıktan malesef) teşekkürler birde otomatik kalibrasyonun takılma sebebleri ne olabilir yukarıda belirtmiştim

Moderatör tarafından son düzenleme: 28 Kasım 2012
  8. MSC Elektronik

Beğenilen Mesajları:
    65
    Merhaba, oto kalibrasyon montaj hatası nedeni ile takılıyor olabilir. Ayrıca gaz basmadan yapmanız gerekiyor. Enjektör sıralamasını bayii kontrol etmeli, sizin kontrol etmeniz zor. Sebebi ise benzin enjektör bağlantısınında farklı sırada olma ihtimali.

Sayfayı Paylaş