KME DİEGO G3 için açemi ayarı (bu daha başlangıç)

Konusu 'KME LPG AYARI VE KME LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve aydın boyraz tarafından 17 Haziran 2018 başlatılmıştır.

1. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam basınç değişiminden sonra kalibrasyon yaptınız mı
    Birde lpg tank seviye göstergeleri her zaman doğru ayarlanamadığından seviyeyi iyi göstermiyor malum tankta lpg biterken tank gaz basıncı da düşüyor bu sebeple ayar yaparken ezbere yarım depo lpg olsun diyoruz.
    Yazılarınızı okuyamadım ama sorun olması küçük bir ihtimal olsa da regülatör enjektör arasındaki ve kesicinin altındaki filtreleri en son ne zaman değiştirdiniz.

x-calibur bunu beğendi.
  2. Bayram

Bayram LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    76
    Konfirigasyon sayfasındanda müdahale edebilirsiniz o sayfada önce sonra diye geçişler var oradan bakınca enjektor zamanları da çıkıyor

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Basıncı değiştirmenize rağmen kalibrasyonda kat sayılar değişmediyse programda bir yerde sabit basıncı girmeniz gereken bir yer olmalı. Siz basıncı girmediğiniz için, basıncı değiştirince lpg beyni basınç düzeltmesi yapıyordur. Dolayısıyla kat sayılarınız aynı kalır.

powerkırk3 bunu beğendi.
  4. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31

merhaba arkadaşlar, bu gün tekrar sizlerin uyarılarını dikkate alarak yeniden kontrol ve kalibrasyon yaptım ama lpg enjektör zamanlarını benzinle eşitleyemedim. P1 ve P2 zaman dilimleriyle oynadım benzin değerine birebir ayarlayınca rolantide motor sarsımtılı çalışıyor ama genede istediğim değerleri yakalayamdım. yüksüz ve yükte tekrar otomatik kalibrasyon yaptım bir çok şey denedim ama benzin ve lpg enjektör zamanlarını eşitleyemedim. aslında bu enjektörleri taktığımdan beri araç biraz daha perpormanslı, yüksek devirlerde benzine atma ve tekleme yok, zaten benim istediğimde buydu...ama insan bazı şeyleri duyup, bilip de aklına takılan soru işaretlerini gidermeyince hep kafası orada takılı kalıyor...map sensörü konusunda da araştırma yaptım powerkırk3 arkadaşımızın yönlendirmesi iyi oldu sensörler aynı yani brc ve elimdeki prins kitinin sensörleri aynı hem sıcaklık hem basınç ölçüyor dört pinli, benim kitim kme bunun map sensörü farklıymış cct4 diye geçiyor 5 pinli ve birde vakum ölçüyor yani eğer prinsin kiti kullanırsam vakum ölçemeyeceğim o yüzden bu maceradan vazgeçtim.

5. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hep yazıyorum ama okuyan yanlış anlamasın diye.
    Benzin ve LPG enjeksiyon süreleri eşitlenmeyecek, hem benzinde hemde LPG de çalışırken benzin enjeksiyon süresi eşit olacak.

powerkırk3 ve aydın boyraz bunu beğendi.
  6. Bayram

Bayram LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    76
    Çizgiyi açılı kaydır yazan ve paralel kaydır yazan yerdeki oranları değiştirerek zamanları eşit leyebilirsiniz

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

powerkırk3 bunu beğendi.
  7. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    merhabalar en son keihin enjektörlerle yapmış olduğım ayarlar ve harita. tüm uyarılarınızı dikkate alarak yaptım, benzin enjektör süreleri ister gazda ister benzinde çalışırken dikkat ettim 2.70 ile 2.95 arasında dolaşıyor, sanırım töleranslar içerisinde çünkü sadece benzinde çalışırken de sabit bir değer yok. gaz süresi rölantide 4 mili saniyenin altına indi. bir hafta sonrası tekrar haritayı kontrol edeceğim, saygılarımla.

powerkırk3 bunu beğendi.
  8. aydın boyraz

aydın boyraz Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    tüm dostlara merhaba;
    uzun zamandır foruma girmiyorum - giremiyorum, lpg ile hiçbir sıkıntım olmadığı ve bazı özel sebeplerden vakit bulamadığımdan dolayı, tüm dostlara sorunsuz sürüşler dilerim. bu gün bu mesajı yazmamdaki amaç ilk üye olurken ve başlığı açarken yapmış olduğum açıklamamda ki o iddealı çıkışımda vermiş olduğum sözden kaynaklanıyor. burada bana yol gösteren yardımcı olmaya çalışan tüm dostlarıma gönül dolusu sevgi ve saygılarımı sunuyorum. MSC yöneticileri ve diğer üyelere de ....
    başlığımda '' bu daha başlangıç demiştim'' ve (KME DİEGO G3 için) yolun sonuna geldiğimi düşünüyorum. formda olmadığım süre içerisinde bazı ayarlar ve denemelerim oldu ama sonucu değişiren olumsuz bir durum yok. birinci sayfada anlattığım hiçbir sıkıntım kalmadı. bende söz verdiğim gibi tecrübelerimi burada paylaşarak başkalarına yardımcı olmak istedim sadece... ben yaparım diyenler için bir yol haritası oluşturacağım.

1. öncelikle LPG sisteminin nasıl çalıştığını araştırın, bu konuda sayısız makale ve video var. ben kabaca anlatayım genede: LPG sistemi depo,gaz regülatörü, ecu ve gaz enjektörlerinden oluşur. sıvılaştırılmış gaz depodan regülatöre gelir buradan buharlaştırılarak enjektörlere gönderilir oradan da motora giriş yapar ve aracımız lpg de çalışmış olur. ancak burada bu sıralamayı ve düzeni kontrol eden ecu dur, onun görevi benzin enjektöründen aldığı referans sinyaliyle lpg enjektörüne hangi sırayla ve ne kadar gaz göndereceğini belirlemektir.
    2. aracınızı tanıyın silindir hacmi nedir,kaç beygir, atmosferik mi gibi.
    3. aracınızda takılı olan gaz regülatörü üzerinde bazı numaralar yazılıdır, bunları internetden bakarak aracınızın motoruna yeterli olup olmadığını öğrenin.
    4. gaz enjektörlerinizin modelini öğrenin ve motorunuza yetip yetmediğine araştırın. atmosferik küçük motorlarda genelde piyasada çok yaygın olan valtek enjektörler takılıdır ve piyasanın en ucuzudur lakin ömürleri kısadır ve 20.000 km de kalibresi bozulur yani ayarı kaçar.
    5. bilgisayardan lpg ecu suna bağlantı kablonuz varsa programı kurup ayarlara başlayabilirsiz. benim bilgisayarımda usb portu arızalı olduğundan görüntü alamıyorum yoksa detaylı anlatacaktım. geçmişte youtube da videolar vardı öncelikle izlemenizi tavsiye ederim. çünkü aracınızın kaç silindir, kaç beygir, ateşleme sistemi gibi bilgileri girmeniz yada yanlış girilen bilgileri düzetmeniz için gerekli.
    6. motorla ilgili bilgiler girildikten sonra benzin ve lpg noktalarını oluşturmak için bir devir aralığı seçmelisiniz, proğram sizi otomatik kalibrasyon yapmanız için yönlendiriyor ve bunu muhakkak yapmalısınız.
    7. bu aşamada bilgisayara bağlı olmanız şart değil lpg yi kapatıp aracı benzinde iken (seçtiğiniz o devir aralığında) dilediğiniz gibi sürün, düz rampa fark etmez ancak seçili devir aralığında kalmaya özen gösterin 10 km yeterli olur. aynı yolu aynı şartlarda bu kez lpg de gidin.
    8. aracı müsait bir yerde kenara çekin, bilgasara bağlayın gaz haritası ve gaz benzin noktalarına bakın bu noktalar bir biri üzerine gelmelidir. örnek görüntüler sayfamda mevcut bunlardan faydalanın, bunların üst üste gelmesi için gerekli düzeltmeleri haritadan yapın ve ayarları kaydedin. sonra gaz haritasını silin. (sakın benzini silmeyin)
    9. aynı yolu tekrar lpg de gidin ve tekrar haritaya bakın noktalar (benzin ve gaz) ne kadar üst üste gelirse o kadar iyidir. bu işlemi birkaç kez denemek zorunda kalabilirsiniz ama önemli değil tecrübe kazanmış olursunuz. yapılması gerekenler bunlar, bundan sonra kimseye ihtiyaç duymadan kendi ayarlarınızı yapabilirsiniz.

ben bu macerada çok şey öğrendim, sayfalar dolusu makale, sayısız video vs. çünkü beni aracım büyük silindir hacimli ve turbo beslemeli motora sahip. sakin kullanımda valtek enjektörler araca yetiyor ama ani sollamalarda gaza yüklenince yetiştiremeyip motoru tekletiyor ve sizi riske sokuyor buda istenmeyen bir durum. benim aracımın motoru gibi turbolu araçlarda daha hızlı çalışan kaliteli enjektör seçmek zorundasınız çünkü geçmişte Ankara şaşmaz sanayide benzin enjektörümün birini salak ustalardan biri kırdı, salak diyorum çünkü birde hatasını kabullenmiyor aslında söylenecek çok şeyi ben daha sonradan saydırdım. tavsiye üzerine karbüratörcüye gittim durumu anlattım adam benzin kütüğünü ve enjektörleri söktü temizledi elindeki çıkma enjektörlerden bazılarını denedi şöyle ki: enjektör test makinesine dördünü birden bağlıyor ve aynı anda çalıştırıp benzin pompalayarak ölçüm kaplarına benzin akıtıyor hepsinin aynı hizada olması gerekiyor ama ustanın taktıkları hep yarıda kaldı, sıfır muadil marka aldık onlarda yarıda kaldı yani o bir tane enjektör yeterli yakıtı sağlayamadı çıkmacıdan iki katı paraya orjinalini aldık, yapacak başka bir çaremiz kalmamıştı. yani atmosferik 2.0 motor benzin enjektörü 2.0 turbolu motora gaza yüklenince yakıt yetiştiremiyor. lpg enjektörleride bu yüzden çok önemli motorunuzun yakıt ihtiyacına göre seçilmeli.

2019 ağustos ayında Ankara'dayım malum bilgisayarımın usb potu arızalı olunca kendim ayar yapamadım başkent sanayide bir dükkana girdim yanımda kayınçom var enişte bunlara iyi diyorlar dedi... ustaya bir ayarına bakarmısın uzun yola gideceğim aklımda kalmasın dedim tamam abi ne marka dedi söyledik bilgisayarın başında bende meraklı müşteri edasıyla izliyorum ekranda bir sürü proğram kısa yolu, bu kadar marka mı var dedim adam var var dedi... ben ustayı izliyorum oraya girdi buraya girdi ama hiç bir şeye dokunmuyor şöylediği tek şey, harika, çok güzel ,her şey tamam . dedimki usta bir gaz haritasına baksak hemen niye her şey güzel bak şıkır şıkır diyerek pencereler arasında geziyor ama haritayı açmıyor ben ısrar ediyorum derken......usta ben baktım gayet güzel dedi benim tepem attı çabuk sinirlenirim , benim görmediğim haritayı sen sen ne zaman gördün, sen ustaysan bende ustayım (yüksek sesle bağırıyorum) üstündeki enjektörleri ben taktım kalibrasyonunu ben yaptım aç şuradan haritayı dedim (dükkanda tek müşteri biziz elemanları bize aval aval bakıyor) açtı bak şurası zengin şurası fakir şuradan şunu buradan bunu yap kaydet çık dedim, adamın suratını görmeliydiniz hani götü yese bir birimize gireceğiz. işte alın size USTA ......

işini doğru yapanlara hiç lafım yok, haddime düşmez. ne diye bilirim ki piyasa böyleleriyle dolu... saygılarımla.

Burak, powerkırk3, kalitex23 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş