KME DIEGO LPG AYARI VE ENJEKTÖR SEÇİMİ hyundai accent 1999 1.5 gls

Konusu 'KME LPG AYARI VE KME LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve srkn1978 tarafından 17 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    polonya forum sitesinden araştırdığım kadarıyla " http://lpg-forum.pl/zmiana-sterownika-z-diego-1-3-na-g3-t1247.html " bu linkteki konuda woody_22 nickli üye Citroen XSara 2 aracına önce benim gibi 2 tane ps-cc1 map sensörünle yaptığı ayar ve ekran görüntülerini daha sonra da map sensörünü değiştirerek ps-cct3 olanını takarak ekran görüntülerini paylaşarak devam ediyor..Bu üyenin ps-cc1 map sensörünle paylaştığı tüm ekran görüntülerinde rölantide vakum 0,60-0,70 arasında görünüyor..daha sonra ps-cct3 map sensörünü devreye aldığında aracının vakum değeri 0,30 bar seviyelerine dönerek normal değerini gösteriyor..sonuç şudur ki; 2 tane ps-cc1 map sensörü kullanılarak elde edilen vakum değerinin rölantide 0,70 barlarda gezinmesi bu sensörlerin üretim hatası olarak kabul edilmesi gerektiğini araç açısından herhangi bir sorun olmadığını aracın manifolttan yada v.s. başka yerlerden hava almadığını bu ps-cc1 map sensörlerinin aslında normal olarak işlevini yaptığını oluşan haritanında doğru kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum..bu linkini verdiğim konuda bahsettiğim üyenin en son ki ps-cc1 map sensörlü ve bir sonraki ps-cct3 map sensörlü elde ettiği haritaların resmini de yüklüyorum ben ikisi arasında pek bir fark olmadığını düşünüyorum...sadece harita menüsündeki kırmızı sarı mavi renkli kısımlar map sensörü değiştiğinde yön değiştiriyor..haritaya yapılacak zenginleştirme ya da fakirleştirme ayarlarınında aynı olacağını pek bir fark olmayacağını düşünüyorum..bu resimde ps-cc1 map sensörü değişmeden önceki en son yüklenen harita;
    pscc1.jpg
    bu resimdeki de yeni takılan ps-cct3 map sensörlü vakum değeri normal görünen harita;
    pscc3.jpg
    yorumu siz değerli üstadlara bırakıyorum..bir de bir sorum var ben 1,5 motor 90 beygir olan aracıma en son ayarımda ofset 1,0-mult 0(sıfır) 2 mm nozul 1,20 basınç ile rölantide benzin ms 3,90 lpg ms 4,30 ms iken benzin enjeksiyon süremi eşitledim sıfırdan tekrar benzin ve lpg haritası oluşturdum zenginleştirme bölmesinden A bölgesi için %0,B bölgesi için %20,C bölgesi için %15 ve D bölgesi için %12 zenginleştirme vererek haritada benzin ve lpg noktalarını birebir örtüştürdüm..verdiğim bu zenginleştirme ecu yu ve valtek enjektörleri zorlar mı zenginleştirme ve fakirleştirme valtek enjektörde %? kaça kadar ecu tarafından desteklenebilir?..teşekkürler....

powerkırk3 bunu beğendi.
  2. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Örnek resme göre haritanın neresinde fakir neresinde zengin karışım var diyebilirz....

3. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    kendi edindiğim tecrübeme dayanarak paylaştığın örnek resime göre 4ms den sonraki 13 ms e kadar uzanan bölgede fakir karışım var diyebilirim..yeşil lpg noktaları kırmızı benzin noktalarının üzerinden gidiyorsa lmevcut lpg ayarı o araca yetmiyor fakire düşüyor tam tersi altına doğru iniyorsa zengin karışım var diyebiliriz..bu örnek resimdeki aracın üzerindeki nozuller bence yeterli sadece basıncı 1,20 yapsa muhtemelen 7ms ila 10ms arasına %5 ve 10ms ila 14 ms arasına bir %10 zenginleştirme ayarı koysa bu harita cuk diye örtüşür..

mt_44 bunu beğendi.
  4. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Bende atiker fast sisteme göre bakıyordum ve noktalar üstte olunca zengin karışım var diyordum meğer kme de tam tersi oluyormuş teşekkürler...

5. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58

Yani yeşil noktalar kırmızının üstünde olursa fakir Altında olursa zengin karışım var demek oluyor Yanlışım varsa düzeltin lütfen

6. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    aynen doğru anlamışsın..bendeki mevcut yerli malı valtek enjektörler uygun gaz basıncı ve nozula rağmen hızlı çalışamadığı için benim haritamda ilk 5 ms den sonra sürekli fakire düşüyor 5 ms den sonraki kısıma %20 ye varan arttırmalar yapmak zorunda kalıyorum..güzel ayar için kaliteli enjektör şart..

mt_44 bunu beğendi.
  7. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Kme sistem biraz yol gidince stop ettikten sonra kontağı açtığımda depodaki kesici kendi kendine açılıp kapanıyor bazende direk açılıyor ve lpg göstergesi araç çalışmış gibi hem seviye gösteriyor hemde tanktaki valf açılmış oluyor sebebi nedir acaba teşekkürler...

8. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Geçiş ayarlarından geçiş üsresini 5 saniye yaparsanız böyle olmaz.
    Çalıştıktan 5 saniye sonra geçer.

9. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Sorun çalışınca değil sadece kontağı açınca oluyor aracı daha çalıştırmadan
    Camları açmak için kontağı açıyorum lpg tankındaki kesici bazen tır tırrrrr diye aç kapa yapıyor bazende direk araba çalışmış ve lpg ye geçmiş gibi seviye gösteriyor ve tanktaki valf açılmış oluyor

10. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    öyle normal değil kontağı tam açınca göstergedeki yeşillerin hepsi yanar mavi led yanıp söner aracı çalıştırınca da böyle devam eder arkadaki tanktaki gaz valfinin tık sesinden sonra motor bölümündeki gaz valfi açılır ve lpg enjektörleri devreye girer ve göstergede o an tanktaki lpg seviyesinin sinyaline göre ışık yanar..senin kme lpg ecusunun arızası var gibi arkadaki lpg tankının gaz kesicisine sürekli tetikleme sinyali gönderiyor..ama ecunun arızasının olup olmadığını anlamak için önce ecunun siyah ve gri olan iki renk soketini sök bir tane yağsız kontak sprey ile hem soketlerin içini hem ecudaki dişleri bir güzel spreyle daha sonra diego g3 programından ecuyu resetle ama öncesinde araç bilgilerini lpg ayar bilgilerini not et ve ayar konfigürasyonunu yedekle..lpg ecusunu resetledikten sonra ve bilgileri tekrar güncelledikten sonra da aynı şekil lpg tank gaz valfi kendini sürekli açıp kapatıyorsa ecuyu bu forumun yöneticisine tamire gönder...

11. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58

Daha önce kontağı açınca sadece kırmızı led yanıp sönüyordu seviye ledleride sadece kırmızı yanıyordu Aracı çalıştırınca kırmızı led yeşile dönüyordu seviye ledleride tanktaki gazın miktarına göre 2 3 veya 4 yeşil yanıyordu....
    Ama arada araç sıcakken stop ediyorum tekrar döndüğümde kontağı açınca bazen tank direk tık edip açılıyor ve seviye ledleri göstermeye başlıyor bazende tanktaki valf tık tık tık edip duruyor aracı çalıştırınca hiç sorun yok herşey normale dönüyor...

12. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Kme sistemlerde role kullanılmaz. Tammaen elektroniktir. Bu bağlamda bu tür sorunlar ara sıra olabilir. Eğer devamlı oluyorsa Ecu reset işe yarayabilir.

mt_44 bunu beğendi.
  13. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Röle dediğiniz benzin pompa rölesimi
    Röleyi sökmeden ecu resetleme işe yarayabilirmi

14. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Ecu içerisinden bahsediyoruz.

mt_44 bunu beğendi.
  15. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Kme Diego harita bölümünde
    Şu değerler arasında noktaları topla şeçeneği neden var neden bir devir aralığı seçmek zorunda kalıyorum tüm devirde nokta toplasa ya
    Diyorum ve bunun bir çaresi yokmudur tüm devirlerde nokta toplamasını istiyorum Atiker fast gibi...

16. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    O seçenek sürüş stratejisini belirliyor.
    Yüksek devirli araçlarda yüsek devir, vasat araçlarda 2200... gibi seçenekler öneriliyor.
    Araç otomatik isi bir üst

17. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Yeri geliyor yüksek devir Yeri geliyor düşük devir Yeri geliyor orta devir Kullanmak gerekiyor
    Her devirde nokta toplaması için sürekli bilgisayarla yolda devir aralığımı seçmem gerekiyor ÇOK SAÇMA BİR ÖZELLİK... Mesela şu aralar benzinde kullanıyorum harita oluşsun diye ama cihaz seçtiğim devir aralıklarını noktalayacak yani 1250 ile 1750 veya 1750 ile 2250 Ben bütün devir aralıklarında benzin haritası veya haritası çıkarmak istiyorum ve bunun için 250 km yapacam ama cihaz sadece seçtiğim devir aralığında harita oluşturacak............
    Halbuki atiker fast varken makina sıfırdan başlayıp kaç devire çıkarsan çık noktalayıp çizgisini çiziyordu

Son düzenleme: 23 Haziran 2016
  18. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    kme diego g3 programında harita oluşturma devir aralığını ben 2750_3250 olarak tavsiye ediyorum..uzun yolda 100-110 km hızlar genelde bu devire tekabül ediyor araç için yakıt ekonomisi bu devir aralığındaki benzin ve gaz noktalarını iyi örtüştürmekten geçiyor...ben şahsen bu devir aralığında harita topluyorum ona göre ayar yapıyorum memnunum...

mt_44 bunu beğendi.
  19. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58

Yük altında (benzin) %50
    Benzin enjektörleri devamlı açık
    Bu seçenekleri seçersem sanki araç %50 lpg %50 benzin işe çalışacakmış gibi geliyor bana
    Bu mümkünmüdür Aşağıdaki durumlarda otomatik benzine atar diyor ama

20. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Belirleyeceğiniz % oranında benzin kalanı lpg olarak kullanılacak anlamına geliyor. %50 yarı yarıya.

Sayfayı Paylaş