Lovato Lpg ayarı sonrası değerler.. Ltft Stft

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Destek tarafından 6 Mart 2019 başlatılmıştır.

1. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
  2. MURAT YILDIZ

MURAT YILDIZ LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    125
    Destek hocam,

Ayarlar iyi hoş da ... Sizin ayar yaptığınız kısım zaten close loop kapalı döngü kısmı. Yani burada afr wideband cihazına gerek yok zaten. Sizi AFR ayarı yapanlara savaş açmış gördüm :)

AFR ayarı suistimale açık bir konu. Fakat doğru kişiler tarafından yapıldığında ben faydalı olduğunu düşünüyorum.

Benim babam ile annem mesela close loop, open loop, STFT, STFT , benzim ms, lpg ms vesaire gibi terimlerden anlamaz. Toplumun büyük bir çoğunluğu da böyle. Bunlarla uğraşmak için bizim gibi otomotiv sektörüne meraklı olmak veya bu sektörün içinde olmak lazım. Dolayısıyla "Ben STFT STFT anlamam, vereyim 150 TL adam yapsın ayarını, ben de rahat rahat sorunsuz kullanayım." diyenler çoğunlukta toplumda.

Bu yüzden AFR işini doğru dürüst yapanları açık açık söyleyelim bence kimler olduğunu . Bu işi kötü yapanları da söyleyelim bence kimler olduğunu.

Benim düşüncem bu yönde.

Son düzenleme: 6 Mart 2019
    Fatih inan ve husnu bunu beğendi.
  3. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097

Murat bey! Kimseye savaş açmadım aksine bu konuda bolca bilgilendirme yaparak vatandaşın korkutulmasını engellemek arzusundayım.
    Open loop bölgesinde lpg yi ekonomi için taktırıpta kullanacak kimseyi ben tanımadım.
    E sollamalar var. Evet sollamalar içinde tecrübeyle oluşmuş bilgi var.
    8 veya 10. satırı arta kalan satırlara kopyalayıp yapıştırmak.
    Kimseye neden yaptırıyorsun vs demiyoruz. Yapanlara da neden yapıyorsun demiyoruz.
    Hazırlıkları tamamladığımızda bu konuda doyurucu bolca video paylaşacağız.

Tjet motorlara insignia lara zorunlu olabilir. ama bu grup mevcut araç içerisinde elin parmakları oranında bile değil.
    Korkutma ve Kristof Kolomb tavırları çok can sıkıcı vesselam.

Fatih inan, MURAT YILDIZ ve powerkırk3 bunu beğendi.
  4. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    siz konunun özünü anlamamışsınız. olay 150 lira ayar yapanların gereksiz iş yapması değil.

MURAT YILDIZ, powerkırk3 ve Destek bunu beğendi.
  5. Aceryeni

Aceryeni LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    148
    [​IMG][/IMG]
    hazır konuyu bulmuşken bende aradan faydalanayım :)
    Benim araçta haritada işaretlediğim gri bölgelerde open loop a giriyor. Diğer bölgeleri obd ile ayarlayabiliyorum fakat o bölgeler kalıyor. O bölgeleri nasıl ayarlamamı önerirsiniz?

6. MURAT YILDIZ

MURAT YILDIZ LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    125
    Bu forumda tepki çekeceğini biliyorum, pek sevilen bir konu değil biliyorum. Yine de yazmak istiyorum.

Bundan 1-2 sene öncesine kadar lpg sektörü şu şekildeydi. Araca lpg kiti taktırılır. Sonra hemen ardından araçta sorunlar, silkelemeler başlar ve arıza ışıkları bir türlü sönmezdi. Hatta buna bağlı olarak otomatik şanzumanlı araçlarda kararsızlık veya vuruntu gibi problemler bile oluyordu. Defalarca 20 - 30 TL verip otomatik kalibrasyon yaptırdık. Allah aşkına hepimiz bu yollardan geçmedik mi? Ondan sonra kendimiz gidip internetten kablo aldık. Yolumuz bu forumda kesişti. Bu forumdan bir şeyler öğrendik. Kendi göbeğimizi kendimiz kestik. O yüzden bu foruma çok teşekkür ediyorum.

Fakat Lpg sektörü bu AFR yapan kişilere yapan gruba düşman. Çünkü bu kişiler bir anda çok popüler oldular. Çünkü lpg servisleri işlerini güzel yapmıdıkları için, bu kişiler o boşluğu doldurdu. Çünkü lpg servislerinin büyük çoğunluğu kasaptı. Lpg servisleri 5 bin TL'ye ışıklı tabela taktırıyor, 10 bin TL'ye otomatik kepenk taktırıyor. Ama 1 bin TL verip AFR Wide band cihazı almıyorlardı.

Şimdi hangi lpg ciye denk gelsem " Yaaa biz bu AFR işini onlardan önce biliyorduk, onlar kim ki? Biz bu işe ömrümüzü verdik..." vesaire gibi cümleler duyuyorum.

Madem önceden biliyordunuz, neden yapmıyordunuz :) Kusura bakmayın bunlar sadece kıskançlık cümleleri... 1 saat veya 1 buçuk saat boyunca ayar yapmak, ince ince bütün haritayı işlemek bu işi bilen kişilere bile zor geldi. Otomatik kalibrasyon yapmak 40 sn sürüyor. Ona ayıracağı zamanda 2500 TL ye bir tane daha Atiker Gold takar geçer. Geçen zaman neredeyse aynı çünkü...

AFR yapan güruhla hiçbir ekonomik bağım yok, fakat bu AFR olayından sonra lpg sektörü kendine çeki düzen verdi. Bu bir gerçek... Mouse tutmayı bilmeyen adamlar, şimdi bakıyorum LTFT STFT open loop close loop hepsini öğrenmiş :)
    1 metre enjektör hortumu bırakan adamlar, şimdi "hortum gısa olacah gardaş" diyor.

Bu arada 8. veya 10. satırı kopyalayıp yapıştırmak olayına değinmişsin destek hocam. Bu olayı ilk kez bulan ve uygulayan @maycicek Murat hocam der ki, bir aracın toplam enjeksiyon süresi diyelim ki 15 ms olsun. Son %20'lik diliminde Map basıncı artık değişmediği için yani 12 ms ten sonra değerler sabit gideceği için böyle birşey tesbit ettim demişti. Fakat sonradan garanti olsun diye 10 ms'e kadar düştü bu iş diye yazmıştı. Fakat bu olay sadece atmosferik araçlarda geçerli olup yine de atmosferik araçlarda bile bir garantisi yok diye de eklemişti. Hatta bu AFR ayarını bilimsel olarak yapan ve katalizörden önce sensörü takarak yapan sanırım ilk kişi veya ilklerden @maycicek Murat hocam olmuştur. Aynen kendisinin lafıdır: Birşeyi ölçerek yapmaktansa neden tahmin yürüterek yada deneme yanılma yöntemiyle yapalım ki?

Uzun lafın kısası ben AFR ayarının yine de faydalı olduğunu düşünüyorum, özellikle bu işten hiç anlamayan veya uğraşmak istemeyenler için. Fakat bu işten az buçuk anlayanlar için evet atmosferik araçlar için belki de çok gerekli değil. O yüzden atmoferik araçlar için şöyle birşey yapabiliriz mesela. Toyota Corolla, Honda Civic, Nissan Micra, Renault Clio gibi ülkemizde çok bulunan araçlar için daha önceden hazırlanmış doğru haritaları paylaşabiliriz.

Bu arada ben de AFR ayarı yaptırıp bazı noktalarından memnun olmayan bir kişiydim. Memnun olmadığım kısmı da open loop kısmı değil, close loop kısmıydı. Daha sonra bu konuda çok bilgili @symbol Ercan hocamla buluşup baya düzeltmeler yapmıştık. Çok yardımcı oldu sağolsun.

Ben bu forumdan çok şey öğrendim, herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Herkesin kandilini kutlarım, hayırlı kandiller.

sararmen, Fatih inan, powerkırk3 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  7. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097

Bu kısma şu şekilde bir yaklaşım öneriyorum:
    Close loop 14.7
    Open loop tavsiye edilen 12-13
    Aradaki farkı yüzde olarak hesaplayıp o kısmı % olarak çıkan oranda artırın.
    Ankara tarafına yolunuz düşerse uğrayın sağlamasını yapalım yaptıktan sonra yayınlayalım.

Son düzenleme: 8 Mart 2019
    MURAT YILDIZ, powerkırk3 ve Aceryeni bunu beğendi.
  8. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Gereklilik ve zorunluluk noktaları tartışma konusu.
    Örnek yukarıda gelen #aceryeni sorusu.
    Bir araç düşünün ki open loop bölgesi %1-2.
    Bunun neyine Afr ayarı önereceğiz, yaptırmazsan subabların uzar diyeceğiz. Bunun gibi örnekler çok.
    Uzatmayayım.
    Harita paylaşım fikri güzelmiş yakında bunu hayata geçirelim.
    Kandiliniz mübarek olsun.

MURAT YILDIZ, powerkırk3, Aceryeni ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  9. Aceryeni

Beğenilen Mesajları:
    148
    [​IMG][/IMG]
    Hocam dediğiniz şeyleri formulize etmeye çalıştım. Sizi doğru anladıysam formül hali bu. Close loop daki değerlerden open loop a en yakın değeri 1.176 ile çarparak bulunuyor. Doğru mu ettim yanlış mı bir size de göstereyim dedim. Doğru ise diğer arkaslarin da işine yarar diye bırakıyorum buraya
    https://i.hizliresim.com/EmB1Rn.jpg[​IMG]

powerkırk3 bunu beğendi.
  10. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    14.7÷12.5= 1.176 ×103=121.1
    Tamam bu şekilde uygulayın. Open loopta knock sensör değerlerini kontrol edin. Close loop ile fark varsa fark kaybolana kadar open loop bölgesinde eksiltme veya artırma yapın.
    Sonucu bekliyoruz.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Aceryeni

Beğenilen Mesajları:
    148
    Hocam Bu haftasonu değerleri dediğiniz şekilde değiştirecem.
    Benim araç corsa 2010 1.4 otomatik lovato obd2 li sistem. 2.0 nozul 1,12 basınç var. Bu sekilde aracı olanlar bu haritadan fikir alabilir. +5 -5 arasında geziyor
    Lovato programında knock sensör verisini görebiliyor muyum. Ben kitteki obd ile gerekli düzenlemeyi yaptım da

powerkırk3 bunu beğendi.
  12. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Öneri obd cihazınız olduğunu varsayarak yapıldı.

powerkırk3 ve Aceryeni bunu beğendi.
  13. Fatih inan

Fatih inan Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Ltft stft değerlerine baktığınız programın adı nedir

14. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Obd li kitlerde zaten direk programın üzerinde görülür, kit obd li değilse elm cihazıyla telefondan torque pro isimli programdan görebilirsiniz

Fatih inan bunu beğendi.
  15. Fatih inan

Fatih inan Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    İşe yaradı mı oran hesaplaması bu şekilde mi oluyormuş

16. Fatih inan

Fatih inan Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Her araçta open loop a düşen yerleri bu oran ile carpsak olur mu.AFR ayarının open loopta yaptığı ayarı yakalamış olur muyuz

17. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    daha kolay bir yöntem var, aracı benzine alın, çok yavaş seyir halinde (5-10-20..vs ) giderken 3. veya 2. viteste gazı kökleyin ve benzin ms değerine bakın en yüksek çıktığı noktayı aklınızda tutun, aynı işlemi aynı yol ve şartlarda gazdayken yapın ve yine benzin ms değeri en yüksek nereye çıktığını aklınızda tutun, eğer fark yoksa afr ayarı kabaca tamamdır, eğer gazdayken benzin ms değeri daha da yüksek değerlere çıkmışsa benzindeyken benzin ms değerinin en yüksek geldiği son iki satırı artırırsınız, eğer gazdayken benzin ms değeri daha düşük değerlere düşüyorsa benzindeyken benzin ms değerinin en yüksek geldiği son iki satırı düşürürsünüz, yani kısaca amacınız openloop bölgesinde hem benzinde hemde gazda geldiği son noktayı eşitleyebilmektir.

Fatih inan bunu beğendi.
  18. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    diğer alt satırlarda closed loopta olacağı için zaten o bölgeleri LTFT STFT değerlerine göre yaparsınız, benim aracım benzinde 3000 devir altında 10 ms de openloopa geçiyor ve en son 13.8 ms ye geliyor, bu nedenle ben 3 satırda ( 10-12-14 ms) düzenleme yaptım, gazda biraz zenginde kalsın istedim ve şu an benzinde 13.8 e çıkıyor gazda 13.6 ya geliyor.

Fatih inan bunu beğendi.
  19. Fatih inan

Fatih inan Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Çok teşekkür ederim Hüsnü bey.o satırlarda hangi oranda arttıracağımi nasil bileceğim.
    14.7/12.5=1.176 yüzdelik oranında mi arttıracağım

20. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Deneyin eksik kalırsa bir miktar daha artırırsınız, fazla gelirse azaltırsınız, aracı bir başkası kullanırsa daha rahat yaparsınız ben ekran videosu çektim izledim düzelttim yetmedi bi daha artırarak yeni video çektim izledim baktım olmuş o şekilde bıraktım

Fatih inan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş