Lovato OBD II ayarı için yardımlarınızı bekliyorum

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Cem tarafından 5 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. reşit58

reşit58 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    bu ayarda düzeltmem gereken yer var mı

Ekli Dosyalar:

2. reşit58

reşit58 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    zengin karışımı elimden geldiğince haritaya - değerler vererek düzeltmeye çalıştım. herhangi bir sıkıntı çıkartmaktan korktuğum için fazla oynamadım.haritayı -7 gibi küçülttüm.yanlışlarım var ise yardım bekliyorum.

Ekli Dosyalar:

3. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Mevcut halini kayıt ettikten sonra yanlış bir şey yapsanız da o kayıdı geri yükleyerek sıkıntınız kalmaz.

İlk resimde yeşil toplu olan lpg li çalışmada herşey düzgün görünüyor gibiydi yavaş ltft yani -4.7 iken hızlı stft 7 gibi iken biraz bekleyince ltft nin sıfıra doğru düzelmesi üzerine ayarınıza bakın. Olmadı hemen değiştireyim demeyin. Ben lovatoda dediğim mantık ile yukarda GAZ DÜZELTME yazan kısım kadar yüzdesel düzeltme yapıyorum top hangi karede ise. Mesela sizin topun olduğu yerde %4 düzeltme diyor. Ama dediğim gibi hemen orada %4 yazdı hemen %4 arttırayım şeklinde kararlar vermeyin

4. reşit58

reşit58 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    S a vermiş yapmış olduğunuz bilgilendirmeden dolayı çok teşekkür edeerim.haritaya -2 değer girdim ve yavaş ve hızlı ikiside 1,5 ile 2 arasında oldu. gaz ayarı %2 ,%3 gibi oldu. birde bu ltft hakkında bilgi verebilir misiniz nedir ve ne işe yarar.- değer çıkması ve + değer çıkması arasındaki fark nedir? benim sistem easy fast c obd2 kendi ayarını kendi yapıyor diyordu usta.

5. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    LTFT Long Term Fuel Trim kısaltması, uzun dönem yakıt düzeltmesi şeklinde tercüme edilebilir. Adı üstünde YAKIT DÜZELTMESİ ve UZUN DÖNEM. Birde STFT Short Term Fuel Trim, kısa dönem yakıt düzeltmesi. Buda YAKIT DÜZELTMESİ ama KISA DÖNEM. Yakıt düzeltmesi nedir? Şimdi ki çağdaş araçlarda malumunuz bir sürü sensör var ve bunlar beyin denen ECU ya bilgileri gönderiyorlar. Bu bilgiler doğrultusunda araç Ecusu yakıtta düzeltmeler yapıyor. Azaltıp arttırma şeklinde. İlk tepki STFT oluyor, bu Stftler anlık düzeltmeler olup zamanla LTFT leri oluşturuyor. STFT araç beyninde kalıcı değil GEÇİCİ yani araç kapatılınca silinip gidiyor ama LTFT ler öğrenilen bilgi ve KALICI bilgiler. Bu yakıt dÜzeltmeleri aracın devrine yüküne vb şeylerine göre yerleştiriliyor. Örnek vermek gerekirse, 1500 devir 3 ms enjeksiyon yükünde Stft ve ltft SIFIR dan başlıyor diyelim, yakıt kalitesiz bir yakıt mesela araç başlıyor stft % olarak 2 -4-6-8-8-8-8-8 şeklinde yaparken Ecu artık bu devir ve yükte demek ki %8 arttırmam lazım deyip ltft yi orada %8 olarak kayıt ediyor ve bundan sonra araç o devir ve yükte direk yakıtı %8 düzelterek yakılıyor. Artık bu aşamada stft bu %8 arttırılmışın üstüne düzeltiliyor ve eskisi gibi yüksek yüzdelerde olmuyor. Sonra diyelim ki siz yakıtı değiştirip kaliteli bir şey aldınız araç bu devire geldiğinde artık sıfır noktasına çekmek için stft -10-8-8-8-6-4-2-0 şeklinde düzeltmeler yapıyor ve ltft SIFIR ideal noktasına geliyor. İşte durum böyle hocam,bu işlerin sağlıklı olması için araç bakımlarının iyi olması lazım, hava emiş ve egzoz sistemleri sensörleri sıkıntılı ise yada hava filtresi katalitik konvektör gibi şeyler tıkalı veya bozuk ise bu düzeltmeler artık araç sınırları dışına çıkınca araç şoförü uyarır arıza ışığı yakarak

RomanoyaAyarVerenAdam bunu beğendi.
  6. reşit58

reşit58 Member

Beğenilen Mesajları:
    0

7. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Evet yukarıda GAZ AYARI yazan kısım lpg obd bağlantısı ile yapılan lpg ecusunun düzeltmesi.

8. reşit58

reşit58 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    programdaki değişiklikleri nasıl kaydedeceğimi bu kaydı geri nasıl yükleyeceğimi anlatabilir misiniz

9. reşit58

reşit58 Member

Beğenilen Mesajları:
    0

10. reşit58

reşit58 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    haritaya rest attığım zaman ne oluyor

11. fatihurhan

fatihurhan Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    merhaba 2013 focus aracımın obd2 bağlantı protokolü lovato programında hangisi seçilmeli auoto da kalsa sorun olurmu?
    obd aktif edilince haritada ki değerler değişiyormu benim araçta 2-3 kere denedim obd aktif olunca haritada ayarladığım değerlerin bir süre sonra değiştiğini gözlemledim bi sorunmu var acaba yardımcı olabilirmisiniz. sistem lovato c-obd2

12. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Aracınızın obd2 protokolünü öğrenip lpg de seçebilirsiniz. Autoda kalmasında sıkıntı olabiliyor,arladaşın opel aracında arıza lambası yaktırıyordu.
    Hangi değerleriniz değişiyor? İlginç

13. fatihurhan

fatihurhan Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    harita sayfasında ki değerler değişiyor mesela harita 120 ile başlıyor obd devredeyken bir süre sonra 128 değeriyle başlıyor haritanın diğer kısımlarıda aynı şekilde farklı değerler alıyor. aracın obd protokolünü nerden öğrenebilirim 2013 focus 1.6

14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    8-9 protokol var zaten,tek tek seçip seçilen yerin yanında yeşil güneş gibi sembol çıkarsa bağlantı olmuş demektir. 8 numaralı seçenek aktif bende. Canbus sistemi vardır muhtemelen sizde de.

Bu arada bu dediğiniz oluyor ise süper bir şey. Bende obd2 easy fast var c-obd2 değil harita kalıcı değiştirilmiyor. Sizinkisi öğreniyor demek ki. Şaşırdım ilk defa duydum bu olayı.

15. reşit58

reşit58 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    sa obd sisteminde haritanın üzerinde bulunan gaz ayarı yazan yerdeki değerler hakkında bilgi verebilir misiniz?benim araç yolda 2 ile 6 arasında gidiyor geliyor.

16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    VAS, 2-6 arasında gidip geliyorsa iyidir.

17. reşit58

reşit58 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    teşekkürler

18. reşit58

reşit58 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    hocam peki bu değer 10 olursa neyi belirtir ve ne yapmak gerekir

19. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Yeşil top hangi noktada ise orayı %10 arttır demek, oaradaki değer kadar işlem yaparsanız farkı görürsünüz.

20. osamanos

osamanos Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    benzin enejksiyon süresi benzinde ve gazda birbirine yakın olmalı. gazda benzin enjeksiyon süresi az düşük olsa daha iyi oluyor benim arabada öyle gerçi ben brc kullanıyorum ama mantık aynı sanırım. bence rölanti ayarı yeterli.

Sayfayı Paylaş