LPG ECU SORUNLARI VE ÇÖZÜMLER LPG ECU TAMİR

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve Destek tarafından 23 Haziran 2015 başlatılmıştır.

?

Konuyu faydalı buldunuz mu?

Anketin kapanma tarihi 1 Nisan 2016.
  1. Evet, sorunla karşılaştığımda yöntemleri deneyeceğim.

oy sayısı 3
    100,0%
  2. Hayır, benim yapabileceğim bir şey değil.

oy sayısı 0
    0,0%
  1. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Merhaba aynı sorun fast ecu da yaşamaktayım 4. Göz hata veriyor farklı enjektör denememe rağmen 4. Enjektör hatası veriyor
    Sorun ecudanmı kaynaklanıyor acaba nasıl çözebilirim
    Teşekkürler

2. Mehmet60

Mehmet60 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    4
    merhabalar,
    LPG sistemi Stafanelli, Araç Geely Emgrand hızlanırken özellikle düşük viteslerde 3000 deviri geçince yada birden gaza yüklenince hemen benzine geçiyor. Bilgisayar da deviri 5000 den sonra gaz a geçir olarak ayarladım ama sorun çözülmedi. Nasıl çözebiliriz. resimli yada videolu anlatırsanız sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler.

3. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    LPG sisteminin map sensörü arızalı olabilir yada yazılımda yanlış ayarlanmış olabilir

powerkırk3 bunu beğendi.
  4. kalitex23

kalitex23 New Member

Beğenilen Mesajları:
    21
    Merhabalar.atiker fast ecu ile ilgili bir problemim var yardımcı olursanız cok sevinirim.aracım 1.4 8v clio symbol ve üzerinde atiker fast sistem lpg takılı bir yil once lpg ayar kablomu aldim ve ayarlarımı kalibrasyonu v.s. herşeyi yapabiliyorum sayenizde.bu siteyi yapanlara ve tüm paylaşımcı arkadaşlara sonsuz teşekkürler.sorunum şu;bugün kablo ile programa bağlandım lpg kapalı iken benzin enjeksiyon süreleri 3.2 civarı bir degerde çalışırken boşta gaza basıp devir 2000 üzerine çıkınca 2 nolu benzin enjektör süresi çok düşük bir değer gösteriyor.yani 3.2 2.1 3.2 3.2 şeklinde.gaza sabit basıyorum.diğer 3 enjektörün değeri nerdeyse hiç değişmiyor.lpg ye alınca böyle bir sorun yok 4 enjektör süresi eşit.kalibrasyon yapıyor.çekişi ve gidişi bana normal geliyor bir sorun hissetmiyorum.yakıtıda gayet iyi uzun yol 34 litre lpg ile 464 km gittim.tek gariplik rölantide devir hafif oynuyor.lpg beynimi arızalı?yardımcı olursanız çok sevinirim.birde ltft konusunda bir sorum var.ltft değeri elm 327 ile bağlandığımda %14.5 görünüyor.normalde bu yakıtın %14.5 fakir olduğu anlamına gelir bildiğim kadarıyla.haritadan bir miktar yükseltiyorum ltft değeride yükseliyor.şu an %19.8 oldu.ters ltft diye birşey var mıdır.biraz uzun oldu kusurabakmayın yardımlarınızı bekliyorum

5. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam merhaba 2. benzin enj. diğer enjektörlerin biriyle yer değiştirip tekrar kontrol ediniz 2. bnz. enj. arızalı olabilir. değiştirdiğiniz yerde de aynı arızayı veriyorsa arızalıdır.
    evet ters çalışan ltft var
    ya aracı ltft+stft +-%5 aralığına rölantide gelinceye kadar benzinde kullanıp lpg kalibrasyon yapın ya da turuncu çizgiyi ltft + sa aşağı yöne kaydırarak ayar yapınız

kalitex23 bunu beğendi.
  6. kalitex23

kalitex23 New Member

Beğenilen Mesajları:
    21

7. kalitex23

kalitex23 New Member

Beğenilen Mesajları:
    21
    Cevap için çok teşekkür ederim dediğiniz mantıklı.fakat enjektörü sökmeden önce ben cihaza bağlatayım arabayı bakalım enjektör arızası kaydı varmı hiç ışık yanmadı ama bakıcam çok sağolun

powerkırk3 bunu beğendi.
  8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam düzeltiyorum
    benzin enjektörü arızalıysa benzinde kullanmak benzin haritasını bozacaktır siz arızayı giderinceye kadar ltft ayarı için sadece turuncu çizgiyi ayarlayınız.

kalitex23 bunu beğendi.
  9. kalitex23

kalitex23 New Member

Beğenilen Mesajları:
    21
    Evet bu aklıma geldi fakat yeni kalibrasyon yapmıştım 20 km kadar benzinde gezdim harita için.her zamanki gibi benzine göre lpg fakir çıktı şimdi ayarlamaya çalışıyorum fakat benzinde en ufak kesiklik vs. Hissetmedim.ama benzinde uzun süreli kullanımda ltft %14.5 e gelmişti o zaman pompadan şüphelenmiştim

10. kalitex23

kalitex23 New Member

Beğenilen Mesajları:
    21
    Ben lpg ecu sunun yanlış sinyal verdiğini düşünmüştüm enjektöre yani beyin arızası geldi aklıma ilk olarak hatta forum destek kısmında yazan bir numarayı aradım konuştuğum beyefendide beyin arızasından bahsetti.sonuçta benzin enjektörünün sinyalide lpg ecusundan geliyor diye biliyorum.neyse araştırıcam artık

11. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Yer değişikliği yapıldıktan sonra gene 2. Bnz.enj. aynı sorunu çıkarırsa ve lpg kablo sağlantılarından eminseniz , evet lpg ecusu kesin arızalı diyebiliriz.

kalitex23 bunu beğendi.
  12. kalitex23

kalitex23 New Member

Beğenilen Mesajları:
    21
    Tekrar merhabalar.powerkırk3 ustam öncelikle yardımın için teşekkürler.an itibarıyla yukarıda yazdığım benzin enjektör sorununu çözüme kavuşturdum.hemen söyleyim.motor ustama gittim durumu izah ettim hemen renault clip cihazına bağladı ve enjektörlerin bazı değerlerine baktı.bazı değerlerin bozuk olduğunu gördü.söylediğine göre böyle olmamalıymış.sanırım benzin enjektörlerini yeniden kodladı yada buna benzer bişey yaptı.tekrar bağlandı ve değerler düzelmiş.sonra benim pc den atiker fast programı açtık ve sonuç mükemmel.bütün benzin enjektörleri tüm devirlerde eşit değerde.başına gelen olursa ki umarım olmaz inşallah yardımımda dokunmuş olur böylece.iyi forumlar dilerim

powerkırk3 bunu beğendi.
  13. ahmet3438

ahmet3438 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Kolay gelsin aracım benzinde geç çalışma çalışsa bile boğulma gaz yememe sıkıntısı var kutup başını sokup taktigimda normale dönüyor LPG de binince yine aynı oluyor ECU arizalimidir yoksa programla duzelirmi
    Regülatör ve enjektör yeni değişti vakum borusunu enjektörlerin hortumlarını akşamdan sokup deniyorum sabah yine çalışmıyor benzinde

14. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Ecu bozuk olsa lpg de çalışmaz veya bir geçer bir geçmez gibi sorunlar olur sürekli lpg de çalılabiliyorsa bozuk değildir, ayarlarla ilgili sorun vardır veya manifolda gaz kaçırıyordur

15. ahmet3438

ahmet3438 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    LPG de çalışma konusunda hiçbir problem yok bu arızadan dolayı önce regülatör sonra enjektörü değiştirdim yine düzelmedi yeni parcalarla akşamdan manifolda giden hortumları soktum sabah benzonde denedim yine geç çalıştı yaşadığım yerde usta yok adama anlatiyorum durumu aynı beyinden bulup denemek lazım bende beyin yok ayardan olmaz diyip gecistiriyor deneme yanılma yöntemiyle bulmaya çalışıyorlar

16. ahmet3438

ahmet3438 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ben LPG kablosu alıp kendim yapsam ayar konusunda çok zorlanır miyim daha önce hiç ayar yapmadım

17. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    hortumları çıkarmak yerine depodaki vanayı kapatıp benzinde kullanın ve stop edin bir gün sonra yeniden benzinde çalıştırın sorun çıkarmazsa kesinlikle gaz kaçağı vardır, ayar yapmayı buradaki konu başlıklarını okuyarak video izleyerek öğrenebilirsiniz gözünüzde büyümesin

18. ahmet3438

ahmet3438 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş