Mimgas Lpg Ayarı Mimgas Genius Lpg sistemi

Konusu 'MIMGAS LPG AYARI VE MIMGAS LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve geceninnemi37 tarafından 1 Nisan 2017 başlatılmıştır.

1. köprülü

köprülü Active Member

Beğenilen Mesajları:
    28
    powerkit üstadım bu gün aracı bilgisayara bağladık vuruntu sensörü arızası aldık geçenlerdede almışdık pazartesi bu sensörü bulabilirsem değiştirip bir bakacağım ve peşine sente ayarına tekrar bakıp olmassa yeniden sente kurduracağım 2. arıza hava ısı sensörü resmini paylaşmışdım tam hatırlamıyorum ama araç çalışırken fişini çekmiş olabilirim o hatayı sildik 3. oksijen sensörü ve kanister valfi bu ikisini çoğu araç lpg den dolayı veriyormuş kanisteri ben komple iptal ettim zaten sente ayarını birkere kontrol ettirmişdim bi sıkıntı yokdu ama yeniden kurulmasında yarar var bu vuruntu sensörüde aracı çekişden düşürme gaz yememe tekleme belli sürati geçmeme gibi sıkıntılar çıkarıyormuş motoru soğutmak için fazla benzin gönderiyormuş artık pazartesi yeni gelen atiker regülatör ve enjektörleri takacağım bulabilirsem vuruntu sensörünü değiştirip bakacağım zaten değişmesi gereken ne varsa bujiler bobin vsvs hepsine bakıldı ..bir kangoya baktım geçen gün inan üzerine dolu su bardağını koy damla düşürmez bizimkinde zaten bir aptal çalışma var tuhaf rolantide bakacağız artık pazartesi

powerkırk3 bunu beğendi.
  2. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Dostum kolay gelsin, ne diyeyim çözersin inşallah.

powerkırk3 bunu beğendi.
  3. carrew14

carrew14 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    7
    Hocam size daha öncede yazmıştım sizde benzin enjeksiyon sistemi kaynaklı bir problem var vuruntu sensörüde bundan kaynaklı hata veriyor gibime geliyor vuruntu sensörü kolay kolay arıza yapacak bir sensör değil siz yine emin olmak için değiştirin isterse değiştirdiğinizde uygun görülen torkuna göre tork anahtarıyla sıktırma işlemini yaptırın.

4. carrew14

carrew14 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    7
    inşallah probleminiz çözülür.

5. köprülü

köprülü Active Member

Beğenilen Mesajları:
    28
    vuruntu sensörü değişti ama dediğiniz tork anahtarını bulamadık sıkma torku 20 25 olacak sanırım ama anahtar olmadığından ne kadar sıkıldı bilemiyorum en kısa zamanda tekrar bağlatacağım bakacağım aynı hatayı veriyormu vuruntu sensörü hatasını birde şöyle bir dumum var regülatör sıcaklığı 80 derece gösterirken gaz sıcaklığı 20 derecelerde oluyor bunun bir sıkıntısı olurmu bilemiyorum lpg enjektör kütüğü üstündeki sıcaklık sensörünün kablolarını tersde bağladım aynı oldu

6. köprülü

köprülü Active Member

Beğenilen Mesajları:
    28
    vuruntu sensörünün üzerindeki plastik kapak kırılmışdı değiştirdim ama bilmiyorum ne olur bir süre benzinle bineceğim olmadı ya lpg ecusunda yada aracın ecusunda sorun var ama artık hiçbirşey yapmayacağım ömrümü yedi çok masraf ettim çok...

7. köprülü

köprülü Active Member

Beğenilen Mesajları:
    28
    sorunu tamamen çözdün inşallah aracım şuan tekleme yığılma vsvs hiçbirşey yok vuruntu sensörünü değiştirdim yalnız şöyle bir durum oldu vuruntu sensörünü kırmışlar takarken ve yağ basıncı müşürünün fişini vuruntu sensörüne takmışlar allah belasını versin kim yaptıysa 3.5 aydır çektiğim çileyi ben bilirim tabii bu arada samsuna götürdüm çoruma götürdüm yok ne mümkün arızayı bulmaları neyse araç bu sensörü değiştirince soketin yerini değiştirince 110 120 yi rampa aşşağı yolda zor yaparken şuan düz yolda 150 diyor 50 tl lik lpg ile 200 km gidiyor lpg lt resi 2750 tl bütün emeklerim beyin patlatışlarım pskolojimin bozulması rabbime sonsuz kere hamd olsun rabbim yüzüme baktıda acıdı elhamdülillah onun yardımıyla düzeltebildim nasıl onun yardımıyla diye bilirsiniz arkadaşlar ben usta değilim elektirik tesisatından şundan bundan anlamam rabbim gönlüme bu sensörleri değiştir kabloların yerinide değiştir diye ilham verdi yaptım yoksa ne elektirikçi nede motor ustası söyledi elektirikçi daha vuruntu sensörünün ne işe yaradığını bilmiyor neyse önemli değil sonuç tekleme yığılma ısınınca düzelme problemleri kalmadı çok şükür benzin ms yesi gaz ms yeside umrumda dahi değil en son baktığımda 5...6...arası oynuyordu çok yordu beni çookkk regülatör aldım enjektör aldım depoya würth enjektör temizleyici attım sensörleri değştirdim kablo tesisatını düzelttim sorun ortadan kalkdı oksijen sensörü hatası veriyordu onuda biyerden buldum takdım enjeksiyon süreleri düşmedi şuan üzerinde duruyor şu an hata verirmi vermezmi bilmiyorum enjeksiyon süresinde değişim oldumu olmadımı bilmiyorum çokda umrumdaydı araç düzeldi ya 25 kuruşa yakıtı düşdü ya gerisinin hiç önemi yok haa şöyle bir durum var sabah araba çalışıyor 2 dakika rolantide bekliyor sonra az bi gaz veriyorum lpg ye geçiyor ilk gaz yemesi boğulur gibi yapıyor rolantiye bırakırsam stop ediyor ama gaz verip devam edersem hararet göstergesi yükselmeye başlıyor ve sorun yok geçiş ısı değeri 50 derece ama araç çabuk ısındığı için problem yok benzinle 140 150 derken bu hız lpg 120 de kalıyor kalsın hiç önemi yok nozulları 2mm yap diyen oldu ama ben memnunum belki bir arkadaşıma tecrübe olur diye yazıyorum çok canım yandı çok bu arada sensördü lpg idi enjektördü hepsinde yüksek ihtisas yaptım doktora yaptım...:D

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  8. köprülü

köprülü Active Member

Beğenilen Mesajları:
    28
    işini hatasız yapmaya dürüst olmaya yapamayacağını bilip ben bunu yapamam demeyi bilmediğini bilmeyi insan neden kabullenmez 3 kuruş kazanayım ne olursa olsun demeyi çalışıyor işte neyi var demeyi derken dahi gözlerinin içine baktığımda daha ne söylesem nerden yırtarım diye düşünmeyi neden bırakmaz çokmu zor dürüst olabilmek çokmu aşşağılayıcı bir durum bilmiyorum ve bilmediğimi biliyorum demek çokmu zor öğrenmeyi istemek bilmediği bişeyi okumak anlamaya çalışmak acaba herşey günlük hasılatın yüksek meblasından öteye birşey götürmemek mi yoksa akşam eve çoluğuna çocuğuna ne götürdüğünü bilebilmek mi aklıyla vicdan muhasebesi yapabilmek sanırım çok zor bakıyorumda cidden çok zor adam olabilmek adamcılık oynamakdan cidden çok zor ne diyelim zoru seven insanları gerçekden çok severim basit klasik sıradan olmamalı bizim dostlarımız bilmediğini bilen insanları takdire şayan bulurum hep en azından ne yaptıklarını bilirler niyemi yazdım bunları hemen yazıyım: çorumda otogazcıya girdim baktı ovvv ayar olmaz ms yeler yüksek motorcu bakacak dedi tamam baksın motorcu bakıyor bunun işi uzun diyor başka laf yok usta anladımda uzun olan iş ne diye soruyorum cevap gene işi uzun tam 5 defa aynı kelime sonunda patlıyorum usta kaputtan kafanı çek yüzüme bak bu motor yatakmı vuruyor gacim pimleri sıkma mı yapıyor pistonmu şamarlıyor sekmanmı kırmış sibobmu yakmış sibob lastiklerimi gitmiş contamı yakmış diye sıralıyorum suratıma bakıp kalıyor bu nerden biliyor diye onun kafasındakiler bir anlığına siliniyor bu sefer dediği enjektör olabilir diyor durumu anlığına kurtarabilmek adına enjektör olsa sabah çalışması zor olmazmı yakıt 2 katına çıkmazmı benzinde tekleme olmazmı diyorum ses yok sonra tüp enjektörü olabilire geçiyor hepden kızıyorum sövecek kıvama geliyorum kapat kaputu deneme tahtası değil bu diyorum otogazcıyı yanıma alıyorum bin gidiyoruz diyorum ustaya ustalık öğretiyoruz şu hale bak onun kafasındaki bu başka memleketten gelmiş 3 kuruşunu nasıl alırım kandırırım bu safca bişeye benziyor diyor ama hiç düşünmüyor ki kim bu karşımdaki diye aslında onun gördüğü ben değilim o karşısına 1 80 boyunda 55 cm eninde ayna koymuş o ayna ile konuşuyor ve devam ediyor ayna ayna söyle bana benden daha akıllısı varmı ola diyor ama aynadan gelen cevap senin aklını edecek bir ayna var karşında diye cevap gelince donup kalıyor neyse ordan ayrılıyorum otogazcı ya gitmeden bi ayar yapalım diyor şu hale bak az önce ayar olmaz diyen adam gitmeden ayar yapalım diyor yani zaten gideceksin 30liranı alıyım öyle git diyor tabi aldığın cevap hani olmuyordu ya oluyor ve ordanda memlekete geliyorum 2 gün sonra samsuna gidiyorum ordada birisi yaparım diyor peki yap ne kadar ücreti diyorum 200 tl diyor kesin olurmu diyorum bi ihtimal olur diyor yav ihtimale 200 tl verilirmi dediğimde siz garanticisiniz cevabı geliyor arkadaş nedemek bi ihtimal hadi taktın parçayı olmadı ne olacak o enjektörü biyerimemi takacam diyorum ses yok işte böyle üstadlar

soman, powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  9. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam tekrar geçmiş olsun .
    işin/yolun düşerse yerimi biliyorsun yolum düşerse de çayını içmeye geleceğim inşallah .
    Selametle.

leoncu ve x-calibur bunu beğendi.
  10. köprülü

köprülü Active Member

Beğenilen Mesajları:
    28
    inşallah her zaman beklerim üstadım bu gün sizin ordaydık rotbalansa geldim malum rotbalansıda yapamıyorlar bizim burda hey allahım ya tabla ve tabla burcu değiştirdim araç sol şeritten sağ şerite atlıyordu göürdüm burda rotbalansıcaya rot ayarında birşey yok başka sıkıntı var oda sana çok maliyeti olur onu yapacak cihazda yok bende demez mi...:D atladım sizin memlekete geldim bu gün usta baktı çıkdık yola geri geldik benide çağırdı yanına bak direksiyon kutusunun kelepçe lastikleri bozulmuş bunları değiştir düzelecek dedi tamam usta dedim maliyetide 10 tl ...:D çok masraflı olurmuş onu yapacak cihazı yokmuş hey allahım memleketi değiştirmem lazım acilen ama nasıl yaparım bilmiyorum vallahi ustalara ustalık elektirikçiye elektirik gazcıya gaz ayarı öğretmekden bıkdım usandım rotcuyada rot ayarı öğretecem nerdeyse...:D

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  11. köprülü

köprülü Active Member

Beğenilen Mesajları:
    28
    şu anda aracın durumu gaz yemesi yakıtı vs hepsi iyi durumda şöyle bir durum var sabah çalıştığında 2 dakika rolantiden sonra depo kesicisi tık diyor yani açılıyor ama gaza basmasam lpg ye geçmiyor öyle bekliyor ayardan geçiş ısıs 50 devir 1000 di sanırım lpg ye geçiş için gaza basılı tutuyorum geçiyor lpg ye ama gazı bırakırsam stop ediyor yada stop etmeden gaz verip verip bırakırsam boğulma gibi yapıyor ama lpg ye geçirip ara gazla hareket edip 200 300 metre gidersem sorun yok zaten bu mesafe sonunda hararet ibresi yerinden kalkmaya başlıyor aşşağı yukarı 500 metre sonra araç iyice ısınmış oluyor üzerinde 1.8 nozullar var en son lpg ayarı için bağladığımda benzin ms ve gaz ms yeleri eşit idi regülatör basıncı 1.0 idi..oynamakda istemiyorum çünki çok bezdirmişdi beni şuan için yakıtı iyi gidişi normal sabah ilk gaza geçerken boğulma stop etme dışında başkada sorunum yok oda çok fazla rahatsız etmiyor soğuk araba o kadar olur diyorum ısınınca zaten bir problem yok ısınmasıda kısa süreli

12. köprülü

köprülü Active Member

Beğenilen Mesajları:
    28
    performansı şöyle söyleyim benzinle 90 100 arası çıkdığı dik rampayı 85 90 la çıkıyor hafif eğimli düz yolda benzinle 120 140 arası gidiyorsa lpg ile 100 120 arası gidiyor bizce normal diyoruz lpg litresi 2750 tl şehirler arası 25 kuruş yakıyor bu şekilde sizce nasıl dersiniz?

13. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam zorunlu geçiş (s) 90 veya 120 yapmayı deneyebilirsiniz.
    Isı Sensörleri kontrol etmek için
    Soğuk motorda motor çalışmazken mimgas prog. da regülatör c ve gaz c ortam sıcaklığına yakın gösteriyor mu
    motor çalıştığında da gaza geçiş sıcaklığına ayarladınız 50 dereceyi regülatör c de okuyabiliyor musunuz.
    bu arada parçaları değiştirdikten sonra kalibrasyon yapmıştınız değil mi
    Mevcut durumda
    Benzin ms gaz mslerinin eşit olması değilde
    benzin msnlerinin gazda en az değişmesi gerekiyor kontrol eder misiniz .
    Çekişin benzine göre fark olması da nozuların küçük olmasından kaynaklı olabilir
    Ama şu andaki durumda bu problemi çözmeden değişikliğe gitmeyin
    kolay gelsin

x-calibur bunu beğendi.
  14. köprülü

köprülü Active Member

Beğenilen Mesajları:
    28
    yarın bir bakarım ama bunlar benim için hiç problem değil onca yaşadığım sıkıntılardan sonra bunlar bana sıradan ve bir o kadar basit geliyor ki anlatamam ...:D

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  15. köprülü

köprülü Active Member

Beğenilen Mesajları:
    28
    baktım regülatör 80 derceyken gaz ısısı 30 gösteriyor zorunlu geçiş 90 yaptım haritayı azcık daha kaldırdım yukarı ama iyi yağmur basdı denemedim ...:D

16. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
  17. köprülü

köprülü Active Member

Beğenilen Mesajları:
    28
    yok bizimki sgı proğramı bu kadar gelişmiş değil ..aracın hararet göstergesi kalkmadan lpg ye geçiyor akşam biyere gittim yaklaşık 3..4..saat kaldı şimdi kalkdım aracı çalıştırdım hemen tık diye açdı tankın üsütündeki kesici az bi gaz verince geçdi gaza ama gene boğulma gibi yaptı ara gazı aragazı düzeldi acaba aracın hararet müşürümü regülatör üstündeki ısı müşürümü yoksa enjektör kütüğündeki ısı müşürümü arızalı diye düşünüyorum 1.regülatör sıfır üstündeki ısı müşürüde sıfır kit mimgas regülatör ve enjektörler atiker enjektör kütüğünün üstündeki ısı müşürüde 4 ay önce alınmışdı ...300 350 metre yavaş yavaş gidersem hararet müşürü kalkmaya başlıyor ve motor 70 80 derecelere gelmeden boşa atarsam stop ediyor tekrar çalıştırıp 50 ...100 metre gittikden sonra sorun kalmıyor peki enjektör kütüğünün üstündeki sıcaklık sensörünü iptal etsem ne olur ?

18. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam gaza gecis sicakligini 90 a ayarladınız ya
    Soguk motorda ilk gecisi regülatör c yazan yer den kontrol eder misiniz 90 gelince mi araç gaza geciyor.

x-calibur bunu beğendi.
  19. köprülü

köprülü Active Member

Beğenilen Mesajları:
    28
    gaza geçiş 50 derecede zorunlu geçiş yazan kısmı 90 yaptım

20. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Regulator c ne gösterirken ilk gaza geciyor

Sayfayı Paylaş