Motor ısınınca lpg de rolanti dalgalanıyor

Konusu 'DİĞER LPG MARKALARI AYAR VE PROGRAM ANLATIMI' forumundadır ve Zamanti tarafından 15 Nisan 2018 başlatılmıştır.

1. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    hocam bcb cok uyumludur lpg ye yeterkı ıyı bır montaj yapılsın.kasaplardan dolayı cekıyoruz maalesef.hocam 3 ohm enjektorse 4,50 altına dusurmeyın.2 ohmluk enjektor varsa 3,50 e kadar sorunsuz calısır.bende atıker gold var 2,3 nozul 1,15 basıncla ayarı tutturdum.elm 327 varsa pek guvenmeyın gercegı yansıtmıyor.vagcom edınmenızı onerırım.

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  2. ertan

ertan LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    40
    hocam suanda lpg surem 4.1.yukseltmek icin basincimi dusureyim.nozulumu kuculteyim.nozulu kucultursem cizgiler tutmuyor.fakire dusuyor.

powerkırk3 ve leoncu bunu beğendi.
  3. leoncu

Beğenilen Mesajları:
    855
    hocam nozul 2.2 basınc 1,10 kafi gelir gibi.nozul buyudukce duzen tutmuyor.nozul 2,5 yaptım rolantı harıcınde sıkıntı yoktu basınc 1,10 ken.nozul 2,3 yaptım bariz değişti basınca dokunmadan.al ver yapmıyor bırde ltft degerlerınıze bakmanızı ıstıyorum.- demi + damı.bende ltft + iken zengin - iken fakır karısım oluyor.sızdede aynımı acaba @EGR ustadınkıde aynı.

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  4. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    gecen gun ben nozul çapini 2.4 yaptim malesef.basincida tam 1.0 bar yaptim.turuncu cizgi 1.2 den basliyor suanda.rolantide arac isininca duzeliyor.ama eski nozul capiyla2.3 le daha iyiydi sanirim.simdi lpg suresini 4.1 den 4.5e nasil cikarayim.basinc bikac gun sonra yerine oturuyor gordugum kadariyla

5. leoncu

Beğenilen Mesajları:
    855
    1 in altına dusurmekte calısma acısından sıkıntı cıkarabılır zaten gaza basınca 0,90 a düşüyordur nozul kucultmekden baska care yok gibi hocam.

ertan, x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  6. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    gidiste sıkıntı yok gibi.aslinda cokda gezmedim ama dedigim gibi atiker regulator basinci bir sure sonra oturuyor.
    elimde bir cift nozul kaldi.oda 2.2 mm.ama onunla denedigimde yesil cizgi cok yukarda idi.basinci 1.15 yapinca anca turuncuyu 1.4 ms ye dusruyordum.busefer rolantiyi bozuyordu.basinci duruncede cizgi yukari cikiyor arac gitmiyor
    hantallasiyordu.nozulu 2.3 yapinca daha iyi oldu.2.4 yapayim mukemmel olsun dedim ama olmadi.basinci biraz dusureyim olmazsa nozulu 2.2 yapariz.

7. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Ertan Bey siz leoncu arkadasımız yapmasızı istediklerini yapın
    Şimdilik Çizgilere çok takılmayın.
    harita ekran resimini paylasın ben size cizgilerin nasıl programdan üst üste getirilecegini anlatayım.

Son düzenleme: 16 Nisan 2018
    ertan, leoncu ve x-calibur bunu beğendi.
  8. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    2.4 nozulla tekrar basinc ayarı deneyeyimmi yoksa 2.2nozulamı doneyim.

9. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    leoncu arkadaşın lpg rölanti süresini 4.5 msn yi tutturmak adına şimdilik 2.2 mm ye dönün çünkü basıncı değiştitirirseniz süreç uzayacak

Zamanti, x-calibur ve leoncu bunu beğendi.
  10. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    2.4 nozul ile yapabildigim bukadar.basinci 1.0 bara dusurunce anca rolanti duzeliyor.giderkende 1in altina dusuyor.aracta bir duzensizlik oluyor.
    sabah nobetten geldim uykusuz bukadar yapabildim.oyleden sonra tekrar 2.2 mm nozullari takp deneyecegim.aslinda 2.3 daha iyiydi ama bu nozullarida çöp yapmayalım şimdi.basinçla duzeltiriz inşallah.
    umarim fotolar çıkar

11. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    2.4 nozul ile yapabildigim bukadar.basinci 1.0 bara dusurunce anca rolanti duzeliyor.giderkende 1in altina dusuyor.aracta bir duzensizlik oluyor.
    sabah nobetten geldim uykusuz bukadar yapabildim.oyleden sonra tekrar 2.2 mm nozullari takp deneyecegim.aslinda 2.3 daha iyiydi ama bu nozullarida çöp yapmayalım şimdi.basinçla duzeltiriz inşallah.
    umarim fotolar çıkar

Ekli Dosyalar:

12. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    >Ertan Bey o zaman yükte en az basınç değişimi olan basınca göre nozulları değiştiriniz ve rölantide lpg enjeksiyon süresi 4.5 msn civarında denk getirmek gerekiyor.
    bu harita ile aracınız muhtemelen devirlenmede aşırı zengin yakıttan silkeleme yapıyordur
    Yukarıdaki resim örnek olsun yeşil lpg çizgisini mavi benzin çizgisine yaklaştırmayı anlatayım
    Tabloda alt sıradaki msn lere göre 4.5 msn nin üst hizasına kadar sorun görünmüyor .
    Ama sağına gittikçe lpg mavi çizginin üzerinde olduğu için zengin kalmış diyebiliriz.( yeşil mavinin altında kaldığı yerde fakir oluyor)
    4.5 msn nin üst hizasına turuncu nokta üzerine farenin sağ tuşu ile yeni sarı nokta oluşturun
    5.5 msn nin üst hizasındaki turuncu noktayı fare ile sol tıklayın kırmızı olacak aşağı yön tuşu ile yeşil çizginin mavi çizgiye farkı kadar aşaya alın
    8 msn nin üst hizasındaki turuncu noktayı da yeşil çizginin mavi çizgiye farkı kadar aşaya alın
    10 msn nin sağındaki işaretlediğiniz noktayı sol yön tuşu ile 10 msn tam üstene getirin ne kadar hareket ettirdinize dikkat ederek yine fark kadar aşaya alın
    14.5 msn nin üzerine de sarı nokta oluşturun 10 msn yeyle aynı miktarda aşaya alın
    yeşil lpg sil tuşu ile yeşil çizgiyi silin aracı lpg de tekrar çizgi oluşuncaya kadar kullanıp turuncu çizgiyi aynı yöntemle tekrar şekillendirin
    zaman içinde benzin zamanının değişmesinden dolayı çizgiler hafif ayrılacaktır takılmayın
    mantık bu turuncu çizgiyi şekillendirdiğiniz anda ayar yapılmış olacaktır

ertan, leoncu ve x-calibur bunu beğendi.
  13. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    levent hocam bu 2.4nozulları çıkarttım.2.2 mm nozulları yeniden taktım.bizi cok uğraştıracak sizin dediginiz gibi.
    ben turuncu cizgi 1.4 ustunde olunca fakir karisim diye biliyodum.yesil mavinin ustundeyken fakir biliyodum.o halde araçım daha cok zengin karisimdaymış galiba.
    şuanda son durum bu.2.2 mm nozul.rolantide 2.5 bnzin ,4.5 lpg msleri.basınç 1.06 bar.regulator 72,gaz 39 derecede.lpg 4.5 ms yi yakalamak icin basincı bu şekilde ayarlamaknzorunda kaldim.ama malesef turuncu cizgi 1.4 sınırında.
    2.4 nozulla cizgiler cabuk olustu ama 2.2 mm nozulla baya gezdim ama tam olusmadı.olussada cizgi muhtemelen yine aynı çıkacak.yukaridaki cizgi olusturmayi tarif ettiginiz gibi yesil cizgi olusunca yapacagim insallah.simdilik mola vermem gerek gece nobetinden ciktim hic uyumadim daha☺.

Ekli Dosyalar:

powerkırk3 bunu beğendi.
  14. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Çarpanının 1.4 olmasına takılmayın onun sebebi 2.5 msn olan düşük benzin süresi. Yesil cizgi tam oluşsun ya siz ayarlayın ua da resimi paylasın ben size anlatayım

x-calibur, leoncu ve ertan bunu beğendi.
  15. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    hocam cok tesekurler degerli bilgiler icin.suanda rolanti cok iyi.biraz sogumasini bekledim bozulacakmi diye ama sorun yok şuanda.yesil cizgi olusunca resmini paylasacagim buradan.tesekurler

powerkırk3 bunu beğendi.
  16. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    .
    2.2 mö nozulla oluşan haritam hocam.bir önceki haritakiyle aynı hemen hemen.tarif ettiğiniz gibi ayarlamay çalıştım sonrada yeşil sil yaptım.tekrar oluşmasını bekliyorum.oluşumca onuda paylaşacağım.basınç ve nozulla oynamıyorum artık rolantiyi bozmamak için.umarım topları iyi ayarlamışımdır.

powerkırk3 bunu beğendi.
  17. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Sarı noktaları ,
    aynı hizasında yeşil çizginin mavi çizgi ile arasındaki fark kadar
    yeşilin maviye yaklaşacağı yönde ayarlasanız ayar tutar

x-calibur ve ertan bunu beğendi.
  18. ertan

Beğenilen Mesajları:
    40
    tam olmadı ama doğru yoldayım sanırım.yanlız şu dikkatimi çekti.havalar soğukken regulatör 70 ,gaz sıcaklığı 40 derecede oluyodu.bugun regulatör 80,gaz 70dereceye yaklaştı.gaz sıcaklığı yukseldiğinden regulatör basıcı 0.94 duştuğünü gördüm.ben en son 1.05 e ayarlamıştım.yine 1.00 bara ayarlayıp kalibrasyon yapınca rolanti yine bozuldu.şaşırdım kaldım.aracı stop ettim ve soğumasını bekledim.
    regulatör 70 , gaz 40 dercedeyken tekrar basıncı 1.00 yaptım.lpg 4.8 ms ye denk geliyo bu durumda.rolantide düzeldi.tekrar kalibrasyon yaptım.şuanda yine yeşil oluşmasını bekliyorum.basınç daha sonra değişiyor yerine oturuyo galiba.laptop ve kablo arabada dolaşıyorum fırsat buldukca değerleri takip eediyorum.
    sanırım yine çizzgiler aynı çıkacak ama kısmen yapabiliyorum artık.teşekurler

powerkırk3 bunu beğendi.
  19. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Evet doğru yoldasınız yukarıdaki haritaya göre hala lpg zengin çünkü mavi benzin çizgisinin üzerinde duruyor
    birde kalibrasyon dan sonra benzin zamanı lpgde en az değişecek şekilde turuncu çizgiyi ayarlamayı unutmayınız (benzin zamanındaki 0.1-0.2 msn ye oynama normal sayılır)
    Mesela bu haritaya göre turuncu çizgiyi noktasız yerinde sol tıklayıp 4 tuş aşaya alın
    sonra 5 le 6 msn arasında üsteki sarı noktayı 3 tuş aşaya
    8 in üzerindekini 6 tuş aşaya
    10 un üzerindekini 10 tuş aşaya alınca düzelir
    Sizdeki fast eski tipmiş yeni tip olsa sıcaklık düzeltmede vardı neyse artık
    Basıncı maalesef oturuncaya kadar ufak ufak değiştirmeniz gerekiyor.
    Kolay gelsin sizde sağ olun

ertan ve x-calibur bunu beğendi.
  20. Yucel9603

Yucel9603 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ustam birçok soruda bu cevabı çok gördüm soguk motorda lpg ve motor sıcaklığı eşit olup olmadıgı bu ne gibi sıkıntılar yaşatır, burdaki paylaşımlar sayesinde lpg benzin çizgiler üst üste geldi ama motor yarı sıcaklıkta çalıştırdıgımda gaza basmazsam benzinde stop ediyor tam soguk motorda yada tam sıcakta hiç sıkıntı yok acaba ısı sensörü mü arızalı

Sayfayı Paylaş