Obd'siz kitlerde Torque Pro ile LTF/STF bakarak yol ayarı yapımı(Resimli Anlatım)

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve RomanoyaAyarVerenAdam tarafından 22 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. 01Mrt

01Mrt New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Merhaba,
    Aracım 307 2003 1.6 XT otomatik, aldığımda AG SGI (Teleflex-GFI) marka LPG vardı ve gaz kokusu oluyordu ustaya gittim enjektörler değişecek ordan kaçırıyor ama değiştirmeyelim komple yenilemek daha mantıklı çünkü sistem eski parçası pahalı dedi. Tabi birkaç ay bindim arıza lambası hiç yanmıyordu. En son kokular artınca komple sistemi değiştirdim Atiker (Atikfast) taktırdım.
    Aracı ilk aldım 1 hafta bindim hiç bir sıkıntı yoktu, sonra gaz bitti ve almaya gidene kadar arıza lambası yandı, LPG alma sonrası söner ümidi vardı ama sönmedi, ustaya gittim ve arıza "oksijen sensör hatası" silsem de geri yanar dedi ve öyle oldu ertesi gün yandı.

Fakat araçta hiçbir sıkıntı yok (yakıt hariç) çekişi gidişi vesaire maşallah saat gibi.
    Elm327 ve Torque pro ile ltft stft değerlerine baktım içler acısı, arıza kodu Code P0171 - System Too Lean Bank1 yazmakta.
    LTFT +25 Belki daha fazla bir değer ama görünen en yüksek değer bu.
    STFT sıfıra yaklaşmıyor bile LPG de, sadece gazdan ayağımı çekince sıfır oluyor.

İlginç olan yakıt tüketimi de fazla 15Lt gaz ile 100 km gitti, normalde benzinde 10Lt yakıyor.

Yalnız benzine alınca -(eksi) değerleri gördüm ve hatta bir süre kullanarak LTFT nin 19.5 lara indiği oldu.
    Motor hava alma ihtimali olsa sanırım benzinde de benzer değerleri almam gerekirdi.
    Rolantide vakum 20 lerde, intake 4.5 (2.9/11.7), Nozul 2.2 mm seçilmiş.

Yani araç zaten çok yakıyor zengine almaya korkuyorum 20Lt gazla 100 km gidersek Allah Muhafaza.
    Bunun sebebi ne olabilir, yardımlarınızı bekliyorum.

@Destek
    @emrahdt
    @RomanoyaAyarVerenAdam
    @symbol
    @maycicek

2. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam aynı araçtan gene otomatik sw biraderim de var .
    Yakıt tüketimi aşa yukarı biraderin kinde de aynı... maalesef.:(
    Buna aracın 4 vites olaması ve 4500 devirde vites atmasınında etken olduğunu düşünüyorum
    Aracınız kaç kmde
    Bu duruma ise ltft stft değerleri yüksekken üst üste lpgye kalibrasyon yapılması sebep olmuştur.
    İlk olarak ltft değerini baz alarak map in komplesini geçişlerde sıkıntı olmayacak şekilde yavaş yavaş arttırın ltft nin sıfıra doğru yaklaştırın mesela her seferinde %10-15
    ltft değeri artı eksi %5 aralığına inince lpgye tekrar kalibrasyon yapınız
    Sonrasında ekran resimlerini paylaşın bakalım
    Ha bu arada aracınızın aküsü biterse direk aküyü değiştirin her 307 yapmıyormuş ama biraderin motor ecu takviye yaparken yandı . Çekiciyle beyinciye gitti bi dünya iş masraf çıktı.

x-calibur bunu beğendi.
  3. 01Mrt

01Mrt New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Merhaba,
    Aracı sakin kullanıyorum, 90km/s hıza bile ulaşmıyorum şehir içi, yani bahsettiğiniz devirleri araç hiç görmüyor.
    2000 devirde vites geçişleri oluyor, biraz yüklenirsem 3000 devirlere ulaşıyor o kadar, yani aracın 4500 devirde 130 km/s hıza ulaşmış olması gerekir.
    Aracın kmsi 225.000 oldu, akü yeni değişti sıfır varta taktım, başka bir sorun olma ihtimali var mıdır?
    Dediğiniz gibi denemekten başka çaremiz yok, biraz zengin karışıma yaklaştırıp deneyeceğim.

powerkırk3 bunu beğendi.
  4. 01Mrt

01Mrt New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Tabi şunu da belirmekte fayda var Benzinde 10 lt bu araç için normal ama 15lt LPG bana anormal geldi.

5. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Sizin araçlarda gaz pedalı kullanımına göre aracın seçtiği 6 değişik viteş değiştirme modu varmış. Birader araba çeksin diye sert kullanıyor olabilir . "gaza yumuşak basarsam bu seferde rampada araç hemen bayılıyor vites hemen düşüyor araç iyice yavaşlıyor" diyor. (Bunda kamyon söförü olmasının da etkisi olabilir)
    Siz mapi yükselterek ltft yi sıfıra yaklaştırın.
    bunu rölantide yapabilirsiniz
    ltft +25 stft 0 ken
    mesala %+10 arttırdığınızda,
    ltft +25 ken stft -10 olacaktır
    bir süre beklediğinizde stft -10,-9,-8,-7 gibi yavaş yavaş sıfıra yaklaşırken
    ltft de +25,+24+,+23 gibi azalacaktır en son ltft +15 e geldiğinde stft gene sıfıra yakın olacaktır.
    siz tekrar map i arttırdığınızda ltft arttırdınız oranda yavaş yavaş sıfıra yaklaşacak en son stft sıfır civarında gezecektir
    o zaman kalibrasyon yaptınızda arıza lambasının yanma durumu lpg den olayı olmayacaktır. biraderin aracıda 220000 de arıza lambası yanmıyor.
    Kolaylıklar dilerim

Sayfayı Paylaş