Opel Astra Lovato LPG ayar yardım

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Fatih inan tarafından 5 Ocak 2021 başlatılmıştır.

1. Fatih inan

Fatih inan Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Montajı yapan adam nasıl kalibrasyon yapmış olabilir.

2. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Basınç 1 e çekilirse yapar, yani 1 barda kalibrasyon yapılmıştır, enjektör seçeneğini doğru, sanırım obd2 sistemde KP enjektör kullanılıyordu

x-calibur bunu beğendi.
  3. cafer

cafer LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    168
    Hocam siz çarpan ve LPG MS benzin MS 2 katı olayına taktidiz.carpan gayet iyi sürede gayet iyi düşük MS zengin karışıma neden olmaz hiç açmaz stop eder.acik değil kapalı kalır yanı.bu kp yani k tipi enjektor 4 un altına düşürmemek lazım 2 ohm ama.gecen 1.8 t Audi deki kesilme tekleme de de aynı şeyi yaptırdınız nozul buyuktturdunj çarpan yukeske dediniz..ama sorun ayar ile alakalı turbo araclar ve Lovato enjektör leri farklı.ayni nozul aynı araç aynı enjektör e oto kalibrasyon yapın lft sft aynı olsun her seferinde farklı çarpan çıkıyor.caroan o onda ecunu atadığı bir rakam fazla takılmamak lazım.enj süresi önemli.arkafasin sorunu ne idi bilmiyorum ama.bakicam simdi.eger sorun yok ise lft sft ye göre ayar yapıp keyifne bakicam çarpan vs takılmayın bunlara.enjeksyon süresi iki katı vs

Son düzenleme: 12 Ocak 2021
    x-calibur ve Fatih inan bunu beğendi.
  4. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Ben zaten önceki mesajlarıma dikkat ettiyseniz çarpan iyi dedim çünkü lovato enjektör var üzerinde 4 ün altının sıkıntı çıkaracağını biliyorum, arkadaş sorunu buralarda aramasın diye yazdım ne var bunda? Sen hiç büyük nozulla enjektör sınırının altında kalan araç gördünmü? Deneme amaçlı basıncı artırdım grand enjektörde ms süresi 2.6 da takılı kaldı ( grand enjektör 2.6 nın aşağısına düşmüyor çünkü) ve rolantide anında zengin karışıma geçti ltft -25 oldu araç ta stop falan etmedi resmen enjektörlerden harıl harıl gaz aktı, arkadaşada uyarım zaten buydu rolantide gaz ms değeri 4.2 nin altına düşmemeli dedim

5. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    önceki mesajlarımı özelden yazmışım Fatih hocama

x-calibur bunu beğendi.
  6. Fatih inan

Fatih inan Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Gördüm Hüsnü Hocam.
    Hüsnü hocam basıncı 1e çekin dediniz ya hani basıncı 1e çeksem ms değeri 4.5 olacak şekilde basıncı azalttım diyelim.Ama o zaman da benzin ms değeri ile gazdaki ms değeri 2 katından fazla olacak arası epey açılacak.Daha önceleri özelden Size danıştım sağolun cok da şey öğrendim sizden.Siz o zaman da bana benzin ms ile gaz ms oranı 1bucuk olsun dediniz en fazla 2 olsun 2yi aşmasın demiştiniz.

7. Fatih inan

Fatih inan Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Öneriniz nedir Cafer bey kalibrasyon yapamıyor.Kalibrasyon yapsam ayarlarimi da zenginden normale çekeceğim

8. cafer

Beğenilen Mesajları:
    168
    Neden kalibrasyon yapmaya çalışıyor siniz.varbolan harita üzerinden lftvsft ye gire ayar yapın .zaten yüzde 3 yüzde 5 lik sapma Lara takılmayın.onlar olacak.lft sft ye göre ayar yapın obd düzeltmeyi açın keyfiize bakın basıncı düşürmeyin araç turbolu dip gaz da benzine atma ye basınç duzkeymeden dolayı düşen basınç ile enj siresinde uzama olur.lovati da kalibrasyon hiç yapmadım fakat bu uyarı atikerde verdi fakat kalibrasyon devam etti.zaten çok saçma bir sistem bir kalibre yap küçük diyor ikinciye büyük diyor.bir kaç kere denedinizmi

Son düzenleme: 12 Ocak 2021
    x-calibur bunu beğendi.
  9. cafer

Beğenilen Mesajları:
    168
    Şu benzin LPG nin 2 katı 3 katı muhabbeti baydı beni 1.5 MS ile rolantide çalışan araç var şimdi 4.5 MS olsa rölanti üç katı olacak.ne yapalım.sonra LPG MS 1.5 yaptık dünya oara verdik khein taktik sitemde müsade etti.benzin ile LPG yi esitledik.bunun ne faydası olacak.

x-calibur bunu beğendi.
  10. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Hocam o aralıkta yüksek devirlerde daha rahat çalışır ama sizin enjektör özelliğinden kaynaklı olarak gaz ms değerinin 4.2 nin altına düşmemesi gerekiyor burada 2 nin üstüne de çıksa yapacak bişey yok, şu an tam sınırda çalışıyor 4.2 ye geldiği anda duruyor, basıncı artırdığınız takdirde 4.2 de takılı kalır ve rolantide araç zenginde kalır bunu ifade ettim, kalibrasyon yapmıyorsa araç basınç düşmeli dedim, kalibrasyon tavsiyesini verdim çünkü hem rolantide hem yükte araç zenginde kalıyor, kalibrasyon bunu bir miktar düzenler ve yolda ayar yapmanız daha kolay olur, yapmasınızda olur haritayı manuel olarak ayarlarsanız, kısılacak bölgeleri daha fazla kısarsınız olur biter

11. Fatih inan

Fatih inan Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Evet 2 veya 3 defa denedim hata verdi aracı stop ettirdi.

12. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Tam yükte benzin ms sini en son 14 e geldiğini varsayalım Cafer hocam çarpan da dediğin gibi 3 olsun çarp 14 le 3 ü 42 ms oldu, sence lpg enjektörleri 42 ms de mi sorunsuz gaz yetiştirebilir yoksa 2 kat olsa 28 ms de çalışırsamı? İşte bu yüzden önemlidir çarpan, tabi benim dediğim 1.5 kat her enjektör için geçerli olamıyor çünkü en düşük seviye çalışma ms leri farklı oluyor tıpkı lovato enjektör valtek enjektör de olduğu gibi

13. cafer

Beğenilen Mesajları:
    168
    Yzde 5 bir zengin araba kiminki sıfır hata ile yuruyorki .var olan haritaya ayar yapıp.daha güzel hale getirin.kalibrasyon ile uğraşmayın

14. cafer

Beğenilen Mesajları:
    168
    Mantık olarak doğru ama pratik öyle değil benim araç rölanti 2.1 MS benzin ve LPG 5.ms ve lovatiyu atıp vikars aldım.dip gazda 12 MS benzin iken LPG 14 oluyor ve afr de tam.yani rölanti iki 3 katı diye opendede 3 katı olacak diye mevzu yok benzinin akiskanli ve enjektör debisi ile LPG nin aliskanli ve debisi bir değil.sizin dedginize göre benim benzin 12 iken LPG nin 30 olması lazım ama olmuyor işte.kaldiki benzin 4 bar LPG 1 bar ile çalışıyor

15. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Senin aracı ve enjektörü bilemem hocam benim aracımda çarpan 1.6 Benzin ms 12 iken gaz ms 17- 18 ms civarı, çarpanı 2 yapıp denemedim bu haliyle gayet iyi.

x-calibur bunu beğendi.
  16. Fatih inan

Fatih inan Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Hüsnü bey ve Cafer bey ikinize de ayrı ayrı teşekkür ederim.Soylediklerinizi dikkate alarak ayarlarımı düzenleyeceğim.
    Kalibrasyonun ısınmış motorda yapılması gerektiği icin hararet göstergesi 90a gelinceye kadar gezdim ve ondan sonra yapmaya çalıştım.
    Ancak paylaştığım şu resmin en altında devirin 800 ve regülatör sıcaklığının 60C olması gerektiği yazıyor
    https://i.hizliresim.com/uQ3ea7.jpg

Acaba regülatör sıcaklığının orada yazan 60C degil de 80C olmuş olması olabilir mi

17. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Regülatör sıcaklığı normal, bu hata nozul büyük hatası, gaz ms değeri 4.2 nin altında diye uyarı vermiş Fatih hocam, illaki kalibrasyon yapacaksan basıncı regülatör üzerinden 1 e çekip yapmalısın, aksi takdirde kalibrasyon yapamazsın, 4,4 ms de çalışması aracın için daha iyi olur

18. Fatih inan

Fatih inan Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    Teşekkürler hocam kalibrasyon artık illa olacak diye diretmeyecegim.Ben acaba sebebi o olur mu diye tam emin olmak istedim

19. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Herkese selamlar,
    Yıldırdı bu LPG bizleri :):):) Herkese tekrardan selamlar, bir çizgi filmde dediği gibi HAYAT BİR ANDIR, TAM DA BU ANDIR, SAKIN KAÇIRMA....HEYYYY kukuli, ufak çocuğu olanlar bilir ;) neyse ortam gerilmesin yahu
    Şimdi Fatih hocam, bu zamana kadar sana yardımcı olamadığım için hakkını helal et, gördüm mesajlarını okudum ama cevap yazamadım.

1. öncelikle araba senin araba ve bu arabayı en iyi sen tanırsın huyunu suyunu sesini vb, arabanın LPG takılmadan önceki halini biliyormusun? LTFT STFT verileri olarak? Neden sordun dersen, rolantide benzinde çalışırken LTFT değerin yüksek videoyu izledim hah tamam göreceğiz derken lpg ye aldın göremedik, Benzinde rölantide ltft 7 gibi değerlerde iken gaza basınca , BENZİNDE iken üst devirlerde LTFT değerin STFT değerin ne oluyor, SIFIRA doğru mu gidiyor. LPG bozduğu için böyle sordum ama sen benzinde kullandıysan uzunca bir süre STFT sıfır civarı ise LTFT ne durumda diyeceğim. Eğer SIFIRa yakınsa toplam değer LTFT+ STFT arabanda muhtemelen lpgden dolayı açılan deliklerden hava kaçağı yani vakum kaçağı var. Araba Opeldi herhalde arkadaşta Atiker taktırmış daha beter durumda idi çünkü sizin enjektörler motor arkasında kalıyor ve görünürde değil, sen oralara uzun borulu spreyler oluyor ya onunla yanıcı, parfüm balata spreyi vb bir şey sıkarsan dikkatli şekilde ve STFT yi gözlersen araç BENZİNDE ROLANTİDE çalışırken bir bak bakalım kaçak kuçak varmı, bir yerden hava emiyor demektir. Kimisi su da döküyor ama sanki su da anlaması biraz zor. dikkatli ol ama.

2. Eğer vakum kaçağı yok ise, Avanslı kısımı x1 yapıp aktif et, bu o dip gazda vb yerdeki vuruntuyu alır. Mutlak basınç Absolute pressure yazan bir yer vardı hani bu sıcaklık düzeltmesi olan yerde oradaki basınç kısmına senin regülatör basınç değerini yaz , 1.14 falandı herhalde sende tam hatırlayamadım. LPG de araç zenginde görünüyor değerlerin hepsini seçip %10 gibi azalt, sonrada sırasıyla hiç yük yokken LPG ye al (farlar klimalar vb açık olmayacak) rolantide, sonra klima soğutma maksimum fan maksimum farlar açık yükler açıldıkça bak hareket eder o yeşil top , LTFT STFT değerlerini izle, burada sana yardımcı olması adına OBD kısmında ADAPTASYON kısmını açık et sol üst tarafta açılan GAZ AYARI kısmındaki değer kadar işlem yap artı ise artı eksi ise eksi değerde yüzdesel olarak işlem yap topun olduğu yerlerde.

Sonra bu şekilde kullanmaya devam et, yüne video paylaşırsın, sonunu düşünen kahraman olamaz kurcala dur bozulmaz ama regülatörü çok elleme basınç vb arttırma eksiltme elinde kalabilir.
    Kazasız belasız hayırlı yolculuklar

Tüm arkadaşlara selamlar, Allah'a emanet olun

20. Fatih inan

Fatih inan Member

Beğenilen Mesajları:
    9
    x-calibur bey elinize sağlık her detayı yazmışsınız teşekkür ederim.
    "Neden sordun dersen, rolantide benzinde çalışırken LTFT değerin yüksek videoyu izledim hah tamam göreceğiz derken lpg ye aldın göremedik, Benzinde rölantide ltft 7 gibi değerlerde iken gaza basınca , BENZİNDE iken üst devirlerde LTFT değerin STFT değerin ne oluyor, SIFIRA doğru mu gidiyor. LPG bozduğu için böyle sordum ama sen benzinde kullandıysan uzunca bir süre STFT sıfır civarı ise LTFT ne durumda diyeceğim. Eğer SIFIRa yakınsa toplam değer LTFT+ STFT arabanda muhtemelen lpgden dolayı açılan deliklerden hava kaçağı yani vakum kaçağı var. Araba Opeldi herhalde arkadaşta Atiker taktırmış daha beter durumda idi çünkü sizin enjektörler motor arkasında kalıyor ve görünürde değil, sen oralara uzun borulu spreyler oluyor ya onunla yanıcı, parfüm balata spreyi vb bir şey sıkarsan dikkatli şekilde ve STFT yi gözlersen araç BENZİNDE ROLANTİDE çalışırken bir bak bakalım kaçak kuçak varmı, bir yerden hava emiyor demektir. Kimisi su da döküyor ama sanki su da anlaması biraz zor."
    Hocam İlk sorudan başlayayım aracı LPG'ye taktırmadan önce ltrft stft hakkında hiçbir bilgim yoktu.bu forumda arkadaşlar sizler sayesinde öğrendim
    Evet benzinde ltft yüksek gaz verince sıfıra yaklaşıyor.balatq spreyi ile denerim hocam da alev alma tehlikesi var mi ondan korkuyorum.
    Balata spreyi uygulamadan önce yine benzinde rolantide rölanti halinde gaz vererek ve yokda sürüş esnasında ltft stft değerini yine video ya alır sizinle paylaşırım

x-calibur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş