Peugeot 206 1.4 16 Valf Zavoli Alisei Easy Ömrümü Yedi Ayar Tutmuyor :(

Konusu 'ZAVOLI ALISEI LPG AYARI VE ZAVOLI ANLATIMLARI' forumundadır ve cüneyt korkut mirza tarafından 9 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bilinmedik yerden alınan gaz MAP sensörü bozmaz muhtemelen. Sizin filtreler ne alemde?

2. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Adam bize bide bak adisi var o işe yaramaz deyip geçirdi.arkadaşım da ben götürdüm diye ses de edemedi zavallı. Değişmesi de çok basit 2 boru sök soketi sök sonra yenisini tak:(

Hsn63 bunu beğendi.
  3. Hsn63

Hsn63 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    62
    Aynen. Bile bile lades olmuş. Acımız büyük :)

4. cüneyt korkut mirza

cüneyt korkut mirza Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Filtreler yeni değişti benzin ve lpg filtreleri. MAP i bozan bilinmedik yerden aldığım lpg nin içinden çıkan suymuş. MAP sensörünün içinden su çıkmıştı. Usta böyle demişti.

5. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    Geçmiş olsun aynen öyle ALLAH korkusu olmayan haram yemeyi seven ustalar var maalesef. Sırf böyle insanların yüzünden araçdan soğudum. Kabloyu alıp bozarsam bari ben bozayım dedim :)

6. Hsn63

Beğenilen Mesajları:
    62
    ayarları kaydederseniz bozsanız dahi eski haline dönderirsiniz merak etmeyin. ayrıca dediğiniz gibi çakma ustaların vereceğinden daha fazla zarar veremeyiz galiba kendi aracımıza :)

7. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    ALLAH razı olsun 2 günde az çok anlıyorum bazı şeyleri önceden çok yabancı geliyordu. Zamanla öğreneceğiz inşaALLAH

8. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    İlginç MAP sensörünün su emeceği yer ya MAP sensörü üstüne gelen çevre yağmur suyudur yada regülatör bozuktur motor soğutma suyunu emmiştir. Bir boru manifolda bir boru da regülatör üstüne giriyor. Manifolddan su emmesi tuhaf olur. Neyse regülatör sıkıntılı değilse siz dediğiniz aeb modeli alıp kullanın

9. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    inşaALLAH en kısa zamanda alıp deniyeceğim teşekkür ederim yardımlarınız için haram yemeyi seven ustalar yüzünden araçdan soğudum

x-calibur bunu beğendi.
  10. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    Birşey daha sormak istiyorum. Araba rölantideyken aracın camını kaldırsam yada fanı açsam rölanti yine sapıtıyor ve ayar tutmuyor 500-1000 rpm arası dalgalanıyor. Aracın konjektörü arızalı olabilir mi?

11. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Konjektör arızalı olsa benzinde de yapması gerekir.

x-calibur bunu beğendi.
  12. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bu dediğinizi aracınızın LPG sistemini kapatıp uzunca bir süre sadece benzinde kullandıktan sonra test edin. Benzinde de aynı sıkıntı varsa öncelikle benzinde de var olan sıkıntılara odaklanın.
    Bu dediklerinizi yaptığınızda LPG sisteminde topun hareketini görürsünüz zaten aşağıya doğru başka kutular üstüne gider oralarda da ayar kötü olduğu için araç kendini ayarlamaya çalışır

13. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    İlk çalıştırmada rölanti de sıkıntı yok ama ısınınca mesela biraz zorlasam arabayı yani fan açsa rölanti yine sapıtıyor. Aklıma bu konjektör olayı da geldi bugün aküyü de ölçtüm yük de 12.80 lere kadar düşüyor araç çalışırken.

14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Benzinde mi sapıtıyor?

15. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    Benzinde sapıtma var mı tam bilmiyorum çünkü lpg de aşırı yapıyor. Araç ilk başta soğukken yüksek rölantide çalışırken belli etmiyor. Ama özellikle benzinde bunu deneyeceğim. Bugün akü voltajını ölçtüm ama lpg de yoğunlaştığım için benzini denemedim. Demin konjektörle ilgili video ve yazıyı okurken aklıma geldi. Çünkü tam yükün altında 13 voltun altına inmemesi gerekir diyor halbuki ben 12.80 i gördüm. Sadece tahmin benimkisi çünkü camı kaldırdığımda bile rölanti sapıtınca mantıklı geldi.

16. Hsn63

Beğenilen Mesajları:
    62
    bildiği kadarıyla araç çalışınca voltaj 12 volt civarında olur. çalıştırma öncesi voltaj yüksektir marş alabilmesi için. yanılmıyorsam 14 volt -+ ciarında olacak. o bahsettiğiniz dalgalanma tüm araçlarda olabilir. dilerseniz varsa başka bir araçta gözlem yapın ama sizde zaten ayarlar bozuk olduğu için aradaki fark daha belirgin olacaktır.

17. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    MAP sensörü değişimi sonrası son ayarım..

[​IMG] [​IMG]

18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hayırlı olsun. Regülatör basıncı yazan 1.5 barı 1.18 bar yapabilirsiniz. Nasıl MAP sensörü değişince durum da değişiklik var mı?

19. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    ALLAH CC razı olsun. Yaparım tabiki.. Şimdilik araba rahatladı gibi ama uzun yol yapınca motor lambasını yakmazsa on numara olmuş diyeceğim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bir de ikinci resimde Enjektörün Ölçümleri kısmı var orası tam ortada olunca mı doğru ayar oluyor orasını tam anlamadım. Şimdilik ayar iyi gibi gözüküyor :)

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  20. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Ecmain hocam, ama sizin paylaştığınız fotolardan bu ayar iyi olmuş denecek bir foto yok ;) lambda verisi görünürdü oda görünmüyor şimdi

Sayfayı Paylaş