POLO CLASIC STEFANELLI LPG AYARI YAKIT FAZLA NEDEN OLABİLİR

Konusu 'STEFANELLI LPG AYARI VE LPG PROGRAM DETAYLARI' forumundadır ve ali berci tarafından 28 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    merhaba arkadaşlar.
    99 model polo classic otomatik vites aracım var. naptım ettiysem lpg de yakıtı 43 kurus tan aşağı düzeltemiyorum. Ayar için sanayiye gidiyorum ama bi turlu düşüremiyorum yakıtı.
    en son kablo aldım artık. kendin bişeyler yapmayı deneyeceğim.

bu arada 4 ay once enjektörleri değiştirdim. ATİKER takılı şuan. yardımlarınızı rica ediyorum.
    programdan hangi bilgileri paylaşmam gerekiyor.
    yardım edin lütfen.

2. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    bu arada araç 1.6

3. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Merhaba, kablo edinmissiniz. Bolca goruntu alip ekleyin. Yardimci olmaya calisir arkadaslar. @elkmuh stefanellici mesela... :)

ali berci bunu beğendi.
  4. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    muhendis abimizin cevplarını özellikle bekliyorum.Bende onun gibi stefanellden baya çektim. saolsun sanyideki bazı ustalardan . hemn komple değiştrelim. başka cevap yok. bi bak bakalım.ne var neyok :)
    araştırma hiç yok abi.

5. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    gün içinde eklicem inşallah

6. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Eğer enjektörleriniz de sorun yoksa stefanellinin orjinal enjektörlerinden vazgeçmeyin , söktüğünüz atikerleri de en yakındaki çöpe bırakın , stefanellinin yedeği dahi olamaz ( şaka yapıyorum sakın atmayın para vermişsiniz ) . Yakıt sarfiyatının direk olarak enjektörle bir alakası olamaz , tabi sağlıklı çalışanları için konuşuyorum , tersini de söyleyen var tabi. Kuruş hesabı olarak ben bir hesap yapılmasını doğru bulmuyorum , keza şehir içinde yapılmış tüketim ölçümlerinin sağlıklı veri olacağına inanmıyorum . Deponuzu doldurup şehir dışında yolculuğunuzu yapıp tekrar deponuzu doldurmalı ve şehir dışında 100 km de ne kadar yakıt yaktığınızı hesaplamalısınız . Eğer 7-8 litre yakıyorsanız gayet iyidir , hiç sorun yoktur , bunun üstünde çıkıyorsa o zaman sorun vardır . Altında yakıyorsanız zaten efsanedir ki bazen 6,8 litre falan da yaktığım oluyor şehir dışında .

ali berci bunu beğendi.
  7. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Ayrıca aracınızda rölanti sorunları var mı ?

8. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    rölanti sorunu yok. enjektör ucları 1.8mm takılı. kimisi bu olmaz 1.5 taktır diyo. kimi de 2.0 takılması lazım diyor.
    orjinal enjektörlerinin tekrar takma şansım yok abi malesef. ben bayağı sagı solu aradım gazcılarla görüştüm. atiker takıyoruz sıkıntı yok. diyorlar. derdimi anlatıyorum. ayarlanması lazım diyorlar. 5 kişi ye ayrı ayarlattım. hepsi bişeyleri değiştirip gönderiyor. bakalım bi de ben denemek istiyorum. programı pcye kuramadım 32bit wındows istiyor. kurunca bütün görselleri atacağım.
    şimdiden tskler herkese.

9. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Ben bu forumda daha önce sordum cevap veren çıkmadı malesef . Stefanellinin enjektör bobinleri 14 ohm , atiker ve muadil ürünlerin 2 yada 3 ohm . Bu demektir ki 14 ohm olan yere 2 ya da 3 ohm bağlarsanız çalışma devresinden 4 katı fazla akım geçecek , bu ecu ya zarar verir mi vermez mi muamma . Ben vereceğini düşünüyorum . Senin lpg ci stefanelli ecu suna atiker takarak ecu yu bozmuş olabilir . Senin orjial enjektörlerin ne oldu ?

ali berci, Cliosymbol ve x-calibur bunu beğendi.
  10. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bunu bir yerlerde geçenlerde okumuştum yabancı bir kaynakta. Bu tip enjektörlerin değişimi driverın da desteklemesi gerekiyormuş. Dediğin gibi ecunun o amperi desteklemesi lazım ki bu açma kapama sürelerini sağlayacak akımı sağlasın. Düşük ohm lu enjektörlerin riski aşırı ısınması imiş. Buda dayanımı düşürüyormuş. Benimkiler motorun üst plastik kapağı altında havasızlıktan kesin pişiyordur.

leoncu, ali berci, Cliosymbol ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    Mrb arkadaslar uzun zamn oldu ama ekran resmini yeni atacagim ama resim nasil ekliyoruz

12. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
  13. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    Tsk ederim resim anlatim icin ama boyutndan dolayi yukleyemedim. Ben yazili olarak yazayim
    İdle zamni : 2.28
    Basinc yuku :1.68
    Enjktor sureleri : 4.03
    3.94
    4.03
    3.94

14. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Bu değerler hem benzin çalışma hem gaz çalışma için lazım . İkisi buna göre kıyaslanabilir ancak . İki değeri de not edin . Tekrar yazarsınız.

15. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    Benim is karisti biraz en son cektigim ekran goruntusu ike baglandigimdaki ekran goruntusu ayni cikmadi. Akude sikintim vrdi elktrik kesiyodu gakiba ecuyu resetlemis. Resimleri paylasacagim

powerkırk3 bunu beğendi.
  16. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    arkdaslar merhaba aksam otomatık kalbirasyon yaptım. resimleri ekliyorum.
    bunlar gaz ve benzınde kalibrasyon oncesi olanlar.

17. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    kalibrasyon sonrası olanlar aşağıdadır.

18. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    kalıbrasyon oncesındekı dedığğim degeler daha önceki gazcının ayarladığı degerler idi. ama akü gecnlerde elektrık kestiğinde trip km ve teybi sıfırlamıstı. ECu yu da sıfırlamıs galiba farklı degerler vardı onun ekran goruntusunu alamadım. bende adamın daha önce yaptıgı ayarları kaydetmıstim. direk ecuya onu attım. öyle çektim fotografları kalibrasyon öncesi diye.
    bu işlemlerin sonrasın otomatik kalibrasyn yaptım. Akşam eve giderken sanki araba mentollü seker yemiş gibi nefesi ferahladı :). çekişi güzeldi.
    yalnız sabh işe gelirken hava biraz soguktu. Geçiş sıcaklığı 35 derecede ama gecerkn ısıkta bekliyodum baya bi silkeledi arabayı. YA ısıyı yükseltecem yada depoya gaz az kalmıştı ondan yaptı.
    sizlerin değerli yorumlarınızı bekliyorum.
    saygılar.

19. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    Geçiş ısısını motor soğukken kontrol edin 10-15 derece farklı gösteriyor, bende de durum bu şekilde idi (önceki ayar 30 veya 35 derece idi)gaz a geçiş sıcaklığını 45 derece yaptım kış geldi malum şuan gayet stabil.

ali berci bunu beğendi.
  20. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    Bende oyle dusunuyorum. Bugun yapacagim insallh

Sayfayı Paylaş