Prins Regülatör Yerine Başka Marka Regülatör Uyar mı? Prins Regulator Tamir Takımı

Konusu 'PRINS LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve sarı tarafından 2 Kasım 2016 başlatılmıştır.

1. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    VSI-DI Regülatör

• 400 BG'lik motora kadar kullanılabilir. (14gr/sn)
    • Ayarlanabilir basınç aralığı (1,7-2,6 Bar)
    • Sabit LPG debisi sağlar. Yaz-kış defalarca basınç ayarına ihtiyaç duyulmaz.
    • Tek kademeli, yüksek ısı transferi kabiliyetlidir.
    • Kesici valf ve filtre entegrelidir.
    • Motor soğutma suyu sıcaklık sensörü entegrelidir.
    • Kolay montaj yapılabilmesi için kompakt tasarlanmıştır.
    • İhtiyaç duyulduğunda kullanılması için manifolt (emiş) bağlantısı mevcuttur.
    • 5 Bar'lık basınç tahliye valfi ile R67-01 normlarına uygundur. alintidir.

hocam sondan 1. şık sizin ıcın gecerlımıdır acaba ?

x-calibur bunu beğendi.
  2. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Birde regülatöre giren hortumun ucunu açık mı boşta bırakmışlar .(rölanti dalgalanmasına sebep olur)
    Eğer öyleyse şimdilik tıkayarak kullanabilirsiniz .
    Biliyorsunuz o hortum regülatöre manifoltdaki vakuma göre mekanik olarak basıncı düzenlemesinde yardımcı oluyor.
    Takılı olmaz ise ani gaz vermelerde basınç takılı olduğundan daha çok düşer sonra düzelir

x-calibur ve leoncu bunu beğendi.
  3. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    VSI regülatörün üstünde 2 adet map çıkışı var. Aşağıdaki fotoda görülüyor.
    Şu ince uçlu sarı renkli hortum takılanlardan bahsediyorum. Biri göbeğin yanında birisi sağdaki gaz çıkışının altında

Benimki geldiğinde bunların hiç birisinden bir map bağlantısı yoktu. Map boşta duruyordu. Yani regülatörün üstünde sıcak su ve filtre üzerinden enjektörlere giden kalın LPG hortumu haricinde bir hortum bağlantısı bulunmuyordu. Bununla birlikte araba sorunsuz yürüyordu. Bazı hafif devir dalgalanmaları vs. oluyordu ama sürüşü etkileyecek kadar değil.

Bazı yeni nesil LPG sistemlerinde MAP bağlantısı olmuyor ama benimkisi 6 yıllık. İnternetten montaj klavuzunu indirip baktığımda bu her iki çıkışın da, iki adet T hava borusu ile birleştirilerek manifolda giriş verildiğini gördüm. Fakat dediğim gibi benimkinde yoktu. Motorun üstünde bazı çürümüş hortumlarla birlikte bunları da yenileri ile değiştirip tamamladım. Ama bu işlemden sonra araba sabahları patırdamalı, silkelemeli çalışmaya başladı. LPGyi kapatıp benzinle devam ettim sorun kalmadı. Tekrar LPG yi açtım tekrar patırdamalar başladı.

Şimdi manifold hortumunu tekrar çıkardım ve öyle sürüyorum. Tamir kiti çözüm olacaksa değiştireceğim. O yüzden fikrinizi almak istedim.

4. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Ben olsam tamir takımını denerdim.
    Çıkardınız hortumların uçlarını kapatmalısınız. Açık kalırsa motor kontrolsüz hava alır

x-calibur bunu beğendi.
  5. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Zaten kapattım. Rölantide ufak kıpırdamalar haricinde sorun yok gibi. Biraz daha deneyeyim Recep Bey'de vardı bir tamir takımı. Onu alıp değiştirmek niyetim var. İleride daha farklı sorunlar da çıkarabilir.

powerkırk3 bunu beğendi.
  6. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Şu durumda;
    - Motor hafif titrek çalışıyor.
    - Ani frenlerde devir ibresi inip kalkıyor
    - Yoğun trafiklerdeki dur kalklarda fren sonrası hemen gaz verirsek sert gaz yiyor.
    - Benzinden LPG'ye geçişlerde sallantı yapıyor vs.

7. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Yazdıklarınızın Hepsi regülatörün degişen basıncı dengeleyemediğini işaret ediyor

x-calibur bunu beğendi.
  8. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Ekran görüntüsü şu şekildeydi. Ben basıncı 1.80 yaptım ama hala "rölanti için basınç parametre dışında" gibi bir arıza mesajı verdi durdu. 1 bar olması gerek sanırım.

9. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Sizin sistemi ilk kez görüyorum ama
    Elle basınç değeri girilen bir yer yoksa
    evet basıncın 1 bar olması gerek

10. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Prinste 2,2 bar olması gerekiyormuş. Epey bir araştırdım. Tekrar 2.2 ye çıkaracağım.

Bu arada tamir takımını dün almıştım ve ama boşu boşuna aldım sanırım. Çünkü tüm LPG manifold hortumlarını sökerek kullandım ve soğuk motorda sarsıntılı ilk çalışma aynen durduğunu gördüm. Sonra hortumları geri taktım yine aynı. Yani regülatörden MAP hortumları kanalıyla LPG sızıntısı filan yok.

Farketttiğim yeni bir şey var. Eğer eve varmadan 1 dakika kadar önce LPG yi kapatır ve 1 dakika kadar benzinle sürersem ve sonra benzinde kontağı kapatırsam, sabah motor normal bir şekilde çalışıyor. Ama LPG de stop edersem boğuk ve patırdamalı çalışıyor. Garip bir durum.

11. MEHMET AVCI

MEHMET AVCI Member

Beğenilen Mesajları:
    30
    benzinde durumu nasıl aracın rolanti sabitmi keyiflimi çalışıyor benzinde

12. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Benzinde gayet güzel çalışıyor.

13. MEHMET AVCI

MEHMET AVCI Member

Beğenilen Mesajları:
    30
    ateşlemesini kontrol ettinizmi hiç aracın 8v olan mı 16v olan modelimi sizin 306

14. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Yanlışlık var sanırım. Benimkisi 306 değil, Passat 2.0 FSI motor. Ateşlemede sorun yok.

15. MEHMET AVCI

MEHMET AVCI Member

Beğenilen Mesajları:
    30
    pardon ilk mesajı siz yazdınız sanmıştım.mapa giren hortumlarda yanlışlık olabilirmi acaba mapa 2 hortum giriyor ya birisi lpg enjektörlerinden digeride emme manifoldu ve regulator vakum girişi mesela benim mimgas regülatörde sizin ki gibi gaz çıkışının ordaki ince hortum giren yer boşta güvenlik valfi diye geçiyormuş sizinde oyle olabilirmi?

16. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Hocam burda iki ihtimal var;
    1-Kesiciniz ve/veya enjektörleriniz kaçırıyor tam kapanmıyor. Ondan dolayı sabaha kadar pistonlarınıza bir miktar lpg sızıyor. Aracı çalıştırdığınızda da lpg+benzin fazla zengin karışım oluşturacağı için patırtama veya boğulma meydana geliyordur.

2-Lpg ayarınızın rölantide bozuktur.
    Rölantide lpg fakirde ise, ltft değeriniz epey yüksektir. Araç benzinle çalışırken bu ltft değerini baz alacağı için gereğinden fazla benzin püakürtüyordur. İlk çalışmada open loop devrededir. Yakıtın fazlalılığı veya azlığı oksijen sensörü üzerinden kontrol edilmez. Araç ısınıp open loop tan closed loopa geçince oksijen sensörü fazla yakıtı algılayıp düzeltmeyi yapar.
    Peki gece benzine aldığımda niye olmuyor derseniz, araç o sürede ltftyi benzine göre düzeltiyordur ve sabah sorun yaşamamıyorsunuzdur.

Özetle önce araç lpgde iken rölantideki ltft ve stft değerine bakın. Aşırı fakir karışım mevcut mu bir görün. Ayar sonrasında düzelmezse kesici veya enjektör değişimine odaklanırsınız.

x-calibur ve husertas bunu beğendi.
  17. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Evet ustalar iki uçtan dıştakini güvenlik valfi diyorlar ve boşta kalması gerektiğini söylüyorlar. Sözüm ona regülatör kusarsa oradan tahliye olacakmış. 900 tl ye satılan Prins regülatör oradan kussun diye bakır uç koyar mı? Laf işte.
    Ayrıca aşağıda görülen Prins'in montaj klavuzunda o çıkışla birlikte her iki çıkış da, çift T kullanılarak manifolda bağlanmış. Bir yanında da MAP sensörüne bağlantı verilmiş. (Klavuzda Turbo/MAP sensör diye geçiyor) Motaj klavuzunu ustaya gösterip "Prins niçin böyle yapmış?" diye sorduğumda, "Kardeşim ben 40 yıldır bu işi yapıyorum. İnan mıyor musun bana?" diye çıkışıyor, kompleks yapıyor. Yani ustalardan hayır yok. Araştırmaya devam.

18. MEHMET AVCI

MEHMET AVCI Member

Beğenilen Mesajları:
    30
    Benim map sensöründe 2 giriş var birisi lpg enjektöründen geliyor biriside üstteki gibi vakum hortum girişi

19. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Teknik bilgi içeren yorumlarınız için teşekkür ederim.
    1- LPG sızma ihtimali yok. Çünkü yaklaşık 1 dakika kadar 3000 devir gibi yüksek devirle çalıştırırsam bir süre sonra düzeliyor. İçeriye enjektörden bu kadar çok gaz sızma ihtimali yok. Enjektör hortumlarında Gaz kokusu da yok. Tamir takımı aldım duruyor zaten. Bir süre sonra değiştireceğim ama boşuna aldım diye düşünüyorum.

2- Bu ihtimal olabilir. Zaten Prins yazılımı rölantide düşük basınç uyarısı veriyordu. Üzerinde biraz uğraşayım. Ama benim bildiğim kadarıyla rölantide karışım fakir yada zengin olmaz. Aksi takdirde motor rölantide sabit duramaz. Yanlış mıyım?

20. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    L P G de 0,95ms olan benzin enjeksiyon süresi
    Benzinde 1,27ms ye çıkıyor.
    Yani bariz bir bozukluk var
    Regülatör basıncıyla oynayarak her ikisinin de süresini 1.20 civarına sabitledim,
    bakalım ne olacak.

powerkırk3 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş